اعتراض کانسیومر ریپورتز به مرسدس بنز بر سر تبلیغ ای کلاس

افشین خالدی | پنجشنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۵

کشکمش سازمانهای ایمنی و خودروسازان بر سر خودران ها ادامه دارد

 

دنده6- از زیر مجموعه های  کانسیومر ریپورتز از کمیسیون تجارت فدرال درخواست کرده تا مشخصات خودرو جدید خودران کلاس ای مرسدس بنز را که جدیدا تبلیغ می شود، بررسی کند.

استدلال اتحادیه مصرف کنندگان این است که در فعالیتهای بازاریابی ممکن است مشتری را گمراه کنید. زیرا خودروی ای کلاس که خودران نیست به عنوان یک خودرو خودران نشان داده می شود. و همچنین دادن حس دروغین امنیت بالا به راننده به طوری که به اشتباه باور می کند که خودرو می تواند به صورت خودکار کار کند.

درخواست کانسیومر ریپورتز اشاره می کند به تبلیغ تلویزیونی “آینده” . در آغاز ویدیو مفهوم “تشریفات در حرکت” نمایش داده میشود. مفهومی که اوایل سال گذشته معرفی شد. خودرو آینده، مرسدس بنز مدل ای را به عنوان خودروی رویایی خودران معرفی می کند. به صورتی که زمانی که خودرو در حال حرکت می باشد، صندلیهای جلو می توانند 180 درجه بچرخند و روبروی مسافران صندلی عقب قرار گیرند.

صدای متن عنوان می کند: که آیا جهان در حال حاضرحقیقتا آماده راندن خودروی خودران است؟ خودرویی که قادر به فکر کردن است و می تواند از کسانی که در داخل و خارج خودرو هستند محافظت کند.

در ادامه در ویدیو از خودرو مفهومی به خودرو دوباره طراحی شده کلاس ای سال 2017 می رسد در حالی که صدای روی تبلیغ ادعا می کند “آماده هستید یا نه، آینده اینجاست”. برای روشن شدن باید بدانید که در متن قرارداد خودرو نوشته شده که خودرو نمی تواند خودکار رانندگی کند و فقط مشخصات رانندگی خودکار را پیشنهاد می کند.

کلاس ای قابلیتهای خودروی خودران را به صورت کامل یا ناقص ندارد. اما تبلیغات بازاریابی به گونه ای است که مشتری عادی باور میکند که مرسدس بنز کلاس ای یک خودروی خودران است. اتحادیه مصرف کنندگان در درخواست خود به اداره کمیسیون تجارت فدرال نوشته است “این  ارائه اطلاعات نادرست یک مساله بنیادین است زیرا به صورت کاملا مشهودی در امنیت  مشتری و احتمالا تصمیم و نحوه برخورد خریدار با خودرو تاثیر میگذارد”

کانسیومر ریپورتز به شدت به تسلا موتورزبعد از اولین تصادف مرگبار خودروی خودرانش انتقاد کرد و کمپانی را تحت فشار قرار داد تا قبل از اضافه کردن سیستم های ایمنی بیشتر، سامانه خودرن خودرو را غیرفعال کند.

تسلا به صراحت این پیشنهاد را نادیده گرفت و عنوان کرد که در 130 میلیون مایل رانندگی با سامانه خودران، تنها یک تصادف مرگبار اتفاق افتاده. در مقابل میانگین آمار تصادفات منجر به مرگ در آمریکا نزدیک به 90 میلیون مایل است. در نتیجه کمپانی، غیرفعال کردن سامانه خودران خودرو را بی مسئولیتی می داند.

مسئول امنیت ترافیک شاهراه های ملی و هیئت امنیت حمل ونقل ملی در حال بررسی تصادف هستند. هیچ مقامی در مورد تصمیم برای محدود کردن یا دیگر اقدامات در مورد خودروی خودران اظهار نظری نکرده. زیرا تخقیقات در این زمینه در مراحل ابتدایی می باشد.

بدون دیدگاه