از محبوبیت سانتافه تا شکست سوناتا؛ ادامه پیشتازی خودروسازان آسیایی در آمار واردات خودرو به ایران

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ | 17 نظر

گزارش واردات خودرو در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۴

خش مطالعات بازار خودرو امروز، در ادامه روند انتشار اطلاعات بازار خودرو ایران، گزارش جامع واردات خودرو در ۱۰ ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد که نشان از کاهش ۵۶درصدی واردات خودرو در این مدت نسبت به مدت مشابه سال پیش دارد.

، در این بخش مروری کوتاه بر این گزارش خواهیم داشت.

***

به نقل از عصر خودرو، بازار خودروهای وارداتی در حالی دی‌ماه را پشت سر گذاشت که درمجموع با واردات 35هزار دستگاه انواع خودروی سواری (شامل خودروهای شاسی‌بلند و کراس اوور) در 10 ماهه سال 1394، افت 56درصدی را نسبت به مدت مشابه سال پیش تجربه کرد.
بر اساس گزارش بخش مطالعات بازار خودرو امروز، در دی‌ماه شاهد واردات 5637 دستگاه انواع خودرو سواری بوده‌ایم و به این ترتیب پس از خرداد، بیشترین حجم واردات خودرو در سال 94 در این ماه روی داده است و در مقایسه با ماه پیش از آن نیز شاهد رشد قابل‌توجه 54درصدی هستیم هرچند درمجموع آمار واردات 10ماهه، کاهش بیش از 50درصدی نسبت به مدت سال پیش به چشم می‌خورد و به این ترتیب و باوجود افزایش شمار خودروهای وارداتی در دی‌ماه، رسیدن به سقف واردات سال پیش بسیار دور از دسترس است.
برترین‌های بازار
مدت‌ها است کره‌ای‌ها حاکم بازار خودروهای وارداتی ایران هستند و تا پایان دی‌ماه نیز توانسته‌اند این روند موفقیت را حفظ کنند و با توجه به اختلاف قابل‌توجهی که با رقبا دارند بعید است این عنوان را حتی در سال آینده نیز از دست بدهند.
بیشترین حجم واردات در  10 ماهه نخست سال جاری متعلق به خودروهای هیوندای است. بر اساس آمار، درمجموع 13.081 دستگاه انواع خودرو خای برند هیوندای وارد کشور شده است که به این ترتیب خودروهای این برند سهمی بیش از 37درصدی از بازار خودروهای وارداتی را از آن خود می‌کنند. در میان خودروهای هیوندای، همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود، سانتافه در جایگاه نخست جای دارد و با واردات 6,527 دستگاهی در 10 ماهه نخست سال، به‌تنهایی حدود نیمی از خودروهای وارد شده برند هیوندای را شامل می‌شود و سهم بازاری بیش از 18درصد دارد. سانتافه با واردات 1.316 دستگاه در دی‌ماه، شاهد رشد چشمگیری بیش از 130درصدی نسبت به ماه پیش از آن بود و همین مسئله باعث شده این خودرو با قدرت در جایگاه برترین خودروی وارداتی کشور جای بگیرد، جایگاهی که بعید است به‌راحتی از سوی رقبا تضعیف شود هرچند افت 64درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش در مقایسه با افت کمتر از 50درصد از سوی دو رقیب نخست هیوندای را باید نشانه‌ای از قدرت گیری رقبا در بازار خودروهای وارداتی ایران دانست. پس از سانتافه، هاچ بک کوچک i20 با واردات مجموع 2.502 دستگاه در 10 ماهه نخست سال در جایگاه دوم ایستاده است. این خودرو روند واردات پر نوسانی را پشت سر گذاشته و البته بخش عمده موفقیت‌های خود را مدیون واردات بیش از 1200 دستگاهی در خردادماه است و با در نظر گرفتن این نکته، واردات 356 دستگاهی این خودرو در دی‌ماه نمی‌تواند آمار خیره‌کننده‌ای برای i20 باشد. نکته قابل‌توجه در واردات خودروهای هیوندای، عدم موفقیت سوناتا است، خودرویی که در نسل پیشین خود توانسته بود حضور پررنگی در بازار خودروهای وارداتی داشته باشد اما با ورود نسل جدید عملا روند واردات آن به‌شدت کند شده است تا جایی که در دی‌ماه تنها 1 دستگاه سوناتا وارد کشور شده است و درمجموع با واردات تنها 546 دستگاه که بخش عمده آن در نیمه نخست سال روی داده، به بازیگری کم‌توان در بازار سدآن‌های وارداتی تبدیل شده است. نکته قابل‌توجه دیگر، شکست i40 در بازار است، خودرویی با سطح امکانات و قیمت بالاتر از سوناتا که البته حجم موتور پایین‌تری دارد و در زمان ورود، امید زیادی به موفقیت‌های آن می‌رفت اما مدت‌ها است اثری از آن در بین خودروهای وارداتی به چشم نمی‌آید و عملا واردات آن در سال جاری محدود به 139 دستگاه وارد شده در خردادماه است.

