افت تولید خودروسازان داخلی ادامه دارد

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ | 5 نظر

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی آمار تولید خودروسازان در دو ماه ابتدایی امسال را اعلام کرد که تولید خودروهای سواری كشور در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 9/ 3 درصد افت را تجربه کرده است. طبق آمار منتشر شده، سه خودروساز بزرگ كشور شامل ايران‌خودرو، سايپا و پارس‌خودرو، در مجموع 133 هزار و 863 دستگاه خودروی سوارى را طى دو ماه نخست امسال به توليد رساند‌ه‌اند كه در اين بين، ايرا‌ن‌خودرو بيشترين و پارس خودرو كمترين تعداد دستگاه‌هاى توليدى را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که ایران خودرو طی دو ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت تولید را تجربه کرده است، اما پارس خودرو و سایپا به ترتیب با رشد تولید مواجه‌ شده‌اند.

بر اين اساس، ايران خودرو با تیراژ 77 هزار و 23 دستگاهی به‌عنوان پرتیراژ‌ترین خودروساز کشور شناخته می‌شود. این در حالی است که این شرکت افت 9/ 6 درصدی را طی دو ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. با این وجود، سایپا که به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور شناخته می‌شود با تیراژ 56 هزار و 840 دستگاهی توانسته رشد 4 درصدی تولید طی دو ماه نخست سال جاری را در کارنامه خود ثبت کند. پارس خودرو نیز که سومین خودروساز کشور شناخته‌ می‌شود با تولید 20 هزار و 748 دستگاه خودرو توانسته تولید خود را 36 درصد افزایش دهد. همچنین در مورد تولید خودرو طی اردیبهشت امسال نیز باید به افت 7/ 0 درصدی نسبت به اردیبهشت 94 اشاره کنیم، به‌طوری‌که در این ماه 102 هزار و 92 دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسید. تولید سواری در اردیبهشت امسال 8/ 1 درصد نسبت به اردیبهشت 94 کاهش داشته است.

اما سرى به جزئيات آمار توليد دو ماه ابتدايى امسال بزنيم و ببينيم افت و خيز تيراژ خودروهاى سوارى داخلى به چه شكل بوده است. بنابر آمار، بیشترین رشد تیراژ تولید خودرو آبی‌های جاده مخصوص به تندر -90 می‌رسد؛ به‌طوری‌که این خودرو با تیراژ تولید 3 هزار و 561 دستگاهی توانسته رشد 5/ 165 درصدی را ثبت کند. پس از تندر، سمند با تیراژ 15 هزار و 464 دستگاهی رتبه دوم رشد تولید خودرو آبی‌های جاده مخصوص را به خود اختصاص داده است؛ به‌‌طوری‌که تولید این خودرو رشد 22 درصدی را طی دو ماه نخست سال جاری در مقایسه بامدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

در این میان اما روند کاهش توليد محصولات پژويى ايران‌خودرو، طى دو ماه ابتدايى امسال ادامه داشته، به نحوى كه به جز پژو 405 که با رشد تیراژ همراه بوده سایر محصولات پژویی این شرکت افت تولید را در بازه زمانی مورد نظر تجربه‌ کرده‌اند. براین اساس، آمار تولید پژو 405 در دو ماه ابتدايى امسال، 20 هزار و 679 دستگاه بوده که سبب شده تولید این خودرو افزایش 13 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کند. با این وجود، آمار توليد پژو 206 در دو ماه ابتدايى امسال، 17 هزار و 21 دستگاه بوده که سبب شده تولید این خودرو 6 درصد کاهش داشته باشد. ایران خودرویی‌ها در تولید پژو پارس نیز با افت مواجه شده‌اند به نحوی که تولید 15 هزار و 167 دستگاهی این خودرو نشان از افت 7/ 35 درصدی تیراژ این خودرو دارد. دیگر محصول آبی‌های جاده مخصوص که افت را تجربه کرده رانا است که تولید یکهزار و 875 دستگاهی آن حکایت از کاهش 57 درصدی این خودرو در مدت زمان مذکور دارد. دنا نیز که این روزها شورای رقابت قیمت آن را آزاد اعلام کرده با تولید 2 هزار و 931 دستگاهی، کاهش 30 درصدی داشته است.

