حذف خودروهای چینی؛ شرط رنو نیسان برای همکاری با پارس خودرو

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ | 35 نظر

در شرایطی که چند هفته از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌گذرد و خودروسازان داخلی چند قرارداد و تفاهم نامه با خارجی‌ها امضا کرده‌اند، هنوز تکلیف آنها با رنو مشخص نیست و این خودروساز فرانسوی به‌طور شفاف از برنامه هایش در ایران سخنی نمی‌گوید.از همین رو در حاشیه سومین همایش صنعت خودرو ایران، گفت‌وگویی با پیمان کارگر مدیر امور آفریقا و خاورمیانه رنو در این مورد انجام دادیم.

رئیس‌جمهوری در همایش صنعت خودرو ایران به‌نوعی خط مشی آینده این صنعت را تبیین و شرایط حضور خودروسازان خارجی در کشور را نیز اعلام کرد. نظرتان در مورد این اظهارات چیست؟

راحت بگویم لذت بردم؛ زیرا آقای رئیس‌جمهور چند مساله مهم را که برای ما نیز در اولویت قرار دارد، مطرح کرد.به‌عنوان مثال، مساله شراکت موضوعی است که رنو از اول روی آن اصرار داشته و در دور جدید حضور خود در ایران نیز می‌خواهد با خودروسازان داخلی همکاری مشترک داشته باشد. همانطور که آقای رئیس‌جمهور گفت، شراکت یعنی جمع زدن قدرت طرفین؛ بنابراین رنو نیز به‌دنبال همین نوع همکاری مشترک است. بحث رقابت نیز که از طرف رئیس‌جمهوری مطرح شد، می‌تواند مثبت باشد؛ زیرا ما قرار نیست (به بهانه رقابت) زیر پای هم را خالی کنیم.

در مجموع فکر می‌کنید اظهارات رئیس‌جمهور، کار رنو را برای حضور در ایران سخت تر کرد یا ساده‌تر؟

قطعا ساده‌تر، زیرا روشی که رنو می‌خواهد در خودروسازی ایران پیاده کند، دقیقا مبتنی بر نظرات آقای روحانی است و ما برنامه هایمان را در همین راستا (همکاری مشترک و…) تعریف کرده‌ایم. به‌عنوان مثال، آقای روحانی تاکید کرد که قطعه‌سازان ایرانی باید به زنجیره جهانی وارد شوند و ما هم همین را می‌خواهیم. رنو از اول حضورش در ایران تاکید داشت که قطعه‌سازان کشور باید به زنجیره جهانی بپیوندند. قطعه‌سازی حداقل 50 درصد از صنعت خودرو است و پرورش قطعه‌سازان جزو اولویت‌های رنو قرار دارد. هدف رنو فقط فروش قطعه نیست؛ بلکه ما می‌خواهیم قطعه‌سازی ایران را توسعه بدهیم و به همین دلیل سازندگان قطعات را به رنوپارس وصل کردیم. اتفاقا چند ماه دیگر می‌خواهیم قطعه‌سازان خوب ایرانی را به فرانسه ببریم و درهای دنیا را به رویشان باز کنیم.

هدف‌تان از این کار چیست؟

می‌خواهیم آنها توانایی خود را به رنو نشان بدهند تا بهترین شان را وارد سیستم قطعه‌سازی رنو-نیسان کنیم. این فقط شامل خودروهایی که در ایران تولید می‌شوند نبوده و سایر محصولات رنو را نیز در بر خواهد گرفت. به‌عبارت بهتر، قطعه‌سازانی که بتوانند کیفیت خود را ثابت کنند، وارد زنجیره تامین قطعات رنو و نیسان (در سطح جهانی) خواهند شد.

از مذاکرات‌تان با ایران خودرو و سایپا چه خبر؟ احتمالا در جریان هستید که شایعات زیادی در این مورد منتشر شده است.

بله شایعه که زیاد است. رنو برای همکاری با ایران‌خودرو و سایپا برنامه دارد و مذاکرات لازم را در این مورد با آنها انجام خواهد داد. ما در حال حاضر با پارس‌خودرو یک قرارداد و همکاری جوینت‌ونچر داریم و طبق آن، محصولاتی مانند تندر و ساندرو را می‌سازیم و دو سه خودرو دیگر نیز جزو برنامه‌مان است. با این حساب رنو قصد ندارد به همکاری اش با پارس‌خودرو خاتمه بدهد و این نحوه کار فعلی، سر جایش باقی خواهد ماند. با این حال، رنو قصد دارد تکنولوژی و محصولات جدید به ایران بیاورد و بنابراین باید با ایران خودرو و سایپا نیز مذاکراتی را برای همکاری مشترک انجام دهد. الان مساله اصلی رنو این است که برای انتقال تکنولوژی و محصولات جدید به ایران، از چه روشی استفاده کند و از همین رو است که با سایپا و از طرف دیگر با ایران خودرو مذاکره می‌کند. یکی از برنامه‌های رنو این است که می‌خواهد مدیریت بخشی از کار را که می‌تواند در آن مفیدتر باشد، بیشتر به دست گرفته و از این راه، تکنولوژی و خودروهای جدید را زودتر به ایران بیاورد.

