اصول نگهداری از موتورهای مجهز به توربوچاجر

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۴ | 11 نظر

علیرضا غفاری وردوق – چند دهه قبل هر خودرویی که پسوند توربو را یدک میکشید این مسئله را در ذهن تداعی میکرد که پیشرانه ای فراتر از حد معمول دارد، اما امروزه ولع سیری نا پذیر انسان ها برای داشتن معجونی از قدرت و وقار سبب شده است که اکثر پیشرانه های درونسوز حداقل یک توربو شارژر را در خود داشته باشند.

در حالی که ممکن است راننده تا زمانی که برای تعمیر آن  مجبور به پرداخت بهایی گزاف نشود، از وجود توربو شارژر با خبر نخواهد شد، اما در صورت رعایت نکردن اصول نگهداری از موتورهای توربو، این هزینه تعمیرات زودتر از آنچه فکرش را بکنید به شما تحمیل می شود.

توربو شارژر به بیان ساده تصویر کوچکی ازیک کمپرسور با دو توربین متصل به هم است. گاز های حاصل از احتراق در هنگام خروج از موتور انرژی جنبشی خودرا صرف چرخاندن یکی از توربین ها میکند.

توربین دوم هوای ورودی به پیشرانه را فشرده کرده و سبب میشود اکسیژن بیشتری با سوخت محترق شود. نتیجه این فرآیند  افزایش راندمان و تولید قدرت بیشتر است.

موتور توربو-2

حال برای پاسخ به سوال عنوان مقاله به تشریح علل موثر بر عمر توربو شارژر ها میپردازیم. یکی از مهمترین علل بروز مشکل در توربو شارژرها به سیستم روغن کاری موتور ها برمیگردد.

بیرینگ ها و اتصالات دوار توربو شارژر برای داشتن عملکردی مناسب به روغنی با خلوص و فشارو شدت جریان مناسب احتیاج دارند. عواملی همچون وقفه در انجام سرویس های ادواری, استفاده از روغن موتور و فیلتر روغن نامناسب و الگوی نامناسب رانندگی تاثیرات مخربی بر سیستم روانکاری دارند.

معمولا در یاتاقان بندی توربو شارژر ها از بوش های برنجی استفاده میشود. همچنین فاصله بین قطعات دوار بسیار تنگ و ناچیز است. به همین خاطر کوچکترین ناخالصی در روغن به سرعت تاثیر خودرا نشان میدهد.

تصاویر زیر نمونه هایی از خرابی توربو شارژر ها را نشان میدهد که تحت تاثیر روغن کاری نامناسب رخ داده است.

موتور توربو-3

موتور توربو-4

موتور توربو-5

 

گرمای بیش از حد عامل کلیدی دیگری است که در عمر توربو شارژر ها موثر است. موتور های جدید امروزی جریان دما بالای روغن را در خود دارند.

گرمای بیش از حد تاثیرات مخربی روی روغن و سایر روانکار ها دارد. حرارت زیاد با شکستن پیوند های مولکولی رو غن سبب کاهش توان روان کاری آن میشود.

همچنین حرارت زیاد سبب کاهش مقاومت استاتیکی پره های توربین میشود که این مسئله میتواند باعث تغییر شکل و افت راندمان توربو شارژرشود.

تصاویر زیر صدمات ناشی از حرارت زیاد بر روی توربو شارژر ها را نشان میدهد.

موتور توربو-6

موتور توربو-7

موتور توربو-8

 

دلیل شایع دیگری که سبب آسیب دیدگی توربو شارژر ها میشود، برخورد ذرات کوچک با پره های توربین است.

این ذرات ممکن است ناشی از عدم توانایی فیلتر هواکش موتور در پاک سازی هوای ورودی باشند و یامعلول احتراق ناقص و تولید دوده در محفظه ی احتراق هستند.

موارد فوق لزوم تعویض به موقع فیلتر هواکش موتور و شمع ها را دو چندان میکند. زیراتعویض به موقع فیلتر هواکش موتور سبب بهبود کیفیت هوای ورودی میشود و تعویض به موقع شمع ها و تنظیم موتور نقش به سزایی در بهبود احتراق در موتور دارند.

برخورد ذرات کوچک با پره های توربین به آسیب دیدگی قابل توجه پره ها و برهم خوردن بالانس وزنی آن ها و از بین رفتن حالت آیرودینامیکی پره های توربین منجر شده و عملکرد توربو را کاهش می دهد.

توربو شارژر ها نیز مانند سایر سیستم های تقویتی موتور مزایا و معایب خاص خود را دارند و با انجام به موقع و درست سرویس های ادواری میتوان از بسیاری از این خرابی ها جلو گیری کرد.

موتور توربو-9

باید به این نکته نیز اشاره کرد که فاصله بین سرویس های دوره ای درموتورهای توربو نسبت به انواع تنفس طبیعی کوتاهتر است.

برای مثال بازه تعویض شمع ها برای پیشرانه های توربو 1.4 لیتری دوج دارت 30000 مایل است در حالی که این مقدار برای مدل های 2 و 2.4لیتری تنفس طبیعی 100000 مایل است.

