کاهش فروش گریبان ایران خودرو و سایپا را گرفت

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | 4 نظر

 آمار تولید خودروهای داخلی طی فروردین‌ماه امسال، در حالی اعلام شد که طبق آن، سه خودروساز بزرگ کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی 2/ 6 درصدی را در محصولات سواری تجربه کردند.

طبق این آمار، غول‌های جاده مخصوص همچنین با کاهش تیراژ نسبت به اسفندماه 94 نیز مواجه شدند؛ به‌نحوی‌که تولید آنها 6/ 41 درصد افت کرده است. این میزان افت البته از نظر خودروسازان چندان مساله عجیب و غیرمنتظره‌ای به شمار نمی‌رود، زیرا به گفته آنها، دلیل اصلی کاهش تولید خودرو در اولین ماه امسال و کلا هر سال (نسبت به اسفندماه)، تعطیلات نوروز است. به گفته خودروسازان، تعطیلات نوروز سبب پایین آمدن تیراژ می‌شود و این افت طبیعی، در ماه‌های بعدی جبران می‌شود. هرچند این گفته خودروسازان منطقی است، اما با توجه به کاهش تیراژ در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، مشخص می‌شود غول‌های جاده مخصوص امکان افزایش تولید را نداشته‌اند.

در این مورد دو فرضیه وجود دارد؛ اول اینکه خودروسازان به دلایل فنی (مثلا کمبود قطعه) دچار کاهش تولید شده‌اند و دوم اینکه شرایط رکودی بازار اجازه بالا رفتن تیراژ را به آنها نداده است. در این بین، فرضیه دوم قوی‌تر به‌نظر می‌رسد، چه آنکه نخست با توجه به لغو تحریم‌ها، شرایط تامین قطعه، مناسب‌تر از گذشته شده و دیگر اینکه بازار در رکودی کم‌سابقه به‌سر می‌برد. به‌عبارت بهتر به‌نظر می‌رسد این رکود سبب شده خودروسازان در تولید احتیاط کرده و افزایش تیراژ را به آینده (هر زمان که بازار روی خوش نشان داد و از سنگینی رکودش کم شد) موکول کنند. در حال حاضر بازار به دلایل مختلف از جمله قیمت‌های بالا، قدرت خرید پایین مشتریان و البته خوش‌بینی آنها به آینده، در رکود به‌سر می‌برد و مشخص نیست این شرایط تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

اما به سراغ آمار برویم و ببینیم خودروسازان بزرگ کشور در اولین ماه امسال چه کرده‌اند.

در مجموع طی فروردین امسال 47 هزار و 777 دستگاه محصول سواری در سه خودروساز بزرگ کشور به تولید رسیده که در این بین، ایران خودرویی‌ها با تیراژی 28 هزار و 693 دستگاهی، 6/ 3 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش را تجربه کرده‌اند. سایپا و پارس‌خودرو نیز به ترتیب تیراژی 12 هزار و 482 دستگاهی و 6 هزار و 602 دستگاهی داشته‌اند که اولی با افتی 20 درصدی روبه‌رو شده و دومی 7/ 18 درصد افزایش را به خود می‌بیند. سه خودروساز بزرگ کشور همچنین در مقایسه با اسفند سال گذشته، در مجموع 6/ 41 درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند و در حالت تفکیکی نیز ایران خودرو 2/ 42، سایپا 6/ 37 و پارس‌خودرو 9/ 45 درصد افت تولید را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند. اما در بین خودروهای تولیدی، تیراژ پژو 206 (در مجموع مدل‌های ‌هاچ‌بک و صندوقدار) کاهشی 9/ 5 درصدی را تجربه کرده و پارس نیز افتی 7/ 11 درصدی را به خود می‌بیند. با این حال اما دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام 405، صاحب افزایش تیراژ 2/ 8 درصدی شده است.

