رقابت پراید با خودروهای ارزان هندی

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ | 23 نظر

پراید بخریم یا ماشین هندی؟ / تفاوت های اساسی پراید با 5 خودروی ارزان هندی

اقتصاد > صنعت – ارزانی و برخورداری از تجهیزات مناسب دو برگه برنده ای است که خودروسازهای ایرانی همواره برای ترغیب و توجیه خریداران استفاده می کنند ولی مقایسه این فاکتورها با خودروهای ارزان قیمت دیگر کشورها، واقعیت های دیگری را آشکار می کند.

مریم یعقوبی

بر اساس استراتژی صنعت خودرو کشور، خودروهای قدیمی باید به تدریج از رده تولید خارج و محصولات جدید و به روز جایگزین آنها شوند. برای تحقق این هدفگذاری، دو خودروی پراید و  و پژو ۴۰۵ دو گزینه ای هستند که مدیران شرکت های خودروساز چندین باز از اتمام تولید ان ها نام برده اند.

به گفته فعالان حوزه خودرو این محصولات به‌ویژه پراید از عمر خود فرا‌تر رفته و برای خودروساز هزینه روزافزون به همراه دارد.

چندی پیش برخی رسانه ها با معرفی خودروهای هم قیمت و یا ارزانتر از پراید به مقايسه این خودروی کره ای ساخت داخل با پنج خودرو ارزان هندي پرداختند. اما این مقایسه بدون در نظر گرفتن مشخصات فنی و استانداردهای لازم برای تولید این خودروها بود.

در اين مقايسه به ذكر مشخصات به صورت توصيفي پرداخته و محصولات نام برده بدون همگون سازي مشخصه هاي فني با يكديگر مقايسه قيمتي شده اند.

براي سنجش صحت اين ادعا در این گزارش محصولات ذکر شده را با يكديگر همگون کرده و استانداردهاي آنها را مطابق با قوانين ايران در نظر گرفته ایم و سپس قيمتهاي اين محصولات را با پرايد به عنوان اقتصادي ترين خودروي ايران مقايسه کردیم.

الف) اهميت صنعت خودرو  در هند:

در سالهاي اخير صنعت خودرو در هند به دليل جمعيت زياد (بازار بزرگ داخلي)، دستمزد پايين كارگران و اقتصاد در حال رشد اين كشور مورد توجه خودروسازان جهاني قرار گرفته است. همچنين تعرفه 125% براي واردات خودروي سواري به اين كشور دليل مضاعفي بوده كه جذابيت سرمايه گذاري مستقيم خارجي را در اين کشور دو چندان نمايد و با عث ارتقاي کيفيت و مناسب شدن قيمت ها گردد.

اين صنعت به دليل حجم اشتغال ايجادي آن يك صنعت حياتي براي هند به شمار مي رود، به طوري كه به گزارش 2015 آنكتاد در ارتباط با سرمايه گذاري در جهان، 20% از ارزش افزوده توليدات در هند در سال 2014، مرتبط با صنعت خودرو مي باشد.

همچنين در سال 2013، دوازده پروژه با بيش از 100 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي در صنعت خودروسازي و قطعه سازي هند، توسط شركتهاي فيات، رنو نيسان، فولكس واگن، بوش، هوندا ، اسكانيا و ….  انجام شده است و اين خودرو سازان با استفاده از مزيت رقابتي هند در دستمزد توانسته اند به توليد خودرو هاي با قيمت اقتصادي بپردازند. نتايج اين سرمايه گذاريها را مي توان در دستيابي هند به رتبه ششم توليد خودرو در سال 2014 با توليد بيش از 3.8 ميليون خودرو مشاهده نمود (گزارش OICA).

هیوندای هند

ب) معرفي پنج محصول ارزان قيمت هندي و مشخصه هاي فني آنها:

در جدول زیر پنج محصول ارزان قيمت كه توليد آنها در هند انجام مي پذيرد به نامهاي داتسونGo(محصول گروه نيسان)، ماروتي سوزوكي آلتو 800، ماروتي سوزوكي آلتو K10،  ماروتي سوزوكي سلريو و هيوندا EON جهت بررسي مد نظر قرار داده شده اند.

اين مشخصات با توجه به تاثير آنها بر قيمت خودرو و يا استانداردهاي اجباري در ايران انتخاب شده اند، لذا از نام بردن مشخصاتي كه به صورت مشترك در محصول سايپا 131 (پرايد)، وجود داشته و يا به عنوان يك استاندارد اجباري نبوده، صرف نظرگرديده است.

