اولین تجربه رانندگی با لیفان 820 در ایران

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۴ | 24 نظر

اولین تجربه رانندگی با لیفان 820 در ایران
1 رای - میانگین 2

 

سدان سایز متوسط چینی وارد بازار سدان های خانوادگی لوکس می شود

در سفر یک روزه‌ای که به شهر بم و منطقه اقتصادی ارگ جدید داشتیم، شرایطی از طرف کرمان موتور فراهم شد تا خط تولید محصولات را بازدید کنیم و در مراسمی، دو محصول جدید این شرکت را که به زودی وارد بازار می‌شوند مورد بررسی و آزمایش قرار دهیم. اولین محصول لیفان ۸۲۰ بود که ششم بهمن ۱۳۹۴ در نمایشگاه خودرو کرمان رونمایی می‌شود و دومین خودرو، جک S5 اتوماتیک بود که بزودی به بازار عرضه می‌شود. با توجه به امکانات و شرایط، خودرو را به پیست مخصوص تست فنی کرمان موتور بردیم و در آنجا برخی پارامترهای قابل سنجش را در قدم اول برای لیفان ۸۲۰ به چالش کشیدیم.

لیفان 820-19
لیفان ۸۲۰، لوکس‌ترین لیفان بازار

شرکت کرمان موتور که سال‌هاست محصولات لیفان را در ایران مونتاژ می‌کند، به تازگی آخرین محصول سدان این برند چینی را روی خط مونتاژ آورده است و بعد از ماه‌ها، قصد عرضه آن را به بازار دارد. این تعویق در عرضه، به زمان تست این خودرو برمی‌گردد که به گفته کارشناسان کرمان موتور، لیفان ۸۲۰ در ایران تست‌های بلند مدتی را گذرانده تا بتواند برای عرضه در بازار آماده شود. از اوایل امسال بود که این ماشین در مکان‌های مختلف حاضر شد تا مردم ذهنیتی از آن پیدا کنند. ولی همیشه مشخصات این خودرو و عملکرد آن برای کسی به طور واضح مشخص نبود.

لیفان 820-18

در برنامه بازدید روز دوشنبه ۲۲ دی ماه، به ملاقات با لیفان ۸۲۰ رفتیم تا از آن اطلاعاتی به‌دست آوریم. خودرویی‌هایی که خبرنگاران با آن‌ها بررسی را انجام می‌دادند، همان نسخه‌هایی بود که در شرکت کرمان موتور تولید شده بود و قرار است به‌زودی وارد خیابان‌ها شود. موتور ۸۲۰ به فناوری VVT مجهز است ۲٫۴ لیتر حجم دارد. با توجه به اعلام کمپانی لیفان، این موتور توانایی تولید ۱۶۴ اسب بخار و ۲۲۶ نیوتون‌متر گشتاور دارد. این خودروی لوکس چینی، با گیربکس اتوماتیک به بازار ایران عرضه می‌شود. لیفان، برای ۸۲۰ یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک را انتخاب کرده است که قابلیت تعویض دنده به صورت دستی و در حالت رانندگی برفی قرار می‌گیرد و فرمان این خودرو نیز از نوع هیدرولیک است.

لیفان 820-14

حال وقت آن فرارسیده بود که داخل لیفان ۸۲۰ بشینیم تا آن‌را مورد بررسی بیشتر قرار دهیم. از بدو ورود متوجه کیفیت بهتر این خودرو نسبت به ماشین‌هایی مانند جک J5 و لیفان ۶۲۰ می‌شویم. وقتی داخل کابین خودرو نشستیم، کیفیت بهتر داخل هم باز نسبت به سایر خودروهای کرمان موتور، مزیتی برای ۸۲۰ به حساب می‌آمد. از همین جا معلوم بود که گارانتی بیشتر برای ۸۲۰ تا حد زیادی قابل درک است. زیرا به مراتب کیفیت ساخت و مونتاژ بهتری در این خودرو رعایت شده بود. روکش صندلی‌ها از نوع چرم مصنوعی مشکی بود که کمی‌کیفیتش با بقیه خودروهای چینی متفاوت بود. البته می‌شد حدس زد که در صورت نگهداری نامناسب، چرم صندلی‌ها اولین چیزی است که آسیب می‌بیند.

