تاخیر و حاشیه در پروژه مونوریل قم

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ | 5 نظر

انقلاب«حمل و نقلی» در قم ناتمام می ماند؟
 با توجه به اخباری که اخیرا در رسانه ها منشتر شده که حاکی از حرکت 2 واگن در خطوط مونوریل شهر قم به صورت آزمایشی است شهروندان امید چندانی ندارند با توجه به اظهارات مقامات مسئول، این پروژه «پر حاشیه و دردسر ساز» تا پایان سال 94 به بهره برداری برسد.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، پروژه مونوریل قم جدای از اینکه وارد فاز حاشیه شده است کمبود بودجه هم دارد چه آنجا که یک عضو شورای شهر قم می گوید احداث هر کیلومتر مونوریل در قم دست کم 45 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

سید محمد آتش زر در گفت گو با خبرنگار «پرشین خودرو» با بیان این مطلب اظهار داشت: با بهره برداری از مونوریل در شهر قم می‌توان انقلابی در حمل و نقل عمومی استان ایجاد کرد، اتفاقی که در بسیاری از کشورها رخ داده است.

مشکلات این پروژه اما یکی 2 مورد نیست چه آنجا که عبور خط اصلی مونوریل در قم درست از روبه روی حرم مطهر حضرت معصومه(س) باعث مخالفت شدید مسئولان حوزه علمیه قم شده است و همین مساله موجب شده است گرفتاری ها در این پروژه شهری فقط با رفع مساله مالی برطرف نشود.

پروژه مونوریل بدون مطالعه احداث شد

در این رابطه نماینده قم در شورای عالی استان‌ها اعتقاد دارد این پروژه بدون مطالعات اولیه و صرفا به دلایل سیاسی در قم اجرا شده است در صورتی که احداث مونوریل هیچ گونه توجیه حمل و نقلی در قم ندارد.

محمدرضا باقر پناهی در همین رابطه ادامه داد: پروژه مونوریل قم بر روی خطوط ترسیمی مترو در این شهر شکل گرفته است که مشخص است کاری اشتباه است و اصلا هم در طرح جامع شهری قم جایی نداشته است.

منظور باقر پناهی از پروژه ای سیاسی، اصرار شهردار سابق تهران و رییس جمهوری پیشین مبنی بر کارکرد مثبت مونوریل در کشور است.

محمود احمدی نژاد زمانی که شهردار تهران بود پروژه مونوریل را در تهران کلید زد و خیلی فوری پایه های این پل هم در حوالی میدان صادقیه و چند نقطه دیگر پایتخت نصب شد. پس از رفتن احمدی نژاد از شهرداری تهران، محمد باقر قالیباف به مخالفت علنی با این پروژه پرداخت و آن را «غیر کارشناسی» نامید و دستور بر برچیده شدن پایه های مونوریل در تهران داد که کارشناسان این حرکت را به مشابه هدر دادن بیت المال در کشور تعبیر کردند.

احمدی نژاد که اینک رییس جمهور شده بود به خاطر اینکه ثابت کند این پروژه حتما قابل اجراست این بار سراغ شهر قم رفت و با این وعده که مونوریل قم با 19 میلیارد تومان و طی 20 ماه ساخته خواهد شد بودجه ای اختصاصی به همین منظور برای شهرداری قم کنار گذاشت.

به هر جهت شهروندانی که عادت کرده اند در چند سال اخیر به شهرشان از سوی مسئولین توجهی خاص معطوف باشد تا حدی از این پروژه ناامید شده اند. اکنون کمتر از 7 سال از کلنگ زنی این پروژه گذشته است و شهروندان قمی می گویند چشمشان آب نمی خورد این پروژه حالا حالا در قم مسافری را جا به جا کند.

در حالی که مسئولان شهری قم بارها اعلام کرده اند این پروژه حداکثر 2 ساله به بهره برداری می رسد با این تفاسیر به نظر می رسد انقلاب حمل و نقلی در قم باید مزه تاخیر را همچنان بچشد.

5 دیدگاه

 1. جک فراری | بهمن 27, 1394 | لینک نظر

  این پروژه از ابتدا کارشناسی نشده بود واز لحاظ حمل ونقل شهری هیچگونه کمکی در روان سازی ترافیک شهری نداشته است و ایکاش بجای طرح منوریل از مترو استفاده می شد مادر کلان شهرها تا 9طبقه مترو داریم که مورد استفاده شهروندان قرار میگیرد من امیدوارم این همه استعداد دانشگاه و مشاور در اجرای اهداف نظام نقشی ایفا نمایند تا اینگونه پول و سرمایه کشور هدر نرود

 2. علیرضا | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

  میخواد یا نمیخواد به کنار ببین توش چقدر بخور بخورمیشه هرکیلومتر45 میلیارد!!!من نمیدونم مشکل اششتغال جوانان چجوری حل میشه که ما هیچ وقت پول نداریم براش؟!!!

 3. pony car | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

  اخه ….مونوریل می خواد چیکار

 4. عماد | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

  البته به این تاخیر اضافه کنید تاخیردر ساخت مترو در بسیاری شهرها که بعصا داره به دو دهه میرسه و…نکته جالب در متن سیاسی بودن ساخت مونوریل در قم است.البته هیچ کس نمیدونه ربط قم وسیاست چیه….

  • در پاسخ به: عماد

   جواد | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

   عماد از افعال معکوس در جمله اخر استفاده کردی ناقلا