بررسی فنی تاتا زست در هند، خودروی احتمالی بازار ایران

بهنام اصغریان | جمعه، ۱ مرداد ۱۳۹۵ | 31 نظر

خودروهای تاتا جدی ترین رقیب چینی ها به ایران می آید؟
ماه ژانویه سال 2014، رونمایی از تاتا زست جدید در نمایشگاه اتو اکسپوی هند سر و صدای زیادی به پا کرد. تاتای جدید با همه مدل های قبلی فرق داشت. دماغه خوش فرم و طراحی هماهنگ جلوی زست در کنار طراحی ساده و خوش ترکیب قسمت عقب، توجه هندی ها را به خود جلب کرده بود. طراحی کابین زست در حد غیر قابل باوری زیبا بود (از نظر مردم هند) و از همه مهمتر اینکه تاتا در مدل جدید زست بیشتر روی موتور بنزینی توربو تمرکز کرده بود تا موتور دیزلی. البته موضوع به اینجا ختم نمی شود و حتی تاتا امکان انتخاب سه حالت رانندگی مختلف را هم به شما میدهد، درست مثل یک بی ام و!

 

Tata_Zest_تاتا_زست (33)

زست دارای یک موتور 1.2 لیتری توربو بنزینی با قدرت 89 اسب بخار است که در دور 5000 به بیشینه قدرت خود می رسید، گشتاور این موتور 140 نیوتن متر بین دورهای 1750 تا 3000 است.

با در نظر گرفتن موارد گفته شده، تاتا زست جدید کاندیدای مناسبی برای بررسی بلند مدت بود. در واقع با انجام این بررسی با یک تیر دو نشان زده ایم: هم عملکرد تاتا زست را در چهار فصل سال محک زده ایم و هم رانندگی با یکی از مدل های نسل جدید تاتا را تجربه کرده ایم.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (37)

 

زست مورد نظر این مطلب رده تجهیزاتی XT بود که با قیمت 771000 روپیه، گران ترین مدل زست محسوب میشود (مدل on-road). تجهیزات مدل XT عبارتند از: سیستم صوتی هارمان کاردون، صفحه نمایش لمسی، رینگ های آلومینیومی 15 اینچی و لاستیک های 185/60، ترمز های ABS و دو کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو.

 

هنوز برای نتیجه گیری نهایی زود است، اما پس از مدت کوتاهی که با تاتا زست بین منزل و محل کار رفت و آمد میکردم تصور میکنم که خودروی بامزه ای به نظر می رسد! البته تاتا زست خودروی اسپرتی نیست یا لذت رانندگی یک خودروی اروپایی را ندارد، اما زمانیکه توربو شارژر وارد مدار میشود افزایش ناگهانی گشتاور و قدرت حس خوبی به راننده می دهد، مخصوصا در حین سبقت گرفتن.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (31)

با این وجود موتور زست مشکلاتی هم دارد. مثلا موتور روان دور نمی گیرد و بعضی اوقات در کمال تعجب اصلا تمایلی به دور گرفتن ندارد، مخصوصا در دور موتور های بیشتر از 5000 دور در دقیقه. صرف نظر از مشکلاتی که بیان شد، موتور فعلی زست که با نام روترون شناخته میشود نسبت به موتور های قبلی تاتا پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. هنگام رانندگی با زست بهتر است از تحت فشار قرار دادن موتور برای دریافت حداکثر قدرت در شرایط سخت خودداری کنید، زیرا به جز حس ناامیدی نتیجه دیگری نخواهد داشت.

Tata_Zest_تاتا_زست (29)

زمانیکه در ترافیک روان با زست رانندگی میکنم، حالت رانندگی اسپرت را فعال میکنم و در اولین فرصت که فاصله کافی با خودروی جلویی داشته باشم، پدال گاز را تا انتها فشار میدهم و حتی نیازی به معکوس کردن دنده هم نیست. در ابتدا تاتا کمی آرام دور میگیرد، ولی وقتی دور موتور به 2000 دور در دقیقه میرسد و توربو شارژر وارد مدار میشود، زست ناگهان شروع به شتاب گیری میکند و جالب این است که با افزایش دور موتور نیز این روند ادامه دارد. فرمان نرم و دقیق زست در کنار تعویض دنده روان، رانندگی با این سدان هندی را در مسیر های شهری لذت بخش میکند در حالیکه پیش از این همه مدل های تاتا با واژه “لذت بخش” بیگانه بودند.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (8)

