نیسان سردرگم میان ایران خودرو و سایپا

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ | 5 نظر

برخی خبرها حکایت از آن دارد که شرکت نیسان در حال مذاکره برای تولید مشترک خودروی سواری با دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو است. نیسان در حالی قصد دارد به تولید مشترک خودرو در ایران بپردازد که همکاری این خودروساز در گذشته با سایپا بیشتر در قالب مونتاژکاری و واردات به‌صورت CBU بود. با این حال، در شرایط حاضر که برخی از خودروسازان معتبر جهانی از طریق تولید مشترک قصد ورود به بازار ایران را دارند، نیسان نیز قصد دارد شیوه همکاری خود با خودروسازان ایرانی را تغییر دهد.

بر این اساس برخی از اخبار حکایت از آن دارد که شرکت نیسان در حال مذاکره با پارس‌خودرو است و مسوولان شرکت داتسون (از شرکت‌های زیرمجموعه نیسان) نیز در حال مذاکره با ایران‌خودرو برای ورود به بازار ایران است. برند داتسون در جهان به تولید خودروهای ارزان مشهور است، از آنجا که ایران‌خودرو نیز قصد دارد در زمینه تولید خودروهای ارزان در بازار سهم بیشتری را از آن خود کند، بنابراین مشارکت با داتسون می‌تواند به این خواست ایران‌خودرو تحقق بخشد.

نیسان داتسون جدید-5

به نقل از دنیای اقتصاد – در این زمینه یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: برند داتسون یکی از شرکت‌های زیرمجموعه نیسان است که خودروهایی براساس پلت‌فرم مشترک با رنو تولید می‌کند. این شرکت عمدتا به تولید خودروهای کلاس ارزان‌قیمت برای بازارهای نوظهور می‌پردازد. در شرایطی این موضوع مطرح می‌شود که هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو در حاشیه نمایشگاه خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» گفت: سیاست ایران‌خودرو در مذاکره با شرکای خارجی، تولید خودروهای ارزان‌، متوسط و گران قیمت است. در همین حال بسیاری از کارشناسان شریک ششم ایران‌خودرو را نیسان می‌خواندند اما به‌نظر می‌رسد که نیسان در انتظار تعیین تکلیف وضعیت پار‌س‌خودرو به‌منظور تولید مشترک در این شرکت است.

5 دیدگاه

 1. sunmartin | اسفند 16, 1394 | لینک نظر

  ورود نیسان =داتسون
  ورود فولکس=فولکس های چینی
  ورود ولو=جیلی
  ورود کیا موتورز=مدل های قدیمی بدون آپشن
  ورود تویوتا=تویوتاهای مالزیایی و اندونزی کامپکت و کوچک
  ورود فیات=بی کیفیت ترین مدل های فیات
  ورود پژو=کلا 3 مدل که از همان موتور گیربکس قدیمی استفاده میکنند
  ورود رنو=ادامه ساخت ال نوت با چراغ ها و زه جدید

  این ماحصل این همه اخبار در طی این مدت بود
  به این اخبار دل خوش نکنید

 2. پرهام | اسفند 15, 1394 | لینک نظر

  از بس اینا خوبن نیسان سر دو راهی مونده !!!!!!!

 3. ironman | اسفند 14, 1394 | لینک نظر

  خیلی از این دست خبرها فقط به خاطر ایجاد جو روانی برای بالا بردن قیمت سهام شرکتهاست. یعنی خودرو سرهم کنی انحصاری به جراید و مطبوعات پول میده تا یه خبروبزرگنمایی کنن و یک جو روانی ایجاد کنن تا سهامشون بالا بکشه و….

 4. تیانا خیلی زشته.
  حتی ماکسیماهم ازش بهتر بود.

 5. ali | اسفند 14, 1394 | لینک نظر

  سردرگم نباش…بگو میخوام مستقل فعالیت کنم این دزدارو ول کن!