کمپین کار دست خودروسازان داد؛ کاهش 200 هزاردستگاهی تولید خودرو در سال 94

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۴ | 9 نظر

 پیام مشتریان به ساخت خودروهای بی کیفیت

ایرنا: خودروسازهای داخلی امسال باید به روایتی یک میلیون و 200 هزار دستگاه و به روایتی دیگر یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کردند اما سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو اعلام کرد که تا پایان امسال تولید خودرو به یک میلیون دستگاه نمی‌رسد.

خودروسازان داخلی پارسال حدود یک میلیون و 100 هزار دستگاه خودرو تولید کردند و براساس چشم‌اندازی که برای این صنعت تدوین شده است، تولید باید تا 10 سال آینده به سه میلیون دستگاه افزایش پیدا کند. ساسان قربانی به دلایل تحقق نیافتن برنامه تولید در سال 94 پرداخت و گفت: چند عامل دست به دست هم داد که این موضوع تحقق نیابد؛ یکی از این عوامل تحریم‌ها و عامل دیگر شرایط اقتصادی نامناسب بود.

پارس ایران خودرو پیش فروش طلایی و عادی

وی اضافه کرد: امسال از یک سمت با نرخ سود بانکی سنگین روبه‌رو بودیم و از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نامطلوبی داشتیم؛ عامل دیگر که البته تاثیر محدودی داشت، راه افتادن بحث کمپین (نخریدن خودرو) بود. قربانی، شرایط عمومی تولید و به روز نبودن محصولات را از دیگر عوامل تاثیرگذار در این بخش برشمرد و افزود: این عوامل هر کدام به میزانی تاثیر داشتند و در نتیجه تولید کاهش پیدا کرد.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: در سال آینده بخشی از این موانع برطرف می‌شود اما بخشی از آن به تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی بستگی دارد؛ به‌عنوان نمونه اعطای تسهیلات بانکی بر میزان تقاضا بسیار تاثیرگذار است؛ چون بیشتر مردم می‌خواهند خودرو را از محل درآمدهای آتی خریداری کنند. وی ادامه داد: تجربه اعطای تسهیلات نشان داد که در جامعه برای خرید خودرو تمایل وجود دارد و تعداد زیادی خودرو در چند روز به فروش رفت؛ بنابراین، باید بستر برای این کار فراهم شود. قربانی افزود: در سال آینده توجه به چند نکته ضروری است؛ یکی از این اقدامات تسهیلات بانکی و لیزینگ خودرو است که باید فعال شود، بهره بانکی نیز باید متعادل شود.

9 دیدگاه

 1. علیرضا | اسفند 12, 1394 | لینک نظر

  البته که خیر کمپین در کار بود ولی تعداد کم بود وتا ثیری نداشت اون چهاتا جوون آتیشی که شما میگی پول خرید نداشتن که باید از این طرح استفاده میکردن نه تحریم!!!! اتفاقا بسیاری از مردم رفتن سمت خودروی دست دو سالم ولی همونطور که گفتم در مقایسه با جمعیت کثیر همیشه در صحنه به مانند جمعه قبل تعدادشون ناچیز بود

 2. مهران | اسفند 10, 1394 | لینک نظر

  کمپین واسه ۴تا جوون آتیشی بود که پول خرید ماشینم نداشتن فقط جوگیر شدن وگرنه تاثیر این قضیه صفر بود.هرکی پول داشت خرید.تمام

 3. ali | اسفند 10, 1394 | لینک نظر

  به امید نابودی مونتاژکاران داخلی
  کمپین ادامه دراه
  @tahrim_khodro_meli

  • در پاسخ به: ali

   ironman | اسفند 11, 1394 | لینک نظر

   درسته که کمپینی راه نیفتاد ولی من خودم همیشه از طرفداران تشکیل کمپین بودم و هستم. به امید روزی که کمپین واقعی با اتحاد اکثریت راه بیفته و انحصار رو نابود کنه.

 4. احمد | اسفند 10, 1394 | لینک نظر

  اصلا کمپینی وجود نداشت! دیدین که ملت دو روزه با یه وام ته انبارشونم جارو کردن!
  پول نیست دست ملت وگرنه کمپین یه توهمه!

 5. ironman | اسفند 9, 1394 | لینک نظر

  واقعیت اینه که هنوز فرهنگ کمپین و اینطور اعتراضات مدنی که مثل تمام چیزهای مدرن و خوب مال غربه توی ملت همیشه در صحنه ایران جا نیفتاده. الان تشریف ببرید توی یه شهرستان از مردم توی خیابون بپرسید فرق کمپین با شلغم چیه؟ بهتون قول میدم شاید از هزار نفر یکی دونفر یکم اطلاعات داشته باشن بقیه همینجوری زل میزنن و نگاهتون میکنن. میخام اینو بگم که اصلا کمپینی شکل نگرفته که بخاد شکست بوخوره یا نخوره.
  پس چرا اینقدر فروش کم شده؟ دلیلش واضحه. چندسال پیش یکباره قیمت خودرو بالا رفت دلار و خودرو یکدفعه 300 درصد یعنی سه برابر شد و حقوقها به اندازه رشد نرخ دلار بالا نرفت پس قدرت خرید ملت همیشه در صحنه پایین اومد و ملت توان خرید ندارند وگرنه همین ماشینها رو همچین میخرن که رکورد فروش تویوتا و جنرال موتورز رو هم میشکونن 🙂
  بله عزیزان واقعیت اینه که ملت پول ندارن بخرن 🙂