همچنین بازه ی تعویض روغن موتور برای مدل های تنفس طبیعی 2.4 لیتری هیوندای سانتافه و سوناتا 7500 مایل یا یک سال است در حالی این بازه برای مدل های 2 لیتری توربو قدری متفاوت است.

هیوندای توصیه کرده که برای مدل های توربو اولین سرویس تعویض روغن موتور در 3000 مایل انجام گیردو بعد از آن هر 5000 مایل یا شش ماه این سرویس انجام گیرد.

همچنین بازه تعویض شمع را برای مدل های توربو 45000 مایل تعریف کرده است در حالی که این مقدار برای مدل های تنفس طبیعی 105000 مایل است.

موتور توربو-10

در مجموع سرویس های دوره ای برای خودرو هایی که از پیشرانه های توربو شارژ استفاده میکنند در سایر اقلام مصرفی شامل مایع هیدرولیک گیربکس و … نیز بازه کوتاه تری را شامل میشود.

با این وجود نباید از این نکته نیز غافل شد که دلیل عمده این تفاوت ها در نحوه رانده شدن مدل های توربو با مدل های معمولی است.

توربو شارژر ها معمولا تا رسیدن موتور به یک دور مشخص زیر بار فشار نمی روند لذا راننده معمولا برای در اختیار داشتن حداکثر قوای پیشرانه باید به پدال گاز فشار بیشتری وارد کند.

همچنین حضور نشان توربو روی پیشرانه خودرو راننده را از لحاظ رو حی تحت تاثیر قرار داده و جسارت بیشتری به وی برای فشردن پدال گاز میدهد که این مسئله تنش بیشتری را به موتور، تایر ها و سیستم انتقال قدرت وارد تحمیل میکند.

موتور توربو-11

نظر شما را به شش مورد از مهمترین نکاتی که در نگه داری از موتور های توربو لازم است جلب میکنم.

1) هیچ گاه بلافاصله پس از روشن کردن موتور با سرعت زیاد شروع به حرکت نکنید، ابتدا اجازه دهید تا روغن به اتصالات توربو شارژرها برسد سپس حرکت کنید.

2) تحت هیچ شرایطی تا زمانی که موتوربه  دمای مطلوب خود نرسیده انرا زیر بار نبرید.

3) روغن موتور هایی که مدت زیادی از مصرف آن ها میگذرد خاصیت روانکاری خود را از دست می دهند بنا بر این هیچ گاه زمان تعویض روغن موتور را به تعویق نیندازید.

4) همواره ازروغن موتور های توصیه شده توسط کمپانی سازنده موتوراستفاده کنید. این روغن ها نه تنها ویسکوزیته مناسب دارند بلکه ازنظر سایراستاندارد ها نظیر API نیز بهینه اند.

5) در سرعت های بالا توربو شارژر ها از حداکثر توان خود استفاده میکنند. بنابراین بعد از طی مسافت های طولانی با سرعت بالا به هیچ عنوان بلافاصله بعد از توقف موتور را خاموش نکنید بلکه حداقل 30 ثانیه برای کاهش دمای توربین ها‚ موتور خودرو را درجا روشن نگه دارید.

6) به هیچ عنوان قبل از خاموش کردن موتور پدال گاز را فشار ندهید. زیرا این کار سبب افزایش سرعت توربین ها شده در حالی که به دلیل خاموش شدن موتور خبری از گردش روغن تازه نخواهد بود و این کار در بلند مدت به توربو آسیب می زند.

رواج خودروهای مجهز به موتور توربو در بازار ایران

با توجه به حضور روز افزون خودروهای توربو و حرکت خودرو سازان کره ای، چینی و ایرانی به سمت استفاده از این سیستم , توجه به موارد فوق نقش بسزایی در افزایش عمر مفید این مدل خودروها خواهد داشت.

گفتنی است که اخیرا، ایران خودرو از عرضه موتور توربو خود خبر داده است، موتوری که بر پایه موتور ملی (EF7) توسعه یافته و قرار است بر روی بدنه سمند سورن توربو یا دنا توربو به بازار عرضه شود.

با این حساب به نظر می رسد که در آینده نزدیک شاهد عرضه هرچه بیشتر خودروهای توربو در بازار کشورمان باشیم.

منبع : دیجیاتو

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

11 دیدگاه

 1. mohamadredha | دی 21, 1394 | لینک نظر

  توربو شارژ معملی که در اکثر خودروهای توربو نصب شده نوعی کمپرسور است که توان خود را از گاز خروجی بدست میآورد پس هرچه دور موتور بالاتر میرود عملکرد آن در افزایش قدرت موتور مشهود تر است
  عموما در دور 2000 الی 2500 قدرت موتور بطور واضحی افزایش میابد

 2. علی | دی 20, 1394 | لینک نظر

  لطفا در موردعلت نیاز به استفاده از بنزین با اکتان بالا در موتورهای مجهز به توربوشارژ رتوضیحاتی بفرمایید ؟ وآیا حتما باید از این نوع سوخت استفاده شود .
  با تشکر

  • در پاسخ به: علی

   ُSepehr | دی 20, 1394 | لینک نظر

   لغت توربو چارجر را در قسمت جستجوی سایت سرچ کنید، مقالاتی در این خصوص در سایت موجود هست.

