منفی ترین برداشت از قرارداد ایران خودرو و پژو

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ | 32 نظر

برنامه ریزی برای صادرات خودروهایی با 13 سال قدمت

انتخاب اشتباه محصولات قدیمی پژو در قرارداد جدید
پژو در حالی با ۳ محصول قدیمی خود به ایران بازمی‌گردد که اگر مقاومت همیشگی‌اش را مقابل داخلی‌سازی قطعات کنار بگذارد، این خودروها ۱۳ سال دیگر به مرحله داخلی‌سازی و صادرات خواهند رسید. باید پرسید در آن زمان و در بازار پرتحول خودرو دنیا کدام بازار صادراتی حاضر خواهد بود محصول قدیمی بخرد؟

پژو در حالی با ۳ محصول قدیمی خود به ایران بازمی‌گردد که اگر مقاومت همیشگی‌اش را مقابل داخلی‌سازی قطعات کنار بگذارد، این خودروها ۱۳ سال دیگر به مرحله داخلی‌سازی و صادرات خواهند رسید. باید پرسید در آن زمان و در بازار پرتحول خودرو دنیا کدام بازار صادراتی حاضر خواهد بود محصول قدیمی بخرد؟

قرارداد بازگشت پژو به ایران با هدف تولید و عرضه سه محصول قدیمی فرانسوی با حضور روحانی به امضا رسید. طبق این قرارداد سه محصول پژو 2008، 208 و 301 در ایران به تولید خواهد رسید که محصولات قدیمی هستند و جزء خودروهای جدید پژو محسوب نمی شوند.

پژو 2008 حدود 5 سال پیش به تولید رسیده که پیش‌بینی می شود قیمت آن در ایران حدود 70 میلیون تومان باشد. پژو 208 نیز متعلق به حدود 8 سال پیش و برآورد قیمتی آن بین 60 تا 65 میلیون تومان است.

در مورد پژو 301 هم باید گفت که این خودرو فقط مخصوص بازار چین تولید شده و هم اکنون فقط در این کشور تولید می شود. حدود 4 سال از تولید این محصول می‌گذرد و قیمت آن در ایران نزدیک به 50 میلیون تومان برآورد شده است.

از سرگیری تولید پژو 207 نیز جزء تولیدات مشترک ایران خودرو و پژو دیده شده است. این محصول قدیمی 6 سال پیش همزمان با تولیدش در ایران مورد انتقاد زیادی قرار گرفت و بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این خودرو در واقع فیس لیفت پژو 206 است و نمی توان آن را محصول جدیدی به شمار آورد و نام متفاوتی برایش انتخاب کرد.

در چنین شرایطی طبق مصوبه وزارت صنعت تولید خودروهای مشترک باید با حداقل 40 درصد داخلی سازی آغاز شود. از این رو اگر قرار باشد داخلی سازی خودروهای تولیدی با پژو در سطح بالاتر و با سودآوری تولید صورت گیرد برای این کار حداقل 4 تا 5 سال زمان نیاز است. در نتیجه خودرویی که در حال حاضر 4 تا 8 سال از عمرش می‌گذرد وقتی به داخلی سازی برسد عمری 9 تا 13 ساله خواهد داشت.

البته باز هم باید دید این داخلی سازی در چه بخش‌هایی صورت می گیرد و آیا به تزئینات، بدنه و رنگ محدود می‌شود یا خیر؟

تجربه قبلی همکاری با پژو که نشان دهنده سنگ اندازی همیشگی فرانسوی ها مقابل داخلی سازی قطعات است.

 

* مقاومت فرانسوی ها مقابل داخلی سازی قطعات

طراحی پژو 206 صندوق‌دار از جمله این موارد بود که با وجود اینکه این کار توسط کارشناسان ایرانی و با هزینه دهها میلیون دلاری انجام شد، اما در نهایت شرکت پژو حاضر به پرداخت این هزینه طراحی نشد و علاوه بر این، مالکیت معنوی این خودرو نیز در اختیار شرکت پژو قرار داشت. به این ترتیب ایران‌ خودرو نتوانست نام ایرانی برای پژو 206 اس‌دی انتخاب کند و حتی آرم ایران‌ خودرو نیز بر روی این خودرو نصب نشد.

نمونه های دیگر این مسئله در سنگ‌اندازی پژو در برابر تولید برخی قطعات مهم خودرو مانند شاتون، پیستون، میل‌لنگ، سیلندر و سرسیلندر دیده می‌شد، به طوری که وقتی کارشناسان ایرانی بعد از 2 سال موفق به طراحی برخی از این قطعات شدند آن را برای تأیید به کارشناسان پژو ارائه کردند.

