پایان رکود بازار خودرو؟

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ | 11 نظر

قیمت خودرو در حالی با افزایش قیمت مواجه شده که نگاه خودروسازان و فعالان بازار، در مورد رویکرد جدید مشتریان به بازار، متفاوت به نظر می‌رسد؛ به‌طوری‌که خودروسازان از پایان رکود به‌دلیل حجم بالای تقاضا خبر می‌دهند اما فعالان بازار همچنان از سایه رکود بر بازار اظهار گلایه می‌کنند. براساس سنت رایجی که در بازار خودرو وجود دارد، مردادماه اوج افزایش تقاضا در بازار است؛ هرچند فعالان بازار نسبت به مراجعه مشتریان در اواخر تیرماه و ماه جاری نسبت به ماه‌های گذشته ابراز رضایت بیشتری می‌کنند، اما تاکید دارند که شرایط فروش دلگرم‌کننده نیست.

در این میان اما خودروسازان تقاضا و فروش خودروهای خود را مطلوب توصیف می‌کنند. آنگونه که به نظر می‌رسد تمایل مردم به خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز ارتباط مستقیمی با شرایط فروشی دارد که خودروسازان در سال جاری طراحی‌کرده‌اند؛‌ بنابراین این موضوع موجب شده تقاضای فعال برای خرید خودرو به سمت نمایندگی شرکت‌های خودروساز روانه شود و معامله در بازار خودرو که عمدتا به‌صورت نقدی صورت می‌گیرد همچنان در رکود به سر ببرد.

از سوی دیگر اما فعالان بازار از کاهش عرضه خودرو به بازار خبر می‌دهند و این موضوع را عامل گرانی خودروها عنوان می‌کنند. این در حالی است که آمار تولید خودروسازان در چهارماه نخست سال جاری افزایش 7/ 5 درصدی را نشان می‌دهد که این موضوع کاهش عرضه در بازار را اثبات نمی‌کند زیرا خودروسازان چند سالی است که برنامه تولید خود را براساس میزان فروشی که دارند، برنامه‌ریزی می‌کنند.

در حالی چالش جدی میان خودروسازان و فعالان بازار درخصوص تقاضای موجود در بازار وجود دارد که کارشناسان اقتصادی وضعیت تقاضای خودرو طی 3 ماه اخیر را نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهتر می‌دانند و عامل موثر در این زمینه را تغییر دیدگاه مشتریان به بازار خودرو عنوان می‌کنند. به اعتقاد آنها، بخشی از مشتریان به‌دلیل عدم اطمینان از تحولات بازار دست از خرید کشیده‌اند، اما بخشی از آنها در شرایط کنونی به‌دلیل آگاهی از روندهای پیش‌رو به‌خصوص عدم ورود خودروهای جدید تا پایان امسال، تصمیم خود برای خرید را قطعی کردند بنابراین از طریق شرایط فروش خودروسازان خرید خود را عملیاتی می‌کنند.

افزایش قیمت در بازار داخلی‌ها

اما به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها چه افت‌و‌خیزی را در این روزهای داغ تابستان تجربه کرده‌اند. بنابر گفته فعالان بازار، هم‌اکنون پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 37 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش 100 هزار تومانی قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر، همچنین پژو 206 صندوقدار مدل V8 نیز طی این هفته با افزایش قیمت روبه‌رو بوده است؛ به‌طوری‌که یک میلیون تومان به قیمت آن اضافه شد تا هم‌اکنون این خودرو 38 میلیون و 500 هزار تومان در بازار به فروش برسد.

گفته می‌شود، ایران خودرو با حذف برخی آپشن‌های پژو 206، عملا قیمت این محصول را بالا برده است، چه آنکه مشتریان مجبورند برای خرید مدل‌های فول‌ این محصول، پول بیشتری بپردازند. اما از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به تغییر قیمتی که داشته، در حال حاضر 30 میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این موضوع نشان از افزایش قیمت 100هزار تومانی خودرو موردنظر طی هفته جاری دارد. پژو 405 البته در هفته قبل نیز افزایش قیمت را تجربه کرده بود. اما دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 طی هفته جاری تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر 30 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند مدل LX نیز که هفته‌های گذشته افزایش قیمت را تجربه کرده بود، طی هفته اخیر ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون قیمتی برابر با 30 میلیون تومان دارد. فعالان بازار قیمت پژو پارس را نیز افزایشی عنوان می‌کنند؛ به‌طوری‌که این خودرو افزایش 800 هزار تومانی را تجربه کرده است و در حال حاضر 36 میلیون و 200 هزار تومان است.

