تحویل خودروهای وام 25 میلیونی با شرط و شروط آغاز شد !

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۴ | 33 نظر

تحویل خودروهای وام 25 میلیونی با شرط و شروط آغاز شد !
1 رای - میانگین 2

خودروسازان شمارش معکوس برای تحویل خودرو به ثبت‌نام‌کنندگان در طرح وام ۲۵میلیون تومانی را آغاز کرده‌اند. به‌گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود از امروز یا فردا (سه‌شنبه) تحویل خودروهای ثبت‌نامی آغاز خواهد شد.

 

به نقل از صمت، نزدیک به 2 هفته از پایان ثبت‌نام خودرو با شرایط اعطای وام به دلیل تکمیل شدن ظرفیت می‌گذرد و در این مدت حرف‌های مختلفی مبنی‌بر ناتوانی خودروسازان برای تحویل این خودروها به متقاضیان شنیده شد؛ اظهاراتی که به جز ایجاد تشنج در جامعه و بازار خودرو، نتیجه‌ای به همراه نداشت. اکنون که بانک مرکزی بخشی از اعتبار خودروهای تسهیلاتی را تامین کرده، 2 خودروساز بزرگ کشور که بیشترین سهم ثبت‌نام را داشته‌اند، به‌زودی تحویل خودروها را آغاز کرده و به تمام شایعه‌ها پایان خواهند داد. مصطفی خان‌کرمی، معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو  با اشاره به اعلام آمادگی ایران‌خودرو از هفته گذشته برای تحویل خودروهای ثبت‌نامی در طرح 25 میلیون تومانی، اظهار کرد: هیچ مشکلی برای تحویل خودروها وجود ندارد و ایران‌خودرو آماده تحویل خودروها به خریداران است. وی ادامه داد: برای تسریع در فرآیند تحویل خودرو به مشتریان نیز تعدادی از خودروها پیش‌تر به نمایندگی‌های سراسر کشور ارسال و به‌صورت امانی در اختیار نمایندگی‌ها قرار گرفت تا به محض تامین مالی این طرح از سوی نظام بانکی، صدور فاکتور و تحویل خودروها از سوی گروه صنعتی ایران‌خودرو آغاز شود. خان‌کرمی با بیان اینکه با هماهنگی‌های انجام شده با بانک‌ها، از شنبه نخستین سری از اوراق مالی مشتریان به‌وسیله بانک‌های عامل تایید شد و اعتبار آن تخصیص یافت، تصریح کرد: از صبح شنبه، تخصیص و صدور فاکتور محصولات ایران‌خودرو برای طرح 25میلیون تومانی آغاز شد که بر این اساس می‌توان گفت تحویل این خودروها به مشتریان از شنبه کلید خورده است. معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو در ادامه با اشاره به فرآیند چندمرحله‌ای تحویل خودرو نیز اظهار کرد: مرحله نخست این فرآیند، بحث تخصیص خودرو به مشتریان است که پس از صدور فاکتور اقدامات مربوط به سند و صدور بیمه‌نامه آغاز می‌شود. ضمن آنکه مراحل مربوط به پلاک‌گذاری خودرو نیز باید به‌وسیله نیروی انتظامی انجام شود که این فرآیند 24 تا 48 ساعت زمان می‌برد. وی ادامه داد: مرحله پایانی این فرآیند یعنی تحویل سوئیچ خودرو به متقاضیان انجام می‌شود که با احتساب چنین فرآیندی تحویل خودرو به مشتریان از صبح امروز ـ دوشنبه ـ به شرط اخذ پلاک توسط خریدار از ناجا و نداشتن منع قانونی آغاز خواهد شد. خان‌کرمی