  • در پاسخ به: ironman

   کاوه | اسفند 12, 1394 | لینک نظر

   جناب ایرون من متاسفانه نه تنها در جاهای دورافتاده معنی کمپین جا نیفتاده حتی در مرکز و در وزارت صنعت هم یک نفر نبود که معنای کمپین را بدونه و اعلام بکند کمپینی شکل نگرفته و مسئله چیز دیگریست.
   تا مسئله به درستی فهمیده نشود و تجزیه و تحلیل نشود امکان حل کردنش غیرممکن خواهد بود.حتی خودروسازان هم که قاعدتا میبایستی تحلیلگران بسیار قوی برای تحلیل بازار داشته باشند از درک درست موضوع عاجز بودند به نحوی که فکر میکردند واقعا عامل رکود بازار کمپین هست و به همین خاطر بود که وقتی بحث وام مطرح شد دعا کردند که اگر بتوانند ظرف 6ماه کمپینیها را راضی به خرید صد هزار دستگاه کنند بسیار شانس آورده اند که وقتی دیدند 6روزه مردم کار 6ماهه را انجام دادند و 20هزار درخواست اضافه هم ارائه دادند شکه شدند و نارو زدند و از 7سال به 4سال بازپرداخت را کم کردند.
   همانگونه که همه میدونیم کمپین یعنی گرد هم آمدن گروهی ناراضی در یک مکان و ابراز درخواستهای خودشون که حتی برای اینکه پراکنده نشوند کمپ میزدند و شبانه روز در همان مکان تا حصول نتیجه مطلوب میماندند و بیشتر اوقات با پرداخت هزینه های سنگین مانند دادن جان خودشون همراه بوده که جزء آخرین کمپینهای به شکل دقیق اون چادر زدن مردم قاهره در میدان تحریر بود.
   اکنون به توجه به گسترش شبکه های اجتماعی افراد در شبکه های اجتماعی گرد هم جمع میشوند و خواسته خودشون را ابراز میکنند مانند کمپین جمع آوری امضا برای آزادی یک شخصیت مهم که همین مورد هم میتونه همراه با پرداخت هزینه باشد چرا که باید دقیقا خودشون رو معرفی کنند و امضا کنند و منتظر تبعات این اقدام خود هم باشند و تا مادامی که افراد نام و مشخصات واقعی خودشون رو به روشنی بیان نکنند ارزش و اعتباری نخواهد داشت.
   حال شما تصور کنید ما ایرانیها از اونجائی که بیش از حد زرنگ هستیم وقتی دیدیم مردم قدرت خرید ندارند و بازار به شکل اتوماتیک دچار رکود شده گفتیم بگذارید اینگونه تصور کنیم که این حرکت و رکود ناشی از ایجاد کمپین توسط ماست و افرادی بدون اینکه نام و مشخصات خودشون رو بیان کنند و با یک نام عجیب و غریب خود را عضو کمپین نامیدند.کمپینی که نه رهبر داشت و نه خواسته دقیق و روشنی و نه زمانی مشخص و یا شرایط دقیقی که در صورت ایجاد کمپین پایان گیرد.
   زمانی میشد این حرکت را کمپین نامید که افراد عضو اعلام میکردند من با این نام و نام خانوادگی و محل زندگی مشخص و شماره درخواست خرید خودرو از شرکت برای نمونه سایپا انصراف خودم را از خرید خودرواعلام میکنم و به کمپین تحریم خرید خودرو صفر میپیوندم.و الا کسی که اصلا قصد خرید خودرو ندارد و اصلا توان خرید ندارد چه ارزشی دارد بگوید من خرید خودرو را تحریم کردم.
   حال اصل مشکل چی بود ؟
   1-نداشتن نقدینگی برای خرید خودرو
   2- اتفاقاتی مانند مذاکرات و نامشخص بودن بازار که آیا قیمتها پائین میاید و اگر پائین بیاید چرا الان خرید کنم و پس از چند ماه ضرر پس مقداری صبر میکنم .
   خوب وقتی مسئله را به درستی متوجه شدیم حال حل مسئله.
   1- انجام اقداماتی برای تقویت بنیه اقتصادی مردم.و البته ارتقاء کیفیت و خدمات پس از فروش خودروها
   2-پیدا کردن فردی و یا سازمانی با اعتبار بالا که مردم به گفته او اعتماد داشته باشند و این فرد و یا سازمان با تحلیل درست به مردم بگوید آیا این اقدامات مانند توافق در کوتاه مدت مثلا یک سال و یا 2سال میتواند و یا نمیتواند کاهشی در قیمتها ایجاد کند و موضوع کاهش قیمتها بنیادیتر از این حرفهاست بنابراین مردم که توان خرید دارند خرید خودشون را انجام دهند که متاسفانه همچین فرد و سازمانی پیدا نشد و بی مورد نیست سازمان لگاتوم ایران را از نظر بودن اعتماد بین مردم و مسئولین در بین 140 کشور دنیا در رده 125 قرار میدهد.

   • در پاسخ به: کاوه

    ironman | اسفند 12, 1394 | لینک نظر

    ممنون خیلی عالی بود جناب کاوه. امیدوارم انسانهای با معلومات و فهیمی مثل شما همیشه در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند و کمک کنند تا امثال من معلومات و واقع بینیشون بالاتر بره

 6. iq7 | اسفند 9, 1394 | لینک نظر

  بهتر کاش کمتر هم میشد

  به نظرم بهتره رنو بره سمت سایپا تا کوئید رو بزنه جای پراید

  ایران خودرو هم داتسون رو بزنه طرفا 20 تا 25 ورسا رو هم جای 405 بزنه

  تا بازار بهتر شه