حواشی همایش صنعت خودرو؛ از هشدار روحانی تا مذاکره فولکس با ماموت دیزل

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ | 5 نظر

دومین روز از سومین همایش بین‌المللی خودروی ایران با اولین اظهارنظر و موضع رسمی رئیس‌جمهور در مورد این صنعت همراه شد، موضعی که یک رویش «حمایت» بود و روی دیگرش «هشدار».

به نقل از دنیای اقتصاد – همایش سوم صنعت خودرو ایران دیروز در حالی به پایان رسید که طی آن، حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز به‌عنوان «میهمان ویژه» پشت تریبون رفت و علاوه‌بر ابلاغ سیاست‌های خودرویی دولت، رسما از خودروسازان دنیا برای حضور در ایران دعوت کرد. این در شرایطی بود که در روز اول همایش نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل خودروسازی کشور از شرکت‌های خارجی دعوت کردند تا به ایران آمده و در صنعت خودرو سرمایه‌گذاری کنند. اصل برگزاری همایش خودرو دقیقا همین ارسال دعوت‌نامه برای خودروسازان خارجی بود، چه آنکه از نظر دولت، رشد و توسعه خودروسازی کشور بدون شراکت و همکاری با خارجی‌ها، نه اینکه امکان نداشته باشد؛ اما بسیار هزینه بر و طولانی مدت است. بر این اساس، در هر دو روز همایش موردنظر، مسوولان کشور بر لزوم شراکت و همکاری خودروسازان ایرانی با خارجی‌ها تاکید و از آنها (شرکت‌های خارجی) برای آمدن به «جاده مخصوص» دعوت کردند. از آن سو نمایندگان شرکت‌های خودروساز، قطعه‌ساز و طراحی دنیا نیز در جریان سخنرانی‌های خود در همایش خودرو، بر عزم جزم خود برای شراکت با خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی تاکید و عنوان کردند که قصد دارند سال‌ها در ایران بمانند. اما دومین روز همایش بین‌المللی خودرو ایران دیروز با سخنرانی محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد و وی در اظهارات خود از حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو خبر داد. نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه طبق سند توسعه خودرو، این صنعت باید در سال 2025 میلادی به جایگاه اول در منطقه، پنجم در آسیا و یازدهم در جهان دست پیدا کند، افزود: طبق این سند، باید سهم خودروسازی از تولید ناخالص ملی به چهار درصد و سهمش از ارزش افزوده بخش صنعت نیز به 20 درصد برسد و علاوه‌بر سه میلیون دستگاه خودرو سواری، 120 هزار دستگاه محصول تجاری سبک و سنگین نیز تولید شود. وزیر صنعت با تاکید بر اینکه 50 درصد خودروهای آینده ایران بر مبنای طراحی داخلی خواهد بود، ادامه داد:خودروسازان و قطعه‌سازان باید سه درصد از فروش خود را به تحقیق و پژوهش اختصاص داده و در مسائلی مانند کاهش مصرف سوخت و آلایندگی و رسیدن به استانداردهای بین‌المللی، سرمایه‌گذاری کنند. نعمت‌زاده اما در انتهای اظهاراتش باز هم بر لزوم خروج قیمت‌گذاری خودرو از زیر نظر دولت تاکید کرد و گفت که طبق سند توسعه، قیمت خودرو باید بدون دخالت دولت و بر اساس منطق تعیین شود.

پیغام روحانی به خودروسازان داخلی و خارجی

اما پس از سخنرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، حسن روحانی رئیس‌جمهوری پشت تریبون قرار گرفت و اگرچه اظهاراتش را با گریزی به انتخابات اخیر آغاز کرد، اما در نهایت به سراغ خودروسازی رفت و از یک سو این صنعت را لازمه رشد اقتصادی کشور دانست و از سوی دیگر، بابت حذف حمایت‌های دولتی از صنعت خودرو هشدار داد. روحانی اظهارات خود را با این جمله آغاز کرد که «رضایت مردم از اهمیت ویژه‌ای برای دولت برخوردار است»، گویی می‌خواست از همان ابتدا به خودروسازان کشور گوشزد کند باید کیفیت و قیمت محصولات خود را بر اساس رضایتمندی مشتریان تعریف کنند.