هدف دیگر رنو این است که ایران را به پایگاه صادراتی خود در خاورمیانه تبدیل کند و از همین‌رو خودروهایی را می‌آورد که مردم این منطقه (خاورمیانه) به آن احتیاج دارند. در واقع رنو قصد دارد خودروهایی را که در ایران تولید می‌کند، به کشورهای منطقه صادر کند.

اما ایران خودرو و سایپا نیز شروطی دارند که ظاهرا اگر عملی نشود، قید همکاری با رنو را خواهند زد.

بالاخره ایران خودرو و سایپا یکسری نظر و شرط و شروط برای همکاری با رنو دارند که طبیعی است و اشکالی ندارد آنها را در قالب مذاکرات بیان کنند.

رنو حاضر به قبول این شروط هست؟

برنامه کلی رنو این است که یکسری خودرو موردنیاز مشتریان را به ایران بیاورد و انجام این کار چه با ایران خودرو و سایپا و چه بی آنها، یک ضرورت برای ایرانی‌ها به‌شمار می‌رود. رنو برای تولید و عرضه این خودروها، هم با سایپا مذاکره خواهد کرد و هم با ایران خودرو؛ ما شرایط را می‌سنجیم و در نهایت اگر قرار به همکاری با این دو خودروساز شد، برای تولید محصولات موردنظر در ایران خودرو و سایپا تصمیم نهایی را خواهیم گرفت. البته ایران خودرو و سایپا یکسری اولویت‌ها در تولید دارند و ما هم اولویت‌های خودمان را، بنابراین اگر در مجموع به توافق رسیدیم، با هم کار می‌کنیم و اگر نه، رنو خود (به‌طور مستقل) محصولات موردنظرش را در بازار ایران عرضه خواهد کرد.

پس تکلیف شرایط ایران خودرو و سایپا چه می‌شود؟ به‌عنوان مثال هر دو شرکت به شدت خواهان محصول ارزان قیمت رنو به نام «کوئید» بوده و حتی این خودرو جزو شروط آنها برای همکاری با رنو است.

اینکه آنها کوئید را می‌خواهند، مثبت است، اما رنو هنوز تصمیمی قطعی در مورد آوردن این محصول به ایران نگرفته است. از طرفی، رنو کاری به ایران خودرو و سایپا ندارد و برنامه خود را پی خواهد گرفت و در حال حاضر نیز مشخص نیست کوئید نصیب کدام‌یک از این دو شرکت خواهد شد.

فکر می‌کنید کوئید گزینه مناسبی برای بازار ایران است؟

بله؛ این خودرو در حال حاضر با قیمتی حدود چهار هزار یورو در هندوستان عرضه شده که البته در صورت آمدن به ایران باید امکانات و استانداردهای آن افزایش پیدا کند. با این حساب قیمت کوئید در ایران بیش از چهار هزار یورو خواهد بود.

گفته می‌شود این خودرو با قیمتی زیر 30 میلیون تومان به دست مشتریان ایرانی می‌رسد، همین‌طور است؟

به‌نظرم می‌توانیم آن را زیر 30 میلیون تومان در بازار ایران عرضه کنیم.

اگر رنو در نهایت مجبور شود با یکی از خودروسازان ایرانی کار کند، انتخابش ایران خودرو خواهد بود یا سایپا؟

در مورد کوئید؟

نه کلا.

البته هیچ کس نمی‌تواند ما را مجبور کند که با کدام خودروساز کار کنیم، منتها هدف اولیه ما شراکت با هر دو خودروساز بزرگ (ایران خودرو و سایپا) است. وقتی ما می‌خواهیم چندین مدل محصول جدید تولید کنیم، نمی‌توانیم فقط با یکی از خودروسازان ایرانی وارد همکاری مشترک شویم، بنابراین هم به‌دنبال ایران خودرو هستیم هم سایپا.

راحت بگویم، رنو می‌خواهد شریک استراتژیک صنعت خودرو ایران باشد نه شریک ایران خودرو یا شریک سایپا.

با پارس‌خودرو چه می‌کنید؟ سهامش را می‌خرید؟

چرا باید پارس‌خودرو را بخریم؟

خب این جزو سیاست‌های رنو بود.

آن زمان که برای خرید پارس‌خودرو صحبت کردیم، قصدمان این بود که برخی از محصولات جدیدمان را در این شرکت به تولید برسانیم، با این حال متاسفانه پارس‌خودرویی‌ها الان مشغول تولید خودروهای چینی هستند. وقتی آنها 40 درصد ظرفیت کارخانه را به خودروهای چینی اختصاص داده‌اند، دلیلی ندارد رنو سهام پارس‌خودرو را بخرد. البته رنو نمی‌خواهد ارتباط با پارس‌خودرو را قطع کند، اما با شرایط فعلی و وجود خودروهای چینی در این شرکت، قصدی برای خرید سهامش ندارد.

اگر خودروهای چینی حذف شوند چطور؟

خب آن زمان می‌توان روی خرید پارس‌خودرو تمرکز کرد.

