رشد 100 درصدی ورود به منطقه زوج و فرد / پیامک های ارشادی پلیس برای رانندگان متخلف

سپهر زنگنه | شنبه، ۷ آذر ۱۳۹۴

تازه ترین آمار دوربین های هوشمند از تخلفات ترافیكی در پایتخت؛

آمار تخلف سرعت‌غیرمجاز تهرانی‌ها چقدر است؟

مدیرعامل شركت كنترل ترافیك شهرداری تهران با اعلام این كه پایتخت كشورمان از نظر سامانه مدیریت مكانیزه ترافیك، به سرعت در مسیر تبدیل شدن به یكی از شهرهای هوشمند جهان در حال حركت است، گفت: در حال حاضر نیز تهران از نظر تجهیز به امكانات پیشرفته كنترل ترافیك در تراز شهرهای پیشرفته اروپایی قرار دارد.

 

مهندس ایلوش وزیری افزود: یكی از مصادیق این موفقیت، دوربین های ثبت تخلف است كه جهت مكانیزاسیون ثبت تخلفات رانندگی طراحی شده و مبتنی بر تكنولوژی پردازش تصویری و رادار و ابزار اتوماتیك برای تشخیص متن پلاك موسوم به ANPR است.

وی با تأكید بر اهمیت و ضرورت ایجاد و توسعه سامانه های ثبت تخلف و ارزش افزوده این سیستم و منافع اجتماعی و اقتصادی حاصل از آن، اعلام كرد: از مهم ترین سامانه های ثبت تخلف در تهران، دوربین های كنترل طرح ترافیك و طرح زوج و فرد و نیز دوربین های كنترل سرعت است.

رشد 100 درصدی ورود غیر مجاز به طرح زوج و فرد

مدیرعامل شركت كنترل ترافیك با اشاره به این كه 224 سامانه مكانیزه ثبت تخلف در ورودی ها و خروجی های محدوده طرح ترافیك، مجهز به دوربین های Overview می باشند،‌ اظهار كرد: در 6 ماه گذشته، مجموعاً 65 میلیون و 814 هزار دستگاه خودرو وارد محدوده طرح ترافیك شده اند كه دو میلیون و 889 هزار دستگاه یعنی 4 درصد آنها فاقد مجوز طرح ترافیك بودند.

وزیری با بیان این که 176 سامانه ثبت تخلف در ورودی ها و خروجی های محدوده طرح زوج و فرد نیز مجهز به دوربین های overview می باشند، تصریح کرد: در 6 ماه گذشته، مجموعاً 310 میلیون دستگاه خودرو وارد محدوده طرح زوج و فرد شده اند که از این تعداد 186 میلیون دستگاه در ساعات اِعمال محدودیت وارد این محدوده شده اند.

وی با تأکید بر این که 43 و نیم میلیون دستگاه خودرو یعنی 23 و نیم درصد آنها به صورت غیر مجاز وارد محدوده زوج و فرد شده اند، اضافه کرد: تعداد خودروهایی که به صورت غیر مجاز وارد این محدوده می شوند از روندی صعودی برخوردار است از 6 میلیون دستگاه در مرداد با 50 درصد افزایش به 9 میلیون دستگاه در شهریور و با 100 درصد افزایش به 12 میلیون دستگاه در مهر رسیده است.

اکثر متخلفان طرح زوج و فرد ثابت هستند

مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک با اشاره به این که از هر 4 دستگاه خودرویی که وارد محدوده طرح زوج و فرد می شوند، یک دستگاه غیر مجازند و اکثر این متخلفان افراد ثابتی هستند، اظهار کرد: رکورد تمامی تخلفات ورود غیر مجاز به این محدوده به پلیس راهور ارسال می گردد و پلیس به تازگی در حال ارسال پیامک های ارشادی برای رانندگان متخلف است.