در بررسي اوليه مشخص شد اندازه خودرو سايپا 131 از خودروهاي ياد شده بزرگتر بوده و امكانات ايمني (کيسه هوا و ترمز ABS) و راحتي(کولر، راديو سي دي و …) آن نيز بيشتر مي باشد. قابل ذكر است كارايي و عملكرد موتور و گيربكس سايپا 131 از  محصولات داتسونGO  ، سوزوكي آلتو 800 و سوزوكي سلريو بيشتر بوده و به ميزان اندكي از خودرو هاي سوزوكي آلتو K10 و هيوندا Eon، كمتر مي باشد.

مقایسه پراید و خودروهای هندی-1

ج) قيمت محصولات در هند بدون ارتقاي سطح مشخصات فني مطابق با پرايد (سايپا 131):

قيمت محصولات براي تردد در هند شامل قيمت نمايشگاهي محصول در بمبئي و احتساب ماليات و بيمه محاسبه گرديده است. بازه قيمت اين محصولات جهت تردد در هند بين 19.7 تا 28.8 ميليون تومان مي باشد. در جدول زير به اين قيمتها به تفصيل آمده است:

مقایسه پراید و خودروهای هندی-2

د) مشخصه هايي از محصولات كه ارتقاي آنها جزء الزمات قانوني ايران مي باشد و معادل سازي قيمت ارتقاي مشخصات (با تعرفه صفر درصد):

جهت دريافت مجوز تردد خودرو در ايران, نياز به رعايت استانداردهاي 51 گانه ايمني مي باشد كه از آن جمله مي توان به تجهيز خودرو به ايربگ راننده، ايربگ سرنشين و ترمز ABS اشاره نمود. همچنين از جنبه راحتي دارا بودن راديو – سي دي و کولر با توجه به اهميت آن براي مشتريان ايراني به عنوان يكي ديگر از مشخصات مد نظر قرار گرفته است.

جهت ارتقاي مشخصات محصولات نام برده و ارتقاي آنها به مشخصات پرايد(سايپا 131) و استانداردهاي اجباري ايران، قيمت ايربگ راننده 150 دلار، ايربگ سرنشين 100 دلار، ترمز ABS 150 دلار، سيستم تهويه مطبوع 300 دلار و راديو سي- دي30 دلار, بدون در نظر گرفتن زير ساختهاي لازم و هزينه هاي مونتاژ و صرفا به عنوان ارزش قطعه فرض شده است.

در زمينه كارايي و عملكرد موتور و گيربكس ضرايب چالاکي (قدرت موتور و گشتاور) مورد مقايسه قرار مي گيرد كه در مجموع با توجه به دامنه قيمتي, به ازاي ارتقاي يك واحد گشتاور و ارتقاي يك واحد قدرت موتور بر تن 10 و 14 دلار درنظر گرفته شده است. مسلم است در خصوص خودروهاي سوزوكي آلتو K10 و هيوندا Eon كه داراي ضرايب چالاکي بهتري از پرايد مي باشند، جهت تناسب با پرايد (سايپا 131)  اين مقادير با علامت منفي اعمال مي گردد.

 

ه) مشخصه هايي از محصولات مورد مقايسه كه با برخي از مشخصات پرايد (سايپا 131 ) تهاتر شده اند:

در مقايسه انجام شده، برخي از مشخصه هاي محصولات ياد شدهمانند ظاهر و كيفيت آنها كه به نظر مي رسد نسبت به پرايد (سايپا 131 ) برتري دارد. با مشخصه هايي از جمله اندازه اتاق پرايد (سايپا 131)، چراغ برف و مه شكن جلو، آينه قابل تنظيم از داخل، فندك، جا سيگاري، داشبورد، گرم كن شيشه عقب و … تهاتر و از محاسبه تغييرات قيمتي آنها جهت همگون سازي محصولات صرفنظر کردیم.

هاچ بک های هندی

و) محاسبه قيمت محصولات پس از ارتقاي مشخصه هاي آنها در راستاي رعايت الزامات قانوني در ايران

قيمت محصولات ياد شده در صورت ارتقاي مشخصات آنها با محصول پرايد (سايپا 131 )  به شرح زير آمده است. اين قيمت ها با در نظر گرفتن توليد در هند و با هزينه هاي نيروي انساني آن كشور در نظر گرفته شده است.