لیفان 820-17

 

داخل کابین خودرو امکانات به نسبت خوبی وجود داشت. استارت خودرو با دکمه انجام می‌شود و روی فرمان، کروزکنترل نصب شده است. صندلی راننده برقی در جهات مختلف بود و از گرم‌کن دو حالته در آن استفاده شده است. سیستم تهویه از نوع اتوماتیک تک‌کاناله است. یکی از معایب در ۸۲۰ این است که تهویه صورت برای ردیف عقب در نظر گرفته نشده است و تنها باد از زیر صندلی‌های جلو به عقب جریاد دارد. با توجه به این که فضای ردیف عقب لیفان ۸۲۰ به نسبت رقبا بزرگ و مبله است، توقع می‌رفت این آپشن ساده در خودرو تعبیه می‌شود.

لیفان 820-5

 

سان‌روف هم جزو امکاناتی است که این روزها در هر محصول چینی وجود دارد و به تبع آن، در ۸۲۰ هم یافت می‌شود. مانیتور لمسی بزرگی بالای سیستم تهویه قرار دارد که کیفیت نمایش آن مطلوب بوده و خطوط و مسیر پارک را به طور نوسانی با دوربین دید عقب مشخص می‌کند. سیستم رهیاب هم جزو امکاناتی است که با اتصال یک SD MAP در این خودرو فعال می‌شود. در بخش امکانات ایمنی می‌توان اشاره کرد که خوشبختانه نسخه چهار ایربگ این خودرو به بازار ایران آمده که دو کیسه هوای جانبی در صندلی‌های جلو دارد.

لیفان 820-6

هم‌چنین تجهیز ۸۲۰ به سیستم پایداری و کنترل کشش باعث شده است پارامترهای ایمنی در این خودرو به نسبت برخی رقبا بهتر رعایت شود. دی‌لایت و سنسور نور هم جزو امکاناتی است که این روزها ایرانیان خیلی به آن‌ها علاقه دارند و چینی‌ها با شناخت نبض بازار، آن را در نسخه موجود در ایران قرار داده‌اند. سنسور پارک جلو جزو آپشن‌هایی است که در نسخه‌های فول این خودرو قرار دارد که در ایران عرضه نمی‌شود. در نهایت پس از بازدید از اتاق خودرو، نوبت آن رسید تا کمی ‌تجربه رانندگی از این سدان کشیده چینی به‌دست آوریم.

لیفان 820-2
تخت گاز برای یافتن معایب ۸۲۰

با زدن دکمه استارت خودرو را روشن کرده و به سمت جاده تست حرکت کردیم. در ابتدا شاهد بودیم که فرمان نرمی‌ خوبی دارد و چسبندگی قابل قبولی را با توجه به سرعت به راننده القا می‌کند. دنده‌ها پشت سر هم تعویض می‌شدند و نرمی‌ در آن‌ها احساس می‌شد. با فشردن پدال گاز خودرو، دنده معکوس توسط خودرو، اعمال و شروع به شتاب‌گیری در هر سرعتی می‌کرد.

لیفان 820-11

نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که برخی توان تولید موتور ۲٫۴ لیتری لیفان را ۱۵۷ اسب بخار می‌دانند که گویا نسبت به حجم موتور، بازده کافی ندارد. ولی در راننده‌گی‌های عادی و نرم می‌توان گفت که راننده را راضی می‌کند. با توجه به اینکه اتاق این خودرو سروصدای کمی ‌دارد و کمتر صدایی از بیرون به داخل می‌آید، ۸۲۰ می‌تواند برای خیلی از مشتریان دلچسب باشد. اما اگر اهل گاز دادن و معکوس کشیدن باشید، شاید ۸۲۰ خودرویی نباشد که برایتان مناسب باشد. درست است که قدرت موتور جواب مالکین ۸۲۰ را می‌دهد و کم نمی‌آورد، ولی این موتور برای شتابگیری‌های سریع ساخته نشده است.