طبق اعلام پژو، یکی از قطعات مهم خودرو باید 500 ساعت تست دوام طی می‌کرد که قطعه طراحی شده توسط کارشناسان ایرانی بعد از 150 ساعت تست شکسته شد و نتوانست تست دوام اعلام شده از سوی کارشناسان پژو را پشت سر بگذارد، این در حالی بود که پس از 2 سال رد شدن قطعات طراحی شده توسط کارشناسان ایرانی، کارشناسان کشورمان به فکر تست قطعه مشابه موجود در پَک قطعات پژو افتادند که پس از امتحان، مشاهده شد که قطعه فرانسوی بعد از 140 ساعت تست شکسته می‌شود!

حقیقت این بود که قطعه تولید شده توسط کارشناسان ایرانی 10 ساعت هم بیشتر از قطعه فرانسوی دوام داشت، اما کارشناسان پژو هیچ گاه حاضر به تأیید این قطعه نشدند.

یکی دیگر از نکات جالب توجه در تولید محصولات پژو در ایران، تأمین و واردات مواد اولیه لازم برای تولید پیچ و مهره بود که به عنوان یک ماده اولیه بسیار ساده از طریق واردات تأمین می‌شد.

در چنین شرایطی، قرارداد جدید بازگشت پژو به ایران بدون شفاف سازی در خصوص داخلی سازی محصولات به امضا رسیده است.

 

* صادرات خودروهای 13 ساله!

صادرات خودروهای تولیدی پژو در ایران یکی از مفاد قرارداد جدید با پژو است و بر این اساس قرار است محصولات مشترک به منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا صادر شوند.

صادرات خودرو زمانی سودآوری مناسب خواهد داشت که داخلی سازی قطعات در محصولات صادراتی سهم مناسبی را دارا باشد. به این ترتیب باید گفت که به شرط داخلی سازی قابل قبول در تولید محصولات پژو و در شرایطی که فقط به تزئینات، بدنه و رنگ محدود نشود و بخش های اصلی موتور را نیز در بر گیرد، حدود 5 سال دیگر صادرات این محصولات برای ایران سودآور خواهد بود که در آن زمان هم عمر این خودروها به 9 تا 13 سال می‌رسد.

در نتیجه خودروهایی در سبد صادرات ایران خودرو قرار می‌گیرند که عمر آنها بیش از یک دهه است و در این صورت خریداری در بازارهای صادراتی برای این خودروهای قدیمی وجود نخواهد داشت.

* انتخاب غلط محصولات

بررسی این مسائل نشان می‌دهد که انتخاب محصولات پژو برای تولید مشترک به درستی صورت نگرفته و خودروهای مد نظر بازار صادراتی مناسبی نخواهند داشت و دوباره تجربه قبلی همکاری با پژو که شامل تولید محصولات قدیمی و از رده خارج بوده، تکرار خواهد شد.

در این شرایط مشخص نیست انتخاب سه محصول قدیمی پژو برای تولید در کشور بر چه مبنایی صورت گرفته و این انتخاب چه مزیتی برای کشورمان خواهد داشت.

اصولاً در تولیدات مشترک بهترین روش، طراحی و تولید پلت فرم و محصولات جدید است تا تکنولوژی تولید قطعات در کشور بر مبنای آن تعریف شود و صادرات مدت دار به نفع صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور باشد.

در عین حال، با برنامه‌ریزی که خودروسازان اعلام می کنند قرار است تنوع تولید در این صنعت صورت گیرد که در این خصوص باید دید چقدر به داخلی سازی قطعات توجه می‌شود و وعده‌های داده شده در مورد داخلی سازی خودروها با گذشت زمان و تغییر وزیر یا مدیران دستخوش تغییر خواهد شد.

 

منبع: فارس

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

32 دیدگاه

 1. یاشار | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

  من تنها دلیلی که برای انتخاب مدل های قدیمی می بینم این هاست :
  – فرانسوی ها با کمی رشوه و امتیاز (مثل کوتاه اومدن سر فلان مساله غیرخودروی) قالب های قدیمی و نقشه های درپیت رو که خودشون مجبورن بندازن دور (دیگه چراش معلومه) میدن به ایران خودرو و برای خودشون اینجوری یه آب باریکه همیشگی درست می کنن( چون میدونن که خودرو سازی سودجوی ایرانی تا 30 – 40 سال اینو تولید می کنن و میشن گاو نه من شیرده)