تصمیم دارم به زودی دو حالت رانندگی اقتصادی و معمولی را هم امتحان کنم. درست حدس زدید! رانندگی با حالت اقتصادی مثل این است که به یک اسب مرده شلاق بزنید تا راه بیفتد! در واقع در حالت اقتصادی تاتا به قدری سست و بیحال میشود که به موقع شما را به مقصد نمی رساند، اما با این وجود برایم جالب است که بدانم حالت اقتصادی واقعا تا چه حد در کاهش مصرف سوخت موثر است.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (11)

زست از نظر کیفیت سواری با در نظر گرفتن ضعفی که اکثر خودرو های همکلاس در این بخش دارند، بسیار خوب عمل کرده است. مسیرهایی که من رفت و آمد میکنم پر از چاله و بر آمدگی است، اما زست طوری این ناهمواری ها را جذب می کند که به نظر میرسد مخصوص این کار طراحی شده است و همینطور هم است. سیستم تعلیق زست حتی انعطاف پذیری کافی برای جذب چاله های بزرگ را هم دارد. میزان نرمی تعلیق درست به اندازه است طوری که در کنار سواری نرم، تعادل خودرو را نیز حفظ میکند. در واقع کیفیت سواری تاتا زست به قدری رضایت بخش است که حتی نیازی نیست قبل از رسیدن به ناهمواری ها سرعت خودرو را کم کنم.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (27)

 

تاتا زست آنطور که باید و شاید موقع فرمان دادن و گذر از پیچ ها فرز و چابک نیست که البته ارتفاع زیادش از سطح زمین هم بیانگر همین موضوع است. با اینکه زست تمام تلاشش را در حفظ کنترل خودرو انجام می دهد، اما هنگام پیچیدن سریع احساس میکنید تاتا تحت فشار زیادی قرار گرفته و به راحتی از پس حفظ تعادلش بر نمی آید.
یکی از نقاط قوت زست سیستم صوتی هارمان کاردون است. اتصال تلفن همراه به سیستم صوتی از طریق بلوتوث سریع و بدون دردسر برقرار می شود و لیست تماس های اخیر روی صفحه مانیتور وسط کنسول نمایش داده می شود. به راحتی می توانید از طریق همین مانیتور تماس های تلفن همراهتان را مدیریت کنید.

 

Tata_Zest_تاتا_زست (14)
کیفیت صدای سیستم هارمان کاردون قابل قبول است، اما آمپلی فایر و بلندگو ها جای پیشرفت دارند. در هر صورت وجود سیستم صوتی با کیفیت در یک خودروی اقتصادی بسیار لذت بخش است، اما انگار تاتا فراموش کرده پخش کننده CD برای سیستم صوتی زست تعبیه کند، چیزی که مدل اقتصادی هوندا با نام سیتی از آن بهره می برد.

Tata_Zest_تاتا_زست (15)
با وجود کیفیت و طراحی بهبود یافته کابین نسبت به مدل های پیشین تاتا، هنوز مشکلاتی در فضای داخلی به چشم می خورد. به طور مثال صندلی ها از ارگونومی مناسب برخوردار نیستند و اکثر مواقع پشت فرمان در تلاش برای یافتن محل قرار گیری ایده آل روی صندلی هستید! کیفیت مواد پلاستیکی به کار رفته در قسمت پایین داشبورد هم فرقی با مدل های قبلی تاتا ندارد و فقط یک جا لیوانی کنار دسته دنده تعبیه شده است.

 

 

Tata_Zest_تاتا_زست (7)
با تمام نکات ضعفی که درباره تاتا زست بیان شد، تولید مدل 2014 زست بیانگر این موضوع است که تاتا در مسیر صحیحی قدم گذاشته و فقط وسیله ای برای حمل و نقل تولید نکرده است. رانندگی با تاتا زست جدید حتی میتواند لذت بخش هم باشد.
کارکرد نمونه تست شده: 1800 کیلومتر
قیمت مدل on-road در هند: 771000 روپیه
مصرف سوخت ثبت شده در مدت زمان تست: 7.32 لیتر در هر صد کیلومتر
وزن 1135 کیلوگرم