لیفان 820-4

در شتاب‌گیری که در حالت ایستاده انجام دادیم، شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو را در شرایط معمولی و با امکانات ساده بین 12.4 تا ۱۳ ثانیه ثبت کردیم. از عملکرد گیربکس هم متوجه شدیم که حالت اکونومی ‌در آن به طور کامل رعایت شده است، زیرا در دنده‌های سبک قابلیت شتاب‌گیری معمولی هم کم بود و نیاز به معکوس کشیدن در خودرو احساس می‌شد. در حین تخت گاز رفتن هم بعد از هر اعمال دنده مثبت، با خلاصی گازی مواجه می‌شدیم که در وسط گاز دادن‌های ما زیاد خوش‌آیند نبود. هم‌چنین در دورهای بالای چهار هزار، صدای موتور به صورت صدای بم و گرفته به اتاق می‌آمد که در برخی خودروها رایج است.

لیفان 820-10

پس از اینکه به این نتیجه رسیدیم که ۸۲۰ خودرویی ملایم ‌است، وقت آن رسیده بود تا کمی ‌ترمزهای خودرو را به چالش بکشیم. در هر سرعتی ترمزهای این خودرو را تست کردیم و پس از ترمز‌های کوبنده، کمی ‌فرمان را به راست دادیم تا تخلیه بار وزنی خودرو را بسنجیم که آیا باعث کله کردن خودرو و گیجی فرمان می‌شود یا خیر؟ و دوباره در مسیری صاف به ترمزها فشار زیاد آوردیم که نتیجه این شد: کمتر گیجی فرمانی احساس می‌شد. اما در برخی مواقع با توجه به اتاق بزرگ خودرو، توقع ترمز قوی‌تر از خودرو را داشتیم. در کنار این مسئله جایی نبود که ترمزهای ۸۲۰ ما را نگران کنند. در کل می‌توان گفت که حس رضایت‌بخشی را به ما القا کرد و توقع ما را بالاتر برد. با سرعت بین ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت و گاهی کمتر و بیشتر، هندلینگ خودرو را با توجه به سرعت‌های متفاوت تست کردیم.

لیفان 820-9

بدون اغراق می‌توان گفت که لیز دادن این خودرو روی آسفالت اصلا کار راحتی نیست و فرمان به دقت عمل می‌کند و هندلیگ خودرو بسیار به نسبت رقبای چینی دیگر بالاست. گویا سبک طراحی یک خودروی به نسبت بزرگ خانوادگی در لیفان ۸۲۰ رعایت شده است. پس از چند دور، خودرو را در مسیر تست کوبش و سرو‌صدا بردیم تا در سطوح مختلف خودرو سنجیده می‌شد. وقتی از نواحی زبر و قلوه‌کن جاده تست رد می‌شدیم، صدای لاستیک‌ها به اتاق می‌آمد، ولی به داشبورد و ادوات خودرو منتقل نمی‌شد که باعث ارتعاش در آن‌ها بشود. هم‌چنین یکپارچه بودن داشبورد ۸۲۰ باعث می‌شود که بی‌سر‌وصداتر از سایر داشبوردهای چند‌تکه باشد. وقتی به اصلی‌ترین چاله‌ها رسیدیم، از نرمی ‌خوب اتاق شگفت‌زده شدیم. طبق استاندارد گفته شده از جانب کارشناس همراه، باید از این دست‌اندازهای نامتوازن با سرعت بین ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر به طور یکنواخت رد می‌شدیم. در این مسیر چند متری صدایی از خودرو نشنیدیم و تعلیق خودرو به خوبی بعد از رها شدن از چاله‌ها ثبات ۸۲۰ را حفظ کرد.