چنانچه هزينه هاي دستمزد نيروي انساني مطابق با الزامات قانوني ايران در نظر گرفته شود حداقل ميزان 8% به قيمت تمام شده محصولات اضافه مي گردد که در محاسبات لحاظ نگرديده است. همچنين هزينه اي براي تعرفه واردات محاسبه نشده است.

در نهايت قيمت محصولات جهت آماده سازي تردد در ايران از مجموع قيمت فروش محصول در هند با احتساب ارتقاي مشخصات ياد شده متناسب با الزامات قانوني ايران، هزينه الزامي بيمه شخص ثالث (982 هزارتومان)، 4% قيمت محصول جهت شماره گذاري و 9% قيمت محصول جهت ماليات ارزش افزوده, محاسبه گرديده است.

همانگونه كه مشاهده مي شود كليه محصولات با حداقل ارتقا جهت دريافت مجوز تردد در ايران بين 9% تا 55% بيش از قيمت پرايد براي مشتريان تمام مي گردد.

مقایسه پراید و خودروهای هندی-3

   دنده 6 – شاید این مقایسه از جنبه های اقتصادی و غیر فنی صحیح به نظر برسد اما متاسفانه به مسائل مهمی نظیر کیفیت،ایمنی ، مصرف سوخت و میزان گازهای آلاینده در تهیه این جداول توجهی نشده است.در واقع پراید از نظر قیمت و مشخصات پیشرانه نسبت  به خودروهای هند توان رقابت دارد اما در سایر زمینه ها باید خودروهای ارزان قیمت هند را نمونه هایی پیشرفته تر دانست،اما از سوی دیگر مشخص است که در صورت احتساب تعرفه واردات یا تعرفه CKD ، عملا کلاس قیمتی خودروهای هندی با پراید متفاوت خواهد بود و بازهم قشر نه چندان ثروتمند ! چاره ای جز انتخاب پراید و سایر خودروهای منتج شده از آن نخواهند داشت.

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

23 دیدگاه

 1. حسام | آبان 27, 1394 | لینک نظر

  تغییرات ایمنی خودرو X100 خانواده سایپا ( پراید جدید )

  این پروژه بر ارتقاء استاندارد خودرو در حوزه تصادفات از جلو و جانب و تقویت و استحکام بیشتر بدنه و همچنین ارتقاء استاندارد سیستم روشنایی خودرو و زیبایی تزئینات داخلی و راحتی بیشتر سرنشین تمرکز دارد.

  در اجرا این پروژه ابتدا طراحی جدید قطعات بدنه با رویکرد تغییر در ابعاد ، فرم وجنس قطعات موجود و افزودن قطعات جدید تقویتی آغاز گردید و بدنه خودرو در نواحی کفی ، ستون های جانبی ، رکابها ، ریلهای سقف و کفی ، درهای جانبی و ناحیه جلوی پای راننده تقویت شده اند . از مهمترین ویژگی های پروژه X100 افزایش قابلیت جذب ضربات ناشی از تصادف است به گونه ای که کمترین آسیب ممکن به سرنشین وارد شود.

  به موازات تغییر در ظاهر و نمای قطعاتی نظیر داشبورد ، رودری ، کنسول و صندلی با افزودن قطعات تقویتی فلزی ، مجموعه مورد نظر مقاوم تر شده و ایمنی سرنشینان نیز افزایش یافته است.

  اصلاح آرگونومی صندلی و استفاده از عایق های با کیفیت بهتر جهت جذب صدا همزمان با بهبود عملکرد سیستم تهویه که راحتی سفر را برای سرنشین فراهم می آورد از دیگر ویژگی های این پروژه است.

  در این پروژه چراغ های جلو یکپارچه و مجهز به سیستم تنظیم ارتفاع پخش نور از داخل خودرو شده اند ،افزودن مه شکن به چراغ عقب نیز موجب ارتقاء سطح ایمنی این خودرو گردیده است.

