تدوین 30 استاندارد جدید خودرویی

افشین خالدی | یکشنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ | 3 نظر

سازمان ملی استاندارد در حالی قرار است 30 استاندارد به استانداردهای 51 گانه خودرو بیفزاید که استانداردهای مذکور بیشتر به موارد ایمنی و فنی خودروها مربوط می‌شود. در حال حاضر خودروهای تولیدی و وارداتی باید مشمول 55 استانداردی باشند که از سوی سازمان ملی استاندارد، محیط زیست و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت تدوین شده است. بر این اساس از کل استانداردهای 55 گانه، 51 مورد بر عهده سازمان ملی استاندارد و 4 مورد بر عهده سازمان محیط زیست و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت است.در این زمینه روز گذشته وحید مرندی معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در نشستی مطبوعاتی با تاکید بر به روزرسانی استاندارد خودروها عنوان کرده است که در این راستا تعداد استانداردها از ۵۱ مورد به ۸۱ مورد خواهد رسید.

وی همچنین تصریح کرده که برای تدوین و اجرای استانداردهای ۸۱ گانه برنامه زمان‌بندی سه ساله تهیه شده است. به گفته وی، تدوین ۱۰ استاندارد جدید خودرویی در حال اتمام است که مربوط به استانداردهای ایمنی و فنی می‌شوند و پس از اتمام تدوین، اجرایی خواهند شد. مرندی مقدم به این نکته نیز اشاره کرده که تدوین و اجرای باقی استانداردها نیز طی دوسال آینده انجام خواهد شد. اظهارات معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد در شرایطی است که استانداردهای 51 گانه مواردی همچون ترمزگیری، نیروی كنترل فرمان وسایل نقلیه و حتی تجهیزات سرعت سنج و نصب چراغ مه شکن جلو و عقب را شامل می‌شود. اجرای این استانداردها با نظارت سازمان ملی استاندارد در شرایطی صورت می‌گیرد که چندی پیش از واردات تعدادی از خودروهای ژاپنی به‌دلیل عدم‌نصب چراغ مه شکن جلوگیری شده بود با این حال این سازمان قصد دارد تعداد استانداردهای مورد نیاز خودروها را به 81 مورد برساند.از سوی دیگر مرندی مقدم در نشست دیروز از درخواست این سازمان مبنی بر ارسال قراردادهای خارجی جهت تطبیق با استانداردها نیز خبر داد/دنیای اقتصاد

3 دیدگاه

 1. توربوران | مرداد 18, 1395 | لینک نظر

  یله روی کاغذ خیلی سخت گیرانه است،ولی در اجرا بسیار سست است.به این دلیل که تولید کننده ، سازمان استاندارد و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان همگی دولتی اند.استقلال و بی طرفی ناظر یک اصل پذیرفته شده جهانی است که در اینجا از این خبرا نیست.

 2. سعید | مرداد 17, 1395 | لینک نظر

  من موندم تو این بین ایران خودرو این همه پول بی زبون رو میخواد هزینه کنه که مرکز تست تصادف راه بندازه واسه چی؟؟؟
  عزیزم ثانیه به ثانیه تو جاده های ایران داره تست تصادف برا تحقیقات شما اتفاق می افته!!!!!!!! دیگه مرکز تست برا چیه
  سی ساله داره 405 تست میده تازه آدمک پشتش نیست هموطن های گلی هستن که پر پر شدن، چه دکتر مهندس و کارمندهایی از این مملکت که لای ماشین های دلبند شما پر پر نشدن
  این همه پول خرج کنی همین ماشین ها رو باز تست کنی!!!!!!!!! که چی بشه مثلا قوی ترشون کنی!!!!!!!!!!آفتابه خرج لهیم کردن تا کی؟؟؟؟؟
  تنها راهش دل کندن از این پلت فرم های قدیمیه
  مثل کبک کلتو کردی تو برف
  ثانیه به ثانیه که تعلل کنی سال به سال عقب میوفتی از جهان
  از هندم عقب افتادیم رفت
  دو روز دیگه پاکستان و سومالی هم ازمون رد میشن

  • در پاسخ به: سعید

   ‏مهمان | مرداد 17, 1395 | لینک نظر

   در از رده خارج بودن لگن های داخلی شکی نیست
   اما بهترین ماشین اروپایی و امریکایی هم باعث نمیشه فرهنگ رانندگی درست بشه
   و تا وقتی فرهنگ رانندگی و نظارت درست (و نه مچگیری) نداشته باشیم وضعیت تلفات ما بهتر از این نمیشه