 3. رامین | دی 18, 1394 | لینک نظر

  استفاده از بنزین با اکتان بالاتر از 95 نیز حیاتی است که در مقاله ذکر نشده.ضمنا استفاده از فیلتر هوای اصلی بجای متفرقه ضروری است.

 4. ironman | دی 16, 1394 | لینک نظر

  توربو شارژر ها معمولا تا رسیدن موتور به یک دور مشخص زیر بار فشار نمی روند لذا راننده معمولا برای در اختیار داشتن حداکثر قوای پیشرانه باید به پدال گاز فشار بیشتری وارد کند.
  به نظرم این مقاله خیلی قدیمیه چون از سال 2008 به بعد تقریبا اکثر کمپانیهای مشهور از سیستم TSI استفاده میکنند یعنی یک سوپرشارژر+ یک توربوشارژر +سیستم پاشش سوخت مستقیم با تکنولوژی لایه بندی شده. این به این معنیه که شما در دورهای پایین هم گشتاور بالا دارید چون سوپرشارژ که به تسمه تایم وصله از همون ابتدای استارت میاد توی مدار و در دورهای بالاتر سوپرشارژ که با خروجی اگزوز کار میکنه میاد توی مدار .
  در موتورهای مجهز به فن آوری TSI نه ضربه توربو احساس میشه نه کم قدرتی در دورهای پایین و مصرف خیلی کمتر میشه (به دلیل تزریق سوخت مستقیم با تکنولوژی لایه بندی شده)
  در حال حاضر موتورهای فولکس واگن و آئودی و ولوو و بنتلی و بنز و مزدا و تویوتا و نیسان و … دیگه از توربوشارژر خالی استفاده نمیکنن بلکه TSI هستند.

  • در پاسخ به: ironman

   ُSepehr | دی 16, 1394 | لینک نظر

   میشه لطف کنید، کد موتورهای بنز و مزدا و تویوتا و فورد و نیسان که توامان از توربو و سوپرچارجر استفاده می کنند رو بنویسید؟

   • در پاسخ به: ُSepehr

    ironman | دی 16, 1394 | لینک نظر

    عذر میخام اشتباه کردم. به جز فولکس و آئودی و بنتلی بقیه TSI نیستند. ولی بنز و مزدا و تویوتا و فورد و نیسان از تکنولوژی GDI استفاده میکنن که مصرف سوخت رو کاهش میده و …
    آقا سپهرر اینقدر این تکنولوژی ها زیاد شده که همه رو با هم قاطی کردم 🙂
    ممنون که تذکر دادی

   • در پاسخ به: ُSepehr

    linkoln6ft | دی 16, 1394 | لینک نظر

    من فقط موتورهای T6 و T5 ولوو رو میشناسم که از توربو و سوپرشارژر استفاده میکنن که فکر کنم که کار جدیدی باشه!
    اما موتورهای توربو ، شرکت های مطرح چند سالی هست که در دورهای پایین بیشترین قدرت رو میدن ، اما درمورد چینی ها و کره ای ها که تازه دارن از موتورهای توربو استفاده میکنن که بیشترین قدرت رو در دورهای بالاتری میدن ، میتونه درست باشه!

    • در پاسخ به: linkoln6ft

     ironman | دی 16, 1394 | لینک نظر

     راستی روی قاب موتور ام جی 6 مگنت هم نوشته TCI TECH
     حالا نمیدونم منظورش همون TCI TECH فولکس واگنه یا نه!

     • در پاسخ به: ironman

      نریمان | دی 17, 1394 | لینک نظر

      احتمالش هست ، چون فولکس واگن ، جنرال موتورز و موریس گاراجز باهم با سرمایه گذاری سایک ، مرکز باز طراحی و تولید تو چین دارند ، مثلا موتور جدید جی اس کار مشترک جنرال موتور و موریس گاراجز هست که روی کادیلاک هم استفاده میشه و یا سیستم تعلیق جی اس با فولکس واگن تیگوان مشترک هست .

    • در پاسخ به: linkoln6ft

     ironman | دی 16, 1394 | لینک نظر

     آقا لینکلن بله کار جدیدیه و یکی از تکنولوژیهای مهم فولکس واگن آلمان هست که روی موتورهای کم حجم مثل موتور 1.4 لیتری سوار میشه .درضمن برای بعضی مدلهای مینی و فورد و تویوتا و سوبارو کیت های توین چارجر هست که خود کمپانی به صورت افتر مارکت میفروشه
     Additionally, multiple companies have produced aftermarket twincharger kits for cars like the Subaru Impreza WRX, Mini Cooper S, Ford Mustang, Toyota MR2.
     منبع:
     https://en.wikipedia.org/wiki/Twincharger
     درضمن اشکودا هم مدلهای توین چارجر داره.