واردات خودرو 94
در جایگاه دوم جدول برترین‌های وارداتی کشور، کیا ایستاده است، برندی که هرچند نتوانسته خطری برای محصولات هیوندای ایجاد کند اما اختلاف خود با رتبه سوم را نیز در طی سال افزایش داده تا بتواند سهم بیشتری را در بازار خودروهای وارداتی کشور از آن خود کند. در 10 ماهه نخست سال درمجموع 6,710 دستگاه انواع خودروهای برند کیا وارد کشور شده است تا این برند سهمی 19درصدی از بازار خودروهای وارداتی ایران را از آن خود کند و با واردات 1,256 دستگاهی در دی‌ماه، رشدی قابل‌توجه را نسبت به آذرماه شاهد بوده است. در میان خودروهای برند کیا، مدل اسپورتیج بیشترین حجم واردات را به خود اختصاص داده است و درمجموع 2,531 دستگاه از این خودرو طی 10 ماهه نخست سال وارد کشور شده است تا اسپورتیج سهمی 37درصدی در سبد محصولات کیا در ایران داشته باشد و درمجموع نیز بیش از 7درصد از بازار خودروهای وارداتی را از آن خود کند. با ورود گسترده نسل جدید این خودرو به بازار طی ماه‌های پیش رو می‌توان پیش‌بینی کرد این خودرو بتواند سهم خود از بازار را افزایش دهد هرچند بازار خودرو ایران نشان داده گاهی به تغییرات مدل‌های خودروهای وارداتی روی خوش نشان نمی‌دهد و به‌ویژه با افزایش قیمت‌هایی که گاهی در زمان عرضه یک خودروی جدید شاهد هستیم، روند واردات مدل‌های جدید نزولی می‌شود. به این ترتیب آینده اسپورتیج، خودروی محبوب کیا بیش از هر چیز به قیمت‌گذاری آن از سوی واردکننده رسمی و به دنبال آن واردکنندگان متفرقه بازمی‌گردد. برخلاف روند ناموفق سدان‌های هیوندای در بازار، سدان‌های کیا حضور موفقیت‌آمیزی داشته‌اند و سراتو و اوپتیما با واردات به ترتیب 1,897 و 1,390 دستگاه، در رتبه‌های دوم و سوم محبوب‌ترین خودروهای برند کیا در  10 ماهه نخست سال ایستاده‌اند.
در رتبه سوم این جدول، تویوتا جای گرفته است، برندی که پس از توقف نسبی واردات آن در آذرماه (با ورود تنها 96دستگاه) و مشکلات ناشی از تفاوت میان استاندارد‌های ایران و کشور‌های عربی منطقه، بار دیگر احیا شده و در دی‌ماه با واردات 829 دستگاهی توانسته تا حدی جایگاه خود در رتبه سوم را تثبیت کند هرچند با واردات مجموع 4,815 از ابتدای سال تاکنون، درنهایت حریف کیا نشد تا به این ترتیب و درصورتی‌که اتفاق خاصی در بازار خودروهای وارداتی رخ ندهد، تویوتا سال را در رتبه سوم به‌پایان برساند. تویوتا Rav4 همچنان محبوب‌ترین خودروی تویوتا در ایران است و با واردات 1,789 دستگاهی در رتبه نخست ایستاده اما برخلاف هیوندای و کیا که فاصله محسوسی بین مدل‌های شاسی‌بلند و کراس اوور آن‌ها با نمونه‌های سدان در تعداد واردات دیده می‌شود، در تویوتا شاهد قدرت‌نمایی کرولا هستیم که شانه‌به‌شانه Rav4 حرکت می‌کند و با واردات مجموع 1,768 دستگاه و با اختلاف اندکی در رتبه دوم ایستاده است. تویوتا درمجموع سهمی بیش از 13درصدی از بازار خودروهای وارداتی کشور دارد.

