تعداد خودروها در اروپا ٤ برابر ایران؛ آلودگی هوای آنها یک‌سوم!

افشین خالدی | شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۴ | 13 نظر

وزارت نفت در گزارشی اعلام کرد متوسط غلظت ذرات معلق (ذرات در اندازه ١٠ میکرومتر معادل PM١٠) در مناطق شهری کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ٢٠١٠ درحالی ١٩ میکرو گرم در مترمکعب بوده که برابر آخرین گزارش منتشر شده توسط بانک جهانی در سال ٢٠١٣، در همین سال غلظت ذرات معلق در مناطق شهری ایران ٥٦ میکروگرم در مترمکعب گزارش شده و ٣ برابر متوسط اتحادیه اروپاست.
به گزارش ایسنا، برابر آمار منتشره از سوی مرکز مطالعات انرژی آمریکا، متوسط سرانه مصرف بنزین، در سال ٢٠١٠ در ایران با جمعیتی بالغ بر ٧٥,١ میلیون نفر، حدود ٣٠٨ لیتر است. اما متوسط سرانه مصرف بنزین، در مجموع ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا با جمعیتی حدود ٥٠٧ میلیون نفر، حدود ٢٤٧ لیتر است. یعنی سرانه مصرف بنزین هر فرد در ایران ٦١ لیتر بیشتر از سرانه مصرف بنزین هر فرد در کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. برخی گزارشها نشان می دهد که مصرف سوخت در ایران ٥ لیتر در روز به‌ازای هر خودرو است که در مقایسه با فرانسه با ١,٩ لیتر، آلمان و ژاپن با ٢.٥ لیتر و انگلستان با ٣.٥ لیتر بسیار بالاست.
شاخص‌های مصرف انرژی در کشورهای عضو اوپک
همچنین نگاهی به تعداد وسایل نقلیه موتوری به ازای هر یکهزار نفر در ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا و مقایسه آن با ایران در سال ٢٠١٠ نشان می دهد که اروپاییها چهار برابر ایرانیها از وسایل نقلیه موتوری استفاده می کنند.
در سال ٢٠١٠ متوسط تعداد وسایل نقلیه موتوری به ازای هر یکهزار نفر در اروپا ٥٢٠ دستگاه بوده ولی در ایران ١٢٨ دستگاه گزارش شده است.
این آمار نشان می دهد که اروپاییها با این که چهار برابر ایرانیها از وسایل نقلیه موتوری استفاده می کنند اما خودرو هایشان یک سوم ایرانیها محیط زیست را آلوده می کند و سرانه مصرفشان هم ٦١ لیتر کمتر است!
اما چرا این اختلاف فاحش در بهره وری انرژی و ایجاد آلاینده ها و مصرف سوخت در بین کشورهای اروپایی به عنوان واردکننده انرژی و ایران به عنوان یکی از اعضای قدرتمند صادر کننده نفت اوپک وجود دارد؟
طی سالیان گذشته با بحران سوخت و افزایش هزینه ها و همچنین آلودگیهای زیست محیطی، خودروسازان بین المللی با ارائه تکنولوژیهای جدید سعی در اقتصادی‌تر کردن خودرو با هدف کاهش مصرف سوخت و حفظ محیط زیست کردند و هر سال اعداد و ارقام مصرف سوخت و انتشار آلاینده ها را به سمت بهبود ارتقا دادند.
اما خودروسازان ایرانی چه کردند؟
در ادامه این گزارش آمده است: این خودروسازان بااین که از سال ١٣٤٢ که پا به عرصه حیات گذاشته اند از یارانه سوخت ارزان بهره می برند، همواره فشارهای سهمگینی را در بخش بهداشت و درمان و آلودگی محیط زیست به دولتها وارد کرده اند. گسترش ناوگان خودروی و مصرف سوخت کشور در این سالها در حالی صورت گرفته که خودروهای فرسوده همچنان در جاده های داخل شهری و بین شهری تردد می کنند و منجر به افزایش شدید آلاینده ها و مصرف سوخت در کشور شده اند. براساس آخرین اطلاعات حمل و نقل و انرژی ایران، بخش حمل و نقل بیش از ٤٨ درصد مصرف کل فرآورده های نفتی را در کشور مصرف کرده است. در برخی موارد محققان با تلاشهای فراوان موفق به کشف برخی خودرو ها با گرید d و E و F و G در ایران شده اند ولی شامل بیشتر خودروهای تولیدی با تیراژ بالا نمی شود!