در تشریح اولویت‌های دریافت خودرو نیز اظهار کرد: زمان ثبت‌نام، واریز وجه اولیه، ارائه کردن مدارک و چک‌ها و تکمیل فرآیند ثبت‌نام، اولویت‌های تحویل خودروهای ثبت‌نامی به مشتریان خواهد بود. ضمن آنکه علاوه بر زمان ثبت‌نام، نوع محصول انتخابی نیز تا حدودی در زمان تحویل خودرو موثر است. معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو یادآور شد: زمان تحویل خودروها براساس آنچه در قرارداد اولیه ثبت شده خواهد بود. در همین حال متقاضیانی که خودرو مورد نظر خود را از گروه خودروسازی سایپا انتخاب کرده‌اند، از امروز می‌توانند خودروهای خود را تحویل بگیرند. به گفته معاون فروش و بازاریابی سایپا، در حال حاضر خودروهای تسهیلاتی این شرکت در مرحله فاکتور شدن قرار دارند و از آنجا که کارهای مربوط به شماره‌گذاری و بیمه آنها حدود 2 روز زمان می‌برد، با توجه به واریز بخشی از اعتبار از شنبه، تحویل خودرو به مشتریان تا یک روز آینده آغاز خواهد شد.
اکنون که سایپا زمان تحویل خودروها را اعلام کرده، حالا این پرسش مطرح می‌شود که اولویت تحویل به متقاضیان بر چه مبنایی است؟
براساس سخنان رضا تقی‌زاده، مشتریانی که چک‌های‌شان تنزیل و نام آنها از سوی بانک مرکزی به شرکت سایپا اعلام شود، در اولویت تحویل خودروهای تسهیلاتی قرار دارند. وی اظهار کرده است: که در حال‌حاضر این شرکت ظرفیت تحویل حدود 3هزار خودرو در قالب وام 25میلیون تومانی را دارد. سایپا حدود 60هزار پرونده آماده تحویل دارد و آنچه بانک مرکزی از این شرکت بپذیرد، تحویل داده و برای مازاد سهمیه از طریق مذاکره با بانک مرکزی یا از محل منابع شرکت سایپا برای تحویل اقدام خواهد کرد.
واگذاری خودروهای سایپا وارد مرحله اجرایی شد
در همین حال سایپا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد فرآیند اداری طرح تسهیلات 25میلیون تومانی خرید خودرو انجام و مراحل اجرایی آن آغاز شده است. گروه خودروسازی سایپا ضمن تشکر از مشتریانی که در طرح تسهیلات 25میلیون تومانی متقاضی استفاده از محصولات این گروه خودروساز هستند، به اطلاع می‌رساند هم‌اکنون چک‌های تحویلی متقاضیان از کل کشور جمع‌آوری و نسبت به پشت نویسی و تحویل به بانک‌های عامل اقدامات لازم به عمل آمده و براساس توافق قبلی بانک‌های عامل نیز در حال مطابقت شرایط فروش و مشخصات ثبت‌نامی متقاضیان با چک‌های الصاقی هستند و در صورت احراز حائز شرایط بودن متقاضی نسبت به واریز وجه معادل آن پس از تنزیل به حساب شرکت اقدام خواهند کرد. این گزارش می‌افزاید: درحال‌حاضر امور اداری فرآیند یادشده طی و مراحل اجرایی آن آغاز شده است و این شرکت خود را ملزم به انجام تعهدات ایجاد شده می‌داند و به مرور و به محض تکمیل وجوه خرید هر خودرو نسبت به صدور سند، بیمه‌نامه، شماره‌گذاری و سپس تحویل همان خودرو در زمان مقرر اقدام فوری و لازم به عمل خواهد آورد.