 2. احمدرضا | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

  مطلب فوق تقریباً مطالبش صحیحه ولی نتیجه گیریش لزوماً درست نیست. یعنی در واقع به نوعی خواسته کار دولت در بازگرداندن پژو به ایران رو کوچک کنه. قبول دارم که برگشت پژو به ایران آنهم با این ماشینها کار خیلی خارق العاده ای نیست ولی چرا در همین حد هم دولت مورد علاقه خبرگزاری فارس نتوانست کاری بکنه ؟ در زمان دولت قبلی نه تنها هیچ خودروساز به نامی به ایران نیامد بلکه همین چند خودروسازی هم که در ایران مشغول مونتاژ خودرو بودند از ایران رفتند و دولت هم کوچکترین کاری در جلوگیری از این امر نتونست انجام بده

 3. …. | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

  فکر کردین فرانسه چجوری تو مذاکرات کوتاه اومد بخاطر همین قرار دادها بود به هر حال باید در معامله سودی نسیب دو طرف بشه و گرنه دولت عاشق چشم ابروی فرانسوی ها نیست این منافع مشترک که همیشه دوست دوشمن می سازه اونطرف قضیه رو هتم نگاه کنید

 4. سیاوش | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  مهم سود ایران خودرو و مافیای خودرو هست

 5. Arash-zr | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  “بررسی این مسائل نشان می‌دهد که انتخاب محصولات پژو برای تولید مشترک به درستی صورت نگرفته…”

  چرا که نه …. اتفاقا خیلی هم درست صورت گرفته ! بستگی داره از چه دیدگاهی به این قضیه نگاه کنی.
  در جایگاه تولید کننده پژو گزینه بسیار خوبیه چرا که قابلیت هایی رو ارائه میده که هر خودروسازی این قابلیت ها رو نداره ! از جمله اینکه :
  قابلیت قیمت گذاری بر اساس “تا جا داره گرون بفروش قیمت تموم شده رو بیخیال”
  ویژگی منحصر به فرد”خدمات پس از فروش مهم نیست تا میخرن بفروش”
  *#206 رو که بگیری ایرپک ش باز میشه.
  و کلی قابلیت های دیگر.

 6. مهدی | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  گیر دادن به پژو.حالا که تحریم نیست نمیگیم قرارداد با شرکتهای امریکایی ولی حداقل المان-ژاپن-خود کره.

 7. مهدی ۹۶ | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  من کاری به مفاد قرار دادش و کیفیت پژو ندارم اما لااقل اینو میدونم که ۲۰۸ برای ۷ سال پیش نیست!!!!
  ضمن اینکه کسی که این مقاله رو نوشته بیشتر خواسته سیاسی بازی کنه!
  پدال هم در این مورد یه نقد به این مقاله نوش
  ادمین بچاپ

 8. حسین | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  خوب راس گفته!
  1-تا 2سال دیگه خودشون گفتن در داخل تواید نمیشه!یعنی تا اردیبهشت 96!
  2-الانم این مدل ها جدید نیستند
  3-وقتی خط تولید بیاد ایران، کلی پول قالب درب و بدنه رو بدن، تا 30 سال میخوان از این قالب استفاده کنن! می یان خودرو جدید بیارن که قالب و دستگاه جدید بخواد؟؟

 9. رامتین | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  اگر از نظر شما این خودروها نبایستی انتخاب میشدند چس کدوم خودرو باید انتخاب میشد؟ لطفا پاسخ دهید. آنچه مشهوده پاسخی ندارید. شاید هم 308 مدنظرتونه که اونم آش دهن سوزی نیست. پس لطفا نظرات غیر کارشناسانه ندید. بدیهیه بنز هم اگه شریک ایران میشد و مثلا میگفت eکلاس را مونتاژ کن، بعد 7-8 سال کی این سری قدیمی را میطلبید؟؟؟

 10. شهاب | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  من موندم نویسنده فارس چی استفاده می کنه؟
  تو بد بودن پژو حرفی نیست اما به جز این مدل ها پژو چی تولید می کنه
  مگه پژو 209 و 2009 و 302 تولید شده تا ما بخوایم تولید کنیم
  طبق قرار داد طبق 18 ماه باید تولید بشه که البته از بی عرضگی ایران خودرو نمی شه.
  اما اصل قرار داد قرارداد خوبیه
  همچین هم قیمت ها رو گفته انگار الان با 20 میلیون سوار بنز و bmw هستیم اینا گرونن.
  برو قیمت چینی ها رو نگاه کن حداقل اینا اروپایی

  • در پاسخ به: شهاب

   حمید | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

   فارس فقط به جهت دشمنی با دولت این مقاله رو چاپ کرده و شما درست فرمودید این مدلها آخرین تولیدات پژو هستند و البته هنوز یادمان نرفته دوستانی که قرارداد رنو را که بعنوان اولین سرمایه گذاری خارجی خودرویی بود را در سال 84 با تغییر دولت بهم زدند و مردم را از تولید مدلهای جدید رنو لوگان یا همان تندر خودمان محروم کردند.

