یکسال پس از کمپین تحریم خودرو بی کیفیت !

سپهر زنگنه | شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵ | 10 نظر

فربد زاوه

کارشناس خودرو

فربد زاوه-1

حداقل تاثیری که کمپین «خودرو نخرید» داشت این بود که نشان داد مشتریان می‌توانند اعتراض نرم خود را به گوش خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت برسانند. تا پیش از کمپین، هیچ سابقه‌ای مبنی‌بر اعتراض جمعی به کم و کیف فعالیت‌های خودروسازان موجود نیست و این اولین اعتراض جمعی و مدنی به کم و کاست‌های صنعت خودرو کشور به شمار می‌رود و در جای خود مثبت است. هرچند کمپین موردنظر در مدت کوتاهی سرد شد، با این حال، شروع با ارزشی به شمار می‌رود و پیغامی مهم را به دست‌اندرکاران صنعت خودرو ایران می‌دهد.

این پیغام عبارت است از اینکه بسیاری از مشتریان حاضر نیستند خودروهای داخلی را با هر قیمت و کیفیتی خریداری کنند، ولو اینکه بازار همچنان در انحصار باشد. به‌عبارت بهتر، کمپین «خودرو نخرید» به خودروسازان پیغام داد که باید رفتار خود را در حوزه‌های مختلف به خصوص کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش تغییر بدهند، وگرنه ممکن است این آتش زیر خاکستر دوباره شعله ور شود. با همه اینها البته من نمی‌توانم بپذیرم کمپین «خودرو نخرید» تاثیری روی کیفیت و حتی رفتار خودروسازان در حوزه فروش محصول گذاشته است؛ زیرا این مسائل نمود عینی و ملموسی نداشته‌اند و اتفاق قابل‌توجهی در این حوزه‌ها به چشم نمی‌آید. به اعتقاد من، این رکود بود که کمپین را ساخت نه کمپین رکود را؛ بنابراین نمی‌توان قبول کرد که این ماجرا توانسته تغییری در رفتار کمی و کیفی خودروسازان در قبال مشتریان بدهد. با این حال به‌نظر می‌رسد برخی خودروسازان پیام کمپین سال گذشته را درک کرده‌اند و در عین حال پاسخ مناسبی برای آن ندارند. در واقع کمپین موردنظر نتوانسته اثر عملیاتی و قابل لمسی بر عملکرد خودروسازان کشور بگذارد.

محمدرضا نجفی‌منش

عضو انجمن قطعه‌ سازان ایران

نجفی منش

به شخصه چون اصلا اعتقادی به مردمی بودن کمپین «خودرو نخرید» ندارم، طبعا نمی‌توانم اثرگذاری آن را بر رفتار خودروسازان و بهبود کمی و کیفی خودروهای تولید داخل قبول کنم. ممکن است خیلی‌ها بگویند حرف مشتریان و خواسته آنها (در قالب کمپین خودرو نخرید) اثری روی خودروسازان نگذاشته و این اتفاق خوبی نیست؛ با این حال بنده معتقدم اصلا حرف این کمپین حرف مردم نبوده است. آن زمان که کمپین شکل گرفت، خیلی گمان می‌کردند مشتریان با صنعت خودرو قهر کرده و به هیچ وجه حاضر نیستند خودروهای داخلی را خریداری کنند، با این حال ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی از سوی دولت نشان داد ماجرا چیز دیگری است.

 این تسهیلات سبب شکسته شدن کمپین «خودرو نخرید» شد و در عرض مدت زمانی کوتاه، نزدیک به 130 هزار خودرو به فروش رفت. در واقع این استقبال مردمی از تسهیلات 25 میلیون تومانی نشان داد مشتریان با بازار خودرو قهر نیستند و مشکل آنها تنها قدرت خرید پایین است. با این حساب نمی‌توان گفت کمپین موردنظر توانسته تغییری در رفتار خودروسازان داده و سبب بهبود کیفی خودروهای داخلی شود. اگر هم تغییر در سطح کیفی خودروها به چشم می‌آید، این موضوع بیشتر ناشی از برنامه خودروسازان مبنی‌بر بهبود مستمر کیفی محصولات شان است نه کمپین. به اعتقاد من حتی ارائه روش‌های فروش جذاب نیز ربطی به کمپین ندارد، چه آنکه چنین روش‌هایی در گذشته نیز اجرا می‌شد و هم‌اکنون دوباره مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در مجموع معتقدم کمپین «خودرو نخرید» به‌دلیل آنکه مردمی نبود، اثری هم روی رفتار خودروسازان نداشته و اینکه شرکت‌های خودروساز تلاش‌شان را (در حوزه کیفی) بیشتر کرده‌اند، ناشی از برنامه‌ریزی آنهاست و ارتباطی به کمپین موردنظر ندارد.