HYUNDAI-2
در میان خودروهای وارداتی، باید به قدرت گیری رنو نیز اشاره کنیم، برندی که هرچند با واردات 2,153 دستگاهی در 10 ماهه خست سال جزو سه برند اول بازار ایران نیست، اما با توجه به آنکه تمامی این واردات از طریق نمایندگی رسمی (و نه واردکنندگان متفرقه) انجام می‌شود، از این نظر رنو را می‌توان در میان برترین‌های بازار جای داد و با ادامه روند فعلی و عرضه مدل‌های جدید، شاید رنو بتواند برای ورود به جمع سه برند نخست بازار نیز خیز بردارد و این مسئله زمانی تقویت می‌شود که بدانیم هر سه برند نخست بازار، در مقایسه با سال پیش شاهد کاهش واردات بوده‌اند اما رنو با افزایش بیش از 30درصدی توانسته روند صعودی خود را حفظ کند.
لوکس‌ها و پیشتازی ب ام و
در بازار خودروهای وارداتی لوکس، ب ام و به لطف تنوع بیشتر مدل‌هایش همچنان پیشتاز بازار است و با واردات 1,868 توانسته دو رقیب دیگر خود در این بخش، لکسس و مرسدس بنز را مغلوب کند. بخش عمده این موفقیت را باید به‌پای مدل X4 نوشت، خودرویی که سهمی 47درصدی در سبد محصولات ب ام و دارد و به‌تنهایی بیش از تمامی مدل‌های لکسس و مرسدس بنز وارد کشور شده است. پس از ب ام و، لکسس در جایگاه دوم ایستاده است و توانسته مرسدس بنز را پس از مدت‌ها پشت سر بگذارد هرچند تقریبا تمام موفقیت لکسس در این ماه مدیون مدل تازه عرضه شده NX است. درمجموع در بازه چهارماهه منتهی به دی‌ماه 534 دستگاه لکسس NX وارد کشور شده است و تنها در دی‌ماه آمار واردات این خودرو عدد 298 را نشان می‌دهد. پس‌ازاین دو برند، مرسدس بنز با واردات 691 دستگاه در 10 ماهه امسال رتبه سوم برترین خودروهای لوکس بازار را از آن خود کرده است. در دی‌ماه، Eکلاس تنها مدل وارداتی مرسدس بنز بود و با واردات 131 دستگاه، توانست این برند را در بازار خودروهای وارداتی زنده نگه دارد هرچند با تغییرات مدیریتی در نماینده رسمی مرسدس بنز می‌توان انتظار داشت از سال آینده ورود مدل‌های جدید این برند، رقابت بازار خودروهای لوکس را داغ‌تر کند. نکته قابل‌توجه در واردات خودروهای لوکس، حضور دو دستگاه پورشه پانامرا است، خودروهایی که مدت‌ها است امکان ورود و اخذ پلاک آن‌ها وجود ندارد و مشخص نیست این دو خودرو با چه عنوانی از گمرکات کشور ترخیص شده‌اند ضمن آنکه پورشه ماکان که در نیمه نخست سال حضوری هرچند کمرنگ در بازار وارداتی‌ها داشت، حضوری در این بخش ندارد.

17 دیدگاه

 1. ََAREF | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

  به فهرست بلند و بالای عقده های ملت ، با مدرک محکمی مانند این آمار، باید “عقده شاسی بلند” را هم اضافه کرد .
  در هیچ کجای گیتی ، چنین درصدی در آمار انواع خودرو ها وجود ندارد . شاسی بلند های هر برند در صدر آمار !!!؟؟
  مشکل فرهنگی در همه زمینه ها … حتی خرید و استفاده از خودرو ..

