چک 120 % ، خوان هفتم وام 25 میلیونی

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۴ | 4 نظر

سورپرایز خریداران ادامه دارد

گرچه مدت فروش خودرو در قالب تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی بر خلاف پیش‌بینی‌ها فقط شش روز طول کشید، ولی حواشی ثبت نام تا تحویل آن تاکنون پایان نیافته و هر بار ماجرایی تازه برای خریداران به همراه داشته است. در تازه‌ترین رویداد، ثبت‌نام کنندگان هنگام تحویل خودرو باید چک دیگری به ارزش ۱۲۰ درصد قیمت خودرو را به خودروساز مربوطه تسلیم کنند.

   

  به نقل از  ایسنا، برخی شرکت‌های خودروسازی به نمایندگی‌های خود اعلام کرده‌اند که برای انجام فرایند تحویل خودرو به مشتریان، از آنان به اندازه 120 درصد قیمت خودرو تسهیلات چک تصمینی بانکی یا سفته دریافت کنند. در عین حال که برخی دیگر از خودرو سازان هنگام ثبت نام، این چک تضمینی را در کنار چک‌های مربوط به پرداخت اقساط وام 25 میلیونی دریافت کرده بودند.

  پیگری موضوع از بانک مرکزی نشان داد که دریافت چک تضمینی از مشتری، تکلیف این بانک یا بانک‌های عامل نیست و از جمله شرایطی است که خودروسازان به عنوان ضمانت برای خریداران تعیین کرده‌اند. این در حالی است که تعهد خودروساز به وصول تمامی چک‌های ارائه شده از سوی مشتری و واریز به حساب بانک عامل موجب دریافت ضمانتی معادل 120 درصد تسهیلات دریافتی از سوی آنها شده است. خودروسازان معادل تسهیلاتی را که قرار است خریدار به تدریج پرداخت کند، یکجا از بانک عامل دریافت می‌کنند و با پرداخت اقساط توسط مشتری، مبالغ آن را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند. در این بین اگر هر چکی از سوی مشتری در زمان مقرر پرداخت نشود، این خودروساز است که باید معادل آن را به حساب بانک واریز کند. به عبارتی دیگر چک معادل 120 درصد تسهیلات، تنها تضمین مشتری در مقابل دریافت تسهیلات 25 میلیون تومانی خواهد بود.

  وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو از سیاستهای اعتباری بانک مرکزی در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی بود که به منظور فروش و تخلیه انبار خودروسازان و کمک به خروج از روکود از 18 آبانماه شروع شد و با پر شدن سقف 110 هزار دستگاه برای تامین مالی فروش خودرو، این طرح در مدت شش روز به پایان رسید. در این بین خودروسازان حدود 20 هزار دستگاه بالاتر از سقف تعیین شده ثبت نام کردند. در عین حال که برای تحویل خودرو نیز شرط تامین مالی از سوی بانک‌ها را مطرح کردند. با این وجود بعد از تکمیل اسناد خودروسازان و تحویل به بانکهای عامل، این بانکها نیز اسناد را از اواخر هفته گذشته به بانک مرکزی تحویل داده و این بانک هم مبالغ را طبق اسناد ارائه شده به بانکهای عامل واریز کرد تا در اختیار خودروسازان قرار دهند.

  خودروسازان نیز تحویل خودروهای با وام 25 میلیونی به متقاضیان را از چند روز پیش آغاز کردند.

   

  کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

    کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

   لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

  ‏«Telegram» را در بازار:
  http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

  برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
  https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

  تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
  https://tdesktop.com/win

  محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

  از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  4 دیدگاه

  1. علیرضا | آذر 14, 1394 | لینک نظر

   یعنی من خوشم اومدملت ما اینقدر مغزاشون کار میکنه که وامی گرفتن که سودش معلوم نبود بعدشم کلی مالیات و غیره….تازه خود سازمان مالیات گفت بابا ایرانخودرو کلاه سرتون گذاشته دوبله پاتون حساب کرده کسی جیکش در نیومد یعنی ببین در چه حد که خودشونم گفتن بابا ما کلاتونو برداشتیم!!!! خدایا آخه چرا مارو وسط یه مشت …..آفریدی یعنی تارزان مغزش از اینا بیشتر کار میکنه

  2. پرهام | آذر 12, 1394 | لینک نظر

   یعنی هر روز یه چیزی از تو این وام کزاییی زاییده میشه . من فقط موندم چطوری مردم رفتن و وامی که هیچ چیش معلوم نیست و استفاده کردن .مطمئنم حالا حالا ها داستانای عجیب این وام ادامه داره و متاسفانه هر داستانیم پیش میاد مصرف کننده باید ضرر کنه .

  3. مهدی | آذر 12, 1394 | لینک نظر

   حقشونه D:
   پول دلالان رو بخورند کمی خنده کنیم

  4. سعید | آذر 12, 1394 | لینک نظر

   یعنی بانک طرف حساب مشتری نیست و خودروساز طرف حساب مشتریه و اگر مشتری قسط رو پرداخت نکنه این خودروسازه که باید به جای مشتری قسط بده! عجب شیر تو شیریه 🙂