 11. جلال | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  دوستان بیاین یه کم واقعیت پذیر باشیم
  .
  .
  چطور از خارجی ها انتظار داریم بفکر ما باشند و بهترین محصولات و بهترین قراردادها رو با ما ببندن ؟
  اونم مسئولان شرکتهای خودروسازی خارجی مثل پژو و رنو که سالهاست در ایران کار کردند و از همه دستهای پشت پرده و دزدی ها و کم فروشی ها و گرون فروشی های صنعت خودروسازی کشورمون خیلی بیشتر از من و شما و حتی نویسنده های خودرویی کشورمون خبر دارند و بخوبی میدونند مسئولان این صنعت بیشتر بفکر جیب خودشون و وسوددهی بیشتر هستند تا بفکر آرامش و امنیت و آسایش مردم ، کسانی که هموطنان خودشون رو لایق بی کیفت ترین ماشینهای دنیا میدونن و با انواع و اقسام تعرفه رنگارنگ ماشین های بروز دنیا رو از دسترس 95 درصد مردم خارج کردند ( اگر به این آمار شک دارین کنار خیابون شهرتون بایستین و از 100 تا ماشین عبوری از اون نقطه تعداد پراید و سمند و رنو و پژوهای وطنی رو بشمارید ) ..
  از ماست که بر ماست

  • در پاسخ به: جلال

   دمت گرم. این حرف حساب. مشکل از خود ماست. وقتی مدیر و سرمایه دار و مسئول خودمون به مشتری و ملت هموطن خودش رحم نمی کنه و تا جایی که دستش برسه پدرش رو درمیاره از خارجی و بیگانه ها که این چیزها رو میبینن و قشنگ هم متوجه هم چیز هستن چه انتظاری داریم؟! نه واقعا انتظار داریم اونا با ما چیکار کنن؟
   هرچند خیلی وقتا می بینم بخدا انصاف و مرام اونا از خودمون بهتره متاسفانه.

 12. ممل | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  والا ما از پژو حداقل چیزی به جز کارشکنی ندیدیم.
  هیچ وقت یادم نمیره که سر داخلی سازی قطعات پژو به خصوص 206 چه معظلاتی داشتیم یکیش که همیشه بود نقشه هایی بود که پژو در اختیارمون میزاشت که معمولا در بعدهای مهم و تاثیر گذار اندازه نداشت!
  از اون بدتر عدم همخوانی نمونه CKD با نقشه های موجود بود. یعنی ما میرفتیم قالب های قطعات رو بر اساس نقشه های PSA می ساختیم تلرانس ها رو رعایت میکردیم بعد قطعه که تولید میشد به علت داشتن سختی مونتاژ رد میشد. وقتی نمونه CKD رو اندازه گیری میکردیم میدیدم که با اندازه های نقشه همخوانی ندارند!
  مثلا برای کاسه نمد تلرانس پایین رو لحاظ میکردند و برای گردگیرش تلرانس بالا! یعنی حکایتی داشتیم با این کارشناسان فرانسوی! کلا که ما رو قبول نداشتند! جالبه در اون دوره ما با یکی از قدرترین شرکت های مهندسی المانی هم برای راه اندازی خط تولید همکاری داشتیم و برخورد آلمانی ها بسیار بهتر بود. دقیق سر وقت و کاری. از شوخی و مسخره بازی خبری نبود بسیار جدی در کار. بعلاوه اینکه در ارائه اطلاعات در چهارچوب قرارداد کاملا دست و دلبار بودند برخلاف دوستان فرانسوی که میموند تفریحشون رو می کردند ولی برای ارائه اطلاعات مرتبط بسیار خسیس بودند. بارها سوالات خود من با این جواب رو به رو میشد که این موضوع در حیطه مرتبط با ما نیست و ما لزومی به پاسخگویی نداریم!
  ارتقا تکنولوژی با PSA امکان پذیر نیست ( دیگه همتون میدونید که نون دونی من حداقل از همین فرانسوی هاست! ولی با این وجود)

  • در پاسخ به: ممل

   ironman | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

   سلام آقا ممل
   نقشه های PSA یعنی چی؟

   • در پاسخ به: ironman

    linkoln6ft | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

    شرکت پژو – سیتروئن

   • در پاسخ به: ironman

    نیما | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

    PSA گروه پژو سیتروئن است

    • در پاسخ به: نیما

     ironman | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

     اینو میدونم ولی میخام بدونم مگه نقشه های ساختی که اول بهتون داده بودن مال خود پژو سیتروئن نبوده؟