  • در پاسخ به: ََAREF

   ironman | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

   به قول جرمی کلارکسون مجری برنامه top gear خرید ماشین شاسی بلند برای استفاده شهری مثل این میمونه که 12 ماه سال با کفش اسکی بیرون بری چون ممکنه یکروز در زمستون بری اسکی 🙂
   توی اون برنامه هم طرفداران کراس اورها رو خیلی مسخره کرد . مثلا میرفت کلی وسیله میخرید میریخت توی سطل بازیافت و…
   میخواست اینو بگه که خرید شاسی بلند شهری یعنی قیمت و هزینه نگهداری بالا ولی در عوض لذت رانندگی با شاسی کوتاه رو هم نداره و کسل کننده هست. البته در مورد کشورهای جهان سوم و درب داغونی مثل ایران و بنگلادش و پاکستان قضیه فرق میکنه چون خیابونها و کوچه ها و حتی جاده ها اینقدر دست انداز و سرعتگیر و چاله داره که توی شاسی بلند ها احساس بهتری و رانندگی بهتری داری

 2. جک فراری | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

  سلام من هم ماشین ندارم و همیشه در آرزوی خریدن ماشین به سر بردم از آنجایی که هزینه بالایی در زندگی دارم خرید ماشین برایم شده مثل حسابم نداشته ام ولی کاهی اوقات که با ماشین محل کارم به ماموریت میروم ماشین های تک سرنشین را میبینم . خب این همه ماشین چرا تک سرنشین هست ! دوری از محل کار ..عدم حضور حمل و نقل عمومی … زیاده رفاه خواهی …دوستان در آینده با توجه به حجم تردد بالای خودروها ما آسمان آبی نخواهیم داشت بیایید از مسئولین انتقاد و تقاضاهای مهم تری داشته باشیم 1_ حمل و نقل عمومی با کیفیت بالاتر 2_ ماشین های برقی که آلایندگی کمتری دارند . مثلا خودرئی تسلا که برقی است . البته نظر خاصی روی هیچ یک از برندها ندارم که بخواهم روی آن زوم کنم . فقط امیدوارم هجوم کمپانی های خودرو سازی با مدیریت مسئولین خرید محصولات بهتری باشد تا توجه به درآمد اقتصادی آن باشد

 3. آریا | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  چرا هزینه اسقاط دو خودرو فرسوده رو خریدار ماشین وارداتی باید بده؟؟؟ ماشین یه وسیله مصرفی هست و صاحبش به اندازه خودش ازش استفاده کرده. چرا بقیه باید هزینه این ماشینها رو بدن؟

 4. چینی=لگن | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  من مطمینم انشالله با هموار شدن مسیر ،خودروهای چینی به گورستان خودروهای اسقاطی سپرده خواهند شد وتنها یاد انهاست که در خاطر میماند البته مهندس پیمان از اعضای سندیکای خودروبه طور رسمی خبر ورود ماشینهای اروپایی با قیمت پزو وپراید فعلی را تایید کردند.

 5. sunmartin | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  بسیار دور از واقعیت هست که دولت که داره الان نفت 15 دلاری میفروشه و باید به خیلی از کشورها بخاطر سیاست خارجی کمک کنه و هزینه یارانه ها را بپردازه و بسیاری از تخصیص بودجه های دیگه برای امور کشور و کارهای عمرانی و بهداشت و آموزش پرورش و اشتغال از درآمد های مالیاتی و گمرکی چشم پوشی کنه که البته هیچ کشوری این کار انجام نمیده و از درآمدهای خودش نمیتونه عبور کنه اما قیمت ها هم بالاست و شاید بالاتر بره اون عده افرادیکه به امید کاهش شدید قیمت ها چشم انتظار بودن هم باید واقعیت ها را ببینند دلاری که الان 3300 تا 3600 هست شاید سال آینده هم بین 3000 تا 3500 درنوسان باشه و یا حتی نزدیک 4000 پیش بره که تاثیر مسقیمی بر قیمت خودرو و سایر اقلام وارد میکنه حتی بروی اقلام داخلی مثل کالاهای اساسی
  اگر ب6 امید 301 به قیمت 40 ملیون و 208 بقیمت 50 هستید خوب قدری منطقی هست اما اگه امید دارید که با 30 ملیون خودرویی امروزی را داشته باشید همچین اتفاقی نخواهد افتاد