حسن کریمی سنجری

کارشناس صنعت خودرو

وقتی به ماجرای تسهیلات 25 میلیون تومانی و استقبال مشتریان از آن نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم مشکل مشتریان در بازار خودرو، قدرت خرید پایین بوده و کمپین تاثیر چندانی بر نخریدن خودرو نداشته است. به اعتقاد من، کمپین «خودرو نخرید» بیش از آنکه ناشی از یک حرکت منسجم مردمی بوده باشد، ریشه در قدرت خرید پایین مشتریان داشت.

در واقع آنچه که تا پیش از ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی سبب رکود بازار شده بود، کمبود نقدینگی بود نه کمپین. این تسهیلات به‌نوعی اثر کمپین موردنظر را خنثی کرد و نشان داد مشتریان اگر قدرت خرید لازم را داشته باشند، نسبت به خرید خودرو اقدام خواهند کرد؛ بنابراین فرضیه اثرگذاری کمپین بر رفتار خودروسازان نیز به‌نوعی مردود است. آنها بهتر از هر کسی نسبت به کم و کاست‌های خود واقف بوده و نیازی نیست کمپین، سبب تغییر رفتارشان شود. حرفم این است که خودروسازان داخلی به‌دلیل مدیریت دولتی، انگیزه‌ چندانی برای تغییر رفتار خود ندارند و کمپین و امثال آن نیز نمی‌تواند آنها را به سمت بهبود کیفی و مسائلی از این دست، سوق بدهد. در حال حاضر یک سال از شکل‌گیری کمپین «خودرو نخرید» و حاشیه‌هایش می‌گذرد، اما در همچنان روی همان پاشنه قبلی می‌چرخد و همان‌طور که گفتم، انگیزه‌ چندانی برای بهبود کمی و کیفی در خودروسازان داخلی وجود ندارد. سخن آخر اینکه ما اگر به‌دنبال تغییر رفتار خودروسازان هستیم، چاره آن در خصوصی‌سازی است نه کمپین «خودرو نخرید» و امثال آن.

10 دیدگاه

 1. Poorya | تیر 23, 1395 | لینک نظر

  وقتى سهام اصلى ايران خودرو و سايپا متعلق به دولته و صاحبان اصلى اين دو شركت دولتمردانن هيچ وقت و هيچوقت نميان كارى كنن كه ذره اى به ضررشون تموم شه و از هركارى كه به سودشون باشه دريغ نميكنن ميخواد كيفيت كم باشه يا زنده زنده سوزوندن مردم

 2. کورش | تیر 20, 1395 | لینک نظر

  اولن که کمپینی در کار نبوده. ملت پول نداشتند و ندارند که بخرند . دومن علت فروش انحصار و وام بوده نه چیز دیگه ای مردم به خاطر سیستم انحصاری و وام خرید کردند . سومن شما واردات خودرو رو آزاد کن اگر دنای صفر پنج میلیون تومن هم فروش رفت من اسمم رو میذارم قلیدون. ولوو و فولکس و آءودی دست دوم رو با سی چهل میلیون میخرن و هیچکس سمت ایران خودرو و سایپا نمیره

 3. سیاوش | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  شعارمونتاژ کاران ایران خودرو و سایپا : کیفیت حداقلی ، سود حداکثری ! راه تو را می خواند !

 4. سپهر | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  چه فایده
  وقتی که مردم همیشه در صحنه حمله کردن واسه ی گرفتن وام باید هم یه غیر کارشناس(نجفی منش) بیاد بگه کمپین اصلا مردمی نبود!!!
  یادمه که مدیران ایرانخودرو و سایپا موقعی که به غلط کردن افتاده بودن پوزش میخواستن و هزار تا وعده ی وعید میدادن .پس کو اون وعده ها?
  کمچین رو مردمی به راه انداختن که توان خرید داشتن اما علاقه ای نداشتن که 30 تا 40 میلیون بابت خودروی 20 میلیونی بدن اما اون مردمی که واسه وام سرودست شکستند اصلا تو کمپین نبودند چون اونا اصلا قدرت خرید نداشتن که بخوان تحریم کنن.یعنی کمپین شد به اسم ما و به کام اونا.
  در اخر فقط میشه گفت خلایق هر چه لایق اگر یه عده زیادی هستند که وقتی خودروی بزک شده ی 30 سال پیش رو با قیمت چند برابر و کیفیت یک چندم میخرند و کلی هم شاد میشن توقعی نمیشه داشت.واقعا تاسف میخورم به حال اون دسته از مردم فهیمی که اسیر ندونم به کاری بقیه میشن