اما از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33‌میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رود. با این حساب، رانا جزو خودروهای باثبات بازار طی هفته جاری به‌شمار می‌رود. از رانا که بگذریم، تیبا هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل 24 میلیون و 250 هزار تومان در بازار دارد. این محصول البته طی هفته گذشته ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است. فعالان بازار اما در مورد پراید نیز خبر از ثبات می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل 131 قیمتی برابر با 21 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول طی هفته جاری تثبیت قیمت داشته است. از سوی دیگر اما پراید در مدل 111 نیز اگرچه در هفته قبل با افزایش قیمت روبه‌رو شد، با این حال طی هفته جاری تغییری نداشته تا با همان قیمت 21 میلیون و 500 هزار تومان خود به فروش برسد. پراید همین دو هفته پیش توسط سایپا گران شد و رسما افزایش قیمتی بیش از 500 هزار تومان را تجربه کرد.

از پراید که بگذریم، فعالان بازار در مورد دنا نیز از افزایش قیمت این محصول خبر می‌دهند. به گفته آنها، دنا در حال حاضر 44 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان از افزایش یک میلیون تومانی قیمت آن دارد. قیمت دنا توسط شورای رقابت آزاد شده و این محصول دیگر مشمول قیمت‌گذاری دولتی نیست و بنابراین ایران خودرو می‌تواند نسبت به تغییر قیمت آن اقدام کند. نگاهی هم اما به قیمت سراتوهای مونتاژی سایپا بیندازیم، خودروهایی که قیمت‌گذاری شان آزاد است و تغییر خاصی در هفته جاری نکرده‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد.

در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90‌ها بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته را به انتها رساندند. بر این اساس، تندر اتومات که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با 49 میلیون و 900 هزار تومان دارد و تندر پارس‌خودرو نیز 40‌میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پارس تندر نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 40 میلیون و 700 هزار تومان دارد که این موضوع نشان از تثبیت قیمت خودرو موردنظر دارد. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که به‌نوعی مدل هاچ‌بک تندر-90 به‌شمار می‌رود، در حال حاضر مدل اتومات این خودرو قیمتی برابر با 52 میلیون تومان دارد و این یعنی تغییری در قیمت آن حاصل نشده است. ظاهرا پارس‌خودرویی‌ها دور جدید ارسال دعوت‌نامه برای ثبت‌نام‌کنندگان ساندرو را آغاز کرده و بر این اساس بخشی دیگر از مشتریان به‌زودی ساندروی خود را تحویل خواهند گرفت.

ثبات در بازار وارداتی‌ها

سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم، بازاری که چندان گرم نیست و رونقی را به خود نمی‌بیند. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر هیوندای سوناتا با قیمتی معادل 174 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از ثبات آن دارد. دیگر محصول هیوندایی به نام i30 نیز 82 میلیون تومان قیمت دارد و سانتافه نیز 212 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در این میان اما تویوتا RAV4 افزایش یک میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه کرده است به‌طوری‌که این خودرو هم اکنون 235 میلیون و 500 هزارتومان قیمت دارد.

در بین محصولات کیا نیز مدل سراتو در حال حاضر قیمتی برابر با 130 میلیون تومان دارد و اپتیما هم 189 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. توسان با اتاق جدید نیز که به تازگی وارد بازار شده است در حال حاضر 190 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین از بازار مزدا3 نیز خبر می‌رسد که این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با 114 میلیون تومان دارد. این محصول روزگاری تا 130 میلیون تومان قیمت داشت که بیشتر به‌دلیل کاهش عرضه آن به بازار بود./دنیای اقتصاد

11 دیدگاه

 1. حمید | مرداد 17, 1395 | لینک نظر

  منم تیبا ۲ داشتم یک سال و نیم هر هفته نمایندگی بودم فقط سه دفعه گیربکس عوض کردم آخرسر با روغن ریزی گیربکس فوختم
  ماشین ایرانی مدل بالای ۹۰ نخرید به خاطر تحریم ها همه قطعات چینی شده ایران خودرو و سایپا هم نداره

 2. فرشاد | مرداد 15, 1395 | لینک نظر

  ایران خودرو و سایپا که خودروسازهای فوق العاده بدی هستن ولی مشکلات مربوط به گارانتی چیزیه که به وجدان اون نمایندگی مربوطه نه قوانین شرکت مادر.چون بارها به شخصه دیدم که در یک نمایندگی زیر بار ایراد خودرو نرفتن و درستش نکردن ولی نمایندگی دیگری بدون بهونه درستش کرده.
  یه تیپ 5 دارم که مشکلات زیادی براش پیش اومده نمایندگی شهر خودمون هیچ کار مثبتی انجام نمیده ولی نمایندگی شهر مجاور که 20 دقیقه فاصلس تا الان همه مشکلات رو بدون اینکه بهونه های احمقانه نمایندگی شهر خودمون بیاره حل کرده.

