انتخاب خودروهای پلیس در ایران، چرا و چگونه؟

افشین خالدی | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | 6 نظر

پلیس سانتافه در ناوگان پلیس

افشین خالدی
چند روزی است تصویر یکدستگاه هیوندای سانتافه پلیس در شبکه های اجتماعی منتشر شده ، این سوال را در بین مردم به وجود آورده اصولا خرید خودرو برای پلیس ایران بر چه هدف و مبنایی صورت می گیرد؟ در این مورد ذکر چند نکته لازم است:
1-  دولت ایران سالهاست راه ورود خودروهای وارداتی را به بهانه حمایت از تولید خودرو در داخل کشور محدود کرده و حمایت از تولیدات داخلی را یک اصل می داند، سوالی که مطرح می شود آن است که خود چرا از این اصل استفاده  نمی کند؟ اگر خودروهای داخلی پس از 50 سال  به آن اندازه ای خوب نیستند که در پلیس مورد استفاده باشند پس چطور مردم ایران باید به اجبار آن را خریداری کنند؟ اگر چه مشخص است که این توان اکنون وجود دارد و برخی از خودروهای تولید داخل به راحتی قابلیت تبدیل شدن به خودروهای پلیس را دارند.
2-   خودروی سانتافه یک شاسی بلند شهری با قابلیت خارج از جاده ای ضعیف و قابلیت داخل جاده ای مناسب است که برای مصرف خانواده طراحی شده، این خودرو یکی از محبوب ترین خودروهای تولیدی هیوندای در جهان است که مورد توجه خریداران ایرانی نیز قرار گرفته و حتی به عنوان پرفروش ترین خودروی وارداتی سالهای اخیر هم در ایران مطرح شد، اما این خودروی شاسی بلند شهری چه کمکی به پلیس ایران می تواند بکند؟این  در حالیست که خودرو های مطرح شاسی بلند با قابلیت خارج از جاده ای بالا  همانند تویوتا لندکروزر هم در بازار کشور وجود دارند. اگر بنا بر خرید یک خودروی شاسی بلند برای شرایط سخت جاده ای بوده است که سانتافه قطعا فاقد آن قابلیت است و اگر پلیس برای تعقیب و گریز مجرمین می خواهد آن را استفاده کند ،بازهم سانتافه فاقد آن قابلیت است. اصولا سانتافه هیچ قابلیت خاصی برای پلیس بودن در ایران ندارد!
3-  متاسفانه در پانزده سال گذشته خرید خودرو برای ارگان های دولتی به یک چالش عجیب در ایران تبدیل شده است. از  خرید 4 هزار خودروی بنز پلیس که بیشترین کاربرد آن توقف در سر چهارراه ها برای جریمه کردن متخلفین بود (حتی با یک سمند هم این هدف حاصل می شد)، تا خرید هامر آمریکایی و آی ایکس 55 کره ای برای نهاد های دولتی دیگر و ده ها مثال دیگر از این دست که نشان از این قضیه دارد که این خریدها اصولا بدون هدف و کارشناسی های لازم انجام می گیرد.

4-آنچه که مشخص است خرید خودرو مانند هر مسئله دیگری نیازمند تخصص و کارشناسی مشخص خود است. هر ارگان و نهادی با توجه به نیاز خود باید نسبت به خرید خودرو اقدام نماید در غیر اینصورت علاوه بر آنکه قدرت عملیاتی خاص مورد نیاز آن نهاد از بین می رود موجب خسران بیت المال و هدر روی سرمایه  های ملی می شود.

از سراسر وب
پیشنهاد از

6 دیدگاه

 1. بله متاسفانه ماشین خارجی برای دولت عید است اما برای مردم عیب

 2. کوروش | فروردین 24, 1395 | لینک نظر

  فقط میگن خوشتیپ باشه
  آخه ماشین پلیس به این گندگی مثل ماکسیما چه قدرت مانوری میتونه داشته باشه

 3. سعید | فروردین 24, 1395 | لینک نظر

  بعیده بابتش پول داده باشن.مصادره ای بوده یا در گمرک مانده یا هر چیز دیگه ای

 4. رضا | فروردین 23, 1395 | لینک نظر

  جز تایید 100% حرف کامل ، دقیق و به جا تون برای این سیاست اشتباه و ظالمانه دولت چیزی ندارم بگم ، حرفاتون درد مشترک حداقل 70% مردم هست… با تشکر از سایت و کانال بی نظیرتون

 5. رضا | فروردین 23, 1395 | لینک نظر

  احتمالاً مصادره شده و می تونه خریدی هم صورت نگرفته باشه!

 6. مهدی | فروردین 23, 1395 | لینک نظر

  یادش بخیر سال 81 اولین سری ماشینهای بنز رو دادن به پلیس.بیچاره راننده که ماشین تحویلش بود حتی قالپاق های ماشینم دراورده بود اون زمان 200 هزار پولشون بود.میگفتن تو اموزشهای قبل تحویلدادن گفتن اولینو مهمترین چیز اینه با این ماشینها تعقیب و گریز نکنید .ما هم سرباز بودیم میخندیدیم میگفتیم پس به چه د ردی میخوره.الانم بازم همون اش و همون کاسه