 

Tata_Zest_تاتا_زست (6)

 

Tata_Zest_تاتا_زست (40)

 

منبع اتوکار ایندیا

دنده6: گفته شده تاتا ZEST احتمالا پایش به ایران باز خواهد شد، در نتیجه این خودرو می تواند جدی ترین رقیب چینی های موجود در بازار باشد. قیمت این خودرو در کشور هند با احتساب مالیات و عوارض فروش  در حدود 35 میلیون تومان در مدل فول آپشن و در مدل پایه حدود 26 میلیون تومان در نتیجه می توان قیمتی در حدود زیر 50 میلیون تومان را برای این خودرو در ایران درنظر گرفت در نتیجه می تواند رقیبی سر سخت برای هم رده های چینی خود باشد.

 

31 دیدگاه

 1. مهرداد | مرداد 6, 1395 | لینک نظر

  خیلی جالبه مدیران خودرو سازمون مثل این ضایعات خرها راه افتادن تو دنیا آشغال ماشین میخرن.البته فراموش نشه خرید و فروش ضایعات سود خیلی خوبی هم داره و فقط همین مهمه و جون ملت که پشیزی ارزش نداره.

 2. علی جگوار | مرداد 5, 1395 | لینک نظر

  از بغل خیلی قیافه مسخره ای داره این ماشین
  از هر زاویه نگاه میکنم نمیتونم باهاش کنار بیام

 3. reza | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

  همینه که هست ببینم کسی با این شرایط مشکلی داره ?? خوب چیزی نشنیدم مثل اینکه همه راضیند

 4. sunmartin | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

  بعد از 37 سال لاف خودکفایی و قرار دادن هزینه یر گردن ملت و کمرک و تعرفه و هزینه های سربار فقط برای قالب کردن پیکان یک قرن پیش پراید و انواع پژوهای باستانی و مشتقات
  در سالهای اخیر خودروهای بی هویت و یکبار مصرف چینی الان به هندی ها رسیده و میخواهند از هند خودرو وارد کنند بالاخره معنای اقتصاد واقعی و رشد و پیشرفت درک کردیم

 5. امین | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

  در حال حاظر به نظر میرسه برای اکثریت این مطلب جا افتاده که چینی ها با کیفیت تر از ایرانیها هستند. چند وقت دیگه حتما متوجه میشیم هندیها هم با کیفیت تر از ایرانیها هستند. (به هر حال وقتی ایران خودرو خودش سراغ هندیها رفته یعنی قبول داره اونها بهترند ). یه چند وقت دیگه رقابت میشه بین چینیها و هندیها و خودروهای ایرانی کلا از دور اوت میشند.
  بحث های متداول 2-3 سال دیگه هم حتما اینه: هندیها حالا حالا ها راه دارند تا از نظر کیفیت به خودروهای چینی برسند…
  احتمالا چند سال دیگه قشر مرفه چینی سوار میشند و متوسط هم هندی. 206 و 405 و ال 90 و پراید هم کماکان داره برای قشر سطح پایین جامعه تولید میشه!!!!!

 6. ُُSINA | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

  گشتن گشتن هر چی بنجله پیدا کردن

 7. علی جگوار | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

  خاک بر سرت خودروسازی ایران که بعد از 50 سال تازه میخای تاتا مونتاژ کنی ….

 8. امین | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  یعنی این همه مهندس و مدیر پشمک تو دانشگاه شریف و تهران داریم و این همه کارخونه و امکانات صنعتی تو ایران هیچ کدومشون نمیتونند یه خودروی 30-40 میلیونی خوب برای قشر متوسط طراحی و تولید کنند!!!؟ واقعا این همه المپیادی و نخبه داریم باید از چین و هند خودرو بیاریم؟!!! اگه حالا خودروهای آمریکایی و اروپایی بود دلمون نمیسوخت… یعنی واقعا هند!!!!!!!!!

  • در پاسخ به: امین

   توربوران | مرداد 3, 1395 | لینک نظر

   وقتی مدیر سیاسی ،مث اون جوان بی تجربه در دولت قبل،تصمیم گیرنده خودروسازی باشند،خب اونها هم از هم باندی های خودشون استفاده می کنند و اون نخبه بیکار هم میشه فرار مغزها که رتبه اول جهانی شدیم.

