قیمت خودرو در مدار افزایش / آخرین قیمت های بازار

افشین خالدی | چهارشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۴ | 6 نظر

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، طی یکی دو هفته اخیر با وجود تداوم رکود در بازار، برخی خودروهای داخلی افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. به گفته آنها، قیمت برخی از خودروها تا مرز 600 هزار تومان نیز بالا رفته و ظاهرا این موضوع ریشه در فروش تسهیلاتی خودرو دارد. در طرحی که دولت برای خارج کردن بازار خودرو از رکود در نظر گرفت، تسهیلاتی 25 میلیون تومانی در اختیار مشتریان گذاشت و طی آن 110 هزار نفر توانستند در طرح موردنظر ثبت‌نام کنند. به گفته کارشناسان، ازآنجاکه برخی خودروها بیش از ظرفیت خود در طرح تسهیلات 25 میلیونی، پیش فروش شدند، حال کمبودشان در بازار سبب افزایش قیمت شده است. به‌عبارت بهتر، چون خودروسازان در حال تحویل تعهدات خود (در قالب طرح فروش تسهیلاتی) هستند، عرضه برخی محصولات به بازار کاهش یافته و از همین رو افزایش قیمت گریبان آنها را گرفته است. در این شرایط اما برخی فعالان بازار تاکید می‌کنند که احتمال رونق گرفتن خرید و فروش در روزهای پایانی سال وجود دارد و تعطیلات نوروز می‌تواند عاملی باشد برای کشاندن مشتریان به بازار.

قیمت‌ها بالا رفت

سری اما به بازار خودرو بزنیم و ببینیم قیمت‌ها به چه شکل است. آن‌طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت 300 هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو 206 صندوقدار در مدل V8 که آن هم با افزایش قیمت مواجه شده، در حال حاضر 37 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. این خودرو طی هفته جاری 500 هزار تومان افزایش قیمت را به خود دیده است. فعالان بازار اما در مورد پژو 206 تیپ 2 نیز تاکید می‌کنند که این خودرو در حال حاضر 32 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد. با این حساب، تیپ 2 نزدیک به 400 هزار تومان طی هفته‌های اخیر گران شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد از سوی دیگر اما پژو 405 که این هفته 600 هزار تومان افزایش قیمت داشته، هم‌اکنون 29 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند نیز 30 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارد. فعالان بازار اما در مورد دنا نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با افزایش قیمت مواجه شده و در حال حاضر 42 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت از جهش 400 هزار تومانی دنا طی یکی دو هفته اخیر حکایت دارد. با توجه به این قیمت، دنا در حال حاضر زیر نرخ کارخانه به فروش می‌رود و باید منتظر ماند و دید این محصول آیا افزایش قیمتی دوباره را تجربه خواهد کرد یا اینکه ثبات و نزول را به چشم خواهد دید. از دنا که بگذریم، رانا تغییر خاصی را تجربه نکرده و در حال حاضر با همان قیمت 32 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رود. اما به بازار محصولات سایپا برویم و ببینیم آنجا چه خبر است. به گفته فعالان بازار، این هفته در بین محصولات این شرکت، تغییر قیمتی خاصی رخ نداد تا تیبا و پراید روزهای با ثباتی را تجربه کنند. بر این اساس، تیبا در مدل صندوقدارش قیمتی برابر با 23 میلیون و 900 هزار تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند.

از بازار مدل هاچ بک تیبا نیز خبر می‌رسد که این محصول 26 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر اما برای خرید پراید در مدل 131 نیز باید 19 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در یکی دو هفته جاری حکایت می‌کند. برای خرید مدل 111 پراید نیز باید 20 میلیون و 300 هزار تومان هزینه کرد و این یعنی مدل 131 هم با تغییر قیمت خاصی در یکی دو هفته اخیر مواجه نشده است. پراید مدلی دیگر به نام 132 نیز دارد که برای خرید آن باید 20 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد؛ اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که این محصول با افزایش قیمت طی یکی دو هفته گذشته روبه‌رو شده است.

بر این اساس، سراتوی اتومات در حال حاضر 90 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و مدل دنده‌ای آن نیز قیمتی برابر با 75 میلیون و 600 هزار تومان دارد. سری هم اما به خانواده تندر-90 بزنیم که برخی از اعضای آن طی این هفته با تغییراتی در قیمت مواجه و برخی نیز تثبیت را تجربه کردند. به گفته فعالان بازار، قیمت تندر-90 در مدل اتومات با تثبیت همراه بوده و این محصول همچنان 47 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رود. این در حالی است که پارس تندر در حال حاضر قیمتی برابر با 38 میلیون و 650 هزار تومان دارد و این موضوع از افزایش قیمت 150 هزار تومانی آن طی یکی دو هفته جاری حکایت می‌کند. تندر مدلی دیگر به نام E2 نیز دارد که این خودرو با افزایش قیمتی 200 هزار تومانی طی یکی دو هفته اخیر مواجه شده است. بر این اساس، مدل E2 تندر هم‌اکنون 36 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

6 دیدگاه

 1. حسین | آذر 20, 1394 | لینک نظر

  خوبه
  زودتر در این فرقون سازان تخته میشه

 2. شهاب | آذر 18, 1394 | لینک نظر

  شتر در خواب بیند پنبه دانه!!!!!
  مشتریام همه واسه این ماشینا صف کشیدن!!!!

 3. یه پسر | آذر 18, 1394 | لینک نظر

  بازار ایران به هیچ قانون و قاعده ای پایند نیس مخصوصا تو این رکود که مشتری نیس افزایش قیمت فقط سر و صداست برای کشوندن مشتری

  اینقدر هم اوضاع مافیایی که چن وقت پیش یه دوو ریسر رو یکی از دوستان برده بود برای فروش نمایشگاه دار اولی گفته بود 6 و نیم ،این رفیق ما هم قبول نکرد
  می گه تو اون راسته پیش هر کی رفتم نهایتا 100 تومان بالاتر می گفت ؛ تا اینکه شاگرد یکشون بهم گفت برو وقتمو تلف نکن که ماشینتو سنگش کردن یعنی اینقدر با هم در ارتباطن که بهم تماس می گیرن فلان مدل ماشین اومده پیش من از قیمتی که گفتم بالاتر نری

 4. سعید | آذر 18, 1394 | لینک نظر

  این کارها شگردهای مافیای خودروی ایرانه که مردم از ترس افزایش برن لگنهاشونو بخرن وگرنه کو مشتری؟ الان بازار پر از ماشینهای صفر و دست دوم ایرانی و خارجی و چینی هست ولی مشتری نداره یعنی واقعیتش مردم پول ندارن بخرن

 5. حسن | آذر 18, 1394 | لینک نظر

  نون نداریم بخوریم
  پیاز میخوریم اشتهامون وا شه

 6. يوسف | آذر 18, 1394 | لینک نظر

  هرچي افزايش پيدا كنه باعث ركود بيشتره…. اين صنعت درست بشو نيست