F-type گربه ای جدید از جگوار

افشین خالدی | سه شنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۲

جگوار برای سال 2013 محصول جدیدی را بر روی خط تولید قرار داده که بتواند مستقیما با کوپه کانورتیبل هایی همچون پورشه باکستر و بی ام و Z4  رقابت کند. F-Type نام این محصول است.

کوپه ای دو نفره با سقف باز شو که طبق گفته جگوار بر روی عملکرد، چالاکی و راننده تمرکز کرده است.جگوار برای افزایش راندمان و بهبود وضعیت عملکردی خودرو، با استفاده از تکنولوژی حاصل از 75 سال تجربه وزن این کوپه را از 1597  کیلو شروع کرده  و این وزن به راحتی توسط سه موتور 340،380 و 495 اسب بخاری به حرکت داده می شود. اما برای جگوار این مقدار کافی نبوده، چراکه ایرودینامیک فوق العاده همراه با کیفیت لوکس را نیز به آن القا کرده.

سقف متحرک F-Type تنها در 12 ثانیه باز می شود البته سرعت باید زیر 50 کیلومتر در ساعت باشد، سقف سبک وزن از ساختار چند لایه تشکیل شده که برای عایق حرارتی و صوتی آن از تینسولیت کمک گرفته شده. تینسولیت برند تجاری شرکت 3M است که با استفاده از الیاف پلی استر حالتی را با وجود می آورد که پر قو ایجاد می کند، این کمپانی مدعی شده که این تکنولوژی از نظر جذب آب برتر از پر قو است.

برای ساخت این خودرو جگوار از آلومینیوم سبک و مستحکم استفاده کرده است،. ساختار دوبل جناغ سیستم تعلیق در جلو و عقب به صورت کاملا آلومینیومی هستند که طبق ادعای جگوار سبب شده لذت رانندگی در پیچ های دو چندان شود.

برای این خودرو 3 موتور در نظر گرفته شده ، 2 موتور 6 سیلندر با 3 لیتری با قدرت های 340 و 380 اسب بخار و یک موتور  8 سیلندر با قدرت 495 اسب بخار، هر سه موتور خورجینی و سوپر شارژ در نظر گرفته شده اند. موتور 340 اسبی پیش از این بر روی مدل های XJ و XF قرار گرفته شده بود ، این موترو توانایی تولید 450 نیوتن متر گشتاور بین دورهای 3500 تا 5500 را داراست، موتور 380 اسبی با اندکی افزایش گشتاور در همین دور 460 نیوتن متر را به چرخها منتقل می کند ، اما موتور 8 سیلندر  5 لیتری 625 نیوتن متر را بین دورهای 2500 تا 5500 ارائه می کند، وقتی این موتورها بر روی F-Type سوار می شند می توانند به ترتیب طی زمانهای 5.1، 4.9 و 4.2 ثانیه به سرعت 60 مایل برسند. هر سه موتور به صورت پاشش مستقیم هستند. ضریب تراکم موتور 6 سیلندر 1 به 10.5 و موتور 8 سیلندر 1 به 9.5 است

برای کاهش مصرف سوخت، از سیستم هوشمند Start/Stop استفاده شده، این سیستم پس از توقف موتور را برای کاهش مصرف سوخت خاموش و در صورتیکه راننده پا را بر روی پدال گاز قرار دهد موتور دوباره روشن می شود. جگوار برای آنکه لذت رانندگی کم نشود با استفاده از استارترسیم پیچی دوقلو سرعت واکنش موتور به پدال را افزایش داده تا به سرعت موتور روشن شود

برای انتقال نیرو این 3 موتور به چرخها، بک گیربکس 8 سرعته با ضرایب نزدیک قرار گرفته که توسط جگوار اختصاصا برای F-Type  تنظیم شده است. ضریب نهایی این گیربکس مدرن 3.31:1 می باشد.گیربکس هوشمند طراحی شده به نحویکه تا 25 حالت بر اساس نحوه رانندگی برنامه می پذیرد. برای حفظ تعادل خودرو در معکوس ها ، موتور با گیربکس هماهنگی کامل دارد به نحویکه در صورتیکه خودرو تشخیص دهد ترمز گیری شدید در حال صورت گرفتن، دریچه های گاز را به نحو مناسبی کنترل می کند تا همگام با معکوس سریع ،تعادل خودرو به بهترین نحو حفظ شود.

جگوار برای ترمز این کوپه اسپورت، از دیسکهای 13.9 اینچی در چرخ های چلو و 12.8 اینچی در چرخهای عقب استفاده کرده، برای سری S این جگوار از ترمز هایی با عنوان  Super High Performance استفاده شده که ازدیسکهای 15 اینچی در جلو و 14.8 اینچی در عقب استفاده کرده. برای خنک شدن سیستم ترمز از سیستم خنک کنندگی Computational Fluid Dynamics استفاده شده که در این سیستم هوای خنک از طرق کانال های مخصوص به سیستم ترمز می رسند و مانع از داغ شدن ترمز و کاهش اثر می شود.

از آنچه که جگوار در مورد این خودرو گفته ، مشخص می شود با یکی از بهترین جگوار ها روبرو هستیم که برای در اختیار داشتن آن در آمریکا باید  69 هزار دلار کنار بگذاریم و برای مدل 8 سیلندر این عدد به 99 هزار دلار خواهد رسید، باید دید با این خودرو با وجود رقبای خوش نام خود چه وضعیتی برای محبوبیت خود خواهد داشت.

1
از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه