کدام خودرو داخلی رقابتی است؟ گره کور صنعت خودرو را از ریشه باز کنید

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | 4 نظر

فربد زاوه

کارشناس خودرو

شورای رقابت یا توان مقابله با ریشه‌های انحصار را ندارد یا روش‌هایی که انحصار را در کشور کم کند، ولی به منافع ملی و تولید ضربه نزد را نمی‌شناسد؛ بنابراین شورا تنها راه حل باقیمانده (قیمت‌گذاری) را انتخاب کرده است. قیمت‌گذاری آخرین حلقه مبارزه با انحصار بوده و معمولا در هیچ بازاری مطلوب نیست. شاید ساده‌ترین شیوه برخورد با فضای انحصاری، کاهش تعرفه واردات خودرو باشد. این کاهش تعرفه که به وضوح می‌تواند تولید در مقیاس ملی را آسیب‌پذیر کند از سوی نهاد دولتی و حاکمیتی پذیرفته نیست. تعرفه واردات مهم‌ترین ابزار شناخته شده برای تنظیم رقابت در بازار است. این ابزار به ندرت توسط عوامل داخلی یک کشور به کار گرفته می‌شود و تبعات آن در بسیاری از موارد می‌تواند ضرر و زیان را متوجه کلان اقتصاد کشورها کند. کاهش تعرفه می‌تواند اشتغال را هدف‌گیری و سبب شود موج ورشکستگی و بیکاری در کشور راه بیفتد.

در عین حال، تاثیر افزایش واردات کالاهای با ارزش بالا مانند خودرو در سایر بازارها خصوصا بازارهای پولی و مالی و نرخ ارز، فراتر از آن است که با صفر کردن تعرفه منتظر کاهش قیمت‌ها باشیم. در نتیجه به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین این ابزار، دخالت در حجم مالکیت تصدی‌گرایانه بنگاه‌های انحصارگرا و ایجاد تعدد در مالکیت‌ها است. در واقع انحصار عمدتا از تمرکز مالکیت به‌وجود می‌آید، در صورتی که رقابت، اثر مستقیم تعدد مالکیت است.

به‌دلیل اینکه خودروسازان ایرانی بیشتر کارخانه تولید محصولات شرکای خارجی خود هستند تا یک خودروساز، تمرکز مالکیت در این شرایط نه تنها هیچ تاثیر مثبت اقتصادی ندارد که سبب می‌شود هزینه‌های سربار، قیمت تمام شده محصولات را بالا ببرد. در کنار این موضوع، اجبار پنهان خودروسازان خارجی به مشارکت با دو شرکت اصلی تولید‌کننده خودرو در ایران، ریشه‌های انحصار را در آینده تقویت می‌کند. این محلی است که شورا باید سریعا به آن ورود و با ممنوعیت مشارکت جدید برای شرکت‌های دارای سهم بازار بالاتر از یک حد مشخص، از تقویت انحصار جلوگیری کند.

کدام خودرو داخلی رقابتی است؟

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی بر آزادسازی قیمت برخی خودروهای داخلی گفت: خودروهای تولیدی خودروسازان داخلی گران هستند؛ بنابراین قیمت آنها نباید آزاد شود. امرالله امینی اظهار کرد: شورای رقابت اعلام کند کدام خودروی داخلی در شرایط رقابتی تولید و عرضه‌ می‌شود که می‌خواهد قیمت‌گذاری آنها را آزاد کند. وی با بیان اینکه همه امکانات در اختیار خودروسازان داخلی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ یک از خودروهای داخلی با شرایط رقابتی تولید و عرضه نمی‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: شورای رقابت بر چه اساسی مدعی است که برخی خودروهای داخلی در شرایط رقابتی عرضه می‌شوند آن هم وقتی که حدود 90 درصد بازار خودرو در اختیار تنها 2شرکت است. وی افزود: علاوه‌بر آن وقتی تعرفه‌ و عوارض بالایی از خودروهای وارداتی اخذ می‌شود عملا به معنای انحصاری بودن فرآیند تولید و عرضه خودرو در کشور است. امینی با بیان اینکه شورای رقابت به جای صدور مصوبه برای آزادسازی قیمت خودرو به وظایف ذاتی‌اش عمل کند، تصریح کرد: وظیفه شورای رقابت برداشتن انحصار از فرآیند تولید و عرضه خودرو است نه اینکه به بهانه واهی رقابتی بودن، قیمت خودروهای داخلی را آزاد کند. اخیرا شورای رقابت مصوب کرد که «برای حداکثر سازی توان رقابت در بازار خودرو، هر خودرویی که با توجه به تعرفه‌های وارداتی و خودروهای جایگزین در کلاس خود از قدرت رقابتی مناسبی برخوردار باشد به‌تدریج از نظام قیمت‌گذاری خارج می‌شود.»

ایسنا و دنیای اقتصاد

4 دیدگاه

  1. sunmartin | اردیبهشت 21, 1395 | لینک نظر

    اینطور که شیوا گفته “دنا” و ال نوت اتومات قیمتهاشون آزاد شدن دلایلی که رضا شیوا اعلام کرده وجود رقیب برای این دوخودرو بوده
    رقبایی مانند رنو ساندرو برلیانس 330 و 320 و نیز جک جی 5 اتومات و دنده ای
    در یک اقتصاد بسته که رکورد و تورم با هم موازی هستن بر خلاف سایر ملل که رکود رابطه معکوس با تورم داره یه همچین شرایطی امکانش هست یعنی ممکنه قیمت دنا و ال نوت بالا بکشه البته بجای کاهش تعرفه که قطعا به زیان آقایون و آقازاده هاست ملت باید تاوان پس بدهند با خرید خودرو با قیمت فراتر از قیمت واقعی

  2. ali | اردیبهشت 21, 1395 | لینک نظر

    هیچ کدوم…اصلا اینا میذارن ک رقابتی بشه….بذارن رقابتی بشه ببینم این مونتاژ کارا با مخ میخورن زمین یانه!