بازدید از کارخانجات “هیوندای”، معجزه نظم و تفکر کره ای  

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ | 30 نظر

 روز تست محصول جدید هیوندای در کره جنوبی سر رسیده بود. منظورم مدل توسان این شرکت است.

دیجیاتو – پویا بهرامی: روز تست محصول جدید هیوندای در کره جنوبی سر رسیده بود. منظورم مدل توسان این شرکت است.

پس از تست خودرو مورد نظر، ما را به شهر اولسان مقر اصلی هیوندای دعوت کردند و پس از دیدن شهر نزدیک بود مغز من از شدت عظمت آن منفجر شود.

HY-1

اینجا یک شهر با جمعیت 1.1 میلیون نفر است و اندازه آن در حدود شهر کرج خودمان است. این شهر مرکز عظیم ترین کارخانه خودروسازی و عظیم ترین کارخانه کشتی سازی است که من به عمر خود دیده ام و همه اینها متعلق به شرکت هیوندای است.

هیوندای شهر بسیار بزرگی را در جنوب شرقی کشور کره جنوبی بنا کرده است. و بیش از 600 هزار نفر در این شهر زندگی می کنند.

HY-9

هیوندایی برای بیش از 200 هزار نفر خانه درست کرده است و این رقم جدای از استان اولسان است.

به همراه این خانه ها شما خدماتی از قبیل مدرسه، بیمارستان، سینما و…را دریافت خواهید کرد و اگر کارگر مجردی باشید، با پرداخت تنها 50 دلار در ماه. می توانید یک خانه در اینجا کرایه کنید.

HY-2

فقط این را به شما بگوییم که پیرمردهای دوچرخه سوار در سرتاسر شهر وجود دارند که وظیفه شان تنها دور کردن افراد عادی از بخش های عظیم صنعتی، همچون جرثقیلی که بیش از 800 تون بار را جابه جا می کند است.

و این افراد به صورت متوسط سالیانه 60 هزار دلار آمریکا حقوق دریافت می کنند.

میزان متوسط حقوق پرداختی در حدود 50 هزار دلار است. شما در اینجا شهری را برپا کرده اید. یعنی همه فروشگاه ها و اجناسشان برای شما است.

HY-8

پس از پرداخت پول به کارمندان…کارمندان سرازیر در شهر می شوند و شروع به خرید می کنند و دوباره پول ها به حساب شما باز می گردد.

با این کار همه طرف های معامله راضی به نظر می رسند. هیوندای جز معدود شرکتی هایی است که سنگ آهن را به کارخانه می آورد و در سمت دیگری از کشور یک خودرو به شما تحویل می دهد.

یعنی همه چیز از صفرتاصد ماجرا در این مکان اتفاق می افتد.

اگر بخواهییم به جزییات شهر های بزرگ کره جنوبی همچون سول بپردازیم باید گفت که خودرهای بسیار زیادی در خیابان ها حضور دارند.

HY-3

در حدود 41 درصد از همه خودروهای جدیدی که سال قبل وارد خیابان شده اند، برند هیوندایی را بر پیشانی خود دارند.

جمعیت 25 میلیونی شهر و نبود هرگونه دوچرخه سواری، برخلاف سال های قبل، نشان دهنده این است که قدرت خرید در این کشور بسیار بیشتر شده است.

سئول شهر دوستانه ای است، وای فای مجانی در مکان های مختلف شهر به صورت عجیبی سریع است.

کره ای ها بیشتر خودروهای سدان شهری را می پسندند. رانندگی در این شهر قاطعانه صورت می پذیرد گرچه همیشه ملاحظه در رفتار همه رانندگان وجود دارد.

دود دیده شده در شهر تنها به دلیل حضور بالای خودروها نیست، بلکه این آلودگی از سمت کشور چین در سرتاسر دریای زرد پخش می شود و به این جا می رسد.

در شهر دانگجن تاسیسات بخش تولید فولاد هیوندای وجود دارد که باز هم در نوع خود بزرگ ترین در جهان به شمار می آید.

وقتی شما به شهر می آیید با یک چشم انداز آخرالزمانی رو به رو خواهید شد.

HY-4

دودکش های سیاه، ساختمان های سیاه، کارمندان فضول و…اینجا نیروگاه تولید برقی به اندازه 800 مگا وات دارد.

همچنین استفاده از قطار برای جا به جایی بسیار رایج است.