     • در پاسخ به: ironman

      ممل | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

      کلا سیاست شرکت پژو سیتروئن برای انتشار مدارک فنی چندین سطوح داره که مدل ابتری از همین سیاست های در ساپکو هم پیاده شده.
      نقشه های دارای تاییدیه فنی و به روز ( یعنی آخرین ورژن های اجرایی ) هرگز در اختیار شرکت های ایرانی قرار نمی گرفت. نقشه های قطعات خاص همیشه مشکل دار بود و هست. در یک مورد که ما بسیار برامون جالب بود عدم همخوانی نقشه دو بعدی و مدل سه بعدی اون بود! در ساپکو برای ساخت قطعات ملاک نقشه دو بعدی هستش یعنی شما اگر قطعه رو بر اساس نقشه دوبعدی بسازی مشکلات کمتری ایجاد میشه اما اگر قطعه رو بر اساس CKD و یا مدلهای سه بعدی بسیاری و به مشکل بربخوره مسئول شمایی.
      مشکلی که برای ما پیش اومد این بود که قطعه بر اساس نقشه دو بعدی سختی مونتاژ داشت و قطعه بر اساس مدل سه بعدی با نقشه دوبعدی همخوانی نداشت پس رد بود!
      قربونش برم کسی هم که جرات تصمیم گیری در این شرکت های معظم نداره!
      حالا این هم قصدشون این بود که قطعه رو حذف از پک کنند ( داخلی بشه ). خلاصه 6 ماه تموم ما دویدیم تا به اینا حالی کردیم که بابا این نقشه که ملاک شماست از بیخ! غلطه!
      جالب این بود که دوستان میدیدند که CKD با مدل سه بعدی ( طراحی شده در CATIA ) همخوانی داره ولی بازم میگفتند ملاک نقشه دو بعدی است! کارشناس فرانسوی هم همینو میگفت!

  • در پاسخ به: ممل

   آرش میم. شین | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

   البته ضمن احترام به اطلاعات دقیقی که ارائه دادید من با این برداشت که صرفا فرانسوی ها یا گروه پژو-سیتروئن در انتقال تکنولوژی و بومی سازی قطعات سنگ اندازی می کنند مخالفم.
   باید این واقعیت رو پذیرفت که در دنیای امروز دانش و تکنولوژی یک سرمایه ی گرانبهاست که شرکتها پس از کسب آن (از طریق همکاری با دپارتمانهای دانشگاههای معتبر، واحدهای R&D، پژوهشگاهها یا سالها تجربیات تولید در یک صنعت) یا خرید امتیاز یک تکنولوژی از مالک، چارچوب بسیار سرسختانه ای برای خفظ آن دارند، از جمله در قراردادهای همکاری با شرکا یا مشتریانشان، بخشی از اطلاعات کلیدی همواره درون-سازمانی بوده و صرفا تحت شرایط یک قرارداد جدا برای انتقال/فروش تکنولوژی با هزینه ای مجزا و جزئیات روشن و صریح درقرارداد مورد بحث می باشد.
   مثالی عرض کنم، شرکت معتبر DANIELI به عنوان مهمترین joint venture صنعت فولاد ایران در طی 30 سال گذشته (که درآمد ناشی از صنعت فولاد ایران بیشترین درآمد ایالت بوتریو در ایتالیا است)، در طی سالها موارد بسیاری تجهیزات و قطعات یدکی برای گروه های فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان تامین و ارسال کرده که فاقد نقشه بوده و صرفا از طریق part No در خود DANIELI قابل ردیابی جهت بررسی نقشه ها و حل مشکل احتمالی است، و قطعات زیادی از آنها برای داخلی سازی توسط مهندسان داخلی، مهندسی معکوس شده و نقشه ها و دفترچه مشخصات فنی جهت تولید استخراج شده است.
   در پروژه های نفتی نیز خریدهای بسیاری از جمله از شرکتهای HITECH هلندی و آلمانی داشته ایم که مینیمم اطلاعات فنی و مدارک مهندسی ارسال می شود و این موضوع بحث فرهنگی نیست که مثلا آلمانی ها دست و دلبازند و درستکار و فرانسوی ها حقه باز ، بلکه به مدیریت قوی دانش آنها و سوء مدیریت ما در تعریف دقیق اهداف و استراتژی های صنایع مختلف، عدم تعریف scope کاری دقیق در قراردادهای فیمابین خارجی، ناهمخوانی موافقت نامه های امضا شده بین دو کشور با نیازهای آن صنعت، عدم استفاده از متخصصان قراردادهای صنعتی بین المللی، کمبود افراد متخصص در زمینه موضوع (اینجا: تولید خودرو)در تیم مدیریت ارشد و البته فساد مالی بر می گردد.