لیفان 820-3
پس از دور زدن با سه خودروی لیفان ۸۲۰ و سنجیدن آنها نسبت به یکدیگر، به این نتیجه رسیدیم که این خودروی چینی می‌تواند در رده کیفیت قابل قبول برای مشتریان قرار گیرد. زیرا در داخل آن به مراتب کیفیت بهتری کار شده و توانایی موتور و گیربکس برای یک خانواده، کافی و رضایت‌بخش است. خلاصی گاز بعد از تعویض دنده در دور بالا و شتاب‌گیری ضعیف می‌تواند دلیلی باشد که خریداران چینی هم از ۸۲۰ دلسرد شوند و به سراغ ماشین دیگر بروند. ولی در مجموع فضای کابین مناسب، امکانات تقریبا به‌روز، صندوق حجیم، مصرف سوخت متعارف، دوره گارانتی بالاتر نسبت به سایر محصولات و نرمی‌ خودرو می‌توان دلیلی باشد که چینی‌سواران ایرانی برای سفرهای خانوادگی خود لیفان ۸۲۰ را انتخاب کنند. احتمال می‌رود که ۸۲۰ با قیمتی در محدوده ۸۰ میلیون تومان به بازار ایران ارائه شود.
روزنامه دنیای خودرو خودروی – حسین دلاور و محمدمهدی تفضلی

 

لیفان 820 مشخصات فنی

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 


24 دیدگاه

 1. بردیا | اردیبهشت 27, 1395 | لینک نظر

  سلام دوستان یه سوال داشتم خلاصی گاز بعد از تعویض دنده دقیقا یعنی چی؟ چه حالتی به ماشین دست میده یعنی بعد از تعویض دنده ماشین تا چند لحظه ای گاز نمیخوره؟

  • در پاسخ به: بردیا

   ُSepehr | اردیبهشت 27, 1395 | لینک نظر

   تورک کانورتر در انتقال نیرو دچار وقفه میشه

 2. باسلام
  در مورد نحوه قیمت گذاری لیفان 820 این ماشین در سایت خودشرکت لیفان در مدل 2400 سی سی دو مدل ارائه کرده که قیمت ان در محدوده 55 تا 66 میلیون میباشد حالا با توجه به منتاژ این خودرو در ایران چرا محدوده قیمتی 80میلیون را از طرف کرمان موتور در نظر گرفتند گویا مدیران این شرکت به سود معقول و متناسب راضی نمیباشند و نحوه قیمت گذاری ان مانند خودرو های وارداتی مد نظر انان میباشد نه فروش بالا سود متناسب !!!!!!؟؟؟؟؟

 3. رافال M | بهمن 9, 1394 | لینک نظر

  می گم این شرکتای خودروسازی(در اینجا کرمان موتور) که خودروها رو برای تست دست گروه قرار می دن انتظار خاصی ندارن که حرفای مثبت یا ترجیحن غیرمنفی در مورد خودرو گفته بشه؟! یا شاید خود آزمایش کننده ها دچار دین یا رودربایستی بشن و خودجوش دفاع بکنن یا دست کم انتقاد تند نکنن؟! این مسایل نیست واقعن؟؟؟

 4. سید مرتضی | بهمن 4, 1394 | لینک نظر

  قیمت این خودرو بدون سنسور پارک جلو رو از قیمت فول کم کنی حدود 115 هزاریوان میشه اونوقت کرمان موتور جک اس 5 رو که 135 هزار یوان بود رو داره میده 75 میلیون این رو چه جوری حساب کرده 80 میلیون این ماشین رو بیشتر از 70 تومن نباید بده

 5. پرهام | بهمن 4, 1394 | لینک نظر

  چرخای کوچیکش بدجوری تو ذوق میزنه !!!!!!!!!!!!!!