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 


33 دیدگاه

 1. sunmartin | دی 22, 1394 | لینک نظر

  در محصولات ایران خودرو از نظر من دنا طراحی خوبی داره و کلا مانند محصولات جدید هست البته اگه قدری کیفیت قطعات داخلی ارتقا بدهند و از نولد پلاستیکی بهتری استفاده کنند مشکلات ارور های گاه و بی گاه و ecu چینی با مدل بهتری تجدید کنند و خلاصه کیفیت ارتقا بدهند خیلی خودروی مناسبی هست

 2. توحید | دی 22, 1394 | لینک نظر

  من بیش از 40 روز هست که در وضعیت اماده تخصیص موندم. چقدر باید صبر کنم…. چرا اینا اینجوری میکنن.. بعدش میگن محصولات تولید داخلی بخرید؟ با این وضع؟

 3. sunmartin | دی 11, 1394 | لینک نظر

  ساخت دنا به واسطه ساخت دنای اتومات همرا با سانروف و امکانات بیشتر چند ماه است که کم شده بزودی دنای شما را میدهند

 4. محمد | دی 11, 1394 | لینک نظر

  سلام من دنا خریدم الان ی ماهه و نیمه بهم تحویل ندادن میگن فاکتورم نشده ینی چی؟ب من گفته بودن تحویل فوریه

  • در پاسخ به: محمد

   محمد رضا | دی 11, 1394 | لینک نظر

   فاکتور شدن به معنی اینه که شماره شاسی برای خودروتون درنظر گرفته شده که این به این معناست که ماشین شما ساخته شده و در مرحله بارگیری و تنظیم سند به سر میبره.ولی اگه ماشین شما فاکتور نشده باشه و به قول نمایندگی ها شاسی نخورده باشه یعنی هنوز حتی ماشینی برای شما ساخته نشده یا در نطر گرفته نشده که معمولا ایران خودرو فروش فوری 30 روزه هاشو 60 روزه با 30 روز تاخیر تحویل میده

 5. رضا | دی 5, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان الان 45روزه هنوز نصف بیشتر خودروها حتی فاکترم نشده یکی مامردم بدبخت راازدست اینا نجات بده

 6. رضا | دی 1, 1394 | لینک نظر

  دوستان ب کمپین پاس نکردن چکهای خودروسازان بپیوندیدتاخودروسازان ب وعدهایشان عمل کنند

 7. رضا | دی 1, 1394 | لینک نظر

  اگه شما بدقولیدمنم برا چک پاس کردن بدقول تراز شما هستم ب وقتش اقایون خودروسازاقایون کمپینساز ی کمپین برا پاس نکردن چکهای خودروسازها راهبندازید

 8. رضا | دی 1, 1394 | لینک نظر

  اگه شما بدقولیدمنم برا چک پاس کردن بدقول تراز شما هستم ب وقتش اقایون خودروساز

 9. الف- املشی | آذر 25, 1394 | لینک نظر

  شما فکر می کنید اگه همه مثل منادیان کمپین، ماشین با کیفیت خارجی سوار بشن آیا کشور ما آنقدر دلار می تواند در اختیار مردم قرار دهد؟ ما سالیانه حداقل یک میلیون خودرو شخصی نیاز داریم و بطور متوسط هر خودرو 20 هزار دلار باشد و اگرتقاضای خرید دلار فقط برای خودرو به 20 میلیارد دلاربرسد اونوقت قیمت دلار چقدر می شود؟ آیا مردم توان خرید هر گونه کالای خارجی با کیفیت را دارند؟

 10. فعلا شتر از یمن وارد بشود خوبه با علوفه

 11. ahmadreza | آذر 15, 1394 | لینک نظر

  انچه ادم راکند روبه مجاز احتیاج است احتیاج است احتیاج

  • در پاسخ به: ahmadreza

   سینا | آذر 15, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز اولاً که مزاج درسته نه مجاز !!!
   ثانیاً بیت صحیح اینطوره: آنچه شیران را کند روبه مزاج احتیاج است احتیاج است احتیاج
   شما کامنت ساده بزاری عزیزتری!

 12. پسر فراری | آذر 13, 1394 | لینک نظر

  سلام خسته نباشید
  دوستان یک سوال داشتم.آماده تخصیص یعنی چه؟
  من برا وام ثبت نام کردم و وضعیتم آماده تخصیصه خواستم در موردش کمی اطلاعات داشته باشم اگر کسی میدونه راهنماییم کنه ممنون

 13. یاری یان | آذر 11, 1394 | لینک نظر

  باسلام وعرض ادب واحترام خدمت دوستان گرامی
  تقریبا تمام موارد را فرمودید اما یک نکته وجود دارد که اگر همه آنهایی که خودرو نیازدارند مانند آن جوان بیکار، کمی صبر وحوصله بخرج می دادند مطمنا کارد که به استخوان خودرو سازها می رسید مجبور بودند خودرو ها را بصورت قسطی بدون سود وبا کیفیتی که هروز در نمایندگیها اتلاف وقت نکنند بفروشند تنها 2 ماه دیگر این مهم انجام میشد. درسته که ما وضعیت یک جوان بیکار ویا کسی که توان مالی اش کم است و خانواده اش چشم انتظار داشتن خودرو هستند، را بخوبی درک نکنیم ، اما دقت وداشتن صبر وحوصله می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