  نصب ترمز ABS بر روی کلیه مدل های خانواده سایپا و تقویت فنر های جلو و عقب با ایجاد قابلیت نصب کیسه هوا از دیگر اقدامات مهم انجام شده در این پروژه است. برای اطمینان از میزان موفقیت این پروژه کلیه آزمون های ارزیابی محصول در مراکز بین المللی انجام و تاییدیه های لازم اخذ گردیده است .
  منبع:
  http://www.bargozideha.com/share/xvmcksi9-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-X100-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF

  • در پاسخ به: حسام

   کاوه م | آبان 28, 1394 | لینک نظر

   جناب این تغییراتی که شما میفرمایید برای ماشینهای عهد بوقه ،
   دآخه برادر من میخای تو سال 2015 ترمز abs رو هم رو ماشین نزران ،قابلیلیت نصب کیسه هوا !!!! رو بهش اضافه کردن !!!!! جل الخالق، داشبوردو تغییر دادن ،میخاستن صد سال سیاه هم تغییر ندن ،پس موتور پر مصرف و آلایندش چی ، الان یعنی نمیدونید به خاطر این افزایش وزن چقد مصرف ماشین زیاد شده و شتاب و سرعتش کم،موتور که همون موتوره،واسه 30،40 سال قبل! !حتما انتظار دارید 40 سال بعد هم آینه بغلاش برقی یا راهنما دار باشه دیگه نه ،
   فک نمیکنید سایپا و ایران خودرو به خاطر تفکرات افرادی مثل شما هیچ تغییر بنیادی در خودشون ایجاد نمیکنند و بخاطر کسانی مثل شما ممکنه تا 2 میلیون سال بعد هم به تولید پرایدو 405 ادامه بدن
   شما چند ساله که پیشرفتهای صنعت خودرو را مطالعه نکردین ،الان فک میکنین گذاشتن یه کیسه هوا یا دوتا چرخو مجهز به abs کردن یا تغییر داشبورد پیشرفته ،
   عزیز من شما کجای کارید این تغییرات ظاهری نسبت به پیشرفتهای دنیا پسرفت حساب میشه
   الان ماشینا به قدری هوشمند شدن که به صورت اتومات از تصادفات جلوگیری میکنه ،یا شیشه جلو ماشین عین جتهای جنگی علایم و اخطارها رو نمایش میده وووووو اونوقت پیشرفت ما اینه که کمکهای جلوی پرایدو قویتر کردن ،
   یه جوری میگید پروژه ایکس 100 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آدم فکرمیکنه شاتل فضایی فرستادن به مریخ
   باباجان دو تا چرخ abs و تغییر داشبورد و تغییر لامپ چراغ جلو مگه پروژه میخاد،جمع کنید بابا

 2. ممل | آبان 27, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه ملت ما به جای بررسی و تحقیق درست و حسابی فقط روی شنیده ها حرف میزن بدون هیج منبعی بدون هیچ مرجعی.
  اولا این حقیقت رو که پراید کلا از نظر طراحی مشکل ماهوی داره رو که نمیشه ندیده گرفت. این خودرو از نظر ایمنی حتی در نسخه کره ای حرفی برای گفتن نداره بعدم که سایپا دیگه شورش رو در استفاده از قطعات بی کیفیت و نازک کردن ورق بدنه در اورد.
  ما خودمون یک سری از قطعات موتوری پراید رو تولید میکردیم وقتی پیکان بازنشست شد یکی از مسئولین تامین اومد کارخونه ما قطعات رو نمونه گذاشت گفت این فلان ریال اون بهمان ریال. ما حساب و کتاب کردیم دیدیم اصلا نمیشه! گفتیم اقا نمیشه قیمت مثلا انقدر طرف برگشت تو صورت من گفت ” مهم نیست چی میزنین! مهمه اینه با این قیمت بزنید!” چون میخواستند پراید رو جانشین پیگان کنن وبازار رو دست بگیرن. سرتونو درد نیارم ما اون سری قطعات رو تولید نکردیم اما بودن سازنده های دیگری که با کاهش کیفیت مواد اولیه قطعات رو تولید کردند.
  پراید از نظر من به عنوان مطلع و دست اندرکار در صنعت خودرو واقعا جای بهبود نداره مثل پیکان تولیدش باید متوقف و جایگزین بشه. حالا بشه X100 بشه X1000. یعنی فارق از کیفیت مزخرف بدنه یکی از بزرگترین ایرادات ایمنی پراید اینه که در تصادف موتور وارد کابین میشه و این مشکل چیزی نیست که مثلا با تقویت ورق بدنه حل بشه. حالا بماند که نصب براکت!!!!!!!!!!!!!! چقدر میتونه موثر باشه!
  اما در مورد ماشین هایی که معرفی شدند. من تضمین میکنم هیچکدومشون از نظر ایمنی شرایط بهتری از پراید ندارند.
  خریدشون توجیه نداره. اگر قراره ماشین وارد بشه حداقلش باید بشه ال نود جدید نه داتسون و سوزوکی های آشغالی باید قیمت رو تعدیل کنن و حداقل ماشینی وارد بشه که تست های اروپا رو حالا نه با فول امتیاز ولی با یک امتیاز حداقلی پاس کرده باشه.
  از هند هرچی ندونیم میدونیم جون ادمیزاد ارزشش عینهو ایران هیچه!
  شاید باورتون نشه اما توی هند راننده های اتوبوس سهمیه کشتن ادم دارن! یعنی اگر سالی 10 نفر رو زیر کنن هیچ جرمی متوجه شون نیست!

