حمله بی سابقه به سیستم خودران تسلا:کانسیومر ریپورتز

افشین خالدی | جمعه، ۲۵ تیر ۱۳۹۵ | 2 نظر

سیستم خودران تسلا، یک مشت ادعاست!

 

دنده6 – ترجمه بهنام اصغریان : نشریه Consumer Reports از تسلا درخواست کرد تا سیستم رانندگی خودکار را غیرفعال کرده و نام آن را تغییر دهد

این نشریه با این موضوع که نیازی نیست راننده ها فرمان را در دست بگیرند و تسلا به صورت خودکار خودرو را هدایت می‌کند، مخالفت دارد.

کانسیومر ریپورتز پس از تصادفاتی که اخیرا اتفاق افتاد و مقصر آنها نیز سیستم خودکار تسلا شناخته شد، از تسلا درخواست کرد که سیستم رانندگی خودکار که با نام اتوپایلوت شناخته میشود را موقتاً غیر فعال کرده و نام آن را عوض کند .

در مقاله ای طولانی با عنوان “سیستم اتوپایلوت تسلا: خود مختاری بیش از حد و زودتر از موعد”، کانسیومر ریپورتز اینطور بیان میکند که تصادف مرگبار تسلا Model S که به قیمت جان Joshua Brown تمام شد، سبب شده است که “نسبت به نام اتوپایلوت و تبلیغاتی  که پیرامون آن شده است و اینکه آیا این تبلیغات مبالغه آمیز باعث شده است که مردم تصور کنند سیستم خودکار تسلا واقعا میتواند بدون دخالت انسان رانندگی کند، دچار شک و تردید شویم.”

تسلا به راننده ها هشدار میدهد که سیستم اتوپایلوت هنوز کاملا مستقل نیست و به مراقبت راننده نیاز دارد، اما کانسیومر ریپورتز میگوید این اطلاعیه ابهام برانگیز است چرا که از طرفی تسلا مدعی است خودروهایش میتوانند به طور مستقل و بدون دخالت انسان رانندگی کنند و از طرف دیگر ممکن است هر لحظه لازم شود که راننده اختیار خودرو را در دست بگیرد.

 

tesla_autosteer2

این نشریه در ادامه میگوید با وجود اینکه بسیاری از خودرو سازان مشغول معرفی کردن تکنولوژی های رانندگی نیمه خودکار هستند، “تسلا کماکان بر مستقل بودن سیستم خودکارش اصرار دارد.” همچنین Consumer Reports با این موضوع که تسلا تنها خودرو سازی است که به راننده این اجازه را میدهد که برای مدت طولانی به فرمان دست نزند، مخالفت دارد (حداکثر تا سه دقیقه در تستی که تسلا انجام داده است).

Consumer Reports اینگونه بیان می کند که “تکنولوژی های پیشرفته ایمنی فعال در وسایل نقلیه این پتانسیل را دارند که در دراز مدت امنیت جاده ها را افزایش دهند، اما در شرایط فعلی ما بسیار از این موضوع نگران هستیم که یک مشت دروغ درباره تکنولوژی که هنوز صحت آن زیر سوال است به مصرف کننده ها تحویل داده میشود. سیستم اتوپایلوت تسلا در واقع توان راندن خودرو را ندارد، اما به راننده اجازه میدهد که چند دقیقه به فرمان دست نزند.” بر این اساس، این نشریه از تسلا درخواست میکند تا زمانی که سیستم اتوپایلوت را طوری تغییر دهد که به راننده اجازه رها کردن فرمان را ندهد، آن را غیر فعال کند.

 

tesla_autosteer

همچنین این نشریه تسلا را در این مورد که در تست هایش از راننده ها به عنوان “موش آزمایشگاهی” استفاده میکند، مورد انتقاد شدید قرار داد و به این موضوع اشاره کرد که “خودرو سازان باید سیستم های خودکار را بطور واقعی نام گذاری کنند، نه بصورت مبالغه آمیز. خودرو سازان نباید تا قبل از حصول اطمینان از ایمن بودن قابلیت های جدید، آنها را در دسترس عموم قرار دهند.”/

منبع: Consumer Reports

2 دیدگاه

 1. دانیال | تیر 26, 1395 | لینک نظر

  این سوسول بازیا چیا حالا 1 نفر همش مرده دیگه
  اینجا این همه آدم بخاطر نقص فنی پراید و .. میافتن می میرن، مشکلی نداره که!

  پلوس ی خودرو صفر برید ماشین آتیش گرفت بچه های طرف زنده زنده مردن، اصن اتفاق خاصی افتاد؟؟

  چشش کور می خواست به جاده نگاه کنه.
  تسلا بدبخت!!!

 2. linkoln6ft | تیر 26, 1395 | لینک نظر

  با نظرConsumer Reports صد در صد موافقم
  هنوز غول های خودروسازی اروپایی و ژاپنی در حال تست کردن رانندگی خودکار هستن و هنوز این سیستم رو بیرون ندادن بعد تسلا اسم رانندگی نیمه خودکارش رو خودکار میزاره و باعث اشتباه مصرف کننده ها میشه درحالیکه همون نیمه خودکار هم نیست و بیشتر شبیه سیستم های کروز کنترل میمونه.
  کلا اوتوپایلوت تسلا خیلی ضعف داره اینو از فیلم های تستش میشه فهمید . یه فیلمی رو میدیدم که یه راننده توی ترافیک سنگین خواب بود و از همین سیستم تسلا استفاده میکرد .