خودروسازان آب پاکی را روی دست مردم ریختند؛ از خودرو با کیفیت و ارزان خبری نخواهد شد!

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۹ دی ۱۳۹۴ | 31 نظر

مشتریان ایرانی در حالی این روزها چشم انتظار لغو تحریم‌های بین‌المللی و ورود خودروهای با کیفیت و ارزان خارجی به کشور هستند که هرچند می‌توان به سطح کیفی محصولات جدید امید داشت، اما در حوزه قیمت با چالشی بزرگ روبه‌رو خواهند بود.

به‌عبارت بهتر، ورود خودروهای با کیفیت خارجی در دوران پساتحریم، اتفاقی محتمل است، اما نکته اینجاست که این «کیفیت» هزینه دارد و بسیار بعید به‌نظر می‌رسد بتوان محصولات مورد‌نظر را در محدوده قیمتی متناسب با قدرت خرید فعلی بخش بزرگی از مشتریان بازار کشور، عرضه کرد. هرچند برخی کارشناسان معتقدند قیمت خودروهای آینده بازار ایران، بسته به آنکه ازسوی شرکت‌های داخلی تولید شوند یا خود خودروسازان خارجی به‌صورت مستقل اقدام به تولید آنها کنند، متفاوت است، اما در کل نمی‌توان به عرضه محصولاتی با سطح کیفی بالا و قیمت پایین، امیدوار بود. در واقع کیفیت خودروهای آینده بازار ایران در شرایطی افزایش خواهد یافت که همزمان با این روند صعودی، قیمت‌ها نیز بالا ‌روند و این یعنی اگر قرار باشد محصولاتی مشابه پراید و پژو 405 و تیبا (ارزان‌ترین خودروهای داخلی)، اما با کیفیتی بهتر، در کشور تولید و عرضه شوند، دیگر نمی‌توان انتظار داشت این خودروهای جدید قیمتی معادل پراید و 405 و تیبا داشته باشند.

داتسون GO

در این مورد، مدیرعامل ایران خودرو تاکید می‌کند که جایگزینی خودروها در دوران پساتحریم باید با احتیاط انجام شود؛ زیرا نمی‌توان خودروهایی با سطح کیفی مناسب اما هم قیمت با محصولات فعلی، عرضه کرد. به گفته هاشم یکه‌زارع، مثلا اگر قرار باشد خودرویی مشابه پژوپارس فعلی که حدود 42 میلیون تومان قیمت دارد، عرضه کنیم، قیمت محصول جایگزین قطعا زیر 70 میلیون تومان نخواهد شد. اظهارات مدیرعامل ایران خودرو را یکی از مسوولان ارشد سایپا نیز تاکید کرده و می‌گوید: طبق تحقیقات انجام شده، ارزان‌ترین خودرو خارجی که می‌توانیم در پساتحریم تولید کنیم، 40 میلیون تومان قیمت خواهد داشت؛ بنابراین اگر قرار بر حذف پلت فرم‌ها و خودروهای قدیمی است، این کار باید به‌تدریج انجام شود تا به قشر ضعیف بازار خودرو آسیب کمتری برسد.

رنو کوید که با قیمت 4700 دلار در هند عرضه می شود.

به گفته وی، قدرت خرید بسیاری از مشتریان ایرانی در بازار خودرو، با بازه قیمتی 20 تا 30 میلیون و تومان و حتی کمتر، تناسب دارد، حال آنکه اگر قرار بر حذف یکباره خودروهایی مانند پراید و پژو 405 باشد، ممکن است سر این دسته از مشتریان بی‌کلاه بماند. گفته‌های این مقام مسوول در شرایطی است که کارشناسان معتقدند نه فقط در حوزه تولید داخل؛ بلکه در بخش واردات نیز نمی‌توان به عرضه خودروهای باکیفیت و در عین حال ارزان خارجی به کشور، امیدی داشت. به گفته آنها، خودروهای وارداتی خوب نیز با توجه به مسائلی مانند نرخ ارز و تعرفه و عوارض مربوطه، ارزان از آب در نخواهند آمد. کارشناسان تاکید می‌کنند که حتی اگر تعرفه نیز صفر شود، یک خودرو خوب خارجی (مثلا 10 هزار دلاری)، با توجه به نرخ فعلی ارز، با قیمتی حداقل 35 میلیون تومان به دست مشتریان داخلی خواهد رسید.