اگر به ایستگاه راه آهن دقت کنید. هیچ گونه زنگ زدگی و علف هرزی دیده نمی شود.

در دیگرجای این شهر، کارخانه سیمان سازی هیوندای خودنمایی می کند.

پس از ترک شهر دانگجن، عازم مسیرهای کوهستانی می شویم. در واقع اکثر بخش های این شبه جزیره بسیار بزرگ کوهستانی به شمار می آید.

HY-10

برای توصیف این جاده ها تنها به ذکر این نکات بسنده می کنم. جاده های تمیز با سطح صاف، اما نه چندان پهن، با چشم اندازهای زیبا که می تواند میعادگاهی برای حضور خودروهای اسپرت باشد.

واقعا حیف که خودروی زیرپای ما یک هیوندای توسان است و هیوندای راه زیادی تا ساخت خودروهای اسپرت با عملکرد بالا پیش روی خود دارد.

HY-5

موسس شرکت هیوندای شخصی به نام چانگ جو یونگ است.

او در سال 2001 فوت کرده است و شرکت به چندین شاخه تبدیل می شود. اما برادران و پسران او شروع به نوسازی و بازسازی شرکت می کنند.

در واقع این خانوداه جز کسانی به شمار می روند که پس از جنگ کره در دهه 50 میلادی که از این کشور به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای جهان نام برده می شد، نقش اساسی در بازسازی کشور داشته اند.

اکثر جاده ها و خودروهایی که در کشور کره جنوبی مشاهده می کنید، ساخت مجموعه کمپانی های هیوندای است.

HY-11

جو یونگ یک گفته معروف دارد و می گوید: تنها تفاوت ساخت آسمان خراش و کشتی در این است که یکی از آن ها نیرو محرکه می خواهد و دیگری نه.

کارخانه خودروسازی هیوندای با ساخت بیش از 1.5 میلیون خودرو در سال، بزرگ ترین واحد متمرکز تولید خودرو در سرتاسر کره خاکی است.

این بخش دارای 36 هزار کارمند است (مقایسه شود با 55 هزار کارمند ایران خودرو) زمانی که ورق های فولادی که در دانگجن ساخته می شود را در اینجا مشاهده کردم که در حال وارد شدن به بخش پرس کاری است، متوجه یک سری ارقام گیج کننده دیگر هم شدم.

HY-6

هر 10 ثانیه یک خودرو در این ابر کمپانی تولید می شود.

در هر روز 5000 هزار خودرو بر روی کشتی های باربری قرار داده می شود.

تیم رانندگان حرفه ای هیوندای پس از تولید هر محصول. انقدر سرعت عمل بالایی در تست های نهایی دارند. که قطعا فیش حقوقی 6 رقمی حقشان است.

اگر می خواهید از اعداد کشتی سازی هیوندای برایتان بگویم، اول یک نفس عمیق بکشید.

63 هزار کارمند، در 10 اسکله خشک در حال ساخت 20 کشتی غول پیکر هستند.

در این کارخانه بیش از 3.2 میلیون تن فولاد مصرف می شود. هیوندای 15 درصد بازار کشتی های غول پیکر را در اختیار دارد و مسئولیت تامین 35 درصد بازار موتورهای دریایی را هم به دوش می کشد.

HY-7

من اینجا بزرگ ترین کشتی کانتینری جهان را دیدم که در حال ساخت بود. این ابر سازه طولی  بیش از یک چهارم مایل یا 400 متر داشت.

در هر صورت کسب و کار در کره جنوبی تنها به بخش صنعت های عظیم آن محدود نمی شود.

اگر شما به شرکت هایی چون سامسونگ و ال جی نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که جهان امروزی بدون حضور کره جنوبی چیزهای بسیاری را کم خواهد داشت.

با تمام این توضیحات، کشور کره جنوبی خود را یک کشور در حال توسعه می بیند و این بدان معنا است که آن ها هرگز و در هیچ مقطع زمانی دست از رشد و پیشرفت نمی کشند و این یکی از رموز موفقیت آن ها است.

یک عبارت مشهور در کره وجود دارد: پالی-پالی.این عبارت بدین معناست که عجله کن.

این عبارت در روح و ذات همه کره ای ها رخنه کرده است.

