قانون جدید برای جبران خسارت مردم توسط خودروسازان

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۸ تیر ۱۳۹۵ | 2 نظر

در شرایطی که کیفیت پایین برخی قطعات به کار رفته در تولید خودروهای داخلی باعث ایجاد مشکلاتی برای خریداران می‌شود، براساس یک قانون جدید خودروسازان ملزم به جبران خسارت‌های وارده شدند.

مردم اطمینانی به سالم بودن خودروهای صفرکیلومتر تولید داخل ندارند به‌گونه‌ای که براساس نظرسنجی‌ای که سال گذشته در رابطه با “نیازها و خواسته‌های مشتریان ایرانی از فرایند فروش خودروهای داخلی” صورت گرفت، پاسخ‌دهندگان “سلامت” خودروی صفرکیلومتر خریداری شده را به عنوان یکی از دغدغه‌ها و خواسته‌های اساسی خود از خودروسازان داخلی مطرح کردند.

این وضعیت در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز چندین بار از پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی انتقاد کرده است. در یکی از این انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده اظهار کرده که “چرا خودروی صفرکیلومتر تولیدی قبل از ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد باید خراب شده و به تعمیرگاه مراجعه کند؟ “.

این وضعیت در تدوین اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مورد توجه قرار گرفته است به‌گونه‌ای که براساس این قانون خودروسازان ملزم به جبران خسارت ناشی از پایین بودن کیفیت قطعات یا تعمیرات شده‌اند.

در این زمینه در ماده 25 این قانون تاکید شده است:” چنانچه به تشخیص مراجع مربوطه در قانون به علت عدم کیفیت تعمیرات، سهل‌انگاری و یا استفاده از قطعات غیر استاندارد توسط عرضه‌کننده، واسطه خدمات پس از فروش و نمایندگی مجاز، خسارتی متوجه مصرف‌کننده شود، عرضه‌کننده خودرو موظف به جایگزین کردن قطعات، رفع نقصان خدمات بدون دریافت وجه و جبران خسارت وارده است”.

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو چندی پیش از سوی معاون اول رییس‌جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکتهای عرضه‌کننده خودرو ابلاغ و اجرای آن آغاز شد

2 دیدگاه

 1. علی جگوار | تیر 10, 1395 | لینک نظر

  این قوانین هیچ کدوم اجرا نمیشه چون پروسه طولانی براش میذارن که مصرف کننده بیخیال بشه و معمولا هم میشه!
  ضمنا این مباحث پاک کردن صورت مسئله وزارت صنایع اگر میخواد جلوی بی کیفیتی واسه راحت میتونه یسری استاندارد های سخت گیرانه و نظارتی بزاره و خودرو ها همگی بدرستی کنرل کیفی بشن.
  و از قطعات با کیفیت استفاده کنن ..
  کار سختی نیست
  بحث اینه که نمیخوان کاری کنن چون منفعتشون کم میشه

 2. ُSir Nic | تیر 9, 1395 | لینک نظر

  معنی جمله بالا اینه که اگر پلوس ماشینت شکست و چرخت در رفت و سه نفر تو ماشینت مردن، باید بری شکایت کنی و بعد از 1357 روز کاری خودروساز محکوم میشه که یه پلوس نو بدون اجرت برات نصب کنه، چون چرخ ماشین هم گم شده و گم شدن جزو گارانتی نیست از زاپاس برای راه اندازی خودرو استفاده میشود.