 6. Navid | دی 30, 1394 | لینک نظر

  من خودم در حاله حاضر لیفان 620 دارم و به نسبت پولی که دادم و خرید شرایطیش راضی هستم ولی اگر میخواستم نقدا 47 ملیون بدم هیچوقت فکر خریدش رو نمیکردم..
  در مورد لیفان 820 هم فکر میکنم این مسله صدق میکنه
  این خودرو ممکنه تو فروش شرایطی به خیابانها بیاد ولی تو فروش نقدی مثله باقی محصولاتش تو بازار جایی نداره البته تا امروز

 7. sunmartin | دی 29, 1394 | لینک نظر

  شما یک کامنت دادی راجع به کفش و دمپایی خیلی و جامع بود کسی نمیخواهد ملت مجاب کنه مگان با اصالت و یا سراتو بخرن خودروهای لیفان و چانگان و غیره و ذالک مشتری های بخصوصی دارن

  • در پاسخ به: sunmartin

   alireza | بهمن 5, 1394 | لینک نظر

   سابنارگیل ، کیا و هیوندا کفش و دمپایی تولید نمیکنند عایا؟؟!

 8. sunmartin | دی 29, 1394 | لینک نظر

  قیمت بالا و غیر منطقی داره کسی که 80 ملیون پول داره و مقداری از برند و کیفیت مطلع هست گمان نمیکنم سمت لیفان 80 ملیونی بره
  در نوع خودش و بعد از mg جزو گرانترین چینی هاست

  • در پاسخ به: sunmartin

   ironman | دی 29, 1394 | لینک نظر

   من اگر میخواستم 80 میلیون تومن توی بازار این مملکت برای ماشین هزینه کنم انتخابهام اول از بین کیا سراتو و مگان و مزدا 3 های دست دوم بود نه برند لیفان صفر ولی به هر حال مردم حق انتخاب دارن حتی اگر به نظر ما انتخابشون اشتباه باشه. متاسفانه بیشتر مردم اصلا دید فنی ندارن و دنده اتومات بودن و صندلی برقی و گرمکن صندلی و دی لایت و بلوتوث و دوربین دنده عقب و سانروف و کی لس و… خودروهای چینی رو ملاک برتر بودن قرار میدن

  • در پاسخ به: sunmartin

   ehsan | دی 29, 1394 | لینک نظر

   ولو و ام جی رو باز شما چینی حساب کردی؟
   راحت باش کلا!!!، حتی به سند رسمی خود کارخونه هم بی توجه هستی چطور صحبت از فنی میکنی؟
   صنعت جدید کره (هیوندا و کیا) که از نظر شما با اصالت هستند، ماشالله…
   ولی یادت باشه اینطور صحبت های یکطرفه نسبت به بقیه خودروسازها متمایز کردن کره ای ها فقط حس نفرت از محصولات کره ای رو میتونه بیشتر کنه جون شما با تخریب یه برندی رو میخوای بالا ببری که جواب عکس میده

 9. pourya | دی 29, 1394 | لینک نظر

  دوستان ماشين كپي ام كه شده باشه باز خيلي بهتر از محصولات سايپاي عزيزمون كه دستاورد و تغييراتش از سال ٨٢ تا ٩٤ تنها حذف لچكي پرايد بوده .جاي تحقير ماشين هاي چيني يه نگاه به تغييرات ١٥ سال اخير خودرو سازي داخل بندازيد يه نگاهي هم به اون ها .

  • در پاسخ به: pourya

   محسن | بهمن 3, 1394 | لینک نظر

   دیدگاه شما و کسایی مثل شما نتیجه سال ها سیاست خودروسازهای داخلیه که به مرگ گرفتن تا به تب راضی بشی.