HY-12

کره ای ها به نسبت ژاپنی ها برخورد دوستانه تری دارند و حتی می توان گفت شادتر هم هستند، اما در زمان کار، به قدری جدی و با دقت عمل می کنند. که به شخصه در کمتر کشوری در جهان شاهد آن بوده ام.

برای یک هزار سال، کره محلی برای جدال دو کشور چین و ژاپن بوده است، اما کره ای ها با جنگیدن مداوم، توانستند استقلال کشور خود را بدست بگیرند

هرچند که بخش شمالی این کشور به طور کامل با بقیه دنیا قطع رابطه کرده است، اما هیوندای توسان جدید تنها یک گام در امتداد جاده ای است که کره ای ها در پیش دارند.

HY-1

30 دیدگاه

 1. نریمان | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

  جدا از تعصبات و تخریب ها ، بنده به شخصه از کارخانه های هیوندایی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی بازدید کردم ، شرکت هیوندایی که در مسیر شرکت دوو پا به عرصه گذاشت ، واقعا ارزشمند و قابل توجه میباشد و اینکه کشوری کوچک و کاملا وابسته به تکنولوژی آمریکا ، توانسته اینچنین ظرف 30 سال گذشته به رشد قابل توجه ای برسد ، جدا از نظم و قانون مداری حاکم و رعایت استانداردها و رویه ها ، به ذات این زرد پوستان بر میگردد که از ژاپن ، چین و کره حادث میگردد . انسانهای پر تلاش و مغرور و در عین حال واقع ، در این سالها که با تویو ژاپن ، هیوندایی کره و ساینوپک چین پروژه های مختلف داشتم همیشه به قصد یک سوال از آنها میکردم :
  1- به همکارم در تویو گفتم ، الان ژاپن ابر قدرت تکنولوژی در جهان هست دیگه ؟
  2- به همکارم در هیوندایی میگفتم ، الان کره دست آمریکا رو در صنعت کشتی سازی بسته وابر قدرت جهان شده دیگه ؟
  3- به همکارم در ساینوپک میگفتم که طبق خبرهای بلومبرگ ، چین در حال اول شدن در اقتصاد جهانی هست دیگه ؟

  جواب این سه ملت زرد پوست در یک قالب خیلی برام جالب بود :

  ما همیشه دومیم .

  چرا ؟

  چون ، اگر احساس کنیم اول هستیم دست از تلاش ورمیداریم ، اگر هم اول باشیم باز هم میگوییم دوم هستیم.

  واقعیت اینه که من ایرانی در درونم احساس شکست میکردم ، چون با اینکه میدانستم در هیچ حوزه ای از صنعت و تکنولوژی و حتی اخلاق حرفی واسه گفتن ندارم اما همیشه با تکبر و غرور کاذب ، خود را لایق بهترینها میدانم و خود را اول میدانم …..

  بنابراین سان مارتین عزیز و دیگر عزیزان ، ایران خودرو ، سایپا و مسئولین ، همین ماها هستیم ، آنها که از کره مریخ نیامده اند !! از بطن همین جامعه هستند ، همین جامعه ای که هر روز همه ماها با دروغ ، فساد ، رانت ، کلاهبرداری خرد و کلان مواجه میشویم و یا انجام میدهیم .

  پیشنهاد من آنستکه بحث ها را از حالت تقابل خارج و به علمی تبدیل کنیم ، مزایا و معایب یک محصول را بیان کنیم ، به اندازه کافی تمام ابعاد زندگیمان در محاصره دلالان قرار گرفته است.

 2. sunmartin | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  یه خبر جالب دوستان و دشمنان عزیز
  رشد ارزش ناخالص ملی چین از دورقمی به تک رقمی و پیش بینی ها حاکی ازین است که در نیمه های سال 2016 به زیر یک رقمی هواهد رسید دلیل این امر را میتوان از عدم تمایل قدرت های اقتصادی دول جهان به رشد چینی ها و تبدیل شدن به ابرقدرت نظامی و اقتصادی جهان عنوان کرد بدین ترتیب که در سال گذشته میلادی از هر 4 شرکت آمریکایی فعال در چین یک شرکت سرمایه های خود را از چین خارج کرده همچنین میتوان از شرکت تویوتا و برند لوکس سازش نام برد که بدلیل افزایش نارضیاتی از بخش خودروسازی در چین تصمیم گرفت که تولیدات برخی از محصولات خود را در این کشور متوقف کند

  • در پاسخ به: sunmartin

   ironman | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

   البته نظر شخصیه ولی هیچوقت از اینکه چین یا روسیه ابرقدرت جهانی بشن خوشم نیومده

   • در پاسخ به: ironman

    محمد رضا | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

    اگه روسیه و چین الان از ابر قدرت های دنیا نبودند مطمعن باش تمام دنیا داشتن بردگی آمریکای جهان خوار رو میکردن.