کاهش تولید خودرو-1

ایران خودرویی‌ها در تولید سمند نیز با افزایش تولید روبه‌رو شده‌اند، چه آنکه طی فروردین‌ماه امسال بیش از چهار هزار و 700 دستگاه از این محصول به تولید رسیده و در نتیجه 1/ 10 درصد به تیراژ آن اضافه شده است. آمارها از دنا و رانا نیز خبر می‌دهند که اولی با تیراژی 931 دستگاهی، 5/ 45 درصد کاهش تولید را تجربه کرده و دومی نیز که 929 دستگاه تولید داشته، 4/ 45 درصد افت را به خود می‌بیند. اما به مشهد برویم و ببینیم ایران خودرویی‌ها در این سایت خود چه کارنامه تولیدی را به جا گذاشته‌اند. آن‌طور که آمار می‌گوید، سایت خراسان ایران‌خودرو در اولین ماه امسال حتی یک دستگاه سوزوکی گرندویتارا نیز به تولید نرسانده تا این مونتاژی ژاپنی، افتی 100 درصدی را تجربه کند.

نکته دیگر در مورد سایت خراسان این است که نام‌هایما (شاسی بلند چینی و مونتاژی جدید ایران خودرو) از لیست محصولات تولیدی آن حذف شده است. از ایران خودرو به سایپا برویم، جایی که محصولات مونتاژی آن با افزایش تیراژ روبه‌رو و پراید و تیبایش کاهش تولید داشته‌اند. در این بین، آریو که محصولی چینی به شمار می‌رود، 6/ 33 درصد افزایش تیراژ داشته و سراتو کره‌ای هم 8/ 12 درصد به تیراژش اضافه شده است. سایپایی‌ها همچنین یک خودرو چینی دیگر به نام برلیانس را مونتاژ می‌کنند که تیراژ آن را در فروردین‌ماه به 272 دستگاه رسانده‌اند. این محصول البته در پارس‌خودرو نیز مونتاژ می‌شود که تیراژ آن 335 دستگاه گزارش شده است. در مجموع سایپا و پارس‌خودرو توانسته‌اند تولید این محصول چینی را در مقایسه با فروردین سال گذشته،

بیش از 5/ 12 برابر کنند. بر اساس آمار منتشره اما سایپا و پارس‌خودرو در مجموع 10 هزار و 584 دستگاه پراید را طی اولین ماه سال جاری تولید کرده‌اند که این آمار نشان از کاهش 4/ 26 درصدی تولید این محصول نسبت به فروردین 94 دارد. در کنار پراید اما تیبا نیز با افت تیراژ روبه‌رو شده، چه آنکه سایپایی‌ها در فروردین‌ماه امسال چهارهزار و 343 دستگاه تیراژ داشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، 3/ 24 درصد کاهش را تجربه کرده است. تیبا علاوه‌بر خطوط تولید مرکزی سایپا، در سایت کاشان این شرکت نیز به تولید می‌رسد. نگاهی هم به آمار تولید تندر-90 بیندازیم، خودرویی که آمار می‌گوید با افزایش تیراژ طی فروردین‌ماه امسال روبه‌رو شده است. بر این اساس، تیراژ تندر-90 در بازه زمانی موردنظر به سه هزار و 603 دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 4/ 88 درصد افزایش را به خود می‌بیند. در حالت تفکیکی، ایران خودرویی‌ها با تیراژی 857 دستگاهی، توانسته‌اند تولید تندر-90 خود را هفت برابر کنند. این در شرایطی است که پارس‌خودرو نیز توانسته با تیراژی دو هزار و 756 دستگاهی، تولید تندر-90 را 9 برابر کند. 878 دستگاه از تندرهای تولیدی پارس‌خودرو، مدل ‌هاچ بک یا همان ساندرو بوده‌اند.

4 دیدگاه

 1. محسن | اردیبهشت 20, 1395 | لینک نظر

  آخه کی پول داره 20-30-40 میلیون همینطور کیلویی پول بابت خودروئی بده که هرروز یه جاش خراب میشه؟ هر یه دونه هزار تومنی با بدبختی در میاد. اینام که چپ و راست عوارض و مالیات و سهم فلان نهاد رو بهش اضافه میکنن و گرونتر میشه. فروش اقساطی هم باشه، بازپرداختش توی این وضع اسفبار اقتصادی برای خیلی از مردم مقدور نیست.

 2. سعید | اردیبهشت 19, 1395 | لینک نظر

  به امید بسته شدن ایران خودرو و سایپا و افتتاح کارخانجات فرش ایرانی

 3. حسین | اردیبهشت 19, 1395 | لینک نظر

  ایشالا به زودی خبر ورشکست شدنشون رو بشنویم

  آمین

 4. شهریار | اردیبهشت 19, 1395 | لینک نظر

  سحر نزدیک است یاران…..صبر کنید