 3. امیرحسین | آبان 27, 1394 | لینک نظر

  پراید هم مغلطه خوبی برای خودروسازان شده و برای اثبات ارزان بودن ماشین تو ایران از پراید مثال میارن.آقا جان به خدا کیفیت اصل مهمی تو قیمت تموم شده هست و به همین دلیل ماشین های اروپایی گرونتر از نمونه های کره ای هستن
  چرا قیمت سمند,405 و پرشیا رو با قیمت کشورهای دیگه مقایسه نمیکنن؟؟؟؟!!!!مگه ادعای ارزان فروشی ندارن؟؟؟
  کارشناسان صنعت خودرو میگن پراید و پژو بدلیل قدیمی بودن دیگه امکان ارتقاء کیفیت نداره.دوستی که گفته سواری پراید مثل ال90 شده,شما به زحمت ال 90 و پراید رو ببر رو چال و زیربندی شون رو مقایسه کن.ضمن اینکه ماشین رو نمیشه بر اساس نوشته های روی کاغذ بررسی کرد

 4. کارونی | آبان 27, 1394 | لینک نظر

  پراید رو باید با فرغون مقایسه کرد حتی فرغون هم کیفیتش بهتر از پرایده.

 5. rahmet gat baba | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  آقای مشتی ممدلی پس برو ال90 ات رو بفروش از سواری عالی پراید پروژهx100ات نهایت لذت رو ببر و از عملکرد عالی و داشبورد و رودری و صندلی های مشابه ال 90اش شگفت زده شو!!!

  • در پاسخ به: rahmet gat baba

   مشتی ممدلی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   ایمنی پراید جدید از داتسون که بالاتره!
   ببین من نمیگم پراید خیلی کارش درسته و حتی با خودروهای هندی مقایسه هم نکردم و نگفتم یا ادعا نکردم که قیمتش نسبت به خودروهای هندی مناسبه. من فقط گفتم سواری پراید جدید دیگه شبیه پرایدهای قدیمی نیست. و اما در مورد ایمنی اصلا شک نکن ایمنیش خیلی بهتر از قبل شده. لطف کن توضیحات پروژه ایکس صد رو بخون و ببین چه تغییراتی اعمال شده و همینجوری روی هوا و احساسات قضاوت نکن . من واقعا نمیدونم چرا ما ایرانیها احساساتمون بر عقلمون غلبه میکنه! یا یک نفر رو میبریم عرش ازش بت میسازیم یا با خاک یکسانش میکنیم! در قضاوت عاقلانه جایی برای ادعاهای احساساتی نیست . منم از ایران خودرو و سایپا متنفرم ولی این دلیل نمیشه در مورد یک محصول دید غیر علمی و غیر منطقی داشته باشم.