  • در پاسخ به: سپهر

   میثم | تیر 20, 1395 | لینک نظر

   نظر شما کاملا متین هست. اما بالاخره ما باید یه تعریف از کمپین ارائه بدیم. کمپین ینی اتحاد یه سری آدم برای انجام یه آرمان مشخص. اینکه شما می فرمایید “کمچین رو مردمی به راه انداختن که توان خرید داشتن اما علاقه ای نداشتن که 30 تا 40 میلیون بابت خودروی 20 میلیونی بدن” نظر شماست. اگه این نظر شما رو قبول کنیم یعنی دست بالا 20% افرادی که خریدار واقعی بودند. اما قبل از اعطای وام همه می گفتند که ما تحریم کردیم و تعدادمون خیلی زیاده در حالی که به قول شما تعداد کمی واقعا تحریم کرده بودند و با دادن وام رفتند و خودرو خریدند. منم با شما موافقم. تحریم وجود داشت ولی خیلی خیلی کوچیکتر از اونی بود که بسیاری فکر می کنند. خیلی کمتر از اونی که تاثیر بذاره. تاثیر اصلی رو رکود داشت.
   ضمنا من این تعبیر بعضی از افراد که توی فضای مجازی پر شد که مردم “وام خریدند و نه خودرو” رو بی احترامی به مردم می دونم. از این نظر میگم بی احترامی که مردم غالب مردم برای وامی که میگیرند هدف دارند. بعضی ها می خوان سرمایه گذاری کنند و بعضی ها هم می خوان کیفیت زندگیشون رو بالا ببرند. اینکه یه عده بگند مردم رفتند وام بگیرند که عقب نباشند به نظرم بی انصافی هست به فکر مردم.

 5. یه پسر | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  متاسفانه حرکت دولت برای وام بیست و پنج میلیونی خیلی ناراحت کننده بود و حتی به نوعی توهین به مردم بود

  استقبال مردم از وام هیچ ربطی هم به قدرت خرید پایینشون و رضایت باطنی شون از خودرو ساز ها نداشت

  مردم وام خریدن نه ماشین

  حتی قسم می خورم تو شرایط نابه سامان اقتصادی امروز که اتفاقا ریشه تو سالای… قبل داره
  اگه شرکت یا خودروسازی ماشینی رو بدون مشخص کردن اسم مدلش تا حدی که اصلا وانت نیسان ابی باشه
  بصورت تسهیلات عمده و دراز مدت بفروشه بازم براش صف کشده میشه

  مسلما کیه که بدش بیاد با ده میلیون و اقساط شیش ساله صاحب ماشین بشه حالا هر اشغالی که ایرانخودرو سایپا تولید کرد بود

  بازم می گم مردم وام خریدن نه ماشین و ای کاش کارشناس های عزیز در حد یه راننده تاکسی سواد سیاسی و اجتماعی و اقتصادی داشتن

  اگه این اتفاق توی کشوری های اروپایی افتاده بود هر چند محاله اما بازم دولت تمام تلاشش رو می کرد که مردم سر بلند بیرون بیان نه اینکه اونقد خجالت اور به مردم قا قا لی لی بدن و مردمی که به خاطر مشکلات اقتصادی که از بی کفایتی بعضی ها تحمل کردن اینجوری واسه یه وام تحقیر بشن

  مشکل هم از دولت و خودروساز ها نیست حالا در حدی نیستم وارد ریز مسله بشم اما متاسفانه هزینه بعضی کار ها و چیزها رو باید یه جوری تامین کرد

 6. باید به حال این افراد تاسف خورد که هنوز بعد از گذشت یک سال نمی‌دونند که مردم برای وام رفتن نه برای خودرو!

  شما تسهیلات برای خرید اسب هم که بزارید مردم میرن می‌خرن، نه چون همه به اسب نیاز دارند و اسب سوارند، بلکه می‌خوان فرصت استفاده از اون تسهیلات رو از دست ندهند.

  جالبه، آخرش هم هیچ درسی نگرفتند این خودرو سازهای بی انصاف و ضد مردمی ما

  «کاش به فکر پیشرفت کشور و صنعت خودرو بودید جای پر شدن جیب‌ها و خالی شدن انبارها»

 7. Mehrdad | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  انشالا هرچی ظالمه به خاک سیاه بشینه…..

 8. میثم | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  واقعا برام جالبه که این کارشناسا فکر می کنن کمپینی در کار بوده. بابا جون مردم ما اگه واقعا اتحاد داشتن که اوضاع خیلی بهتر از این می بود. الان ملت بی پولن، اسم گذاشتن کمپین نخریدن خودرو و گرنه تا چندرغاز وام بدن همین مردم همیشه در صحنه ای که به اصطلاح تحریم کردن میرن رکورد جهانی خرید 100 هزار خودرو در سه روز رو در دنیا ثبت می کنن. اینجوری بخوای حساب کنی الان کمپین تحریم خرید خانه، کمپین کم خوردن گوشت، کمپین کم خریدن لباس، کمپین …. همش وجود داره.

 9. AKBAR | تیر 19, 1395 | لینک نظر

  دو نوع مشتری داریم
  – دلال
  – مشتری
  منظور شما استقبال کدامیک بود