در بخش استاندارد آلایندگی نیز بیشتر خودروهای پر تیراژ داخلی یا در حد دریافت استاندارد Euro نبوده اند یا این که اگر موفق به کسب درجه یورو شده اند، به جز برخی استثناها بقیه در حد یورو ٢ و یورو ٣ متوقف شده اند! در بخش استانداردهای مصرف سوخت ترکیبی هم کلا خودروهای پر تیراژ داخل ایران خیلی بیشتر از ٦,٥ لیتر و در محدوده ٨ تا ١٢ لیتر در هر ١٠٠ کیلومتر قرار دارند. این در حالی است که بهره وری و راندمان سوخت و اقتصادی بودن خودروها در حال حاضر بیش از هر زمان در جهان مطرح است و خودروهای کنونی در جهان بهترین راندمان و مصرف سوخت را دارند. در این زمینه، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا میزان استاندارد مصرف سوخت برای خودروها را تا سال ٢٠١٦ معادل ٣٥,٥ مایل بر گالن (٥.١ لیتر در هر کیلومتر) تعیین کرده و اروپاییها هم استانداردی مشابه را برای خودروهای خود وضع کرده اند.
اما چطور صنعت خودرو آمریکا و اروپا اینگونه از ما پیشی گرفته است؟
در کنار اهرم قیمت سوخت و جریمه های سنگین برای آلوده کردن محیط زیست که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خودرو را ترغیب به تولید و استفاده از خودروهای کم مصرف تر و با استانداردهای زیست محیطی بالاتر می کند، دلایل مختلف دیگری هم وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:
– خودروسازان بین المللی با ارائه تکنولوژیهای جدید حجم موتور و مصرف آن را با حفظ و حتی افزایش قدرت افزایش داده اند. به گونه ای که می توان موتورهای ٤ و ٦ سیلندری را امروز پیدا کرد که معادل یک موتور ٨ سیلندر دهه گذشته قدرت و گشتاور دارند.
– ارائه تکنولوژی بالا در موتورها و سیستمهای انتقال قدرت مانند سیستم تزریق سوخت مستقیم، سیستمهای انتقال قدرت ٧ سرعته و ٨ سرعته اتوماتیک و هوشمند و سیستمهای ترکیبی هیبریدی که به طور قابل ملاحظه ای مصرف سوخت را در خودروهاهدفمند کرده، باعث افزایش راندمان سوخت می شوند.
– استفاده از سیستمهایی نظیر سیستم غیرفعال کردن موتور در حالت توقف که در رانندگیهای شهری و ترافیکهای طولانی و ممتد این سیستم از درجا کار کردن موتور و اتلاف انرژی جلوگیری می کند، به هنگام توقف موتور را کاملأ خاموش می کند.
– استفاده از مواد کامپوزیتی و فیبرکربنی سبک وزن در سازه خودروها و قطعات داخلی آنها که با کاهش وزن، مصرف سوخت را نیز کاهش می دهد.
– بهره گیری بیشتر از طراحی آیرودینامیکی بدنه خودروها به منظور کاهش نیروی پسار (درگ) ناشی از جریان باد که این نیروی جریان باد عاملی مزاحم در حرکت رو به جلو خودرو بوده و باعث افزایش مصرف سوخت می شود.
– بهره گیری از انرژی اتلافی خودرو در سیستمهای هیبریدی، مانند انرژی حاصل از ترمز و شتاب گیری خودرو که با ارائه تکنولوژیهای جدید می توان از این انرژیها در جهت تولید نیرو در خودروها استفاده کرد.
در اینجا سیستم حمل و نقل عمومی نیز بی تاثیر نبوده، زیرا با افزایش هزینه نگهداری خودرو در مقابل افزایش کیفیت و گستردگی سیستم حمل و نقل عمومی، افراد به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی بیشتر علاقه نشان می دهند که خود عاملی مهم در کاهش استفاده شخصی از خودروها می شود و به تبع آن سرانه مصرف سوخت در خودروهای شخصی کاهش پیدا می کند.