 9. احمدرضا | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  به نظر میرسه که جریانی که برای چینیها و در سالهای نه چندان دور برای کره ای و سالهای دور برای ژاپنی ها گذشت در چند سال آینده در مورد هندیها در کشور ما تکرار خواهد شد. احتمالا چند سال دیگه دعوا بین چینی سوارها و هندی سوارها خواهد بود. چینی سوارها میان از کیفیت خودروهاشون میگن و هندی سوارها رو مسخره میکنند. از اون طرف هم احتمالاً هندی سوارها میگن هر چقدر هم ماشینشون بد باشه از ماشینهای ایران خودرو و سایپا بهتره. احتمالاً قیمت چینی ها اینقدر بالا میره که دیگه دست اکثریت به خرید اینها ( که الان سوژه مسخره کردن برخیها هستند) نخواهد رسید.

  • در پاسخ به: احمدرضا

   بردیا | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

   بله احمد رضا جان کاملا قبول دارم همین الانشم خیلیا مثل خودم توان خرید خودروهایی مثل بسترن و لیفان 820 و تیگو 5 و …… ندارند و شاید در اینده خودروهای هندی بشن گزینه هایی واسه اون دسته افرادی که توان خرید ماشین چینی ندارن و مجبورن ماشین هندی بگیرن اما ای کاش مسخره کردن ماشینای همدیگه و ملیتشون به طور کل در فرهنگ خیلی از ما ایرانیا برچیده میشد حتی در دنیای مجازی و در این سایت و دیگر سایتها یکم فضا و روابط دوستانه تر و صمیمانه تری بین همگی سوای از هر ماشینی با هر قیمتی و هر ملیتی که داریم حکم فرما میشد

 10. میثم | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  سال 1400همه میگن، خب ماشینای آلمانی که خیلی خیلی گرونه فقط کسایی که از اون حقوقا میگیرن یا 3000 میلیارد اختلاس می کنن، میتونن بخرن. ماشینای کره و ژاپن هم مال کارخونه دارا و دلالاست. ماشینای چینی هم مال پولداراست. اما بالاخره ماشینای هندی کیفیتشون از ایران خودرو و سایپای فرغون ساز که خیلی بهتره. یه کم پول بیشتر میذارم میرم تاتا میگیرم جای 206 TU5. (البته لازم به ذکر نیست که همچنان ماشینای آمریکایی که تحریمه. اون که هیچ).
  دنده 6 هم تیتر میزنه زمزمه ی ورود ماشین از افغانستان(نژاد پرست نیستما، با احترام به همه افغانها، اما فعلن کشورشون جنگ زده است).
  خلاصه این قصه سر دراز دارد و هر روز و هر روز به جای خبرپیشرفت، از این مملکت، خبر فساد به گوش میرسد. فساد نهادینه.

  • در پاسخ به: میثم

   بردیا | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

   میثم جان اگر تا سال 1400 ایران خودرو بخواد همچنان پارس و 405 و سمند و …..تولید کنه و سایپا هم همچنان درگیر انواع پراید باشه و تیبا این گفته شما خیلی هم دور از ذهن نیست که طرف بگه یکم پول بیشتر بذارم و تاتا بگیرم

 11. فرامرز | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  اگه بدون توربو این قدرت رو داشت و مصرفش زیر ۶ و قیمتش زیر ۲۵ بود میشد روش حساب کرد ولی این خیلی داغونه خدایی و حتی نمیتونه با پراید رقابت کنه چون پراید حداقل از نظر موتوری کم دردسر هست و بازار قطعات و دست دومش عالیه.

 12. ارمان | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  خدا باعث و بانی این واردات های اشغال رو لعنت کنه !!! با 20 هزار دلار نزدیک به 80 میلیون در اروپا و امریکا بهترین خودراها رو میشه خرید … خصوصا اگه صفر نخوای بخری !! این هیچی بهت نمیدن … ماشین های بنجل چینی و هندی و … مقصر هم مردم خود ما هستند که میخرند !!! صف میکشند و میخرند !!!