   • در پاسخ به: مشتی ممدلی

    کاوه م | آبان 27, 1394 | لینک نظر

    واقعا آفرین به سایپا که تونسته کسانی مثل شما رو گول بزنه
    حتی اگه اون فیلم تست تصادف مزخرف ساخت سایپا رو دقیق نگاه کنی میبینی که اون ماشینهایی که روشون علامت ضربدر میکشن رو با تست 25 درصد(که اسم دقیقشو نمیدنم) موسسه بزرگراههای آمریکا نشون میده که بسیار بسیارتست سختیه که با سرعت 64 کیلومتر فقط 25 درصد قسمت جلو خودرو به مانع کوبیده میشه
    اونوقت پرایدبا 100 درصد قسمت جلو که معلوم نیست با چه سرعتی (فک نکنم بیشتر از 40باشه) به دیوار میزنن ،خب معلومه قدرت تخریب خیلی کمتر میشه
    اگه واقعا راست میگن ببرنش همون موسسه آمریکا برای تست تصادف ،باور کنید اگه تونست یه ستاره هم از اونجا بگیره با 300 تا سرعت میرم تو دیوار!!!!!!
    درضمن میشه بگید چه تغییراتی تو پروژه ایکس 100 اعمال شده ،
    فقط چند جای ماشینو گرفتن ورقشو دوبل کردن که مثلا ایمنیش بره بالا ،که فقط باعث افزایش وزن و در نتیجه افزایش سوخت و آلایندگی و کم شدن شتاب شده ،عین وقتی که ما بچه بودیم فک میکردیم هر چقد ورق ماشینی کلفتتر باشه ایمنیشم بیشتره و طراحی و مهندسی و امثالهم کشکن و سایپا هم به چشم بچه به ما نگاه میکنه وگرنه اینقد واسمون دروغ نمیبافت ، پروژه ایکسسسس100 !!!!!!!!!جل الخالق
    اینم قبول دارم ما ایرانیها خیلی احساساتی و کمی هم …هستیم و یه چیزو میبریم به عرش یا رو فرش!! ولی اگه شما کمی منطقی باشید میبینید که جای پراید زیر فرشه

   • در پاسخ به: مشتی ممدلی

    نیما | آبان 27, 1394 | لینک نظر

    این پروژه ایکس ۱۰۰ برای سال ۸۹ هست و تا الان پنج سال ازش گذشته، در این پنج ساله هم قاعدتا باید قوت و ضعف خود را نشان داده باشد. در عمل در تصادفاتی که مشاهده شده تفاوت محسوسی در ایمنی بین پراید جدید و قدیم وجود نداشته است هر چند که نمی شود گفت هیچ تأثیری نداشته، من هم پراید جدید را رانده ام هم الان خودمان پراید قدیمی داریم. بله ، بهتر شده است ولی راضی کننده نیست، مخصوصا بعد از ۲۰ سال تولید. یک مقدارش هم برمی گردد به لاستیک های جدید چینی که به جای بارز سایپا استفاده می کند که سبب نرم شدن ماشین می شود. خود من به تازگی از همین لاستیک های چینی به جای بارز استفاده می کنم و ماشین به طرز عجیبی نرم تر شده است.

    • در پاسخ به: نیما

     حسام | آبان 27, 1394 | لینک نظر

     لطف کن برو عکسهای تصادف پراید جدید رو توی پیج فیسبوک تصادف ناجور ببین. زمین تا آسمون با پرایدهای قدیمی فرق داره.

     • در پاسخ به: حسام

      ُSepehr | آبان 27, 1394 | لینک نظر

      البته از روی عکس نمیشه قضاوت کرد و مطمئن باشید اگر دستاورد ایمنی این تغییرات محسوس و قابل اندازه گیری بود ، سایپا حداقل طی این کمپین که شدیدا تحت فشار قرار داشت، مانور تبلیغاتی سنگی روی این مسئله می داد.به گفته دوستانی که در واحد مهندسی سایپا هستند، تغییرات مفید بوده اما چندان تاثیری در بهبود شرایط شاسی نداشته، به خصوص که بعد از بحران ارزی 2 سال قبل، جنس ورق هم تضعیف شد.

 6. شهاب | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  یه بار دیگه برندها رو نگاه کنید؟
  داتسون نیسان،هیوندایی،سوزوکی
  مقایسه تون مثل اینه که لیفان یاmvm550 یاجک5 رو با النترا و سراتو مقایسه کنیم و بگیم چون موتور هر دو 1800 یا2000 هست پس قیمتاشونم بایس یکی باشه!!!!!!!!!!!!!
  پراید!!سوزوکی!!!!نیسان!!!!!!هیوندا!!!!!!
  هر کس که قلم دستشه هر چی که دلش بخواد نمیتونه بنویسه مگر اینه خواننده هاشو ….. فرض کرده باشه!!!!خجالتم خوب چیزیه!!!!