بن رو چطور؟

این شرکت هم جزو گزینه‌های خرید رنو قرار دارد. حتی سایپای کاشان و بخش شمالی کارخانه اصلی ایران خودرو نیز جزو گزینه‌های خرید رنو به‌شمار می‌روند و ما در شکل جدید همکاری‌مان با صنعت خودرو ایران، به آنها احتیاج داریم.

پرسش آخرم در مورد نیسان است؛ این شرکت قرار است به ایران برگردد؟

مسلما نیسان به ایران خواهد آمد. اتفاقا این شرکت در حال حاضر مشغول مذاکره با پارس‌خودرو است.

قرار است مانند گذشته در ایران فعالیت کند؟

مدیرعامل رنو-نیسان از من خواسته به نیسان کمک کنم تا فعالیت این شرکت در ایران هر چه زودتر آغاز شود. من به مسوولان نیسان تاکید کرده‌ام که اگر می‌خواهند در ایران فعالیت کنند، باید به فکر ساخت داخل قطعات و آوردن تکنولوژی و محصولات روز خود باشند. حتی این را هم گفته‌ام که نیسان باید بخشی از محصولات تولیدی خود را در ایران به بازارهای خارجی صادر کند. در واقع مسوولان نیسان با این ذهنیت مشغول مذاکره با پارس‌خودرو هستند.

اگر نیسان و پارس‌خودرو به توافق نرسیدند، چه؟

بهترین گزینه همکاری برای نیسان در ایران، پارس‌خودرو است، منتها اگر این شرکت (پارس‌خودرو) بخواهد چند محصول چینی دیگر را هم به خط تولید خود اضافه کند، آن زمان باید فکر دیگری (برای حضور نیسان در ایران و انتخاب شریک) کرد.

دنیای اقتصاد

35 دیدگاه

 1. ساسان | آبان 29, 1395 | لینک نظر

  نمیشه هم خر و خواست هم خرما- اگر چینی ها حذف بشوند-کلا رقابت قیمتی از بین میره- اگر اروپایی ها نباشند رقابت کیفیتی از بین میره- البته چینی ها در خودروهایی که کیفیت مطلوبی دارند نمیتونن از قیمت خیلی بزنند-و اگر اروپایی ها بخواهند قیمت خودرو را تعدیل کنند نهایتش میشه تندر 90 نمیتونه باب میل باشه از روی ناچاری میخرندش- تولیدات 30 ساله ما هم در حد و اندازه ای نیست که بشه حرفی زو ازش- فقط چون تعمیرکار و قطعه اون همه جا ریخته بازار خوبی داره البته قشر ضعیف جامعه ناچارند به این خودروها روی خوش نشون بدن- سران مملکت هم که هرگز گمرکی خودرو را بر نمیدارند-به هر حال بعد مالی داره-پس باید با این اوضاع کنار اومد- تا 40 میلیون در اختیار خودروسازان داخلی اونهایی هم خسته شدن میتونن از چند مدل چینی استفاده کنن- 40 تا 100 در اختیار چینی ها اونها یی که خیلی دماغشون باد داره دست دوم اروپایی و ژاپنی میگیرن- 100 تا 150 در اختیار کره ایها-150 تا 300 ژاپن و به بالا هم برندهایی مثل بنز و پورشه-تقسیم اراضی شده-حالا رنو یا هر خودروی اروپایی بازار 40 تا 100 میلیون رو اگر میتونه با یک محصول با کیفیت و مناسب تحت تاثیر قرار بده-

 2. محمد امین | مهر 19, 1395 | لینک نظر

  چینی ها حذف بشوند عالیه بشرط اینکه قیمتها معقول باشند

 3. رامین | مهر 18, 1395 | لینک نظر

  این پیشنهاد خوبیه وارد شدن خودروها که فقط ارز خارج کردنه وهیچ فایده ای نداره

 4. بهمن | فروردین 31, 1395 | لینک نظر

  با سلام
  ما مشتري هستيم نه سهامدار هيچ كدام از شركتهاي اروپايي يا چيني . پس نبايد تعصبي نسبت به اين برندها داشته باشيم . بعنوان مشتري حق داريم معادل پولي كه پرداخت ميكنيم كيفيت ، گارانتي ، دوام ، ايمني ، ظاهر و . . . دريافت كنيم . متاسفانه دولت فقط بعنوان منبع درآمد به صنعت خودرو نگاه ميكنه و با ايجاد سدي بنام تعرفه و حمايت از صنعت داخل در حق ملت ظلم ميكنه . وقتي پاي قيمت بنزين مياد وسط زود قيمت جهاني را مبنا ميداند و هر روز دنبال افزايش قيمت بنزين است ( البته بنفع خودش ) . ولي هيچ وقت حرفي از قيمت جهاني خودرو ، سطح درآمد در ايران نسبت به ساير كشورهاي همتراز ، ميزان مصرف سوخت خودروهاي ساخت داخل نسبت به خودروهاي روز دنيا و . . . بميان نميايد .
  حق مشتري انتخاب برند و با قيمت جهاني است نه هرچي كه توليد يا وارد بشه .