کیفیت، هزینه دارد

اما ببینیم اینکه گفته می‌شود امکان عرضه خودروهای خوب خارجی با قیمت‌های پایین وجود ندارد، از کجا ناشی می‌شود. در این مورد، دلایل مختلفی از سوی کارشناسان و مسوولان صنعت خودرو کشور مطرح می‌شود که مهم‌ترین آنها، فضای کسب‌و‌کار نامناسب (غیرمشابه با فضای کسب‌و‌کار در خارج از کشور)، است. بر این اساس گفته می‌شود که چون در ایران فضای کسب‌و‌کار مناسبی برای تولیدکنندگان وجود نداشته و آنها با هزینه‌های مالی غیر‌متعارف (نسبت به دنیا) روبه‌رو هستند، عملا نمی‌توان خودرو را با قیمت تمام شده مناسبی تولید و عرضه کرد. در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایل قیمت نامتناسب خودروهای داخلی (نامتناسب از این جهت که قیمت‌ها با کیفیت خودروها همخوانی ندارند)، نامناسب بودن فضای کسب‌و‌کار است، فضایی که در آن، بهره‌وری ضعیف است و نزدیک به 30 درصد هزینه مالی به خودروسازان تحمیل می‌شود.

به نقل از دنیای اقتصاد – در این شرایط، دو نقطه نظر وجود دارد، چه آنکه برخی معتقدند اگر خودروهای خارجی به‌صورت مستقل توسط شرکت‌های مادر در ایران به تولید برسند، قیمت تمام شده آنها کمتر از زمانی است که خودروسازان داخلی اقدام به تولید این محصولات خواهند کرد. در این مورد فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: قطعا در دوران پساتحریم نمی‌توان انتظار تولید محصولات با کیفیت اما هم قیمت با مثلا پراید و پژو 405 را داشت، اما بسته به اینکه خودروسازان داخلی اختیار تولید محصولات جدید را در دست داشته باشند یا خارجی‌ها، قیمت تمام شده متفاوت خواهد بود. وی با بیان اینکه امکان تولید خودرویی مشابه پراید (ارزان‌ترین خودرو حال حاضر بازار ایران)، با قیمت 7500 دلار وجود دارد، می‌افزاید: این قیمت البته زمانی محقق می‌شود که خودروسازان خارجی به‌صورت مستقل در ایران به تولید مشغول شوند؛ زیرا می‌توانند با افزایش بهره‌وری و پایین آوردن هزینه تولید، از قیمت تمام شده بکاهند. زاوه تاکید می‌کند:اگر قرار باشد خودروسازان داخلی خود اقدام به تولید محصولات جدید کنند، همان خودرو مشابه پراید با قیمتی حدود 9 هزار دلار تولید خواهد شد که این اختلاف قیمتی ناشی از همان هزینه‌های مالی و بهره‌وری است.

اظهارات این کارشناس در شرایطی است که برخی مسوولان صنعت خودرو کشور معتقدند تولید خودروهای آینده بازار ایران توسط خارجی‌ها، در نهایت 10 درصد روی قیمت تمام شده اثر خواهد داشت. در این مورد، مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید:کاری که خودروسازان خارجی می‌توانند در ایران انجام دهند، افزایش بهره‌وری است و این موضوع در نهایت تا 10 درصد روی قیمت خودروهای تولیدی اثر خواهد داشته نه بیشتر. یکه‌زارع با بیان اینکه خارجی‌ها تنها تکنولوژی و فناوری را به خودروسازی ایران می‌آورند، تاکید می‌کند:شرکت‌های خارجی هم قرار است در همین فضای کسب‌و‌کاری که ما هستیم، کار کنند و بنابراین برخوردی که با آنها انجام خواهد شد (مثلا از طرف سیستم بانکی)، یکسان است. با توجه به اظهارات کارشناسان و مسوولان صنعت خودرو کشور، به‌نظر می‌رسد مشتریان ایرانی باید به‌نوعی با خودروهای ارزان خداحافظی و خود را برای محصولاتی با قیمتی بالاتر اما با کیفیت آماده کنند.

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

از سراسر وب
پیشنهاد از

31 دیدگاه

 1. میهمان | مهر 26, 1395 | لینک نظر

  در ضمن دلیل اینکه این سایت نظر دادن موافق و مخالف رو حذف کرده نامشخصه؟دلیل خاصی هست بزرگوار

 2. ali | دی 10, 1394 | لینک نظر

  از خريد خودرو ايراني هم خبري نخواهد بود…

 3. نادر | دی 10, 1394 | لینک نظر

  اینها درست بشو نیستن. ما در حصاری افتادیم که رهایی از دست این دزدها نیست

 4. محمد رضا | دی 9, 1394 | لینک نظر

  دستشون درد نکنه.خدایا این خودروسازان رو از ما نگیر.فکر نکنم هیج جای دنیا به اندازه اینور به حقوق مشتری احترام گذاشته بشه!!!