   • در پاسخ به: آرش میم. شین

    ممل | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

    برادر من پژو در ایران روش های ساخت رو که عملا میشه انتقال تکنولوژی رو که در اختیار ما نمیذاشت! فقط نقشه قطعات رو به ما میداد. این نمیشه انتقال تکنولوژی. ما کلیه قطعات رو با دانش و تکنولوژی خودمون میسازیم که خیلی وقتها هم به همین دلیل ضعف دانش و تکنولوژی قابلیت رقابت با نمونه های خارجی رو نداره.
    شرکت های آلمانی که ما باهاشون قرارداد داشتیم “انتقال تکنولوژی” میکردند. یعنی علاوه بر تجهیزات ، روش های تولید رو هم بهتون میدادند.
    ما دو خط تولید رو همزمان با دوشرکت آلمانی و فرانسوی جلو بردیم.
    شرکت المانی علاوه بر نصب تجهیزات نسبت به اموزش پرسنل مرتبط با خط تولید و همچنین تعمیرات و نگهداری دستگاه های هم اقدام کرد. شرکت فرانسوی خط تولید رو نصب کرد راه اندازی کرد و رفت. هر قسمتی از این دستگاهها که خراب میشد ما پیرمون درمیود. در نهایت هم جای جای این خط تولید دستگاهها با دستکاههای تایوانی تعویض شدند که الحق و والانصاف کیفیت خدمات بهتری داشتند.
    ما و شرکت هایی مثل ما به واسطه همین پژو از مدل کارگاههای زیرپله ای به کارخانه تبدیل شدند این قبول اما من شخصا بنا بر تجربه ام کار با آلمانی ها ، ژاپنی ها و حتی کره ای ها رو به کار با فرانسوی ها و چینی ها ترجیح میدم.
    فرانسوی ها به وضوح ما رو تحقیر میکردند .
    یکی از دوستان به نام اقا محسن اون بالا کامنت گذاشته که متن این نوشته مثلا دروغه ولی اقای محسن خان بنده به عینه دیدم که در تست پلن ارائه شده به طرف ایرانی برای قطعه ای تست های 1000 ساعته تعریف شده بود ( قطعه مربوط به موتور ) و سازنده ایرانی رو به دلیل عدم موفقیت در تست مذکور اوت کردند بعدها که نتایج تست های تامین کننده اصلی قطعه مذکور به دست ما رسید ( که توسط خود شرکت سازنده المانی ارائه شده بود ) معلوم شد که تامین کننده اصلی هم از عهده تست 1000 ساعته بر نیومده. جالب تر این بود که خط تولید ما رو همون شرکت آلمانی طراحی و پیاده سازی کرد بود.

    • در پاسخ به: ممل

     آرش | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

     مدیر عامل وقت ایران خودرو در زمان قرارداد با پژو آقای داوودی به صراحت و صداقت چند هفته پیش در مصاحبه ای اعلام کردند که ما با پژو هیچگونه قراردادی برای انتقال دانش فنی نبستیم.بهشون گفتیم 405 را میخواهیم و اونها هم 405 را دادند.ما ایرانیها حتی آدرس یک خیابون رو هم درست به همدیگه نمیدیم نمیدونم این همه انتظار از دیگران یعنی چی؟

    • در پاسخ به: ممل

     آرش میم. شین | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

     اشکالاتی که میگید و تاسف بار هم هست لزوما به این معنا نیست که طرف مقابل نقض تعهدات کرده باشه، باید اسناد قراردادی و توافقات بالادستی رو دید، ممکنه همونطور که آرش آقا در بالا گفته اصلا این داخلی سازی جزو شرح کار پژو نبوده باشه. باید وظایف و مسئولیتهای طرف داخلی در مدیریت قطعه سازها، خط مونتاژ و بازار رو هم دید؛ شرکت های تولیدی، سازمانهای عملیات محورن وقتی یک پروژه مثل راه اندازی خط تولید 208، 301 و 2008 تا نیمه دوم سال 2017 توافق شده، باید یک ساختار پروژه ای جدید برای مدیریت مسئولیتها و کنترل پیشرفت کار و کنترل SCOPE ایجاد کرد. با شناخت دورادور از سیستم کاری مجموعه های دولتی بعید میدونم یک PLAN روشن در ایران خودرو وجود داشته باشه و یک کمیته در وزارتخونه پیشرفت مسئولیتهای پژو و ایران خودرو رو طبق قرارداد رصد کنه و اقدامات بموقع داشته باشه. ضعف از خودمونه قبول کنید دوست من. وقتی من خودم به خودم رحم نمیکنم از دیگری چه انتظاری دارم.
     در مقایسه با 10 سال اخیر که “تانگو با چینی ها” رو تمرین کردیم، پژو و رنو خیلی هم خوب هستند.