  • در پاسخ به: یاری یان

   علیرضا | آذر 12, 1394 | لینک نظر

   اولا اونهایی که خودرو نیاز داشتن اگه دو ماه فقط دو ماه صبر میکردن الان با پولی که برا پراید دادن یه ماشین به مراتب بهتر سوار میشدن در ثانی فقط شما زنو بچه دارید ما نداریم؟!!!اونی که پول داده پراید بخره اقساطشم میتونه پاس کنه اینقدر پول داره که سوار اتوبوسو تاکسی بشه من سه ساله ماشین ندارم پولشم دارم تا این داخلیا رو بخرم ولی دلم واسه زنو بچم میسوزه که با لگن بی امنیت برم جاده یا از رفاهشون بزنم خرج تعمیر کنم و از همه مهمتر 90 در صد اونایی که رفتن خریدن هیچکدومشون نیاز مبرم نداشت حداقل 50 درصدشون اونایی بودن که واسه خانوماشون خریدن( منظور من این نیست که خانوما ماشین نداشته باشن منظورم اینه که در واقع تو خانواده این ماشین دومشون بوده و تو این شرایط نیاز اساسی نداشتن اگه یه ذره عقلشون کار میکردو به فکر هموطناشون مییودن یا یه عده از این جوونای بیکار باباشون براشون خریده برن تو خیابونا فرصت سوزی و….) حالا ما باید به خاطر نادانی این عده دوباره صبر کنیم

   • در پاسخ به: علیرضا

    سعید | آذر 13, 1394 | لینک نظر

    داداش علیرضا دمت گرم صد تا مثبت برای کامنتت و صد تا مثبت برای طرز فکرت

 14. نازنين | آذر 11, 1394 | لینک نظر

  سلام
  نظرهاي زيادي در باب مخالفت با اين طرح يا تقبيح و تمسخر ديگران خوندم، نظر آزاده اما تمسخر توان مالي يا انتخاب ديگران بسيار ناپسنده. بحث اگر سر كيفيت باشه بجاس، اما نحوه خريد به كسي ارتياطي نداره، ضمن اينكه با توجه به رشد 20 تا 35 درصدي نرخ تورم تركيبي، خريد با نرخ سود تركيبي 16 درصد بسيار عاقلانه اس، براي مثال كسي كه 16 ميليون در اين طرح وام گرفته در پايان چهار سال بايد 22 ميليون برگردونه، يعني 6 ميليون سود بده. با توجه به نرخ رشد تورم از سال نود كه 1 پرايد 131 حدود 8/5 ميليون بود و الان شده 20 ميليون و حدود 12 ميليون به قيمت اضافه شده (رشد تورم 32 درصد)، و پيش بيني ميشه اين رشد ادامه پيدا كنه، تا سال 98 كه اقساط تمام ميشه قيمت پرايد 131 نو به حدود 32 ميليون رسيده، قيمت كاركرده اون حدود 20 تا 24 ميليون خواهد بود. از سوي ديگه متوسط هزينه رفت و آمد يه خانواده ميانگين 3 نفره حدود 500 هزار تومان در ماه هستش كه ميشه سالي 6 ميليون و در چهار سال ميشه 24 ميليون كه با داشتن خودرو اين هزينه ميتونه تا نصف تقليل پيدا كنه و ميشه 12 ميليون. حالا چقدر سود كرديم، 12 ميليون از محل پس انداز در هزينه ها، بعد چهار سال خود خودرو كه چهار سال كاركرده به قيمت وامش فروش ميره و شما هم از مزيت داشتن خودروي شخصي در موارد اضطرار يا غير اضطرار لذت برديد. پس معامله به نوعي برد-برد هستش. اما بحث كيفيت يه بحث جداست كه چه نقدي خريد كنيد چه اقساطي با همين كيفيت مواجهيد، مگر اينكه جز مرفهين باشيد و خودروهاي وارداتي غيرچيني استفاده كنيد، كه در اين صورت احتمالا نيازي به اين تسهيلات و فكر خوب و بدش نداشتيد