 5. کوروش | دی 9, 1394 | لینک نظر

  اتفاقا خیلی خوبه زمینه برای ماشین های چینی باز شده در حال حاضر هم که کیفیتشون از ماشین های ایران خودرو و سایپا بهتره و شرایط فروش خوبی هم دارند
  تا چند سال دیگه این دوتا ورشکسته می شن
  راحت

 6. Mehdi | دی 9, 1394 | لینک نظر

  قیمت خودرو بدون تعرفه (منطقه آزاد)

  کیا ریو 2014
  28 تومان

  هیوندای اکسنت 2015
  39 تومان

  کیا سراتو 2012 فول (کره ای)
  40 تومان

  تویوتا کمری 2014
  47 تومان

  هیوندای سوناتا 2015
  50 تومان

  هوندا اکورد 2014
  52 تومان

 7. مهندس | دی 9, 1394 | لینک نظر

  خلایق هرچه لایق رفتین خریدین حالا نتیجشم ببینید

 8. reza | دی 9, 1394 | لینک نظر

  یکه زارع بر چه اساسی اینقدر با اطمینان میگه فقط 10 درصد بهره وری ایران خودرو از خودرو سازان خارجی کمتره!!؟؟
  واقعا که چقدر پر رو و بی شرف هستند!!

 9. Mehdi | دی 9, 1394 | لینک نظر

  پراید و پژو ۴۰۵ بازنشسته می شوند

  ۱۳۹2/05/26
  دبیر انجمن خودروسازان ایران از توقف تولید خودروهای قدیمی از ابتدای سال 1395 خبر داد.

  احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: براساس استراتژی صنعت خودرو مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروهای قدیمی در حال تولید تنها تا پایان سال 94 اجازه تولید را خواهند داشت.

  وی با بیان این‌که از ابتدای سال 95 خودروهای جدید باید جایگزین خودروهای قدیمی شوند، خاطرنشان کرد: البته خودروسازان هم‌اکنون این کار را شروع کرده و به دنبال جایگزینی خودروهای قدیمی هستند.

  دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: براساس استراتژی صنعت خودرو، از ابتدای سال 95 تولید خودروهای داخلی با عمر بیش از 10 سال و تولید خودروهای تحت لیسانس خارجی با عمر بیش از هفت سال ممنوع خواهد بود. وی افزود: به عنوان مثال از ابتدای سال 95 نمونه‌های قدیمی خودروهایی چون پراید و پژو 405 اجازه تولید نداشته و خودروهای جدیدی باید جایگزین آنها شود.

  • در پاسخ به: Mehdi

   نیما | دی 9, 1394 | لینک نظر

   دست شما درد نکنه، یادم بود که یه همچین چیزی رو گفته بودن چند سال پیش ولی مستندشو نداشتم.
   … پس چی شد اون همه وعده ؟

  • در پاسخ به: Mehdi

   شهاب | دی 9, 1394 | لینک نظر

   امیدوارم…
   اینا تا بخوان کاری بکنن 10 بار حرفاشونو عوض میکنن…

  • در پاسخ به: Mehdi

   مهمان | دی 9, 1394 | لینک نظر

   خودتون رو جای مدیرعامل این شرکت ها قرار بدید
   فکر میکنید دیگه عمر این ماشین ها بعد از 20-30 سال تولید تموم شده و باید به فکر جایگزینی اون ها باشید
   فروشتون به شدت پایین اومده و این فرضیه که قدیمی بودن و کیفیت افتضاح عاملش هست در ذهنتون تقویت شده …
   بعد دولت به مردم پیشنهاد وام 25 میلیونی با سود 30 درصد و ضمانت های عجیب غریب میده
   مردم 4 روزه 130 هزار خودرو رو پیش خرید 30 روزه میکنن و همچنان عطش پیش خرید دارن
   شما اگر جای اون مدیرعامل بودید اصلا فکر از رده خارج کردن این ماشین ها رو هم میکردید؟؟؟
   ملت ثابت کرده که همین ماشین ها رو میخواد (به هر دلیلی) و هنوز فکر میکنه پارس ماشین لوکسه و پراید ماشین جاده
   با این شرایط پراید و 405 ” حداقل” 7-8 سال دیگه مهمون ما هستن
   من قبل از جریان وام با یکی از مسئولان سایپا صحبت میکردم و میگفت ما جدا قصد داریم پراید رو دیگه برای ایران تولید نکنیم و دنبال جایگزین براش هستیم اما با این اوضاع احتمالا نظر ایشون هم عوض شده!!!

