اتوبان اصفهان شیراز اولین اتوبان بتنی کشور

افشین خالدی | چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ | 1 نظر

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت که دو قطعه اول از آزادراه بتنی اصفهان-شیراز بطور متوسط 33 درصد پیشرفت داشته و برای اجرای قطعه سوم نیز بزودی فراخوان جذب سرمایه گذار برگزار خواهد شد.

علی نورزاد درگفتوگو با مهر، توضیح داد: این دوقطعه از “تنگ خیاره” تا “سده” آغاز شده و از سده تا “ایزدخواست” ادامه می یابد، طول هرکدام از قطعات ۱۰۵ کیلومتر است و پیشرفت کنونی قطعه سده تا خیاره ۳۸ درصد و از ایزد خواست تا سده ۲۷ درصد است که بر این اساس، میزان پیشرفت این دو قطعه بطور متوسط ۳۳ درصد است.

این مقام مسئول افزود: منابع مالی لازم به پروژه آزاد راه اصفهان- شیراز تزریق شده و پیمانکار هم فعال است البته این پروژه با مشکلاتی همچون موانع ارزیابی، تملک اراضی و بهره گیری از تکنولوژی جدید(رویه بتن به جای آسفالت) مواجه بوده و همین موضوع پیشرفت پروژه را با تاخیر همراه کرده است.  

نورزاد اظهارکرد: بحث ارزیابی در دو قطعه (خیاره تا سده و سده تا ایزدخواست) بالای 80 درصد پیشرفت داشته امابحث تملک هم مهم بوده و این موضوع مشکلاتی را در پیشرفت کار ایجادکرده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر ساخت این دو  قطعه، یک قطعه دیگر 117 کیلومتری هم درحال بررسی و مطالعه است که ایزدخواست را به اصفهان متصل می کند.  

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل ونقل کشور با اشاره به آغاز ساخت قطعه سوم در ماه های آتی گفت: براساس برنامه قراراست در آینده نزدیک، فراخوانی برای جذب سرمایه گذار برگزار شود که این موضوع نیازمند مصوبه هیات وزیران است.

نورزاد اظهارکرد: ساخت پروژه آزاد راه اصفهان- شیراز از سمت شیراز آغاز شده است و با اجرای 117 کیلومتر قطعه سوم به اصفهان متصل می شود.  

گفتنی است ساخت نخستین آزادراه بتنی ایران(اصفهان-شیراز) با 6 باند رفت و برگشت به طول 105 کیلومتر، آغاز شده است و با اجرای این پروژه علاوه بر کوتاه کردن 2.5 ساعته مسیر تهران به شیراز، هزینه‌ نگهداری از راه ها کاهش یافته و رونق به کارخانه‌های سیمان‌سازی کشور باز می‌گردد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. محمد رضا | شهریور 25, 1395 | لینک نظر

    من هر روز مسیر شیراز تا بیضا رو میرم و میام.یه تقاطع بین جاده جدید تنگ خیاره تا بیضا و آزاد راه جدید وجود داره که اومدن با پل مشکل تقاطع رو حل کردند.ولی متاسفانه بعد از گذشت دو سال از ساخت پل هنوز که هنوزه شرکت پارس عمران گستر ( پیمانکار ) با وجود اینکه پل ساخته شده نیومده زیر پل که جاده روستایی تنگ خیاره تا بیضا رو آسفالت کنه ( طول جاده زیر پل به اندازه طول یک تریلی هم نیست ) و دو ساله که برای تردد در اون منطقه همه مجبورند از جاده خاکی موقتی که ساخته شده استفاده کنند.جاده ی مارپیچی که حدود یک کیلومتر طول دارد و درش بدترین سنگ ها وجود داره جوری که حتی با دنده یک و بدون گاز دادن هم جلوبندی و لاستیک رو نابود میکنه.جالبه به جای آسفالت کردن زیر پل هر روز جاده خاکی جدید باز میکنند که از قبلی بدتره.بعد هم میان میگن ما ابتکار عمل دادیم و جاده بتی ساختیم.همین شرکت که دیگه همه میدونن مال کیه پروژه ساخت پل کابلی میدان ولیعصر شیراز رو هم برداشته بود که پل هنوز ساخته نشده فرو ریخت!!! جالبه شهردار شیراز هم میگفت این اتفاقات طبیعیه و ما از شرکت پیمانگار کمال تشکر و قدردانی رو داریم!!!!