  • در پاسخ به: ممل

   ironman | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

   مرسی آقا ممل به خاطر اینکه وقت گذاشتید و توضیح دادین. من توی شرکتی کار میکردم که قطعات بزرگ رو مثل قطعات توربین و ژنراتور رو ماشینکاری میکرد یادمه سال 1382 یا 83 برامون چندتا کار از ایران خودرو اومد که کفشک قالبهای بدنه ال 90 بود که باید ماشینکاری میشد و …
   همه نقشه هاش مال یه شرکت اسپانیایی بود (از اون موقع برام سواله مگه ال 90 مال رومانی نیست پس چرا نقشه هاش اسپانیایی بودن؟) نقشه هاش واقعا در حد تیم ملی افتضاح بود . نقشه های رنگ و رو رفته که اندازه ها به سختی دیده میشد نه تلرانس طولی و هندسی داشتن نه اندازه ها دقیق بودن نه حتی اندازه ها با هم میخوندن! انگار دادی یه بچه مهد کودکی اونها رو کشیده. حالا جالب اینجاست زنگ هم میزدیم به ایران خودرو هیچکس جواب درست و حسابی نمیداد آخرش گفتن ما همین نقشه رو داریم زنگ بزنید شرکت اسپانیایی و… 🙂
   در صورتی که همون سالها کارهای زیمنس رو هم میزدیم و نقشه های زیمنس آلمان حتی دقیق ترین و پیچیده ترین قطعاتش فوق العاده دقیق و با کیفیت و کامل بود

 13. محسن | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  آخه این حرفای نامربوط چیه؟!
  من خودم سرسخت ترین منتقد خودروسازان داخلی هستم اما نقد دروغ و به دور از آگاهی تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست.
  مثال میزنم:
  1. پژو 208 نیز متعلق به حدود 8 سال پیش (است):
  خیر ،این خودرو به مراتب نسبت به خلف خودش (207 که در ایران به شکل واقعی به تولید نرسید – و تا همین سالهای اخیر در بازارهای در حال توسعه مثل چین و برزیل به تولید میرسید) جدید تر و به روز تره. پیشینه این ماشین به فرم کانسپت به حدود 2010 و تولید انبوهش در سطح جهانی به اواخر 2011 و اوایل 2012 میرسه.
  2. در مورد پژو 301 هم باید گفت که این خودرو فقط مخصوص بازار چین تولید شده و هم اکنون فقط در این کشور تولید می شود:
  خیر، این محصول منحصرا برای بازار چین درنظر گرفته نشده، و از اونجا که مخصوص بازار کشورهای در حال توسعه طراحی و تولید شده، در کشورهای مختلف من جمله چین، روسیه، اروپای شرقی و آمریکای جنوبی عرضه میشه.
  3. طراحی پژو 206 صندوق‌دار از جمله این موارد بود که با وجود اینکه این کار توسط کارشناسان ایرانی و با هزینه دهها میلیون دلاری انجام شد:
  دروغ محض!!! طراحی این مدل از 206 توسط یک موسسه معتبر آلمانی (که متاسفانه اسمش رو یادم نیست – با یه سرچ ساده تو ویکیپدیا یا هرجای دیگه میشه پیدا کرد) و به سفارش خود پژو انجام شد.اون هم نه فقط در فرم سدان بلکه مدل کانورتیبل یا CC هم طراحی و تولید شد که این مدل علاوه بر بازار های کشورهای در حال توسعه، در بازارهای رقابتی مثل بریتانیا هم عرضه موفقی داشت. میتونین ریویو ریچاردهموند از تاپ گیر رو که سالها پیش انجام شد رو پیدا کنید.
  دعوتتون میکنم به مطالعه این لینک:
  http://www.pedal.ir/%D9%BE%DA%98%D9%88/%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%BE%DA%98%D9%88-206/

  حتی ایرانخودرو بدون اجازه پژو به استفاده از آرم، تکنولوژی و پلتفرم (206 در رانا) اقدام کرد در شرایطی که با اعمال تحریم ها و خروج پژو همچین حقی نداشت. یکی از شروط همکاری مجدد با پژو هم صرف نظر کردن پژو از شکایت علیه ایران بود. پس حرف زدن از هزینه های دروغینی که ایرانخودرو در طراحی 206 صندوقدار متحمل شد گزافی بیش نیست.

  4. حقیقت این بود که قطعه تولید شده توسط کارشناسان ایرانی 10 ساعت هم بیشتر از قطعه فرانسوی دوام داشت، اما کارشناسان پژو هیچ گاه حاضر به تأیید این قطعه نشدند:
  این رو که خوندم از خنده داشتم تلف میشدم. قضاوت در مورد این جمله رو به کسانی میسپرم که تجربه استفاده از هردو نمونه ایرانی و فرانسوی محصولات پژو رو داشتن.