 5. sunmartin | اسفند 29, 1394 | لینک نظر

  بحث بر سر دوام خودروها بازار دست دوم اصالت برند یکپارچگی ظاهری و ساخت و طراحی کیفیت ماتریال داخلی و طراحی و قرارگیری اصولی ادوات و کنترلرها و نشانگرهای اینتریور است که متاسفانه چینی ها توجه ای با آن نداشته و ندارند تنها در خودروی جک اس 5 قدری هماهنگی و کیفیت مشاهده میشه طوریکه بنده و دو دوست کارشناس خودرو متفق القول نظرهای یکسانی در مورد برتری کیفیت جک اس 5 اتومات به سایر چینی ها داشتیم و نه کره ای ها ،خود چینی ها هم چنین ادعایی ندارند چون فعلا درحال مهندسی معکوس موتور خودرو ،استفاده از پلت فرم های قدیمی تویوتا سئات مزدا و حتی هیوندای هستند پس خیلی گزافه گویی هست که بخواهیم در مقام مقایسه چینی ها را با کره ای قیاس کنیم

 6. sunmartin | اسفند 28, 1394 | لینک نظر

  بله خودروی جک کیفیت قابل قبولی داره بهمراه ظاهر و طراحی مدرن اما بحث اینجا بر سر تمامی چینی هاست که اگر کشور دیگری مانند کره یا ژاپن اینقدر که چینی ها در حال حولان هستن در ایران حضور داشتند حداقل یکشری تکنولوژی ساخت و یک الگوی بین المللی به ایران وارد میکردن نه مثل چین که خودش کپی میکنه

  • در پاسخ به: sunmartin

   سعید | اسفند 28, 1394 | لینک نظر

   کیا وهیوندای در ایران حضور داشته ودارند.کیا ریو کیا پراید.هیوندای ورنا واونته واتوبوس و مینی بوس های هیوندای هم هستند.فکر نمیکنم هیچ تکنولوژی توسط کره به ایران وارد شده باشه در طول مونتاژ این خودروها.جز بدبختی که در اثر حضور پراید شاهدش هستیم.هیچ ابی از کره ایها برای ما گرم نشده وچیزی از الگوی بین المللی هم ندیدیم.سانمارتین کارنامه کره در ایران سیاه تر از پژوه.لطفا اینقدر طرفداری نکن.چشم هات را بر روی حقایق باز کن

 7. مهدی | اسفند 28, 1394 | لینک نظر

  سلام من یک ماهی هست که جک اس 5 گرفتم برخلاف نظر همه ی دوستان بسیار عالیه و هیچ مشکلی نداره کسانی که این ماشین رو دارن میدونن منچی میگم توسان با قیمت دوبرابر چیزی از جک بیشتر نداره باید بپذیریم که چین واقعا پیشرفت کرده مخصوصا تو صنعت خودرو حالا ده سال دیگه ببین چی بسر بازار خودروی دنیا میاره

  • در پاسخ به: مهدی

   کاوه | اسفند 29, 1394 | لینک نظر

   جناب مهدی واقعا فکر میکنی اس5 هیچی از توسان کم نداره؟!کاری به تفاوت محرز در کیفیت ندارم سیستم 4wd توسان اختلاف کمی نیست که بخواهید به این راحتی از کنارش بگذرید.
   اس5 یکی از کاستی های اساسی چینیها را که نداشتن شتاب باشد را به کمک توربو برطرف کرده که امیدوارم دوام لازم رو داشته باشه که البته تفاوت دیگر اس5 با شتاب مناسب با توسان گیربکس اون هست که اس5 دنده ایست و توسان اتوماتیک .البته دید شخصی من برتری در اتوماتیک به دستی نمیبینم ولی از نظر قیمت دست کم 10میلیون قیمت را افزایش میدهد.
   اس5 اتوماتیک به هیچ وجه توان برابری با شتاب توسان اتوماتیک را ندارد.

 8. غریب آشنا | اسفند 28, 1394 | لینک نظر

  با سلام وعرض ادب به تمامی دوستان دوستدار ایران و صنعت خودرو .بنده کارشناسی بلد نیستم ولی سوار ماشین میشم یک کم حالیم میشه چی سوار شدم .مشکل ما چینی ها ویا رنو وپژو وکره وژاپن …..نیست .مشکل سیاست تحمیلی دولته .اونا تعیین میکنن مردم چی سوار بشن .مجلس مثلا مردمی ما گروه تحقیق از خودرو سازان تشکیل دادن اخرش چی شد ..سکوت ،سکوت وباز هم سکوت .سر همه اینها تویه آخوره .سیاست فقط تولید کن بده بیرون و بعدش یه چیز میشه رو دنبال می کنن .به خدا نه چینی ها ونه اروپاییها روحشون خبر نداره خودرو بعد از ورود به ایران چی سرش میاد .اونا شرکتهای خودرو سازی رو امین خودشون گذاشتن ،وگرنه همشون ملتهای هستن که برای انسانیت ظاهری هم که شده تلاش می کنن ،مسلمان نیستن ولی منش مسلمانی دارن،وهمشون واقعا متعهد هستن .چرا صنعت خودرو سازی هیچوقت خصوصی سازی نمیشه ،فقط خدا میدونه چه بانکها وارگانهای دولتی تو این شرکتها سهم دارن .در مورد خودروهای چینی باید بگم ،اگه یه نمایندگی مستقیم وبدون واسطه تو هر استان داشته باشن و تامین قطعات رو سریع انجام بدن حتما بازار رو تو ایران بدست میگیرن .ماشین به روز بیاد تو ایران ولی علم شو تو تعمییر و نگهداری نداشته باشن (شرکتهای داخلی )چه فایده داره .ببخشید سرتونو درد اوردم ،درد دل زیاده .