  • در پاسخ به: نازنين

   ُSepehr | آذر 11, 1394 | لینک نظر

   سلام باتشکر از نظر شما،اما پیش بینی تورم۳۲ درصدی برای سال های اینده نمیتونه پیش بینی محکمی باشه و بنابراین کل محاسبات بر این اساس زیر سوال هست،ضمنا مشخص نشد در این شیوه هزینه های نگهداری خودرو،خرابی های کیفی اتلاف وقت در تعمیرگاه،احتمال بروز تصادف و هزینه های مالی و جانی اون لحاظ شد یا خیر،در نهایت این شیوه خرید شاید برای قشر ضعیفی که ناچارا از موتور استفاده خانوادگی میکردند صحیح باشه اما حتی همین افراد هم به پراید های دست دوم ۸-۱۰ میلیونی میتونن دسترسی داشته باشند و بدون قسط و دین و سند قفل شده ازش استفاده کنند.در واقع این طرح گره زدن نیاز مشتریان بازار دست دوم به خودروهای صفر کیلومتر بود که ریسک مالی زیادی هم برای خودروسازان از نظر پرداخت نشدن اقساط داره و کاملا میتونه طرح بازنده بازنده باشه،ضمنا خرید و فروش خودرو های وامی به شکل غیرقانونی انجام خواهد شد و ضمن ایجاد مشکلات حقوقی فراوان به برهم خوردن بازار خودروهای دست دوم منجر شده و سایر مالکین راهم دچار ضرر و زیان ناشی از افت قیمت بیشتر میکند،بنابراین حتی پیش بینی قیمت دست دوم خودرو های وامی بعد از ۴ سال امکان پذیر نیست..

  • در پاسخ به: نازنين

   سعید | آذر 11, 1394 | لینک نظر

   سلام آبجی نازنین کاملا با شما موافقم
   ما کمپینی ها فقط میتونیم از مردم خواهش کنیم که خودروی صفر نخرن فقط در حد یک خواهش و دادن اطلاعات معتبر از کیفیت پایین خودروهای صفر . ما حق نداریم که مردمو مجبور کنیم یا با استفاده از واژه هایی با بار منفی خریداران رو بمباران کنیم. هدف کمپین باید اطلاع رسانی درست و دقیق باشه نه مجبور کردن مردم. به نظر من کمپین تا حالا خیلی موفق بوده و در آینده موفق تر هم میشه.
   انگار ما ایرانیها یه دیکتاتور کوچولو داخلمون هست که میخاد هرکس باهامون مخالفه رو درجا دار بزنه 🙂

   • در پاسخ به: سعید

    mehran | آذر 11, 1394 | لینک نظر

    نازنین کی شد آبجی شما ما خبر دار نشدیم؟؟؟
    🙂

 15. رضا…….. | آذر 10, 1394 | لینک نظر

  ایشالا با سلامتی و دل خوش سوار ماشیناشون بشن و چرخش براشون بچرخه.
  بعضیا خداییش احتیاج داشتن به این ماشینا و مطمئن باشید اگه وضع مالیشون خوب بود میرفتن بهترین ماشین برند رو سوار میشدن.
  مثلا موقع ثبت نام خودرو یک پسر جوانی که پراید ثبت نام کرده بود میگفت پول نداشتم ماشین بخرم اما الان با این وام دارم صاحب ماشین میشم و موتورسیکلتمو فروختم و کمی پول گذاشتم روش پراید رو ثبت نام کردم .و تحویلش بگیرم باهاش مسافرکشی میکنم و از بیکاری در میام
  حالا شما حساب کنین چندتا از این جوانای که وضع مالی مناسبی ندارن اقدام به این کار کردن.

  • در پاسخ به: رضا……..

