دعوت وزیر راه از فولکس واگن برای استفاده از منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | 9 نظر

گروه خودرو: اعضای هیات‌مدیره شرکت فولکس واگن در حالی هم‌اکنون در تهران به‌سر می‌برند که به گفته برخی منابع آگاه این هیات به قصد بررسی بازار و مذاکره با شرکای احتمالی به ایران سفر کرده‌اند.

هر چند پیش از توافق هسته‌ای، برخی خودروسازان کشورمان فولکس واگن را شریک اول خود می‌خواندند، اما به‌دنبال رسوایی «دیزل گیت»، این شرکت خودروساز آلمانی بسیاری از پروژه‌های خود در دیگر کشورها را معلق یا متوقف کرد. با این اوضاع بسیاری از شرکت‌های خودروساز کشورمان بازهم به حضور این شرکت آلمانی در ایران امید دارند. به طوری‌که بعد از اجرای برجام بار دیگر نام شرکت‌هایی چون کرمان خودرو، ماموت و چند شرکت خصوصی برای مشارکت با فولکس به گوش رسید. از سوی دیگر خبر درخواست 250 شرکت خصوصی و دولتی ایرانی برای همکاری مشترک با این شرکت مطرح است.  حال حضور هیات‌مدیره فولکس واگن در ایران برای انتخاب شریک نهایی در حالی مطرح است که حدود دو هفته پیش نیز آندریاس لنشلر، عضو هیات‌مدیره فولکس‌واگن در گفت‌وگو با یک روزنامه آلمانی تاکید کرده که فولکس به بازار خودروی ایران امیدوار است.  در شرایطی اعضای فولکس واگن برای رصد و بررسی بازار خودرو ایران در تهران حضور دارند که گمانه‌زنی‌های بسیاری درخصوص شریک ‌نهایی این شرکت صورت گرفته است اما آنگونه که به‌نظر می‌رسد کرمان خودرو به‌عنوان شریک سابق این خودروساز، گزینه اول شراکت با این شرکت باشد. با این وجود، یکی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو کشور در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: فولکس تاکنون شریک نهایی خود را مشخص نکرده؛ اما این خودروساز بزرگ آلمانی در حال بررسی خودروسازان خصوصی و دولتی ایرانی است و قصد دارد انتخابی استراتژیک برای ادامه فعالیت خود در ایران داشته باشد.

از تولید خودروهای آلمانی در ایران استقبال می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام می‌تواند به عنوان مرکز پشتیبانی و لجستیک شرکت فولکس واگن انتخاب شود، گفت: ایران به ۳۹ هزار اتوبوس و ۳۸ هزار مینی نیاز دارد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: فولکس واگن رقبای زیادی در آلمان و اروپا برای حضور در بازار خودروی ایران دارد. ما سه نوع خودروی مسافری سبک، مسافری سنگین و باری سنگین در حال حاضر در کشور نیاز داریم. فولکس واگن می‌تواند با ایجاد نمایندگی مرکزی در تهران به تامین نیازهای خوردویی ایران بپردازد. همچنین منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز می‌تواند به عنوان مرکز پشتیبانی و لجستیک شرکت فولکس واگن انتخاب شود. فعالیت اقتصادی در این منطقه آزاد کاملا به سود فولکس واگن است، چرا که واردات و صادرات کالا از طریق فرودگاه امام (ره) به دلیل تبدیل شدن به منطقه آزاد، معاف از مالیات است.

وی با تاکید بر نیاز مردم ایران به خودروهای مسافری سبک و سنگین درون‌شهری از قبیل تاکسی، مینی‌بوس و اتوبوس، افزود: نیاز اینگونه خودروها در شهرهای ایران حدود ۱۰۰ هزار خودروی سبک و سنگین مسافری است که شامل ۳۹ هزار اتوبوس، ۳۸ هزار مینی‌بوس و ۲۳ هزار تاکسی است.

آخوندی با تاکید بر نیاز صنعت حمل و نقل جاده‌ای ایران به خرید بیش از ۶۵ هزار کامیون نو اظهار کرد: در حال حاضر همین مقدار از انواع کامیون‌های فرسوده در ایران داریم که باید با کامیون‌های نو جایگزین شوند و ما امیدواریم فولکس واگن به خوبی در این زمینه با وزارت راه و شهرسازی همکاری کند.

وی با اشاره به سابقه شرکت اسکانیا در ایران که با ایجاد کارخانه تولید انواع خودروهای مسافری سنگین جاده‌ای و درون‌شهری، همه خودروهای مسافری فرسوده را نوسازی کرد، گفت: فولکس واگن هم می‌تواند با تکرار این تجربه به تامین نیاز ایران به ۶۵ هزار کامیون‌های کانتینربر و عمومی بپردازد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حضور فولکس واگن در ایران محدود به بازارهای داخلی نیست، خاطرنشان کرد: حضور فولکس واگن در ایران می‌تواند به افزایش صادرات محصولات این شرکت به پاکستان، افغانستان، آسیای میانه، عراق و جنوب خلیج فارس منجر شود. ما چهار منطقه آزاد در مرزهای خود با پاکستان، آسیای میانه، عراق و آذربایجان داریم که فولکس واگن می‌تواند شعب کارخانجات تولیدی خودروهای خود را در آنجا بنا کند.

