مزدا 3 2016 در برابر هوندا سیویک 2016

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۸ فروردین ۱۳۹۵ | 8 نظر

هنگامی که صحبت از سدان‌های کامپکت با تمرکز بر رانندگی سرگرم کننده پیش می‌آید مزدا ۳ همواره یکی از گزینه‌های خوب است. در واقع، این ویژگی و سایر ویژگی‌های این خودرو باعث شد که در سال ۲۰۱۴، از طرف وب‌سایت autoguide مزدا ۳ به عنوان خودرو سال انتخاب شود.

اما از طرفی رقیب وطنی مزدا ۳ یعنی هوندا سیویک جدید نیز توانست از طرف وب‌سایت autoguide عنوان خودرو سال ۲۰۱۶ را تصاحب کند. خب حالا تصمیم‌گیری دشوارتر شد، کدام‌یک از آن‌ها انتخاب بهتری هستند؟

سیویوک جدید مزدا-3

با توجه به لغو تحریم‌ها احتمالاً در آینده‌ای نزدیک شاهد ورود این دو سدان محبوب به کشورمان خواهیم بود و با توجه به سابقه خوب هر دو آن‌ها در بازار کشور و بازه قیمتی ۹۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی که برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود، مطمئناً استقبال خوبی از این دو خواهد شد. پس پیشنهاد می‌کنم با ما همراه باشید تا ویژگی‌های هر کدام را بررسی کنیم و ببینیم که کدام‌یک متناسب با اولویت‌ها و سلایق ما هستند.

طراحی برتر

در کنار یکدیگر، مزدا هنوز هم بعد از این همه سال بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و طراحی آن طی سال‌ها تکامل یافته است. اگر چه طراحی سیویک نسبت به قبل بهتر شده و همچنین مانند یک ماشین بالغ به نظر می‌رسد، اما همچنان کارشناسان برای دسته بندی آن به مشکل بر می‌خورند.

در داخل، هر دو فضای داخلی راحت و زیبایی ارائه می‌کنند که حس ارزنده بودن را منتقل می‌کند. در کابین آن‌ها هیچ چیز گیج کننده، زشت و یا بی‌کیفیت نیست. مزدا با تمرکز بر روی برخی از جزئیات مثل دوخت قرمز رنگ، استفاده از چرم، استفاده از کلیدهای بزرگ‌تر دکمه‌های واقعی و یک کلید ولوم باعث ارائه یک تجربه لمسی بهتر شده است. سیویک کلیدهای کمتری دارد و ولوم کنترل صدا ندارد که باعث می‌شود کمی کمتر کاربر پسند باشد.

سیویک جدید مزدا 3-9

من مجموعه کیلومتر شمار کاملاً دیجیتال سیویک را دوست دارم و کارکرد سیستم سرگرمی کاربر پسند آن را ترجیح می‌دهند. صفحه نمایش لمسی پاسخگو است و حرکت در منوها به اندازه کافی آسان می‌باشد. صفحه نمایش دیجیتال داخل داشبورد علاوه بر کیلومتر شمار، تمام اطلاعات مهمی که اغلب به آن نیاز دارید را نمایش می‌دهد و شما می‌توانید با شخصی‌سازی تنظیمات، اطلاعاتی را که می‌خواهید نمایش داده شوند را مشخص کنید.

سیویک جدید مزدا 3-8

مزدا دارای صفحه نمایش لمسی و یک کنترلر چرخشی است که مانند جوی استیک کار می‌کند، اما نمی‌توان به وسیله آن همه گزینه‌های روی صفحه نمایش را کنترل کرد، ولی در عوض شما را در حرکت در منوها به خوبی یاری می‌کند. در سیستم سرگرمی مزدا بیش از حد از منوهای پر پیچ و خم استفاده شده، که باعث سردرگمی کاربر می‌شود و از ویژگی کاربر پسندی آن می‌کاهد.

برتری های تکنیکی

سیویک نسبت به قیمت خود ویژگی‌های مناسب و مجللی ارائه می‌کند که عبارت‌اند از: شارژر بی‌سیم تلفن همراه Qi، کروز کنترل تطبیقی، سیستم کمکی حفظ مسیر، اپل CarPlay، اندروید اتو، و همچنین دوربین بزرگ LaneWatch که تمام نقاط کور را پوشش می‌دهد. تمام این ویژگی‌ها تنها در سیویک وجود دارد و در مزدا نمی‌توان آن‌ها را یافت.