وی با بیان اینکه مسیر برای حرکت و رشد صنعت خودرو در کشور باز شده است، گفت: اینکه دروازه‌ها را ببندیم و خودرویی تولید و به ملت تحمیل کنیم و بگوییم همین است که هست، چنین منطقی را دولت ابدا نمی‌پذیرد. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه «همه باید رضایت مردم را جلب کنیم و باید در این مسیر قدم‌های جدی در بخش خودرو برداریم»، تاکید کرد: خودروسازی در ایران باید به‌طور کامل خصوصی‌سازی و رقابتی شود. وی ادامه داد: دولت در این سال‌ها، با ممنوعیت واردات برخی خودروها و اعمال تعرفه‌های سنگین از خودروسازی حمایت کرده، اما این حمایت دولت نمی‌تواند دائمی باشد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت خود را در نهایت ملزم به رضایت مردم می‌داند و ما باید در این راستا گام‌های بعدی خود را در صنعت خودرو برداریم، تاکید کرد: آنچه برای دولت اهمیت دارد این است که صنعت خودرو کشور باید از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد، حال آنکه حمایت بی‌حد و حصر به معنای خروج از رقابت جهانی و پایین آمدن کیفیت در خودروسازی خواهد بود.

روحانی اما در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله آلودگی هوا پرداخت و گفت: کاهش آلودگی، ضرورتی است که موجب تأمین سلامت مردم می‌شود و ما نمی‌توانیم هر خودرویی را با هر کیفیتی در مصرف انرژی قبول کنیم و از همین رو محیط زیست باید به‌عنوان اولویت در صنعت و بخش‌های مختلف بنگاه‌های اقتصادی باشد. روحانی افزود:البته ما نمی‌توانیم به‌خاطر محیط زیست، خودروسازی را تعطیل کنیم و با این حساب باید صنعتی با کیفیت بالا و آلودگی کمتر داشته باشیم که مصرف انرژی در آن به حداقل برسد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه برای رسیدن به صنعتی قابل‌قبول و با کیفیت، دو راه وجود دارد، گفت: راه اول این است که منتظر بمانیم تا تحقیقات داخلی به نتیجه رسیده و از پس آن، خودروهایی در مقیاس استاندارد جهانی تولید کنیم و راه دوم مشارکت با خارجی‌ها است و این راه، سریع‌تر ما را به هدف می‌رساند. وی ادامه داد: امنیت جان و سلامت مردم و سلامت محیط زیست، میزان مصرف انرژی و حضور ایران در صحنه‌های جهانی از مواردی است که باید در صنعت خودرو مدنظر قرار گیرد. رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه خودروی داخلی خوب و قابل رقابت، وسیله افتخار و زینت ایرانی‌ها خواهد بود، تاکید کرد: خودروی ایرانی این توانمندی را دارد که با حرکتی صحیح، به تیراژ سالانه 2 تا 3 میلیون دستگاه رسیده و بخشی از آن نیز به خارج از کشور صادر شود. روحانی اما در ادامه با بیان سه اصل دولت در صنعت خودرو، گفت: خصوصی‌سازی، رقابتی‌کردن و صادرات، اصول دولت در بخش خودرو است و تا این اصول محقق نشود به اهداف خود در این صنعت نخواهیم رسید. رئیس‌جمهوری همچنین به صنعت قطعه کشور هم گریزی زد و تاکید کرد که قطعه‌سازان نیز باید در سطح بین‌المللی و کیفیت قطعات جهانی باشد. روحانی با بیان اینکه از حضور شرکت‌های خودروساز در ایران برای مشارکت با خودروسازان داخل کشور به‌منظور کسب بخشی از بازار داخلی و خارجی استقبال می‌کنیم، گفت: شرکت‌های خارجی توجه داشته باشند که ایران کشوری دارای امنیت و ثبات مثال‌زدنی در منطقه و جهان است، منتها آنها نباید نگاه شان به بازار خودروی ایران صرفا مصرفی باشد.