 10. علیرضا | دی 9, 1394 | لینک نظر

  واقعا هرچی میکشیم از یه مشت بی سواد بی….. خدایا چرا ما باید جور یه مشت نادون رو بکشیم آخه بابا خیلی زوره میخوای بری خارج باید قید نزدیک بودن به پدرومادر و ….بزنی بخوای تو این مملکتم زندگی کنی باید با یه مشت….هرروز سروکله بزنی و اعصاب خوردی زندگی رو این مسئولین و مردم همیشه در صحنه برامون جهنم کردن

  • در پاسخ به: علیرضا

   محسن | دی 10, 1394 | لینک نظر

   مشکل اینجاست که خارج رفتن هم ساده نیست. یا باید 1. پول و سرمایه زیاد داشته باشی 2. یک تخصص سطح بالا رو داشته باشی 3. یک چیزی خیلی خاصی رو اختراع کرده باشی که غربی ها بهش احتیاج داشته باشن.
   مورد 2 و 3 که شامل حال 95 درصد مردم نمیشه. مورد 1 هم بالای 70-60 درصد از عهده ش بر نمیان.
   خلاصه خودم با اینکه اعتقاد دارم باید توی کشور موند و کشور رو ساخت، ولی با این وضعی که حتی برای یک پُست ساده اداری هم چند تا پارتی درست و حسابی میخوان، دیگه هیچ راهی جز مهاجرت برای خودم و کسایی مثل خودم نمی بینم و از اونجایی که توان این کار رو از لحاظ مالی نداریم، مجبوریم توی خودمون بریزیم و با این وضع بسازیم. چوب ندونم کاری های خیلیای دیگه رو از هر لحاظ باید ما بخوریم که این وضع بازار خودرو نمونه کوچیکشه.

   • در پاسخ به: محسن

    mamqd | دی 10, 1394 | لینک نظر

    سه شرایط دیگه هم هست،یه پرونده برا خودت درست کن،برو…،مثلا با یکی نامزد کن بعد پرونده رو یه جوری درست کن که خانواده دختره میخوان بکشنت و امنیت جانی نداری،یا هزار روش دیگه… بعد برو سفارتخونه آلمان یا هر جا که میخوای بری

 11. حسین | دی 9, 1394 | لینک نظر

  الان اسپورتیج ۲۰۱۳ تو مناطق آزاد ۶۵ میلیونه اون وقت داخل ۱۲۰ میلیون!

 12. امیر | دی 9, 1394 | لینک نظر

  مردم ایران سالهاست که امیدی ندارند که ای خودروسازان نا کارامد خودروی باکیفیت و به روز و ایمن و کم مصرف به قیمت مناسب
  برای بازار کشور تولید کنند چرا که حمایت بی دریغ دولت از طریق تعرفه بالای واردات خودرو و دادن وام به این صنعت عقب افتاده
  انها را وادار به روزمرگی و تولید خودروهای دهه نود میلادی از رده خارج کرده است.!!!!!

  • در پاسخ به: امیر

   رضا | دی 10, 1394 | لینک نظر

   خوب داداش سود خوبی براشون داره خودروسازی مال مردم نیست که مال آقا زاده هاست ما هم حق نداریم حرف بزنیم تنها حقی که داریم تحمل کنیم نخریم که اونم با دروغ ازمون میگیرن و هرگز تا ابد این صنعت درست نخواهد شد فقط بدتر میشه مزاده سه 2016 بیسیک قیمتش زیر 60 میلیونه با اون کیفیت بعد نامردا میگن که نمیشه با قیمت پایین ماشین ارزون تولید کرد دزدی تو روز روشن به این میگن فقط خدا کنه مردم به عقل بیان و نخرن

 13. حسن | دی 9, 1394 | لینک نظر

  آقا کجای کارید؟ تازه قیمت نفت داره میرسه به زیر 30 دلار و دولت میخاد با بالاتر بردن مالیاتها و آب و برق و گاز و مواد غذایی و بالاتر بردن تعرفه واردات برای خودش درآمدزایی کنه. تازه داره شروع میشه. همیشه از خودم میپرسم آیا لیاقت ما مردم بیشتر از اینه؟ البته که نیست. کسی که برای حقش نمیجنگه لیاقتش همینه مردمی که هجوم میبرن وام 25 تومنی بگیرن و کمپین رو جدی نمیگیرن و بلد نیستن اعتراض مدنی کنن لیاقتشون خیلی کمتر از اینهاست. مردم اروپا برای حقشون جنگیدن و اتحاد داشتن مثلا قیمت شیر و لبنیات در آلمان بالا رفته بود که احتمالن داستانش رو همه مون شنیدیم. مردم آلمان کمپین خرید لبنیات ممنوع راه انداختن و شیر و لبنیات نخریدن و همه شیرها فاسد شد و کارخونه ها هم مجبور شدن قیمت رو پایین بیارن.