سیویک جدید مزد 3

مزدا از ویژگی‌های نظارت بر نقاط کور و یک صفحه نمایش سر بالا برخوردار است، اما چندان ارزنده به نظر نمی‌رسند و مفید بودنشان اثبات نشده است.

سیویک همچنین فضای بیشتری برای بالای سر و پاهای سرنشینان جلو و عقب فراهم کرده است و فضای صندوق عقب آن هم بسیار بزرگ‌تر است.

سیویک جدید مزدا 3-2

سیویک جدید- مزدا 3-3

آزمایش رانندگی

ما همیشه مزدا ۳ و بسیاری از محصولات مزدا را به واسطه رانندگی دینامیک آن‌ها دوست داریم. مزدا در ارائه تجربه رانندگی خوب مهارت دارد و حتی در یک ماشین جمع و جور، نیز قادر به ارائه یک رانندگی جذاب است. شما می‌توانید روح میاتا را در هر خودرو مزدا احساس کنید، و مزدا ۳ نیز از این قاعده مستثنا نیست. به عنوان مثال فرمان مزدا پاسخگو، سخت و کاملاً موزون است، چیزی که برای یک خودرو در این بخش قابل توجه است. مزدا همچنین گیربکس شش سرعته اتوماتیک با پدال شیفتر ارائه می‌دهد، چیزی که در هوندا نمی‌توان یافت.

سیویک جدید مزدا 3-1

اگرچه مزدا از موتور بزرگ‌تر ۲.۵ لیتری چهار سیلندر با توان ۱۸۴ اسب بخار بهره می‌برد که ۱۰ اسب بخار بیش‌تر از هوندا با موتور چهار سیلندر ۱.۵ لیتری توربو با توان ۱۷۴ اسب بخار به همراه دارد. توربو واقعاً به افزایش بهره‌وری سیویک کمک کرده است. مزدا هنوز هم کمی خشن هست و موتور و انتقال قدرت آن به نرمی سیویک نیست. درست که گیربکس سیویک CVT است، اما یکی از بهترین CVT هایی است که من تاکنون تست کرده‌ام. به طوری که در حین رانندگی من فراموش کردم که گیربکس سیویک CVT است. این یک CVT خوب است و خبری از پاسخگویی نامناسب و هیچ‌کدام از ویژگی‌های بدی که در بسیاری از CVT ها احساس می‌شود نیست.

مشخصات و ویژگی ها

هوندا از نظر قدرت و پویایی در رانندگی به پای مزدا نمی‌رسد، اما این بدان معنا نیست که کاملا تنبل است. این اسپرت‌ترین (غیر از مدل Si) سیویک هست که تا به حال دیده ایم، اگر چه آن‌طور که باید اسپرت‌ نیست، اما رانندگی‌ آن قابل پیش بینی است و احساس اعتماد به نفس را در راننده ایجاد می‌کند. هوندا همچنین در تعویض دنده کمی سریع‌تر از مزدا عمل می‌کند.

سیویک جدید مزدا 3-4

موتور توربو هوندا حجم کمتری دارد، بنابراین مصرف سوخت کمتری نیز دارد. بعد از پیمایش یک مسافت یکسان که شامل رانندگی در شهر و اتوبان بود مصرف ترکیبی در مزدا ۹.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر نمایش داده شد درحالی‌‌که سیویک ۷.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوزاند، بنابراین به لطف گیربکسCVT، موتور کم‌حجم‌تر و وزن کمتر‌، تفاوت بزرگی در مصرف سوخت ترکیبی آن‌ها به وجود آمده است.

آرامش در سفر

یکی از اولین چیزهایی که پس از رانندگی با هر دو اتومبیل متوجه می‌شوید این است که سیویک چقدر احساس راحتی بیشتری ایجاد می‌کند. رانندگی آن نرم است و داخل کابین بسیار ساکت‌تر از مزدا است این راحتی در جاده‌های ناهموار بیشتر به چشم می‌آید. از سوی دیگر، اگر چه در مزدا احساس می‌کنید خودرو کاملاً به جاده چسبیده، اما به دنبال آن هنگام عبور از ناهمواری‌ها احساس خشن‌تری به شما منتقل می‌شود. این تقابل راحتی بیشتر و عملکرد بهتر است.