مهندس وزیری با بیان این که 332 سامانه ثبت تخلف سرعت موسوم به دوربین های راداری در حال حاضر 40 محور بزرگراهی و اصلی تهران را تحت پوشش قرار داده اند، تصریح کرد: از این تعداد، 120 سامانه قابلیت ثبت تخلف خودروهای سنگین از خط عبوری تندرو که این خودروها مجاز به ورود به آن نیستند را نیز دارند.

وی در پایان با تأکید بر این که در 6 ماه گذشته، مجموعاً بیش از 6 میلیون تخلف سرعت در بزرگراه های تهران ثبت شده، خاطرنشان کرد: به طور متوسط در 6 ماه اخیر، در هر یک از بزرگراه های تهران که دوربین های ثبت تخلف سرعت در آنها نصب شده، 150 هزار تخلف سرعت اتفاق افتاده و هر دوربین تخلف 18 هزار دستگاه خودرو را ثبت کرده است.

اولتیماتوم پلیس درباره پلاک‌های دستکاری شده

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از افزایش ۱۲۸ درصدی برخورد با پلاک‌های مخدوش و دستکاری شده در سال جاری خبر داد.

  نقل از ایسنا، سرهنگ مراد مرادی، با تاکید بر اینکه پلیس در موضوع مخدوش کردن پلاک خودروها و همچنین دستکاری اعداد و ارقام پلاک‌ها کاملا جدی است، اظهار کرد: اگر چنانچه پلاکی از روی غیرعمد ناخوانا باشد پلیس 40 هزار تومان راننده متخلف را جریمه خواهد کرد؛ اما اگر پلاک خودرویی عمدا به هر طریقی مخدوش شده یا ارقام آن دستکاری شود برابر قانون جزای اسلامی این اقدام جرم محسوب شده و ضمن توقیف خودرو متخلفان از شش ماه تا یک سال به حبس محکوم خواهند شد.

  وی با بیان اینکه پلاک هویت یک خودرو است اظهارکرد: در سال جاری پلیس برخورد جدی با دستکاری و مخدوش کردن پلاک داشته است؛ به طوری که در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل برخورد با پلاک‌های مخدوش و دستکاری شده که منجر به توقیف خودرو شده است 128 درصد افزایش داشته است.

  معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: ماموران پلیس راهور در سطح معابر نیز حضور داشته و به محض مشاهده وسایل نقلیه‌ای با پلاک مخدوش این اقدام آنان را صورتجلسه کرده و مستندات آن را نیز ضمیمه می‌کنند تا نسبت به توقیف وسیله نقلیه و اعزام راننده متخلف به مرجع قضایی اقدام شود.

  توقیف 27 هزار خودروی پلاک مخدوش در سال 94

  مرادی با اشاره به افزایش 128 درصدی توقیف خودروهای پلاک مخدوش و دستکاری شده در معابر پایتخت افزود: در هشت ماهه امسال 27 هزار و 619 خودروی پلاک مخدوش توسط پلیس توقیف شده است و من به رانندگان متخلف هشدار می‌دهم که با توجه به ابزار و امکاناتی که پلیس در اختیار دارد و همچنین دوربین‌های هوشمندی که در معابر نصب شده امکان شناسایی خودروهای متخلف وجود داشته و بهتر است خودشان دست به چنین کاری نزنند.

  به گفته مرادی علاوه بر تجهیزات هوشمند تیم‌های گشتی خیابان نیز نسبت به شناسایی و برخورد با این وسایل اقدام خواهند کرد.

  وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه عبور دادن خودروها از مقابل دوربین‌های زوج و فرد و طرح ترافیک به نوعی برای برخی از شهروندان به شغل کاذب تبدیل شده و در ازای آن پول دریافت می‌کنند گفت: متاسفانه این شغل کاذب ایجاد شده و در این شرایط پلیس علاوه بر اینکه با وسیله نقلیه متخلف برخورد می‌کند این افراد نیز با هماهنگی عوامل انتظامی دستگیر و به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.

   

  کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

    کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

   لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

  ‏«Telegram» را در بازار:
  http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

  برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
  https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

  تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
  https://tdesktop.com/win

  محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

  از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  بدون دیدگاه