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

13 دیدگاه

 1. بازم ردپای چینی در الودگی هوا الودگی ها محصول بنزین های چینی هستش که وارد شدند وتوی اخبار اعلام کرد همه جا ردپای چین هست اون از ماشینای بدون اصل ونسبشون اینم از جنسا و بنزیناشون

 2. sunmartin | دی 22, 1394 | لینک نظر

  اون فردی که به من منفی داده بلحاظ روانشناختی فازش چی بوده من از آلودگی صحبت کردم نکنه شما با آلودگی هایی که برامون ساخته اند چه صوتب چه آلودگی زیست محیطی اجینی؟

  • در پاسخ به: sunmartin

   سینا | دی 23, 1394 | لینک نظر

   شما معمولاً تعداد منفی هات از مثبتات بیشتره!
   اصلا چیز عجیبی نیست.
   بالا هم منفی گرفتی چون بیشتر میخواستی کلاس ترکیه رفته ها رو بزاری تا تلاش برای فرهنگ سازی در کشور خودمون!!

 3. sunmartin | دی 22, 1394 | لینک نظر

  ترکیه /شهر استانبول جمعیت با توریست های دائم در رفت و آمد به اندازه تهران آلودگی صفر من حدود 6 سال و نیم استانبول بودم هر سه هفته یکبار هم نیاز به شستشوی خودرو با آنهمه بارندگی حتی در ایام تابستان و بهار روزی دو سه مرتبه نبود نه جنگلی آتش میگرفت(آتش میزدند)و نه زمینی نابود میشد و نه قطع درختاتی بود یک پارک معروف داشت که دانشجویان و ادبا و شعرا در آنجا جمع میشدند مردم هم روزهای پازار و پازار آرتیسی (شنبه و یکشنبه)در اونجا تفریح میکردن اردوان گفت میخوام پارک مجتمع تجاری تفریحی کنم مردم اجازه ندادن چون درختان و طبیعت رادوستدارند و بهش احترام میگزارن درسطح شهر مدام خودروهای ضدو عفونی کننده با بخار و رایحه های خوشبو در مکان های توریستی در حال حرکت جمع اوری ته سیگار**(بیشترین سیگاری ها در ترکیه هستن) است خودروها در فواصل منظم حرکت میکنند بعضی وقت ها احساس میکردم موتور خودروها خاموش است در حالیکه از کنارشان گذر میکردم اثری از دود و آلودگی به حقیقت و راستی وجود نداشت کف کفش هایم بعد از پیاده روی های چند ساعته هنوز سفید بود اما بمحض ورود به فرودگاه تهران در همان زمان کم موج آلودگی صوتی و محیطی قابل مشهود بود در استانبول صدایی از بوق و اگزوز گوش خراش موتورسیکلت های چینی بی نام و نشان که در ایران تعدادشان از جمعیت بیشتر است وجود نداشت موتورسیکلت هایی که در مملکتی که ادعای تمدن دارد در پیاده روها جولان میدهند این وضعیت نابسامان بخاطر ضعف فرهنگی و نبود قوانین سختگیراته در ایران است اگر با متخلفین تجاوز به حریم پیاده روها حریم آب و هوا و خاک و درختان و کوه و جنگل برخورد بشه کم کم این فرهنگ جا می افتد

