شرایط فولکس واگن برای همکاری با خودروسازان ایرانی

افشین خالدی | پنجشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۵ | 1 نظر

خصوصی و انحصاری

 

دنده6 : یک سال پس از توافق برجام، بسیاری از مشتریان خودروهای داخلی همچنان چشم انتظار حضور خارجی‌ها در صنعت خودرو ایران هستند این در شرایطی است که به گفته بسیاری از فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران خارجی برای بازگشت به بازار ایران همچنان با احتیاط قدم برمی‌دارند. این احتیاط از آن جهت است که پس از لغو تحریم‌ها هنوز موانع سیاسی و ساختاری در مسیر سرمایه‌گذاران خودرویی وجود دارد که رفع مانع سیاسی نیز به پایبندی هر دو طرف به بندهای مورد توافق در برجام بستگی دارد.

Volkswagen_golf_گلف

با این شرایط طی یکسال گذشته بسیاری از خودروسازان خارجی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند که به‌نظر می‌رسد قدرترین آنها شرکت فولکس واگن باشد. این شرکت پیش از این نیز در صنعت خودرو کشورمان حضور داشت که با اعمال تحریم‌های بین‌المللی مجبور به ترک ایران شد. در همین حال این شرکت علاقه‌مند به همکاری با خصوصی‌های فعال در صنعت خودروی کشور است و تمایلی به فعالیت در خودروسازی‌های بخش دولتی ندارد.

بر این اساس محتمل‌ترین خودروسازی که می‌تواند همکار جدی فولکس در ایران باشد، همان شرکتی است که پیش از این شریک فولکس در ایران بود، حال آنکه فولکس یک شرط اساسی برای همکاری با شرکت‌های متقاضی قرار داده است و این شرط مانع بزرگی برای شراکت با فولکس تلقی می‌شود. به گفته برخی از منابع آگاه فولکس تاکید کرده که خودروسازان متقاضی همکاری با این شرکت به‌طور اختصاصی تنها باید محصولات فولکس را تولید و خطوط تولید برندهای دیگر را تعطیل کند. ظاهرا این شرط به مذاق خودروسازان متقاضی، خوش نیامده و به‌نوعی از شراکت با فولکس کنار کشیده‌اند. هرچند که برخی از خودروسازان بخش خصوصی این شرط فولکس را پذیرفته و به‌نوعی در این زمینه پا پیش گذاشته‌اند با این حال باید دید که این توافقات به امضای قرارداد منجر خواهد شد؟/دنیای اقتصاد

1 دیدگاه

  1. Amin021t | تیر 24, 1395 | لینک نظر

    خوب قبلا گروه خودروسازي بم كه زير مجموعه كرمان موتوره با فولكس مشاركت ميكرد.به نظرم همين چند مورد ماشيناي چيني كه الان مونتاژ ميكنه رو بسپاره به كرمان موتور و بم اختصاصي فولكس مونتاژ كنه.ارزششو داره خب vw بزرگترين خودروساز جهانه و آلمانيه.چيز كمي نيست.