    • در پاسخ به: محمد رضا

     ironman | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

     خخخخخخخخخ :))))))))
     آره مثل کره جنوبی که داره بردگی آمریکای جهانخوار رو میکنه؟!
     تا باشه از این به قول شما بردگیها 🙂

  • در پاسخ به: sunmartin

   ََAREF | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

   “رشد ارزش ناخالص” نیست ، رشد تولید ناخالص است !!
   آخه چی بگیم به این دوستمون با این همه ..؟

 3. آریا | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  الگوی ما برای پیشرفت قطعاً کره شمالی است نه جنوبی. … کره جنوبی شده نهایت آرزوهای ما .

 4. محمد | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  گروه دنده ۶ دمتون گرم خیلی جالب بود.بازم از این کارا بکنید??

 5. sunmartin | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  کره جنوبی پرسرعترین اینترنت جهان را داراست رشد سریع اقتصادی و ارزش سود ناخالص ملی در کره جنوبی همیشه بالاتر از انتظار تحلیل گران اقتصادی بوده است
  اخیرا ریس اتاق بازرگانی و وزیر اقتصاد کره جنوبی به همتای ایرانی خود پیشنهاد سرمایه گزاری جوینت وینچر با انتقال تکنولوژی در بخش خودرو و صنایع همگن را پیشنهاد کرده که اگر اجرایی شود تحولی خوب در صنعت کشور را شاهد خواهیم بود

  • در پاسخ به: sunmartin

   آره سانی جون بشین تا تحول ایجاد بشه همونطور که توی این مدت تحول ایجاد شده الان هم داره ایجاد میشه
   آخه برادر من انحصار رو چه به تحول؟ صنعت خودرو ما انحصاری و مافیای هست و از انحصار چیزی به جز نکبت و ظلم به مشتری و پرشدن جیب یک عده بیرون نمیاد حالا منتظر باش تا این سیستم انحصاری واست تحول ایجاد کنه

 6. sunmartin | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  اقا عماد درسته از تویوتا و لکسوس مزدا و هوندا عقبتر هستن و از بی ام دبلیو و بنز و پورشه و آئودی هم خیلی عقبتر هستن اما از رنو و پژو واقعا جلوتر و بروز تر هستن شما چرا آمار کیفیت خودروها سالهای 2013 تا 2015 نگاه نمیکنید همچنین آماری مربوط به هزینه نگهداری و استهلاک و نیز اعتماد مشتریان انگلیسی آمریکایی و استرالیایی و نیز کیفیت در بلنر مدت و گارانتی 7 ساله کیا موتورز خب خواهش مند است این آمخر بعلاوه برترین خودروها در سگمنت های شاشی بلند سدان کامپکت و خانوادگی هم مقایسه کنید شاید اسمی از رنو نباشه یا پژو اما کیا هیوندا در این رنکینگ ها حضور دارند

  • در پاسخ به: sunmartin

   عماد | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

   امارهای اروپا چیز دیگری میگه.رنو وپژو با اختلاف زیاد بالاتر لز کره ایها هستن.رنو به خاطر شراکت با نیسان و اشتراک تکنولوژی با این غول خودروسازی ژاپنی نیاز به تعریف وتمجید نداره.نیسان همواره به لحاظ کیفی پا به پای تویوتا بوده.خودروهای شاخص رنو مثل مگان کلیو وکپچر همه جا شناخته شده هستند وخودرویی مثل کلیو همواره شاخصی برای سنجش هاچ بک ها بوده.امار فروش کپچر هم موید همه چیز است.بقیه رنوها مثل کولیوس و سفران و …هر چند به اندازه همتایان نیسان خود مثل ایکس تریل و تیانا معروف نیستند ولی به لحاظ کیفی با توجه به اینکه فنیشون ساخت نیسانه بسیار قابل اطمینان تر از اپتیما و اسپورتیج وتوسان وسوناتا وامثال هم هستند.انچه به لحاظ دوام برای نیسان ورنو تعریف میشه چند پله بالاتر از اسباب بازی های کره ایه اقای سانمارتین