آن‌طور که آمار می‌گوید، سایت خراسان ایران‌خودرو که تولید هایما و سوزوکی را نیز برعهده دارد، طی دو ماه نخست سال جاری تنها توانسته تولید 6 دستگاه سوزوکی گرندویتارا را محقق کند. براین‌اساس تیراژ این خودرو طی دو ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت 94 درصدی را نشان می‌دهد. هایما نیز که ایران خودرو در اواسط سال گذشته تولید آن را در سایت خراسان خود آغاز کرد تیراژ 301 دستگاهی در آمار این شرکت داشته است. از ایران خودرو به سایپا برویم، جایی که محصولات مونتاژی آن با افزایش تیراژ روبه‌رو بوده‌اند و پراید و تیبایش کاهش تولید داشته‌اند.

کاهش تولید-1

در این بین، سراتو که محصول کره‌ای نارنجی‌های جاده مخصوص به شمار می‌رود، 7/ 10 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است. برلیانس محصول چینی این شرکت هم با تولید 977 دستگاه طی دو ماه نخست سال جاری افزایش 6413 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. با این وجود پراید که زمانی عنوان پرتیراژ‌ترین خودرو این شرکت را به خود اختصاص می‌داد با تولید 20 هزار و 154 دستگاهی، افت 94/ 11 درصدی را تجربه کرده است. در کنار پراید اما تیبا نیز با افت تیراژ روبه‌رو شده، چه آنکه سایپایی‌ها طی دو ماه نخست سال جاری 12 هزار و 684 دستگاه تیراژ داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افت 32/ 13 درصدی را نشان می‌دهد.

آن طور که آمار‌ها نشان می‌دهد، تولید پارس خودرو نیز طی دو ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته رشد 36 درصدی را نشان می‌دهد. به‌طوری‌که به جز پراید که با افت تولید مواجه بوده سایر خودروهای تولیدی این شرکت رشد تولید را تجربه کرده‌اند. براساس آمار، تولید پراید در این شرکت با تیراژ 22 هزار و 390 دستگاهی، افت 52/ 13 درصدی را تجربه کرده است. با این وجود دیگر محصولات شرکت پارس خودرو با رشد تولید مواجه شده‌اند. به‌طوری‌که ساندرو با تولید 2 هزار و 670 دستگاهی، رشد 53 هزار درصدی را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین این خودرو توانسته رتبه اول را به خود اختصاص دهد. بعد از ساندرو، برلیانس محصول چینی این شرکت با تیراژ یکهزار و 908 دستگاهی، توانسته رشد 5/ 639 درصدی را به خود اختصاص دهد. در این میان محصولات رنویی پارس خودرو با رشد همراه بوده‌اند؛ به‌طوری‌که تندر -90 با تیراژ 3هزار و 462 دستگاهی طی دو ماه نخست سال جاری توانسته رشد 5/ 443 درصدی را از آن خود کند. تیراژ پارس تندر نیز در بازه زمانی موردنظر به یک هزار و 513 دستگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 5/ 7 درصد افزایش را به خود می‌بیند.

5 دیدگاه

 1. پی | خرداد 22, 1395 | لینک نظر

  اینا قبلا لقب آشغال ساز داشتن الان لقب آشغال جمع کن هم بهشون اضافه شده چون آشغالای چینی رو جمع میکنن میارن ایران

 2. حح | خرداد 17, 1395 | لینک نظر

  ورشکستگی کاملش نزدیکه ….میخ های تابوتش یکی یکی داره کوبانده میشه!

  • در پاسخ به: حح

   امیر | خرداد 19, 1395 | لینک نظر

   فقط نخرید دیگه چیزی نمونده تا ورشکستگی کاملشون

   • در پاسخ به: امیر

    امير | خرداد 22, 1395 | لینک نظر

    چقدر خوبه كه انقدر خوشحاليد. اگر پرايد و تيبا نفروخته بجاش برليانس و سراتو و ساينا فروخته. اونيكي طرف هم اگر پرشيا نفروخته بجاش ثبت نام H30 رو سه ساعته تموم كرده و سورن توربو و دنا فروخته و 207 رو دوباره ثبت نام كرده و كپچر فروخته مرحله بعدي هاشم يروزه پر كرده آماري كه اعلام كردن اشتباهه و جهت گمراهي ما. بايد درصد كلي فروش كارخونه هم اعلام ميشد نه فقط يك مورد يك مورد از انواع محصولاتشون.

 3. lost | خرداد 17, 1395 | لینک نظر

  بر این اساس، ایران خودرو با تیراژ 77 هزار و 23 دستگاهی به‌عنوان پرتیراژ‌ترین خودروساز کشور شناخته می‌شود. اخه چه اصراری دارین لقب خودرو ساز به این شرکت آشغال مونتاژ کن بدین . مادامی که ما خودمان تغییر نکنیم هیچ چیز عوض نخواهد شد