  • در پاسخ به: حسن

   آخه عزیز من شما دارین مسئولین و مدیران آلمانی و اروپایی را با مدیران ما مقایسه میکنی؟؟؟
   کجای دنیا معاون اول مملکت دزدی میکنه، بعد فقط به چند سال زندان سوری محکوم میشه؟؟!!

 14. sunmartin | دی 9, 1394 | لینک نظر

  خبر کاملا مشخص واضحه که سال آینده نتنها خبری از واهش قیمت نیست بلکه مسبوق به سابق افزایش چشمگیر در انتظار خودروهای با کیفیت مانند مزداد3 تولیدی بهمن کیا سراتو تولیدی سایپا پژو 508 و 208 و 307 و 2008 تولیدی ایران خودرو و مدل های احتمالی مونتاژی غیر چینی هست مانند رنو کویید و سوزوکی سیاز با این خبر افرادیکه به امید کاهش قیمت ها بودن باید بدانند باافزایش قیمت دلار در سال بعد فروش نفت به قیمت 20 تا 30 دلار بالاتر رفتن صعودی هزینه های تولید بدلیل رشد بی رویه نرخ آب و گاز و برق و مواد اولیه خارجی و منفعت طلبی تولید کنندگان
  قیمت ها هیچگاه روی ارزانی به خود نمیبینند تنها مسکن و ماک و زمین ارزان میشود که آنخم بدلیل نبود نقدینگی در بازار و رکود شدید است

  • در پاسخ به: sunmartin

   alireza | دی 14, 1394 | لینک نظر

   تو با این سراتو و 208 و 307 و … دهن همه رو سرویس کردی!!
   غیر از اینا اسم دیگه ای بلد نیستی بگی؟

 15. من یه پیشنهاد دارم که همه چی درست میشه…
  در بنجل سازهارو گل بگیرین.

 16. iq7 | دی 9, 1394 | لینک نظر

  این جواب ملتی که رفتن پراید و 405 با وام 25 تومنی گرفتن از قدیم گفتن خـــلـایـــقــــــ هـــر چـــه لــایــقــــــــ

  ———————————————-

  اقا کسی از اینا انتظار خودرو ارزون و باکیفیت نداره اینا فقط تعرفه رو بردارن بزارن ملت هر چی دوست دارن انتخاب کنن
  اینا هم هر چی دوست داشتن تولید کنن

  یعنی هیشکی با هیشکی کاری نداره اون موقع پراید رو کنن 70 میلیون لعنت به کسی که بخواد حرف بزنه

  فقط تعرفه رو بردارن همین

  • در پاسخ به: iq7

   مهمان | دی 9, 1394 | لینک نظر

   اولا که خود دولت هم میخواد چیزی به اسم تعرفه رو حذف کنه
   اما اگر فکر میکنید که با حذف تعرفه همه چیز حل میشه سخت در اشتباهید
   چرا که همین الان هم سهم بیشتر هزینه های وارداتی مربوط به مالیات و … هست و به تعرفه ربطی نداره و با برداشته شدن تعرفه هم به این مالیات ها اضافه میشه و در عمل فقط اسم تعرفه به مالیات تغییر پیدا میکنه و هزینه واردات خودرو کاهش پیدا نمیکنه
   فکر میکنید تعرفه رو بردارن یک سری ادم خیر میان برای من وشما ماشین ارزون قیمت وارد کنن؟؟
   زهی خیال باطل
   مافیای خودرو …

   • در پاسخ به: مهمان

    iq7 | دی 10, 1394 | لینک نظر

    دوست عزیز منظورم از تعرفه و … تمام هزینه های مالیات و واردات و … هست یعنی یه چیزی شبیه دبی که بشه به فرض ولستر رو خرید 50 تومن به فرض …. یا اصلا چرا راه دور بریم مثل کیش مثل اروند و …اون موقع شما نیاز به ادم خیر نداری که برات بیارن راهت ماشین گیرت میاد