سیویک جدید مزدا 3-7

بسیاری از مردم هنگامی که پشت فرمان سیویک جدید می‌نشینند، با خود می‌گویند “آیا این یک سیویک است؟” همه با مشاهده ویژگی‌های لوکس و بالغ سیویک شوکه شده بودند. اگر من چشمان مسافران را می‌بستم و به آنها می‌گفتم این یک آکورد بود، آنها تفاوت بین این دو را تشخیص نمی‌دادند. این یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که ارزش سیویک را بالا برده است. این احساس باعث می‌شود سیویک یک کلاس بالاتر از مزدا ۳ به نظر برسد اما با این حال مزدا هنوز هم یکی از بهترین‌ها در این بخش است.

نتیجه گیری

سیویک جدید مزدا 3-5

اگر لذت رانندگی برای شما فاکتور مهمی است مزدا ۳ انتخاب مناسبی است. با توجه به تجربه رانندگی آن، مزدا از این نظر در سگمنت خود یکی از بهترین‌ها است.

اما از جهات دیگر، هوندا سیویک موقعیت بهتری دارد. سیویک کمی گران‌تر از مزدا هست، اما شما ویژگی‌های بیشتری در اختیار خواهید داشت، مصرف سوخت کمتر، راحتی بیشتر و امکانات آن در این قیمت، آن را ارزنده‌تر از قبل کرده است.

سیویک مزدا-جدول

سیویک مزدا جدول-3

سیویک مزدا جدول -2

منبع : پدال

8 دیدگاه

 1. هادی | فروردین 9, 1396 | لینک نظر

  مزدا 100
  سیویک 80

 2. آرش | فروردین 12, 1395 | لینک نظر

  تکنولوژی موتور اسکای اکتیو در مزدا آینده خودرو سازی دنیا ست

 3. sunmartin | فروردین 9, 1395 | لینک نظر

  مسلما سیویک طراحی زیباتر با کیفیت مثال زدنی دارد اما مزدا خودروی کمی نیست و بلحاظ عملکرد موتور بسیار بهتر از هم وطنان خویش مانند میتسو و تویوتا است و تقریبا با نیسان برابراست اما در یک جمع بندی مزدا برتری مشهودی دارد بلحاظ آپشن و قدرت و مانور و حس بهتری از یک خودروی اسپرت القا میکند چه آنکه سیویک بی صداتر و آرامتر است و این خاصیت cvt های سازگار است
  از نقطه نظر کیفیت بی برو برگرد هوندا مقام داری میکند و از محصولات درجه یک آسیا است
  اما بلحاظ کیفیت رانندگی هندلینگ و آرگونومی مزدا برتر است

 4. Joker | فروردین 8, 1395 | لینک نظر

  انتخاب من هوندا سیویک ! اصلا قیافش با آدم حرف میزنه!

 5. مسعود | فروردین 8, 1395 | لینک نظر

  مزدا بهتره شک نکنید
  اما به اندازه 10% بهتره!!!!
  فاصله خیلی نزدیکه

 6. محمد رضا | فروردین 8, 1395 | لینک نظر

  به نظرم جای محل نصب پلاک در مزدا 3 اشتباه است و باعث زشت شدن ماشین شده و به نظرم اگه مثل آلفا جولیتا و متسو لنسر در گوشه های سپر نصب میشد زیبایی بیشتری داشت

  • در پاسخ به: محمد رضا

   linkoln6ft | فروردین 9, 1395 | لینک نظر

   درسته ، اما اگه پلاک رنگ مشکی بود ، بهتر بود.
   البته این ماشین تست هست که پلاک اینطور نصب شده و معمولا پلاک برای مدل های جدید مزدا پایین جلوپنجره نصب میشه مثل عکس زیر
   http://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2014-mazda-6-new.jpg

   هویت یه ماشین بعد از لوگو شرکت ، جلو پنجره میتونه باشه.
   فرض کنید پلاک روی دماغه بی ام و نصب بشه!!!

   • در پاسخ به: linkoln6ft

    محمد رضا | فروردین 9, 1395 | لینک نظر

    فرمایش شما صحیحه.پلاک های اروپایی از این بابت مشکلی ندارند
    مشکل پلاک های آمریکایی و حتی منطقه آزاد خودمونه
    من مزدا اروند پلاک دیدم که به همین شکل پلاکش نصب شده بود که واقعا تو ذوق میزنه و زیباییشو خراب کرده