 6. ironman | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  یک کلام قدرت خرید ملت پایین اومده و قیمتها هم بالاست . اگر قرار باشه بازار خودرو از رکود دربیاد دوتا گزینه داریم
  یا باید قیمت خودروها در کل پایین بیاد که با توجه به جیبهای گشاد برادران وارد کننده و پایین بودن قیمت نفت و چشم دوختن دولت به درآمدهای مالیاتی و تعرفه غیر ممکنه
  یا باید سطح درآمدها بالاتر بره که این گزینه هم با توجه به اقتصاد آفتابه ای و بیمار ایران و عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی ها به جز در بخش نفت و گاز حداقل تا ده سال بعد غیر ممکنه و حالا حالا ها اتفاق نخواهد افتاد .
  تازه اول رکوده و این رکود بازار در آینده عمیق تر و مزمن تر خواهد شد

 7. sunmartin | بهمن 21, 1394 | لینک نظر

  خوب طراحی و کیفیت هیوندای کیا بسیار خوب هست و نه در ایران بلکه سایر نقاط جهان محبوب هستند اگر شرایط قیمتی به نحوی بود که طرف بجای دادن مبلغ 60 تومان به یک برند چینی میتوانست این هودورها را بخره مطمئنا یهم بیشتری از بازار در اختیار داشتند

  • در پاسخ به: sunmartin

   جواد | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

   هرجا کیاهیوندا هستن سانمارتین هم هست ومدیحه سرایی های سانمارتین در وصف این دو برند

   • در پاسخ به: جواد

    احمد | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

    این بنده خدا شبام خواب سراتو میبینه یعنی در این حد!!! حالا این توهماش یه طرف دو خط تایپ میکنه 4 تا غلط املایی داره هم یه طرف دیگه یه چیزی در حد نهضت سواد آموزی! آخه بنده خدا هودورها چیه دیگه !!؟؟؟

  • در پاسخ به: sunmartin

   آریا | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

   کیا و هیوندای در همه جای دنیا (بجز ایران) خودروهای معمولی و اقتصادی محسوب میشوند و بهمین خاطر پر فروشند مثل پراید و تیبا و پژو در ایران. پر فروش بودن هیچگاه دلیل کیفیت خوب نیست. کیا و هیوندای هم بی عیب و لوکس نیستند.

  • در پاسخ به: sunmartin

   نریمان | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

   قابل توجه سان مارتین ، بخدا بجز خودت و مردم عوام توی ایران کسی اینطور که شما میفرمایید خودروهای کره ای رو قبول نداره :

   مایکل هارلی، سردبیر مجله اینترنتی Auto web
   معتقد است که تولیدکنندگان برتر خودروی دنیا توانسته‌اند معمای پازل‌گونه تولید جهانی خودرو را حل کرده و علاوه بر آن، آنها موفق شدند شرایط قمارگونه فعالیت در بازار خودروی امریکا و حضور در نمایشگاه‌های خودروی این کشور را درک کرده و از زیر و بم مجموعه عوامل تاثیرگزار بر این بازار آگاهی پیدا کنند.

   هارلی می‌گوید: «هنگامی که هیوندای نخستین اتومبیل‌های ساخت کره‌جنوبی را به امریکا آورد، آنها (مدیران هیوندای) به هیچ وجه متوجه نگاه‌ها و تحقیقات موشکافانه امریکایی‌ها بر روی خودشان نشدند و درک نکردند که عملکرد و محصولات شرکت تحت امرشان تا چه اندازه زیر ذره‌بین بررسی و تحقیق آنها قرار دارد. به همین دلیل من اعتقاد دارم که کیفیت پایین تولیدات هیوندای موجب نابودی (اعتبار) نشان (برند) تجاری این شرکت در بازار امریکا شد. »

   http://www.iranjib.ir/shownews/19692/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1/

   • در پاسخ به: نریمان

    Amir | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

    نریمان ، حمید!!!
    حالا این ام جی چینی زاده رو نه تو نمایشگاههای بین المللی راه میدن، نه حق داره وارد بازارهای اروپا بشه (گر چه داره التماس میکنه ولی هنوز اجازه نمیدن وارد بشه به علت کیفیت پایین)، وارد شدن به آمریکا هم که براش دست نیافتنی! بعد میان قاطی خودروهای دیگه نظرم میدن که چی خوبه چی بده!!