 9. vqh | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

  نظر دوستان رو به این نکته مهم جلب میکنم که قبل از ورود شرکتهای چینی به بازار اپشنهای متعدد وزیاد رو تو ماشینها شاهد نبودیم وبازار رقابت اینروزها خیلی داغه مثلا دنا رو در نظر بگیرید که بدون رقابت وحضور خودروهای چینی شاید 50 میلیون هم بیشتر قیمت میخورد ونظر شخصی من اینه که حذف چینی ها از بازار خودرو دردی دوا نمیکنه وبرعکس شاید باعث پسرفت والبته گران شدن خودروها وسو استفاده بیشتر شرکتهای داخلی از این موضوع بشه وبعنوان مثال بازار کامپیوترومخصوصا گوشی موبایل وتبلت و… جهان رو در نظر بگیرید که بدون ورود چینی ها خیلی از امکانات واپشنها به احتمال زیاد الان بصورت ارزو بود برای اکثریت که درامد زیادی ندارند…

 10. حسین | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

  ساندرو و از نزدیک دیدی؟
  بابا لامصب صد رحمت به پیکان خودمون… انگار نه انگار که سال 2016 هستیم کسل کننده ترین چیزی که تو عمرم دیدم مگه داریم مگه میشه…

  • در پاسخ به: حسین

   شهرام | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

   مثلاً کیا پیکانتو خیلی قیافه داره؟ 70 میلیون پولشه.

   • در پاسخ به: شهرام

    امین | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

    دقیقا کیا پیکانتو رو هم کسی خیلی جدی نمیگیره.

    • در پاسخ به: امین

     شهرام | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

     ساندرو در آینده نزدیک یکی از پر فروش ترین خودرو ها میشه.

 11. شهرام | اسفند 25, 1394 | لینک نظر

  ساندرو از لحاظ ظاهری چه ایرادی داره که اینقدر الکی بهش گیر میدین؟ ی چرخش می ارزه به کل ماشین های چینی.

  • در پاسخ به: شهرام

   امین | اسفند 27, 1394 | لینک نظر

   خیلی زشته بیچاره! امکاناتشم (بخون هنرش) صفره. یار باید اول با قیافه دلبری کنه بعد باهاش زندگی کنی بفهمی اخلاقشم خوبه. کلثوم از ده رومانی آباد که قیافه نداره هنر هم نداره حالا هر چقدرم اخلافش خوب باشه شما میگیریش؟ بعله؟! مبارک باشه…

  • در پاسخ به: شهرام

   aaa | اسفند 29, 1394 | لینک نظر

   ساندرو مثل سایر تولیدات داچیای رومانی و کلا اروپای شرقی طراحی ضعیفی داره

 12. sunmartin | اسفند 25, 1394 | لینک نظر

  جناب سپهر لطفا سایت آپدیت کنید و کامنت های کاربران تایید کنید الان بسیاری از کلمنت های کاربران منتشر نشده که با با این اوصاف هرکس به سایت سرمیزنه با سرتیتر کامنت ها روبرو میشه ولی خود کامنت ها وجود ندارند لطفا این سایت سرپا نگاه دارید چون تنها سایتی هست که دوستان میتونن براحتی در اون اظهار نظر کنند

 13. Masoud | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  با سلام
  دعوای بین ایران خودرو و سایپا برای همکاری بارنو تا جایی که حتی سایپا حاضر به خرید حق منتاژ ال نود از یک سو
  سودجویی رئسا منتاژ گر چینی از مردم از سوی دیگر
  ناتوانایی دولت برای به اوج رساندن بازار به روز های اوجش همه همه ی این ها ما و مردم ایران رو ناچار به خرید خودورو های چینی بی ارزش و بی کیفیت هسته علل بی کیفیت بودن خودرو های چینی رو از یک جهت میتوان به کیفیت بد منتاژ گر و تست های صورت نگرفته رو این خودرو ها باعث بی کیفت شدن این خودرو ها شده
  از طرف دیگه نیامدن خودرو های مدل فول امکانات چینی مثل820 و قیمت بسیار بالای این خودرو در قبال کیفیت بسیار پایین موتور این خودرو اشاره کرد
  زمانی که دولت وام بیست میلیونی میده و چهل میلیون از مردم میگیره
  اگه ایزانخودرو و سایپا به جای تولید خودرو های بسیار بی کیفیت و از رده خارج به تولید و طراحی خود اکتفا میکردن هم نیرو کار زیاد میشد هم صنعت پیشرفت میکرد

