خودروهای وارداتی باید ارزان شوند

افشین خالدی | سه شنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | 2 نظر

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: با توجه به گذشت حدود یک سال از اجرایی شدن برجام و کاهش هزینه‌های واردات کالا به ایران، قیمت خودروهای وارداتی به‌طور میانگین پنج تا ۱۰ درصد باید کاهش یابد.حسن کریمی سنجری اظهار کرد: در گذشته و پیش از اجرایی شدن برجام، واردات خودرو به ایران با برخی هزینه‌های اضافی همراه بود. وی با بیان اینکه در آن زمان پرداخت پول خودروهای وارداتی از طریق صرافی‌ها و با هزینه‌های اضافی صورت می‌گرفت، خاطرنشان کرد: با این حال چنین هزینه‌هایی با اجرایی شدن برجام از بین رفته و در نتیجه هزینه‌های واردات خودرو کاهش یافته است. این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:‌ علاوه‌بر آن هم‌اکنون امکان گشایش ال‌سی 6 ماهه برای واردات از چین فراهم شده است و اگر امکان گشایش ال‌سی یوزانس از اروپا نیز فراهم شود شاهد کاهش بیشتر هزینه‌های واردات خودرو خواهیم بود.

وی افزود: تحت‌تاثیر همین کاهش هزینه‌های واردات است که در ماه‌های اخیر شرایط فروش خودروهای وارداتی در بازار به نفع مشتریان تغییر کرده و برخی واردکنندگان خودرو محصولاتشان را به‌صورت قسطی و بدون بهره می‌فروشند. کریمی سنجری با بیان اینکه با وجود تسهیل شرایط فروش خودروهای وارداتی قیمت این محصولات نیز باید به‌طور میانگین پنج تا ۱۰ درصد کاهش یابد، تصریح کرد: با این حال شرایط بازار خودروی ایران و انحصار موجود، دست واردکنندگان را برای گران‌فروشی باز گذاشته است. وی ادامه داد: برخی از واردکنندگان خودرو نمایندگی رسمی خودروسازان خارجی نیستند و محصولاتشان را از طریق واسطه‌ها خریداری و وارد می‌کنند که این موضوع نیز در گران‌تر بودن قیمت خودروهای وارداتی در ایران نسبت به قیمت جهانی این محصولات تاثیرگذار است. این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: بنابراین در این زمینه از یکسو باید واردکنندگان خودرو را مجبور کرد که با اخذ نمایندگی رسمی خودروسازان خارجی، واردات خودرو را به‌طور مستقیم و از خودروساز تولیدکننده انجام دهند/ایسنا

2 دیدگاه

 1. احمد | شهریور 16, 1395 | لینک نظر

  ماشالا چیزی که زیاد داریم کارشناس صنعت خودرو!
  دقیقا به همین دلیل قیمت همه وارداتیا از 20 تا 40 میلیون تو همین دو سه ماهه رفته بالا !!!
  حق دارن خب باید همه بخورن دیگه! 90% ماشینهای 20-30 سال پیشو با قطعات فیک چینی سوار میشن این 10% هم باید 2-3 برابر قیمت ماشین رو بدن تا بعد با منت بهشون ماشین بدن اونم پولو الان بده سال بعد بیا اگه بود بگیر نبودم صبر کن تا بیاد همینه که هست!
  میدونین توقعمون بالاست وگرنه مملکت گل و بلبله!

  خدا بیامرزش…