 7. محسن | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  نتیجه کشوری که دوستی با دنیا رو به جای دشمنی انتخاب کرده اینه. نه بمب لازم داره و نه موشک های بالستیک. نه ادعای ابر قدرت بودن داره و نه احتیاجی داره به چونه زنی و سرشاخ شدن با قدرت های بزرگ. نه نفت داره و نه گاز، ولی در عوض یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده قطعات الکترونیکی در دنیاست. پر سرعت ترین اینترنت دنیا رو داره. چندین و چند برند غول آسا در خودروسازی، ماشین آلات راهسازی، قطعات کامپیوتری و گوشی های موبایل و … داره. اعتبار پاسپورتش محفوظه. سهم بزرگی از مهم ترین بازار خودروی دنیا یعنی ایالات متحده رو در اختیار داره. ملتش با افتخار خودروی تولیدی خودش رو استفاده میکنه. مردمش درآمد بالا و رفاه و آسایش دارن. کارمند همین شرکت هیوندای سالیانه 60 هزار دلار درآمد داره که یعنی 200 و خورده ای میلیون به پول ما. یک کارگر ایرانی توی خواب هم نمیبینه سالی 15 میلیون درآمد داشته باشه.

 8. sunmartin | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  والا زبان قاصر است ازین نظم و کیفیت کاری میماند ،دوستان به طعنه و یا به مزاح گفتن مطلب خوراک منه اما عزیزان باور کنید آمارها میگن شرکت کیا هیوندای بلحاظ رشد اقتصادی و پیشرفت r&d در جهان اول هست و پنجمین برند (کاری به خودرو و کشتی و صنایع الکترونیکی و قطار و..نداریم) بلحاظ ارزش و قیمت در جهان هست در پروژه جدید این شرکت که برند سازی سری G هست شاهد خودروهای واقعا لوکس هستیم مثل G90 و کیا k9 این شرکت در این وسعت زیاد که سپهر به زیبایی گزارش تهیه کرده بود خود گویا و شاهدی بر این ادعاست که کره ای چه در زمینه وسایل الکترونیکی مانند موبایل چیپست ها و تراشه های فوق پیشرفته تلوزیون های خمیده با cpu های 8 هسته ای و هوشمد موبایل های اسمارت لوازم خانگی با طراحی زیبا و عمر بالا و مشخصا خودرو و کشتی سازی و واگن و …یک پدیده محسوب میشود شما گزارش یا استی از مجلات معتبر خودرویی موسسات آمارگیری مبتنی بر رای مشتریان و غیره و ذالک و نیز میزان علاقه مندی و فروش در سگمنت های مختلف را نمیتوانید بدون نام های کیا هیوندا بیابید اگر بنده از این برندها سخنی گفتم بیان واقعیت بود که این کشور کره جنوبی چطکر در تمام زمینه ها و حتی لوازم و تجهیزات پزشکی واقعا خوب عمل کرده و نامی نیک از خود بجای گزاشته بر خلاف کشور چین که ملت از اجناس آن کشور بی ذار هستند و آرزو دارند که کالای مصرفی شان چینی نباشد اینجا ارزش برند ها و کشور سازنده برای احترام به حقوق مشتری آشکار میشود

  • در پاسخ به: sunmartin

   سعید | بهمن 24, 1394 | لینک نظر

   سان عزیز بیزار درسته نه بی ذار!!!!!!ملت از اچناس چینی بیزار هستند دلبندم!!!!!

 9. sh.AT | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  دیکتاتوری ایدئولوژیک =کره شمالی=موشک بالستیک و کلاهک هسته ای+مردمی فقیر و بدبخت زندانی دیکتاتور و نکبت و تعفن و افسردگی و مرگ و خشونت و کینه و شعار مرگ و دشمنی با بیشتر دنیا و فیلترینگ و سانسور و زندان و اعدام به خاطر حرف زدن
  آزادی های مدنی=کره جنوبی = رفاه اجتماعی + شادی و عقلانیت و منطق و ثروت و زیبایی و پیشرفت و تفریح و آزادی و موسیقی و لذت از زندگی و سربلندی در جهان و امکانات بالا و حقوق بشر و برابری زن و مرد
  به راستی ما دنباله روی کدام دسته هستیم ؟

  • در پاسخ به: sh.AT

   ali | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

   داداش اون کره شمالی نیست اون ایرانه … کره شمالی وضعش از ما خیلی خیلی خوبه …

   ضمنا دنده 6 اخیرا خبرهای رو کپی میکنید ها …اینم که از خبر آنلاین کپی کردید مطالب جدید بذارید لطفا !