  • در پاسخ به: Masoud

   بردیا | اسفند 26, 1394 | لینک نظر

   سلام
   دوست عزیز تمام حرفهای شما رو قبول دارم و در اینکه موتور لیفان 820 نسبت به حجم موتور اسب بخار و گشتاورپایینی تولید میکنه شکی نیست اما اگه بخوایم اینجوری در نظر بگیریم پس موتور کیا اپتیما هم داره قدرت بسیار بسیار کمی نسبت به حجم موتورش تولید میکنه توی سایت اطلس خودرو حد اکثر قدرت موتور اپتیما رو زده 170 اسب بخار با حد اکثر گشتاور 224 و استاندارد الایندگی هر دو موتور یورو 5 هست و اینم در نظر بگیرید که قیمت اپتیما حدودا دو برابر لیفان 820 هستش

 14. امین | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  به نظر من خودروی چینی زمانی باید از بازار ایران حذف بشه که کمپانیهای بزرگ اروپایی کره ای و ژاپنی بتونند خودرویی رو در ایران در همین محدووده 30 میلیون تا 50 میلیون برای قشر متوسط تولید کنند. وگرنه تا زمانی که ارزان قیمت ترین خودروهای اونها مثل تویوتا یاریس. اپل کورسا یا مثلا فورد فیستا و فولکس واگن پولو تو ایران بالای 100 میلیون قیمت بخوره این کار به چه درد مردم میخوره!!؟ صرف اینکه یه خودروی خیلی ارزان قیمت و بدقیافه رومانیایی مثل ساندرو رو که مال سال 2008 هم هست و دو مدل جدیدترش هم به بازار اومده رو در سال 2015 بخوان با قطعات ایرانی و چینی درجه 3 به مردم ایران 50 میلیون تومن بفروشند که فقط بگن هم قیمت چینیهاست که دردی رو دوا نمیکنه. وگرنه کی دلش نمیخواد با 50 میلیون تومن سوار یه خودروی معقول مدل سال ژاپنی یا کره ای یا اروپایی نشه؟! به نظرم بحث در مورد خودروهای چینی به این صورت بحث بی نتیجه و بی منطقی هست. مهمترین اصل انتخاب قیمت خودرو هست. وقتی مردم تو رنج 30 تا 50 میلیون بخوان بین ال نود و 206 و دنا و برلیانس و جک یا لیفان انتخاب کنند معلومه که انتخاب چینیها که اتفاقا از خودروهای ایرانی تولیدی داخل با کیفیت تر و زیباتر و به روز تر هستند انتخاب جذاب تریه. همون 206 تیپ 5 که 36 میلیون هست رو اگر بخوان روش سانروف و سنسور عقب و کی لس بذارند و یه کم هم به قیافش برسند قیمتش به قیمت یه برلیانس 320 دنده ای میرسه. الان یه 206 یا 207 اتومات دست دوم کم کارکرد رو دارند 45 تا 55 میفروشند که تقریبا قیمت برلیانس اتومات یا جک اتومات یا لیفان ایکس 50 اتومات هست که باز هم این چینیها انتخاب بهتری هستند. لا اقل قطعات چینی اونها قطعات چینی استاندارد خود کارخونه است. نه 206 و دنا که قطعات درجه 3 چینی رو انداختند روش. رنو هر وقت تونست یه خودروی مدل 2015 فرانسوی رو تو ایران با قیمت 50 میلیون عرضه کنه باید به خودش جرات بده در مورد این مسایل اظهار نظر کنه. آخه رنو کپچر 120 میلیونی چه دخلی به چینیهای 40-50 میلیونی داره. این خودروهای چینی تو ایران یه آلترناتیوی هستند برای قشر متوسط مردم که از 206 و ال 90 و پرشیا و دار و دسته این خودروهای بیکیفیت و قدیمی خسته شدند و دنبال یه خودروی جدید هستند. تو اینها مثلا جک جی 5 امتحان خودش رو هم خوب پس داده پس چرا مردم نخرند؟! اینقدر تو طرز تفکرمون دگم و بی منطق نباشیم. شما یه آلترناتیو ژاپنی کره ای یا اروپایی مثال بزنید با قیمت 40-50 میلیون. همه چینی سوارها همین فردا خودروی چینیشونو میفروشند و اونو میخرند. شب و روزتون خوش.

 15. sunmartin | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  نمیدونم چرا کامنتم پاک شده درسته باید چینی ها حذف بشن چون بااینکار شاید صنعت خودرو قدری حرکت مثبت کنه که بعید بنظر میرسه اما جناب پیمان خان شمایی که خودت بی ام دبلیو سوار هستی دیگه چرا؟
  اگه قرار بر حذف باشه باید کل خودروهای اکسپیر شده و از جمله خود ال نوت دیگه تولید نشه و نسل جدیدش با همون قیمت 5.500 تا 6000 دلار به دست مشتری برسه
  چینی ها هم کلا باید از چرخه تولید حذف بشن چون حتی نمیشه اونها را بازیافت کرد (خودشون از مواد بازیافتی هستن)ولی اگه قرار باشه بجای چین از هند و مالزی و شرکت اتوواز روسی خودرو وارد بشه که باید کلا قید پیشرفت صنعت خودرو زد