 13. مرتضی | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  تاب تاب عباسی ، تاتا منو نندازی ، تاب تاب عباسی ،تاتا یه وقت نگازی، خدایا منو دست سایپا بندازی

 14. بردیا | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  یه چیزی که واسم جای تعجب داشت نظرات برخی دوستان در مورد اسب بخار این ماشین بود که گفته بودن اسب بخار کمی تولید میکنه اما از نظر من با توجه به حجم 1200 سی سی و همچنین هندی بودنش 89 اسب بخار خوبه تازه اونم تو دور 5000 چون اکثر خودرو های همردش توی دور های5500 تا 6500 حداکثر اسب بخار رو تولید میکنن و 140 تیوتن متر گشتاورشم بین دور های 1750 تا 3000 هست که اینم به نسبت خوبه چون بازم اکثر خودرو های همردش در ایران توی دور 3500 تا 4000 به حد اکثر گشتاور میرسن ( تنها موتور xu7 هست که در دور 3000 حد اکثر گشتاور رو تولید میکنه)

  • در پاسخ به: بردیا

   احسان | مرداد 9, 1395 | لینک نظر

   گلم این با توربو شارژ تازه به اندازه پیکان اسب بخاره داره

 15. احمد | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  با توجه به گزینه های خوب تو بازار مثل ال نود بعید میدونم تو بازار فروشی داشته باشه

 16. رشید | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  هرچی باشه از این لگن های فرانسوی که مثل پشکل گوسفند ریخته تو خیا بونا بهتره

  • در پاسخ به: رشید

   علی | مرداد 7, 1395 | لینک نظر

   نمیفهمی چی میگی… استاندارد اتومبیل های هند حتی کیسه هوای کنار راننده و ABS رو هم اجباری نکردن… امنیت این اتومبیل ها از سمند هم پایین تر هست..

 17. saeed | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

  ارزش نظر دادن هم نداره
  خاک تو سر ما که این میخواد بیاد ایران

 18. محسن | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  اونقدر بازار بکر آشغالهای چینی شدیم که دیگه از اون مرحله گذار کردن و بهتر شدن. حالا نوبت یک کشور عقب مونده دیگه توی این صنعته که ما رو موش آزمایشگاهی کنه. بعد از هند هم نوبت بنگلادش و اندونزی و موزامبیکه.
  آقایون پر ادعای خودروساز هم همچنان بادی به غبغب میندازن و ادعای قدرت صنعتی میکنن.

 19. همراه ایران | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  خاک تو سر خودروسازااااان داخلی .هندوستان ازما…

 20. کوروش | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  خاک بر سر دو غول خودرو سازی ایران

 21. آریا | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  یعنی خاک بر سر ما که همچین ماشینی میخواد پاش به مملکت باز بشه. موتور ۱۲۰۰ با ۸۹ اسب !!!این گاری حداکثر با تیبا قابل مقایسه است .

 22. mg | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  یه ماشین آشغال و به درد نخور
  موتور توربو با مصرف بنزین 7.33 فقط 89 اسب قدرت
  صدآفرین به TU5 زمان بوق که بدون توربو 110 اسب قدرت داره با مصرف کمتر
  واقعا کافی نیست اینقدر آشغالای دنیا رو جمع کردیم تو ایران

 23. xan | مرداد 1, 1395 | لینک نظر

  خودروی خوبی به نظر میرسه و تنها چیزی که من تو این خودرو میخوام ایمنیه ! بقیه چیزاش از نظر من برای خودرویی با این قیمت خیلی مناسبه . خصوصا سیستم تعلیقشه که به نظر میرسه خیلی بهتر از خودروهای چینی و حتی وطنی باشه. خیابونهای اونجا از ایران بدتره گویا مخصوص دست انداز ساخته شده !
  تنها نکته بدش توربو بودنشه که کیفیت بنزین هندوستان از اینجا بهتره گویا با این بنزینی که ما داریم توربو خیلی دردسر سازه

  • در پاسخ به: xan

   سپهر | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

   با این تشویقات دوستان تا اینده ی نچندان دور شاهد حضور خودروسازانی از سرزمین های حیبوتی،سنگال،موزامبی،بوتان و…. خواهیم بود و ما به 50 سال سابقه ی خودروسازی بازار مصرف انها خواهیم شد

  • در پاسخ به: xan

   اتننن | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

   یه نگاه به تست تصادف ماشین های ساخت هند بیاندازید…..
   ۹۰ در صد صفر ستاره هستند
   http://www.globalncap.org/results/