آخوندی با بیان اینکه بهترین شیوه فروش گسترده محصولات فولکس واگن در بخش خودروهای سنگین باری و مسافری در کشورمان، لیزینگ است، بیان کرد: ما در ایران شرکت‌های لیزینگی قوی‌ای داریم که همکاری‌های خوبی با بانک‌ها دارند و فولکس واگن می‌تواند با همکاری با این شرکت‌ها، شرایط فروش کامیون و اتوبوس را تسهیل کند، همچنین شرکت‌های لیزینگی آلمانی هم از گزینه‌های مناسب همکاری با فولکس واگن محسوب می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی به وجود دو شرکت اصلی تولید خودرو در ایران اشاره کرد و گفت: این دو خودروساز اصلی ایران با شرکت‌های اروپایی، کره‌ای و ژاپنی همکاری‌های خوبی دارد و فولکس واگن هم می‌تواند به دو صورت همکاری با این شرکت‌ها و همچنین به صورت خودروساز مستقل سوم در ایران کار کند.

در ادامه این نشست مدیر اجرایی فولکس واگان با اعلام آمادگی برای حضور در ایران به صورت انتقال دانش و فناوری و همچنین انتقال پلت‌فرم خودروهای سبک و سنگین مسافری و باری، اظهار کرد: منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) می‌تواند به عنوان مرکز صادرات محصولات تولیدی کارخانجات فولکس واگن از مبدا ایران به کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه باشد.

عضو هیات مدیره شرکت فولکس واگن با بیان اینکه ما آمادگی داریم تا با هر شرکت خودروساز دولتی یا خصوصی ایران همکاری کامل داشته باشیم، تاکید کرد: انتقال فناوری تولید خودروهای فولکس واگن به ایران به صورت ساخت کارخانجات مستقل نیز ایده خوبی است که در صورت امضای تفاهم‌نامه‌های لازم، این شرکت آمادگی دارد تا به سرعت آن را اجرایی کند.

ه نقل از مهر ،عباس آخوندی در دیدار با اعضای هیات مدیره شرکت خودروساز فولکس واگن به ریاست «هربرت دیس» مدیر اجرایی این شرکت، گفت: از تولید و ساخت خودروهای آلمانی فولکس واگن در خاک کشورمان استقبال می‌کنیم. فولکس واگن می‌تواند با انتقال دانش و پلت‌فرم مخصوص ساخت چند نوع خودروی پر تقاضای به ایران، آنها را در ایران تولید کند.

9 دیدگاه

 1. سید امیر | بهمن 27, 1394 | لینک نظر

  گلف بیاد کی میره 2008 بخره؟؟؟
  پاسات بیاد کسی هم پیدا میسه اپتیما را گرونتر بخره؟
  تیگوان با اصالت سوار شیم یا اسپورتیج ژیگول؟

 2. ironman | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

  آخ آخ آخ………. گلف جی تی آی با 210اسب توان و فولکس بیتل و پاسات و جتا و….. عاشقشونم
  گلف جی تی آر با قیمت 24 هزار دلار یعنی حدود 86 میلیون تومن با کلی تکنولوژی روز شامل رادار هوشمند و ترمز هوشمند و پارک خودکار و انتخاب حالت رانندگی و ده ها سیستم دیگه یکی از بالاترین کیفیت رانندگی در بین هاچبکها رو داره با صفر تا صد 5.8 ثانیه که واقعا توی رده قیمتی خودش از هر نظر بی رقیبه

  • در پاسخ به: ironman

   ironman | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

   اگر گلف جی تی آی 2016 با قیمت زیر صد تومن وارد یا مونتاژ بشه من جزو اولین خریدارهاش هستم.

   • در پاسخ به: ironman

    فرهاد | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

    اگه بشه که ویران خودرو و سایپا باید بساطشونو جمع کنن. به نظر شما اجازه همچین چیزیو میدن؟؟! پس تکلیف انحصارگرایی و مافیای خودرو چی میشه؟؟!
    محاله بزارن همچین اتفاقی بی افته . قیمتشو برو بالای 150…

    • در پاسخ به: فرهاد

     ironman | بهمن 27, 1394 | لینک نظر

     باید مردم با هم متحد بشن . تنها راه مبارزه با خاندان انحصاری خودرو اتحاد مردمه. بلخره یه روزی مردم اینو میفهمن که حقشون این نیست که به ریال حقوق بگیرن بعد ماشینهای خوب رو به دلار با دو یا سه برابر قیمت جهانی بخرن
     به امید اتحاد مردم برای از بین بردن انحصار

     • در پاسخ به: ironman

      احمد | بهمن 27, 1394 | لینک نظر

      بشین تا متحد شن! نمیدونم چرا یاد کمپین نخریدن خودرو افتادم که با یه وام سه سوت لگنهارو رو هوا زدن…

 3. آرش میم. شین | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

  “وزیر راه و شهرسازی به وجود دو شرکت اصلی تولید خودرو در ایران اشاره کرد و گفت: این دو خودروساز اصلی ایران با شرکت‌های اروپایی، کره‌ای و ژاپنی همکاری‌های خوبی دارد و فولکس واگن هم می‌تواند به دو صورت همکاری با این شرکت‌ها و همچنین به صورت خودروساز مستقل سوم در ایران کار کند.”

  دقیقا کدوم همکاری ها؟
  شرکت های ژاپنی؟!
  کره ای؟!
  حالت خوبه داداش؟!
  لابد هایما و برلیانس و چانگان ژاپنی و کره ای اند.

 4. احسان | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

  چه خبر خوبی. اگه فولکس واگن به عنوانقطب سوم تولید خودرو به ایران بیاد قطعا مدیریت آلمانیش می تونه فرهنگ کاری ایرانیها رو بهبود بده. فولکس واگن یک خودروساز عالی در اشل جهانی است و خودروسازی ایران را قطعا بهبود خواهد داد. با توجه به شرایط فعلی فولکس واگن و بحران مالی اون ایران باید تلاش کنه پوان های خوبی رو از این خودروساز بگیره.
  امیدوارم که این موضوع مهم سریعتر محقق بشه و مسوولان فکری برای صنعت خودروی کشور بکنند.