خروج سایپا از مه؟

همایش سوم صنعت خودرو اما دیروز در حالی به پایان رسید که اخبار و شایعات زیادی در طول دو روز برگزاری آن به گوش رسید. در این بین، شنیده می‌شد که فولکس واگن با شرکت بخش خصوصی ماموت‌دیزل به توافق نهایی دست یافته و قرار است حضور دوباره خود در ایران را با این شرکت استارت بزند. با این حال البته برخی روایات نیز از تداوم مذاکرات فولکس با کرمان خودرو حکایت دارد و مدیر عامل گروه خودروسازی کرمان هم تاکید کرد که مذاکرات با فولکس همچنان در جریان است. هرچه هست به‌نظر می‌رسد فولکس در نهایت از بین ماموت دیزل و کرمان خودرو، یکی را به‌عنوان شریک خود در ایران انتخاب خواهد کرد. دیگر موضوعی که در حاشیه همایش صنعت خودرو به گوش رسید، خروج سایپا از مه بود، شرکتی که طی یکی دو هفته گذشته به شدت درگیر شایعات مربوط به تغییر و تحولات مدیریتی شده بود. بر این اساس شنیده‌ها حکایت از آن دارد که غائله این شرکت پایان یافته و تصمیم گرفته شده دو نفر از اعضای هیات‌مدیره سایپا (رضا نوروززاده و حسن عموزاده) از هیات‌مدیره خارج و جای آنها را محمدعلی سید ابریشمی و امیرحسین قناتی بگیرند، اتفاقی که به معنای عدم تغییر در صندلی مدیرعاملی دومین خودروساز بزرگ ایران و ماندن مهدی جمالی در جمع نارنجی‌های جاده مخصوص است.

موتور سه سیلندر توربوچارجر، پروژه جدید ایران خودرو

رونمایی از نسل جدید موتورهای ایران خودرو با حضور رئیس جمهوری
-دیروز با حضور دکتر روحانی، رییس جمهوری در نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو، نسل جدید موتورهای گروه صنعتی ایران خودرو رونمائی شد.

به نقل از ایکوپرس، حجه الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، مهندس محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیران ارشد دولت صبح امروز با حضور در سالن گروه صنعتی ایران خودرو در نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو، نسل جدید موتورهای طراحی و تولید شده توسط ایران خودرو را رونمائی کردند، علاوه بر این سامانه جدید تاکسی هوشمند (آلفا تاکسی) نیز راه اندازی شد.

موتورهای درون سوز “توربوشارژ پیشرفته” و “دیزل سواری” ایران خودرو که با حضور رییس جمهوری در سالن 38 نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو رونمایی شدند، سطحی جدید از تکنولوژی در صنعت خودرو به شمار می روند که با طراحی و تولید آنها، گامی مهم در رسیدن به استانداردهای بین المللی صنعت خودرو جهان برداشته شده است.

استاندار آلایندگی موتور ملی دیزل سواری، یورو 5 و حجم آن یک و نیم لیتر و مصرف سوخت آن حدود 5.2 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

میانگین کاهش مصرف سوخت به میزان 30 درصد، کاهش 40 درصدی آلایندگی های خروجی نسبت به موتور مشابه بنزینی، دوام و قابلیت رانندگی بهتر و اطمینان بالا و کاهش هزینه های نگهداری و شتابگیری مناسب، از مهم ترین مزایای قوای محرکه دیزل است.

نسل جدید موتورهای توربوشارژ نیز که در آینده ای نزدیک روی خودروهای تولیدی ایران خودرو نصب خواهد شد با افزایش بسیار بالای کارایی همراه خواهد بود و حد اکثر توان خروجی 161 اسب بخار و گشتاور 288 نیوتن متر یکی از مزایای این نسل از موتورها به شمار می آید.

با دستیابی به این تکنولوژی، ایران خودرو را در زمره توانمندترین خودرسازان جهان در زمینه موتوهای درون سوز قرار می گیرد. ارائه حداکثر گشتاور در دورهای بسیار پایین و همچنین توان وگشتاور بسیار بالا امکان بهترین مانورها در جریانات ترافیکی و همچنین مسیر های پرسرعت را در خودروهای مجهز به این موتور فراهم می آورد.

سامانه‌های جدید «تاکسی هوشمند (آلفا تاکسی)» نیز که صبح امروز با حضور رییس جمهوری رونمایی شد، در شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو، ایساکو ‌طراحی و راه اندازی شده است.

این سامانه دارای قابلیت‏ های متعددی از جمله محاسبه دقیق کرایه با استفاده از ترکیب تاکسیمتر و GPS، پرداخت کرایه با کارت شهروندی و کارت‏های بانکی عضو شبکه شتاب، مکان ‏یابی خودکار خودرو و اعزام هوشمند، اتصال به ECU خودرو و عیب‏ یابی از راه دور و اینترنت سرنشینان و … است.

