ادامه ماجرای واردات 600 دستگاه پورشه با ارز مرجع

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ | 5 نظر

نام متخلف هنوز اعلام نشده است

خبر واردات انواع خودروی سواری لوکس ازسوی یک زن روستایی این روزها با حاشیه‌های بسیاری همراه شده است. خبر مذکور که از سوی گمرک جمهوری اسلامی اعلام شد حاوی دو نکته مهم بود؛ نکته اول اینکه فرد سودجویی که با کارت اجاره‌ای این زن روستایی و در قبال پرداخت مبلغی کم به وی، سودهای میلیاردی کسب کرده بین سال‌های 90 تا 93 اقدام به واردات بیش از 600 دستگاه خودروی سواری لوکس به ارزش 16.541.024 دلار و صرفا از طریق دو گمرک بندر بوشهر و منطقه ویژه بوشهر کرده است. حال این سوال مطرح است که با توجه به مقررات ثبت سفارش واردات خودرو و تاکید بر ضرورت ارائه خدمات پس از فروش، چگونه این فرد سودجو توانسته مبادرت به واردات خودروهای مذکور کند.

به نقل از دنیای اقتصاد – ظاهرا در فهرست خودروهای وارداتی از طرف یاد شده، غیر از پورشه خودروهای شرکت‌هایی مانند مرسدس‌ بنز، تویوتا، هیوندای و کیا شامل اسپورتیج، هیوندایی ix35، هیونداییix55، گرانجور آزرا، تویوتا لندکروز و… نیز به چشم می‌خورد؛ اما گمرک در تکمیل اطلاعات خود در مورد این فرد عنوان کرده که در سال1390 نامبرده به‌عنوان صاحب کالا اقدام به واردات انواع خودروی سواری به ارزش 738.418 دلار از دو گمرک مذکور و در سال1391 به ارزش 13.284.743 دلار کرده است. همچنین در سال1392 به ارزش 2.272.067 دلار واردات خودروی سواری به اسم وی در گمرک ثبت شده است و در سال 1393 درمجموع سه فقره اظهارنامه واردات به ارزش 245.795 دلار برای صاحب کالا به ثبت رسیده که شامل خودروهای تویوتا لندکروزو هیوندایی گرانجور(آزرا) بوده است، اما نکته‌ای که گمرک به آن اشاره کرده این است که بخش عمده‌ای از خودروهای وارداتی به اسم نامبرده طی سال‌های 92-1390 با تخصیص ارز مرجع صورت گرفته است؛ بنابراین نکته دوم و قابل‌ذکر این است که این فرد در اوج تحریم‌های بین‌المللی و همچنین کمبود ارز که حتی واردات دارو را نیز مختل کرده بود، توانسته با ارز مرجع و با کارت بازرگانی زن روستایی به واردات 600 خودروی لوکس به کشور مبادرت کند.

5 دیدگاه

 1. sirnic | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  چند سال پیش یکی از نزدیکان پلاکت خونش اومد پایین و تو بیمارستان بستری شد باید بهش پلاکت تزریق میکردن ولی کیسه پلاکت خون نبود میگفتن ارز ندادن و برای همین وارد نشده، همه جارو سر زدیم از ناصرخسرو گرفته تا تک تک بیمارستانهای تهران ولی نتونستیم پیدا کنیم تا اینکه مریض برحمت خدا رفت. هر وقت اسم پورشه میاد یاد اون خدابیامرز میوفتم.

  • در پاسخ به: sirnic

   sh.AT | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

   بعضی جاهای دنیا مردن بزرگترین موهبته

 2. ali | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  این تازه یه نمونشه…اون موقع که ریئس جمهور وقت!!! رفت جزیره ابوموسی و به جای آبادانی و کمک به مردمش بهشون حواله واردات خودرو داد همین میشه دیگه…ادمای سودجو هم رفتن با قیمتهای کم در حد 50 هزارتومن حتی!! اون حواله هارو خریدن و ماشین وارد کردن!!

 3. ironman | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  نام متخلف؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
  متخلف یک نفر که نبوده یه سیستم بوده با کلی آدم . کی بهش ارز مرجع داده؟
  یکی از موهبات دولت پاکدست قبلی این بود که برادران… یک شبه میلیاردر میشدند و از روستاهاشون اومدند بالاشهر تهران پنت هاوس های متری صد میلیونی خریدند و وامهای بانکی چند صد میلیونی تا چند میلیاردی گرفتند . شهرها شلوغ تر شد و قیمت خونه و اجاره به طرز احمقانه ای بالاتر رفت و این عده خیلی هم از این سیستم راضی بودند و هر لحظه شکر به درگاه الهی میکردند و…. 🙂