 7. سینا | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  حدا وکیلی دمت گرم… سایپا چجوری ؟مقاله ای خطی کلمه ای چجوری حساب می کنن ما هم بنویسم

 8. مشتی ممدلی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  گذشته از قیافه زشت و کج و کوله پراید و طراحی قدیمی و کسل کننده و موتور نسبتا ضعیف در مورد پرایدهای جدید که به نام پروژه X100 تغییراتی در آنها داده شده باید خدمت دوستان عرض کنم که ایمنی و سواری آنها قابل مقایسه با ایمنی و سواری پرایدهای قدیمی نیست. من از پراید متنفرم چون سالها پیش یک پراید صفر خریدم و بسیار مرا اذیت کرد و در حال حاضر ال 90دارم.
  چند ماه پیش یکی از دوستان پراید صفر خریده بود و ادعا کرد سواریش خیلی شبیه ال 90 شده! بنده هم جهت آزمایش کلید را گرفتم و دوری زدم و در کمال تعجب دیدم سواری پراید جدید بسیار شبیه به ال 90 شده! هرچند خشکی گیربکس مزخرف پراید و کوچکی کابین و خشکی کمکها قابل مقایسه با ال 90 نیست ولی به هر حال دیگر پراید جدید آن حس سوار لگن بودن در مدلهای قدیمی را ندارد.
  فرمان هیدرولیک نرم و بلندی سیستم تعلیق عقب و ترمز ABS با عملکرد عالی و داشبورد و رودری و صندلی های مشابه ال 90 بسیار بنده را شگفت زده کرد و کنجکاو شدم ببینم دلیل اینهمه تغییرات چیست و اندکی در اینترنت جستجو و مطالعه کردم و فهمیدم این تغییرات به نام پروژه ایکس صد چندسال پیش روی پراید اعمال شده
  لینک زیر مختصری از این پروژه است:
  http://www.cargeek.ir/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87/152-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-x100-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81

 9. امید | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  ب نظر من تو ماشینای ایرانی پراید به نسبت؛تاکید میکنم به نسبت قیمت متناسبی داره
  ولی همین مقایسه رو برای ماشینای دیگه مثه تندر یا پارس یا…. انجام بدین ببینیم ایران خودرو چه پول زوری داره ازمون میگیره

  • در پاسخ به: امید

   مهمان | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   پراید اگر در داخل شهر استفاده بشه خودروی نسبتا قابل قبولی هست
   اما مشکل اینه که وقتی ما یه ماشین میخریم دوست داریم باهاش همه جا بریم و فکر اینکه این ماشین ماشین جاده نیست رو نمیکنیم و حتی وقتی باهاش داخل جاده میریم هم رعایت اینکه پراید نهایتا یه ماشین شهریه خوبه و از هیچ نظری برای سرعت های 120-130 (حتی بالای 100) طراحی نشده رو نمیکنیم و تا جایی که گاز میخوره به ماشین گاز میدیم

 10. اميد | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  خيلي تبليغات خوب و جامعي براي سايپا انجام داديد!!
  واقعا دستتون درد نکنه…
  از سايت تخصصي خودروي مثل شما دور از انتظار بود 😉
  لااقل يک گزاره اي براي مقايسه ايمني اين خودروها در نظر مي گرفتيد

  • در پاسخ به: اميد

   ُSepehr | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   این مطلب رو خبرانلاین تهیه کرده و فقط چند خط پایانی به دنده 6 مربوط میشه

 11. ویروگردی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  مهمترین مشکل پراید ایمنی اش هست که مورد مقایسه قرار نگرفته.

 12. حسین | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  اقا ایرادی نداره موتور و گشتاوراش ضعیف‌تره، الکی رو قیمت‌اشون نکش!
  بدون این کار چند میشه؟؟

 13. مصطفی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  استراتژی صنعت خودرو کشور، رده تولید خارج کردن خودروهای قدیمی و محصولات جدید و به روز جایگزین کردن ، نیست!!!!!
  در حقیقت استراتژی صنعت خودرو بررسی و ارائه راهکارهای نوین برای خالی کردن جیب مردم و تحمیل کردن خودروهای دوران پارینه سنگی به هموطنان همیشه در صحنه ست!

 14. شهاب | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  کاش خودتون هم یکبار دیگه این قیمت ها رو محاسبه می کردین نیسان go رو من طبق مطالبی که گفته شد محاسبه کردم 21 میلیون شد احتمالا نویسنده لطف کرده مالیات و بیمه هند رو هم اضافه کرده وگرنه هیچ جور قیمتی که گفته نمی شه!!!!
  آدم با این خودروسازها اگه دست بده باید انگشتان رو بشمره کم نشده باشه