   سعید | آذر 10, 1394 | لینک نظر

   داداش رضا برای همین میگم ایران دقیقا داره شبیه پاکستان و هند و بنگلادش میشه دیگه!
   الان اوضاع طوری شده که وقتی یک نفر مسافر کنار خیابون میبینن یک دفعه ده تا پراید و سمند و آردی کج و کوله شیرجه میزنن تا مسافر رو سوار کنن .اولا چرا باید یک جوون ایرانی بیکار باشه ؟ دوما چرا باید هرکسی بدون مجوز و تایید تاکسیرانی توی شهر مسافرکشی کنه؟ ماشین شخصی حق نداره مسافرکشی کنه . من خودم اگر پیاده هم بیام خونه هیچوقت سوار ماشین شخصی نمیشم چرا؟ دلیلش واضحه ماشین شخصی ممکنه بیمه سرنشین نداشته باشه و کافیه تصادف کنه و مسافر آسیب ببینه اونوقت علی میمونه و حوضش 🙂
   مسافر بدبخت میمونه با دست و پای شکسته و دل و روده پاره پوره با کلی مخارج و بدبختی بدون هیچ بیمه ای!
   مردم اگر کمی فکر کنن هیچوقت سوار ماشین شخصی نمیشن . فکرشو بکن پیکان 2 تومنی که نه بیمه ای داره نه حتی مدارک درست و حسابی تصادف کنه شما توش زبونم لال بمیری و راننده هم اگر زنده بمونه ماشینو میذاره و فرار میکنه و هیچ پول بیمه ای به خونوادت نمیرسه! اگر واقعا آدم آینده نگر و بافکری باشی و برای جون خودت و خونوادت ارزش قائل باشی هیچوقت نباید سوار ماشین شخصی بشی.
   طرف توی انگلیس کلی دوره و کلاس میره و ازش امتحان میگیرن بعد میشه راننده تاکسی اونوقت توی کشورهای عقبمونده ای مثل پاکستان و هند و ایران هر کسی میاد مسافر کشی میکنه 🙂

   • در پاسخ به: سعید

    اللاه | آذر 11, 1394 | لینک نظر

    پسر خوب سعی کن عفت کلام داشته باشی..

   • در پاسخ به: سعید

    محسن | آذر 11, 1394 | لینک نظر

    آردی کج و کوله رو خوب اومدی. حالم به هم میخوره ازش. راننده هاش کسایی ان که میخواستن با پول پراید، 405 سوار بشن! خخخخخخخخخ

 16. ali | آذر 10, 1394 | لینک نظر

  ای بابا چقدر درد داره براتون بمیره کافر دستتون نرسید بخرید حالتون بده بابا یه بار دیگه شرایط رو باز کنین دوستا بیان با کله پشت در نمایندگی ها صف بکشن جمعش کنین به خدا شما جز اونای هستید که فقط شعار میدن

 17. ای جان حالا پراید سوارا از تنظیم دستی آینه خودرویشان در سال2015 لذت ببرند!!جالبه که ماشینای آمریکایی 40سال پیش اکثرشون آینه و شیشه هاشون برقی بوده و پر از امکانات!!!

  • در پاسخ به: بختیار هوشت هوشت

   Iq7 | آذر 10, 1394 | لینک نظر

   داداش ۲۰۱۵ چیه؟؟ پرایدی ها از تنظیم دستی آینه ماشینشون تو سال ۲۰۲۰ وقتی اخرین قسطشون رو دادن لذت میبرن

   • در پاسخ به: Iq7

    بینام | آذر 10, 1394 | لینک نظر

    زن و بچتون تو خیابون نموده که
    یا کسی زنتون رو سوار بر موتور ندیده که

 18. سعید | آذر 10, 1394 | لینک نظر

  شروع صفهای طولانی جلوی تعمیرگاه های مجاز و شروع ترافیک بیشتر و شروع آلودگی بیشتر هوا و شلوغی بیشتر جاده ها و اتوبانها و تلف شدن وقت بیشتر در خیابانها و اعصاب خوردی بیشتر و سکته بیشتر و تصادفات بیشتر و ناراحتی قلبی بیشتر و مرگ و میر بیشتر و….
  و یک قدم بزرگ دیگر برای تبدیل شدن ایران به پاکستان و بنگلادش

 19. Iq7 | آذر 10, 1394 | لینک نظر

  اونایی که پراید و ۴۰۵ گرفتید بهتون تبریک میگم چون وقتی اخرین قسط ماشینتون رو میخواید پرداخت کنید تو دنیا ماشین های پرنده معرفی شدن :))))

  • در پاسخ به: Iq7

   ali.bk | آذر 10, 1394 | لینک نظر

   تو دنیا اره ماشین پرنده میاد ولی تو مملکت ما با شناختی که دارم به جرات میتونم بگم تا چند سال دیگه خر سوار میشن ملت .سال به سال دریغ از پارسال.

  • در پاسخ به: Iq7

   محمد | آذر 11, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز خواب هایت را در سایت نگو
   خیلی از مردم مشکل نداشتن پول نقد داشتن که این بهترین راه برای ماشین دار شدنشان بود