  5. در نتیجه خودروهایی در سبد صادرات ایران خودرو قرار می‌گیرند که عمر آنها بیش از یک دهه است و در این صورت خریداری در بازارهای صادراتی برای این خودروهای قدیمی وجود نخواهد داشت:
  ریشه ی اصلی این مشکل در ساختار فساد آلود و اشتباه مدیریتی خودروسازان داخلیه که نمیتونه به شکل کارا و با هزینه مناسب خودش رو با تولیدات جهانی به روز منطبق کنه.

  6. اصولاً در تولیدات مشترک بهترین روش، طراحی و تولید پلت فرم و محصولات جدید است تا تکنولوژی تولید قطعات در کشور بر مبنای آن تعریف شود و صادرات مدت دار به نفع صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور باشد:
  اگه به یه کارخونه ی قطعه سازی ایرانی برید این قضیه براتون کاملا روشن میشه. طراحی و تولید خودرو اصلا کار ساده ای نیست. نیاز به دانش فنی بسیار بالایی داره. از حدود 200 کشور در دنیا چند کشور توانایی طراحی و تولید محصولات مناسب (البته نمیگم پژو محصولاتش خیلی مناسبه) دارن؟ طراحی نیاز به دانشگاه داره که ما نداریم. (لطفا قبل از این که به این حرفم معترض بشین جمله بعدیم رو بخونین) طراحی خودرو و در کل طراحی صنعتی بیشتر مبحثی زیرمجموعه رشته های مهندسیه. در حالی که این رشته در ایران از کانال رشته گرافیک(!!!) ارایه میشه. درسته که به ظاهر طراحان به نام ایرانی در صنعت خودروسازی کم نیستند، اما کدومشون حقیقتا پرورش یافته دانشگاه های ایران هستن؟!

  7. در نهایت توصیه میکنم حتما این مقاله قابل توجه رو بخونین. متوجه میشین که چرا مجبور به انتخاب پژو در قرارداد جدید شدیم. صنعت خودروسازی ایران در کنار مشکلات قانونی شدید (قانون تجارت تالیف 1301!!!) و نبود ثبات اقتصادی، بسیاز نامارامد، فاسد، پرهزینه و صدالبته فاقد دانش فنیه. همکاری با شرکت های ایرانی حقیقتا بسیار پرریسک و خطرناکه.

  http://www.pedal.ir/%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%82%D9%87/%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%E2%80%8C%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2/

  • در پاسخ به: محسن

   حسین | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

   مورد3 شما کاملا اشتباه است و این سایت درست گفته!
   بقیه مواردی که ذکر کردید نمیدونم!

  • در پاسخ به: محسن

   ironman | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

   برگرفته از ویکی پدیا:
   206 SD (Sedan)

   A notchback sedan model was developed in Iran under the name Peugeot 206 SD, as of 2006.[19] It was jointly designed by Peugeot design center for Iran Khodro and is the fifth and last version of Peugeot 206 models
   منبع:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Peugeot_206

   • در پاسخ به: ironman

    محسن | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

    پس چرا تو برزیل، شیلی، آرژانتین، روسیه و چین و چند کشور دیگه هم تولید شد؟!

    • در پاسخ به: محسن

     ironman | بهمن 14, 1394 | لینک نظر

     جواب آقا محسن:
     In 2006, Iran Khodro started exporting 206 SD to other countries including Russia, Turkey and Algeria.[21] In Brazil, the 206 SD will be produced starting at October 2008 and sold as 207 Passion. It is not related, however, to the 207 sold in Europe.

     In Malaysia and China, it is also sold as the 207, which is sold only as sedan version there
     منبع:
     https://en.wikipedia.org/wiki/Peugeot_206

 14. ironman | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  نتیجه انحصار همین میشه دیگه. همیشه داریم دور خودمون میچرخیم. بازار ایران آنچنان بزرگ نیست که ارزش خرید تکنولوژی طراحی پلتفرم رو داشته باشه پس باید چکار کرد؟ برای مثال باید با کمپانیهایی مثل تویوتا قرارداد بست و شروع به مونتاژ محصولات به روز و پر طرفدار تویوتا کرد نه فقط با هدف بازار داخلی بلکه با هدف صادرات به شیخ نشینها و روسیه و کشورهای همسایه . بعد یواش یواش تکنولوژی طراحی پلتفرم رو از تویوتا گرفت.

 15. مهال | بهمن 13, 1394 | لینک نظر

  چون به سود ایرانخودروست نه مردم و پژو همیشه فکر منافع خودش بوده باقی مسایل مهم نیست براش