    تازه زبان چینی هم باید یاد بگیری که بفهمی چی نوشته پشت آمپر ام جی!!!

    ولی این بدون که فروش کم توی یه رنج قیمت نشون آشغال بودن خودرو هست، ام جی که تو خود چین هم جز پایین ترین آمارهای فروش هست!!!

    • در پاسخ به: Amir

     ََAREF | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

     چه ربطی داره به MG ؟؟ شما میخواهی حرف خودتو بزنی ..!
     دوست من اطلاعات درست و کافی نداری .. سرچ کن

     “حق نداره وارد بازارهای اروپا بشه” یه حرف بچگانه ای است که استدلال و منطقی نداره و مستند نیست .. پخته تر و فنی تر بحث کنید ..

    • در پاسخ به: Amir

     نريمان | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

     امير خان ، خدا شفا بده ، حميد ديگه كيه ؟

     اينقدر كه درد كشيده اى كه تا اسم منو ميبينى بغضت ميتركه ، شما واسه خودت تو تفكراتت ام جى رو چينى بدون ، بايد هم اصل خبر رو يه جورى بزنى به كوچه على چپ ، طرف سردبير يك مجله معروف تو آمريكاست بعد تو و همون سان مارتين كه ايران تشريف داريد و يك كاربر معمولى هستيد داريد خبرش رو زير سوال ميبريد ، خيلى اعتماد بنفس داريد ، البته انتظار هم ندارم كه يك مشت دلال و بنگاهى دار بتونند مستند حرف بزنند

   • در پاسخ به: نریمان

    sunmartin | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

    این چه نابود شدنی هست که هرسال محبوبیت هیوندا بخصوص در آمریکا بیشتر میشه و درسال 2015 خودروی سوناتا نیوفیس را بعنوان چهارمین خودروی محبوب خانوادگی با قابلیت های اسپرت مجله ماشین هفته انتخاب کرد؟؟
    برند هیوندا کیا روز به روز به محبوبیتش افزوده میشه جناب نریمان خان من هم یه مصرف کننده هستم مثل سایرین و حتی شما که الان ام حی سوار هستی اما دیگه نیایم برندی که کیفیت و کمیتش ثابت شده و حتی ایمن ترین اس یوی سال 2015 توسان نام گرفت زیر سوال ببریم کیا هیوندای کیفیت خودشون ثابت کردن حالا وارد کننده میخواهد سود قابل توجه عاید کنه اون دیگه حرص و ولع ایرانی های نون بنرخ روز خور هست

    • در پاسخ به: sunmartin

     نريمان | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

     پسر خوب ، بنده آدرس مرجع خبر و سايت معروف اتو وب و اسم سر دبير آمريكائيش رو دادم ، نظر خودم رو كه ندادم ، شما اگر اعتراض دارى برو به اين مجله با آمار و استدلال درست اعتراض كن ، نه اينكه منويات شخصى خودت رو مطرح كنى ، اگر اين مجله اومده بود از برند مورد حمايت شما تعريف ميكرد ، الان تو بوق و كرنا همه جا ارايه ميدادى .
     برند هاى كره اى در حد قيمت نازلشان در خارج از كشور قابل قبول هستند ولى در ايران با اين قيمتهاى بيخود بالا اصلا ارزش خريد ندارند . در ضمن بنده فقط ام جى سوار نيستم و صحيح هم نيست كه بگويم چه خودروهايى دارم . اگر مدياموتور هم مانند آسان موتور و اطلس خودرو و ايرتويا بخواهد به گرانفروشى روى بياورد خود بنده با مستندات مسلما انتقاد ميكنم .

     بارها عرض كردم : ارزش هر محصول و برند به قيمتش هست