  • در پاسخ به: sunmartin

   شاهین | اسفند 25, 1394 | لینک نظر

   آخه عزیزم شما فکر این هم رو بکن که اگر چینی ها حذف بشن دیگه خودروساران داخلی مملکت که پارس و سمند رو کمش 30% افزایش قیمت میدن

 16. مهرداد | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  حذف خودرو چینی از بازار مساوی است با تاخت و تاز سود جویان و افزایش نجومی قیمت خودرو های ارزان مانند کوئید که همین الان هم اعلان کردن این ماشین با قیمت بیشتر از بازار جهانی در ایران عرضه خواهد شد چه برسد به زمان حذف چینی ها از بازار. وجود خودرو چینی برای کنترل بازار ضروری است.

  • در پاسخ به: مهرداد

   علی جگوار | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

   خیالت راحت! اونقدر چینی ساز هست که اگه پارس خودرو هم این یکی دو مدل چینی رو نزنه به جایی برنخوره!
   کرمان موتور راین خودرو بم خودرو مدیران خودرو کارمانیا دیار خودرو ایرانخودرو بهمن و … !
   پس نیازی نیست غصه نبود چینی ها رو بخوریم!!!

 17. mohammadredha | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  بنظر میرسد رنو خیال نداره در یک بازاررقابتی وارد بشه و خودرو با کیفیت را با قیمت مناسب وارد بازار کنه والا از رقابت با چینی ها واهمه نداشت

  • در پاسخ به: mohammadredha

   علی جگوار | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

   بخش عمده چینی ها رو کرمان موتور و مدیران خودرو مونتاژ میکنند و سهم مونتاژ پارس خودرو اونقدری نیست که رنو ازش بخواد بترسه.

   رنو واقعا خدماتش عالیه. شما میبینید الان مصولات پژو و سایر مونتژی های ایران چه وضعی دارن اما رنو ذره از نظارتش کم نکرده
   بنده یه ال 90 رو برای گارانتی بردم (شهرستان هستم) بری یک مشکل نه
   ندان جدی تمام اون پارت رو عوض کردن و یک بست میخواست که اینا نداشتن و یه بست دیگه جاش بستن. بعد که به خدمات رنو توی تهران اطلاع دادن اونا قبول نکردن! و گفتن فقط باید بست اصلی بسته بشه . و فورا ارسال کردن بعد از ظهرش رسید و بستن!
   حالا اینطور خدماتی رو انصافا کدوم شرکت داخلی ساز یا چینی ساز داره؟!

 18. sunmartin | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  تا مادامیکه چین کیفیت را در تولیدات خود لحاظ نکند و فقط بدنبال سود و منفعت باشد تا زمانیکه تنها با تغییر ظاهر و آپشن های یکبار مصرف ، تست های تصادف آبکی از چینا انکاپ!! و نه یورو انکاپ و بزرگراه های آمریکا
  و نیزاستفاده هرجه بیشتر از ماتریال درجه سوم در محصولات خود را ادامه داده و تنها بازار هدفش کسورهای معلوم الحالی مانند کشورهای آفریقایی با درآمد ناچیز ، عراق و افغانستان و کشورهای به اصطلاح استقلال یافته روسیه باشد آش همین است و کاسه همان بنده خرید خودورهای چینی را هرگز به دوسداران و مصرف کنندگان واقعی پیشنهاد نمیکنم

 19. ali | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  آقای sunmartin متخصص مخالفت باخودروی چینی است .ایشان فراموش کردند که قبل از ورود خودروهای چینی به بازار ایران 18 سال پیش صنعت مونتاژ خودرو ایران تکنولوژی 20 سال قبل تر آن را از فرانسه تقدیم ملت بیچاره ایران کرد . صنعتی که جز خالی کردن جیب ملت هیچ هدفی ندارد . و اصولا” هیچ اعتقادی به جهانی شدن و ارتقا کیفیت نشان نمی دهد . همینطور فرانسه اگر خواهان پیشرفت صنعت خودرو در ایران بود خودروهای منسوخ شده اش را به ایران وارد نمی کرد . امروزه چین بزرگترین و اولین تولید کننده خودرو در جهان است و تا عرض اندام در بازارهای جهانی راهی ندارد . و صد رحمت به چین اگر خودرویی در ایران وارد می کند طراحی و تکنولوژی روز دنیا است . مطمئن باش آقای سن مارتین چند سال آینده تمام مردم دنیا سوار خوردی چینی خواهند بود و این جمله معروف آقای جرمی کلارکسون در برنامه تخت گاز است. دیگر زمان آن گذشته است و خودروهای فرانسوی آش دهن سوزی نیستند . اندکی چشمان خود را باز کنید تا رشد اقتصادی چین را هم ببینید . همین ورود خودروهای چینی است که لرزه بر اندام صنعت پوسیده مونتاژ خودروهای منسوخ شده فرانسوی در ایران انداخته است

  • در پاسخ به: ali

   رامتین | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

   با نظرت مخالفم. خودروی چینی در دنیا فقط میتونه از نظر تیراژ موفق باشه نه فناوری. شما برو ایتالیا یک خودروی چینی میبینی اونجا؟ با اینکه هر کسی سلیقه ای داره، من به شخصه با توجه به تجربه سواری، مثلا رنو سفران را 10 برابر بهتر از سوناتا و 1000 برابر بهتر از لیفان820 و تقریبا برابر با کمری میدونم.