  • در پاسخ به: sunmartin

   علیرضا | دی 22, 1394 | لینک نظر

   داداش گلم شما مطمئنی که استانبول بودی؟؟
   اتفاقا رانندگی تو ترکیه هر چند از ایران بهتره ولی اینطورا که شما میگی نیستا مثلا به جرات میگم تعداد بوق هایی که میزنن از ایران خیلی بیشتره موتور سیکلت هم زیاد دارن

 4. me@na | دی 22, 1394 | لینک نظر

  وقتی سود گروهی خاص ارجعیت داره به سلامتی و هوای کل کشور جواب سوال مشخص میشه.تو اروپا ماشینا مصرفشون رسیده بین 4 تا 6 اینجا چونه میزنیم بین روی 14 لیتر سمند و پژو 405 .206 کم مصرفمون وقتی تو شهر بالای 10 میسوزونه فاتحه بقیه خوندس.

 5. غمگسار | دی 22, 1394 | لینک نظر

  کلا اصل این قیاس یا هر قیاسی بین ایران و اروپا یا کل جهان از پایه و اساس غلط هست.و فقط جای تعجب داره ! ما جهان چندمی و اروپا ؟؟؟؟؟ سی و چند ساله تعامل با دنیا رو نتونستیم یاد بگیریم و هنوز داریم از دیوار سفارتشون بالا میریم یا به آتش میکشیم یا پرچم میسوزونیم.کجای کاری شما؟؟؟

 6. شایان | دی 20, 1394 | لینک نظر

  206 اس دی مدل 93 دارم و چندین بار با دقت مصرفشو محاسبه کردم بین 11.6 تا 12.1 در هر صد کیلومتر داخل شهر مصرف میکنه آیا این مقدار مصرف برای یک موتور 1600 سی سی طبیعیه؟ میگن مصرف با نحوه رانندگی ارتباط داره اتفاقا من هم خیلی آروم رانندگی میکنم و سعی میکنم در دور موتور پایین دنده عوض کنم .

  • در پاسخ به: شایان

   ُSepehr | دی 20, 1394 | لینک نظر

   نصف این رقم طبیعی هست…

  • در پاسخ به: شایان

   رافال M | دی 22, 1394 | لینک نظر

   منم همین ماشین رو دارم. شاید اشتباه حساب کردی. مصرف من 7.5-8 هست البته با رانندگی عادی و پرشتاب 8.5

 7. امیر | دی 19, 1394 | لینک نظر

  وقتی به خودروهایی که بیست سال است از رده خارج هستند مثل 405 و پارس و… مجوز تولید می دهید معلوم است
  که الودگی کلانشهرها روز به روز بیشتر می شود بعد جلسه بگیرید که مسبب الودگی چیست.!!؟ امروزه در دنیا خودروهای
  1800 میانگین مصرف 5 لیتر سوخت دارند نه این خودروهای عصر یخبندان که بالای 12 لیتر مصرف سوخت دارند.!!!

 8. حسن | دی 19, 1394 | لینک نظر

  الان اگه به ایران خودرو بگین که تعداد خودروها در اروپا ۴ برابر ایران؛ آلودگی هوای آنها یک‌ سوم!
  می گه ایران خودرو از فولکس واگن معتبر تر هستش و جمله بالا صحت نداره.

  البته وقتی مردم به پژو پارس 30 سال پیش به عنوان یک خودرو نگاه کنند و برای خریدنش صف بکشن وضعیت بهتر از این نمی شه

 9. majid | دی 19, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه در ایران فقط قیمت سوخت با اروپا مقایسه میشود و هر روز طرحی جدید برای سرکیسه کردن مردم تصویب میشه کاش بجای اینهمه سواستفاده و خالی کردن جیب مردم کمی هم بفکر سلامت مردم هم باشند