  • در پاسخ به: pourya

   یاشار | بهمن 5, 1394 | لینک نظر

   احسنت …..
   درست میگی

 10. majid | دی 28, 1394 | لینک نظر

  خداییش از بحث کیفیت که بگذریم و انتقادات نسبت به این موضوع رو نادیده بگیریم واقعا شرکتهای چینی توانستند با حجم زیاد تغییرو تنوع در تولید مشتریان زیادی رو مجذوب کنند کاش خودروسازان داخلی هم کمی به این مسئله توجه داشتند و بجای اینکه فقط بفکر سرکیسه کردن مردم باشند بفکر آسایش آنها هم باشند

 11. غمگسار | دی 28, 1394 | لینک نظر

  تو کل مطلب بالا یکی به میخ زده شد ، یکی به نعل ! بالاخره نفهمیدم؟خوبه یا بده ؟ ولی وقتی قیمت رو دیدم و با قیمت تو چین مقایسه کردم ، قطعا با این قیمت اصلا منطقی نیست خریدش. یعنی بدجوری نقره داغ میشی بعد حتی یه سال اگه بخوای ماشینتو عوض کنی. حیف عمر و جوانی آدم که پای گرفتاری خودروهای ایرانی و چینی تلف شه !

 12. دانیال | دی 28, 1394 | لینک نظر

  مشکل چینیا با رینگ بزرگ چیه ؟ نشد یه ماشین بزنن لاستیکش سایز فرقون نباشه .

 13. محسن | دی 27, 1394 | لینک نظر

  در ظاهر طراحی خیلی خوبی داره گرچه چراغ های جلو تا حد زیادی از روی کراس اُورهای BMW کپی شده. کافیه تا فقط به چراغ ها نگاه کنید. اونوقت اگه کسی بگه این چه ماشینیه، صد درصد میگید بی ام و ، توی مدل 620 هم از BMW کپی کاری شده بود ولی توی این مدل کپی خیلی ماهرانه تری از آب در اومده.
  طراحی داشبورد هم عیناً کپی شده از تویوتا کمری 2015 (قسمت بالای دریچه های هوای داشبورد کپی شده از تویوتا کمری هایبرید 2015) البته این بار با کمی تغییرات در تعداد و جای دکمه ها که این هم به دلیل کم بودن آپشن های این خودرو بوده.
  عکس ال لیفان 820:
  http://8pic.ir/images/r2ehlkm915xnxner330h.jpg

  داشبورد تویوتا کمری 2015:
  http://nextcarreviews.com/wp-content/uploads/2015/05/2016-Toyota-Camry-interior.jpg

  طرح بالای دریچه های هوا از کمری هایبرید 2015 (نسخه فیس لیفت):
  http://2016release.date/wp-content/gallery/2015-toyota-camry/2015-toyota-camry-european-interior.jpg

  حالا برسیم به امکانات. اعلام شده که:
  ” سنسور پارک جلو جزو آپشن‌هایی است که در نسخه‌های فول این خودرو قرار دارد که در ایران عرضه نمی‌شود ” این یعنی کرمان خودرو برای یک خودروی چینی با قیمت 80 میلیونی از یک سنسور ساده هم دریغ کرده. 80 میلیون برای یک چینی اون هم در مدل نیمه فول! که به گفته خودشون “خلاصی گاز و شتاب‌گیری ضعیف” مشکل اصلیشه. معلوم نیست مشتری برای چی باید اینقدر هزینه کنه. برای برند معروف؟ برای دوام و کیفیت بالای قطعات؟ برای قابلیت های حرکتی؟ برای مصرف سوخت مناسب با قدرت موتور؟ برای قطعات یدکی در دسترس؟ برای ارزش بالا و حفظ قیمت در فروش؟

 14. linkoln6ft | دی 27, 1394 | لینک نظر

  از نمای جلو خیلی خوفناک به نظر میاد

 15. Sajjad | دی 27, 1394 | لینک نظر

  این خودرو در چه بازه قیمتی ای به ریال قرار گرفته؟

 16. amir | دی 27, 1394 | لینک نظر

  پارچه روی صندلی ها چی میگه ؟!….تست خودرو اینطور گدابازی ندیده بودیم!…