   • در پاسخ به: رامتین

    فرامرز | اسفند 25, 1394 | لینک نظر

    خودروهای چینی نمیتونن رو دست خودروهای روز آلمان و ژاپن و … بیان ولی خیلی راحت از تکنولوژی ۱۰ سال قبل فرانسه و رومانی بالاترن. همین خودروهای چینی نبودن عموم مردم هنوز شیشه برقی و آینه تاشو رو آپشن میدونستن. مطمئناْ اگه تعرفه واردات پایین باشه هیچ خودروسازی اندازه چینی ها در بازار ایران موفق نخواهد بود. خود شما حاضری با ۳۰ تومن جک جی ۵ سوار شی یا ۴۰۵؟

  • در پاسخ به: ali

   کاوه | اسفند 28, 1394 | لینک نظر

   جناب علی درسته که حافظه تاریخی ما ایرانیها بسیار ضعیف است ولی نه در این حد که 20 سال پیش را به کلی فراموش کنیم.در دوره اول ورود خودروهای اروپائی شامل برندهائی مانند مرسدس و ب ام و , آئودی , پژو ,فیات ,جگوار و….که همزمان با تولید در اروپا وارد بازار ایران هم میشدند خودروهائی مانند ب ام و 2002 ,آئودی 100 ,پژو 504 ,فیات 131 و 132 و…
   در دور دوم ورود خودروهای اروپائی برای مونتاژ که البته محدود شدند به برند پژو و تعداد بسیار بسیار کمی مرسدس بازهم آخرین ساخته های پژو برای مونتاژ با انتخاب ایران خودرو به ایران داده شدند مانند 405 که 2سال از خودرو سال اروپا شدنش گذشته بود و 206 که اونهم 2سال از تولیدش گذشته بود و در زمان خودشون ماشینهای فوق العاده ای بودند و متاسفانه هنوز هم در رده قیمتی این 2خودرو , چین نتونسته ماشینی حتی تولید سال 2015 به شرکای ایرانی خودش برای تولید بدهد .بنابراین اینکه در 18 سال پیش خودروهای 20 سال پیش فرانسوی به ایران داده شده باشند گفته بی پایه و صرفا تبلیغاتی برای ماشینهای بسیار بد چینی هست.

   حالا ببینیم چینیها با چه خودروهائی به ایران آمدند.1- ام وی ام 110 اونم زمانی که ایرانیها با ماشینی مانند دوو ماتیز آشنا شده بودند 2-لیفان 520 که اصلا نیازی به گفتن ما نداره خود لیفان 520 را یکی از بدترین تولیدات خودش میدونه 3- چری a5 و بعد از اینها ادامه داد با ام وی ام 530 و لیفان 620 و وقتی دید مردم ایران با خودشونم سر جنگ دارند و حاضرند برای چشم و هم چشمی و صرفا تو چشم بودن دار و ندارشون را بدهند تا سوار یک ماشین شبه شاسی بلند شوند روی پلتفرم 530 و 620 یکی یه دونه اتاق بلند گذاشت و چین منصف شما در ابتدای ورود لیفان ایکس60 تا اونجائی که تونست مردم رو تیغ زد و با قیمت باور نکردنی 78 میلیون در سال 92 به فروش رسوند و اون یکی هم ایکس33 را به بازار داد.
   بنابراین دوست عزیز نه چین و نه هیچ کشور دیگری در روابط تجاریشون با کشورهای دیگر بجز سود خودشون اولویت دیگری ندارند.
   در مورد گفته آقای کلارکسون که بعد از کلی انتقاد از کپی های ناشیانه چینیها گفت : منتها با این تیراژ بالای تولید در چین احتمالا تا 5سال دیگه همه سوار ماشین چینی میشوند که جیمز می در جواب گفت : بله بیچاره ایم بیچاره . اونم بعد از روندن ماشینهای درجه یک چینی نه لیفان و چری و…
   ولی خوشبختانه حدود 5سال از اون برنامه میگذرد و همه سوار ماشین چینی نشدند حتی خود چینیها.

 20. sunmartin | اسفند 24, 1394 | لینک نظر

  خودروهای چینی نه تنها صنعت مونتاژ کاری خودروی ایران را به سوی پیشرفت سوق نمیدهند بلکه عاملی همچون سدی محکم دربرابر ورود علم و تکنولوژی جدید اروپایی و آسیایی به داخل مملکت هستند و تنها راه راه برای سود بیشتر چین و مستعد نمودن محیطی به وسعت یک کشور در اختیار آزمون و خطای چین قرار میدهند خودرکی چینی باید از چرخه مونتاژ و تولید حذف شده تا جا برای سایر شرکت ها باز شود