 3. ُSir Nic | مرداد 14, 1395 | لینک نظر

  البته خودروساز بی تقصیره، چون تقاضا هست تولید میکنه، اگه من و شما به خودمون و خانوادمون اهمیت میدادیم و این ماشینها رو نمیخریدیم خوب اونا هم به فکر کیفیت و ارتقا محصولاتشون میافتادن…
  یکی از نزدیکان ما یه تیبا 2 صفر خریده، هر چی بهش گفتم نخر بخرجش نرفت، حالا وقتی شیشه شور عقب رو میزنه از لای ستون آب میریزه رو صندلیهای عقب، دنده 1 و چهارش بسختی جا میره بطوری که کلافه شده، هر دفعه در ماشین رو باز میکنی باید نوار دور در و جابندازی چون در میاد، هنوز 500 کیلومتر باهاش نرفته که مدام چراغ ای بی اس روشن و خاموش میشه… جالبه که 28 میلیون هم پولشو داده…

 4. علی | مرداد 14, 1395 | لینک نظر

  سلام من یه دونه پارس گرفتم تزروزتحویل ماشین خوابیده ایرانخودرواول که اصلازیربارش نرفتن بعداز2هفته شکایت نصف موتورتعویض شده هنوزم سردرنیاوردن مشکل چیه رفتم سربزنم میبینم انقدرکیفیت قطعات پایین که هرقطعه ای که میادپیچشوببنده میبره الان ماشین1ماه خابید

 5. محمد | مرداد 14, 1395 | لینک نظر

  اینکه بخشی از مردم در صنعت خودرو سازی مشغولن و بخش بیشتری در حال استفاده از این محصولات هستند
  و شما براحتی و تحت تاثیر گروهی خواص به این بخش بزرگ جامعه توهین میکنید
  بسیار زشت و ناپسند است.
  کاستی های صنعت خودرو، مجوز توهین به هیچ شخصی رو نمیده

  • در پاسخ به: محمد

   احمد مولا | مرداد 15, 1395 | لینک نظر

   توهین نیست عزیزم واقعیته
   گروهی از مردم که استفاده میکنند مجبورند و معذور
   اما گروهی که دراین صنعت مشغولند با عرض معذرت از معدودی که همچنان شریفند
   اگر مدیران صنعت باشند که میسپارم به دوستان که …..رو پرکنند
   از غیر مدیران همون کسانی هستند که وقتی برای گارانتی که پولشو پیش پیش گرفتند مراجعه کنی محل ….گ بهت نمیذارند
   خط مونتاژ بماند
   قطعه ساز بماند
   کیفیت درحد….بماند
   در اینجور مواقعی شما خودت باشی چکار میکنی؟؟؟
   حاصل یک عمر زحمتتو به دست دزد دادی حالا بشین ورعایت ادب کن

 6. majid | مرداد 14, 1395 | لینک نظر

  باعث تاسف است که هنوز هم مردم در دام خودروسازان سودجو گرفتار هستند و بازهم این سودجویان خودکامه با ترفندهای مختلف دزدیهای آشکاری میکنند و آشغالهای عصر حجر خود رو به مردم قالب میکنند و صد تاسف به حال مردمی که همچنان با خرید این ارابه های مرگ جان ومال خودشون رو به فنا میدهند

  • در پاسخ به: majid

   علی استاد | مرداد 14, 1395 | لینک نظر

   داداش اگه ماشینی سراغ داری که با 30 تومن بشه خرید ولی از ایرانخودرو و سایپا نباشه و ارابه مرگ هم نباشه معرفی کنید خوشحال میشیم . فقط حرف مفت میزنید بابا اینجا ایران ما هم ایرانی همینه که هست الکی مطلب نذارید لطفا

  • در پاسخ به: majid

   mahan | مرداد 15, 1395 | لینک نظر

   مدل صحبت کردن خود را عوض کنید در غیر این صورت همانند خودتان باهاتون صحبت خواهد شد .. توهین یادت نره ممنوع هست مشتی مجید

  • در پاسخ به: majid

   علی شقاقی | مرداد 15, 1395 | لینک نظر

   خودت ماشین چی داری ممنون میشم بگی ما هم بدونیم بریم از ماشین خودت بخریم

   • در پاسخ به: علی شقاقی

    علی شقاقی | مرداد 15, 1395 | لینک نظر

    شرمنده اشتباه شد روی سخنم با بالایی بود با حرفت موافقم ماشینی که تا سی میلیوت باشه و مال ایرانخودرو و سایپا هم نباشه معرفی کن من تیبا دارم اونم قسطی چون پول ندارم گرونتر بخرم اونم نقدی