   • در پاسخ به: ali

    ُSepehr | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

    این مطلب تولیدی گروه دنده 6 برای سایت دیجیاتو هست و سایر سایت ها کپی کردند…

    • در پاسخ به: ُSepehr

     linkoln6ft | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

     سپهرخان چه کسی از دنده ۶ رفته کره جنوبی؟
     یه سوال 🙂 نریمان اصغریان از دنده ۶ رفته؟

 10. محمد رضا | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

  دوستان توجه کنید پیشرفت کره ای ها فقط به صنعت معطوف نمیشه و در همه زمینه ها پیشرفت داشتند مخصولا فرهنگ.معذرت میخوام اینو میگم ولی ما داریم تو کشوری زندگی میکنیم که اگه یکی بپیچه جلومون یا دستمون رو روی بوق میذاریم یا بهش ناسزا میگیم یا پیاده میشیم دعوای فیزیکی میکنیم.هنوز یاد نگرفتیم در روز طبیعت که قرار بوده باهاش انس بگیریم اونو به آتش نکشیم و اینقدر زباله نریزیم.روزانه چقدر چک برگشتی.چقدر مشاجعه.چقدر دادگاه های حقوقی – خانوادگی – چقدر تصادف – چقدر پرونده بیمه – چه قدر بیماری های مختلف و …متاسفانه ما تو زمینه فرهنگ و آداب اجتماعی هیچ پیشرفتی نکردیم و تا زمانی که طرز تفکرمون رو به جامعه عوض نکنیم هیچ پیشرفتی نخواهیم کرد.پایه و زیر ساخت تمام زمینه های پیشرفت در فرهنگ هر کشوری شکل داره و هر وقت تمام اعضای جامعمون رو مثل اعضای خانواده خودمون بدونیم و همه رو دوست داشته باشیم در همه زمینه ها پیشرفت خواهیم داشت

 11. linkoln6ft | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  دمشون گرم

 12. حسین | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  عالی بود

 13. احمد | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  سانمارتین منتظریم…

 14. عماد | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

  مخصوص خود سانمارتینه این مطلب.الان خیلی خوشحال میشه سان عزیز

  • در پاسخ به: عماد

   سپهر | بهمن 22, 1394 | لینک نظر

   اقا عماد فعلا توان خرید ملت انقدر کم شده که 80 درصد مردم ما توانایی خرید همین کره ای ها رو هم ندارن.در ضمن شما باید پیشرفت رو نسبت به زمان ببینی که کره ای که واقعا در حد بنگلادش بود الان رسیده به جایی که شریان های اقتصاد دنیا رو در چنگ خودش داره.کشوری که پنجاه شال پیش ارزوش رسیدن به جایگاه ایران بود الان کره افق های دور دست ایران شده .

   • در پاسخ به: سپهر

    عماد | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

    بله کاملا حرف شما صحیحه.ایران خیلی عقب تر از کره است.به قول شما در افق های دور دست ودست نیافتنی.چرا راا دور بریم خیلی ها توان خرید همین پراید فکسنی را هم ندارن وماشین کره ای براشون رویاست.حتی مدل های ارزونش.بنده و هیچ کس دیگه نمیتومه منکر پیشرفت سریع کره نیستیم.یادمون نرفته که ویران خودرو که حالا شده مونتاژ کننده چینی ها همزمان با هیوندای کره تاسیس شده.منتها اونها بیشتر از اینکه فکر خالی کردن جیب ملتشون باشن در فکر بازارهای جهانی وکیفیت بودن.البته فعلا هنوز با برندهای معتبر وقدیمی جهانی مثل تویوتا رنو و…فاصله دارن که البته نظر سانمارتین در مورد جمله اخر مخالف نظر منه

  • در پاسخ به: عماد

   ironman | بهمن 23, 1394 | لینک نظر

   نه تنها ایران از هر نظر عقبتر از کره هست بلکه در آینده این فاصله زیادتر هم خواهد شد دلیلش هم مسیریه که داریم میریم هیچ شباهتی به هیچ کشور متمدنی نداره بلکه بیشتر شبیه ….. 🙂