این سامانه از نیمه نخست سال 95 بر روی تاکسی‌‌های سمند و پژو 405 نصب و فعال‏سازی خواهد شد.

5 دیدگاه

 1. ironman | اسفند 14, 1394 | لینک نظر

  نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه طبق سند توسعه خودرو، این صنعت باید در سال 2025 میلادی به جایگاه اول در منطقه، پنجم در آسیا ویازدهم در جهان…
  خوب ببینیم منظور جناب نعمت زاده از پنجم در آسیا و یازدهم در جهان دقیقا یعنی چه؟
  مقام اول خودروسازی در آسیا که مال ژاپنه دوم کره جنوبی سوم چین چهارم هند پنجم؟!
  پنجم کدوم کشوره؟ احتمالا ترکیه یا مالزی بعد ترکیه یا مالزی چی؟ احتمالن ایرانه چون دیگه توی آسیا خودروسازی نداریم
  اونوقت کسی که پنجم در آسیا باشه چه جوری میخاد در جهان یازدهم بشه؟
  آقای نعمت زاده ما حداقل 8 تا کشور اروپایی + آمریکا+برزیل داریم که جمعا میشه حداقل 10 کشور که از نظر خودروسازی از ما سرترن . پس اگر در آسیا پنجم باشیم در جهان میشیم پونزدهم نه یازدهم.

 2. سیاوش | اسفند 13, 1394 | لینک نظر

  وقتی در یک تصادف که بین 405 و خودروی جیلی که یک خودروی چینی هست همه ی افراد پژو405 که 6 نفر بودن کشته شدن و صحنه به حدی دلخراش بود که تعدادی از جنازه ها رو غسل ندادن و دفن کردن در حالی که دو سرنشین جیلی هر دو سالم بودن و این خودرو اندکی آسیب دیده بود ولی 405 در این تصادف شاخ به شاخ نابود شد و یک خانواده کامل از بین رفت آیا مسئولین سایپا و ایران خودرو اندکی میاندیشند که چه خودرویی و با چه کیفیتی و با چه امنیتی و با چه قیمتی به مردم کشورشون میفروشن ! آیا این ظلم نیست؟ آیا مردم رو مجبور به خریدن تعدادی خودروی محدود کردن ظلم نیست؟ ایا این انحصار نیست؟

  • در پاسخ به: سیاوش

   ممل | اسفند 14, 1394 | لینک نظر

   اقا لینک این اخبار رو که میگید هم بزارید لطفا. من سرچ کردم تو یه تصادف شاخ به شاخ جیلی و پژو ۸ نفر از هر دو خودرو درجا مردن دو نفر دیگه تو راه بیمارستان فوت شدن.
   کلا در تصادفات شاخ به شاخ با سرعت بالا احتمال فوت سرنشینان به خصوص جلو خیلی بالاست. 405 هم که طراحیش مال قبل از شاه عباسه خدابیامرزه.
   کلا از نظر من ۸۰ درصد تصادفات منجر به فوت به خاطر شعور نداشتن یکی از رانندگانه. همین مورد هم جیلی با سرعت بالا داشته سبقت غیر مجاز میگرفته. از جاده هامون هم نگم که دیگه هممون داریم میبینیم.

 3. رامتین | اسفند 12, 1394 | لینک نظر

  دوستان منظور از موتور توربوشارژ که 161 اسب هست، موتور 3 سیلندر که نیست؟ بنظرم کار اینها نیست بتونن از 3سیلندر 1.5لیتری توان 120کیلووات (161اسب) بیرون بکشند. البته هوندا سیویک 174اسب بیرون کشیده. احتمال زیاد همون موتور EF7 است که 150 اسب روی سورن تولید کرده بودند. موتور توربو EF4 با 1.4لیتر هم روی دنا هست که 127 اسب میده. سئوال اصلی اینکه امکان داره موتور TU5 را توربو کنند؟ چون 160اسب کاملا قابل دستیابی است. اینطوری 206ها و رانا گزینه قابل تعمقی میشند که اگه با همون قیمت عرضه بشه واقعا جذابه.

 4. علیرضا | اسفند 12, 1394 | لینک نظر

  حانی هم طبق معمول خوب حرف میزنه و در عمل خلاف کفتشو انجام میده اگه راست میگی خودروسازیو خصوصی کن یا به مزایده بذار یا بفروششون به شرکتای خارجی دیگه هیشکی دروغاتو باور نمیکنه