مقایسه بی ام و i8 با تسلا مدل S85+

حمید کلاته | دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۵ | 3 نظر

​فیوچرموبیل های پر زرق و برق برای دوست داران محیط زیست

نگرانی از بابت گرم شدن هوای کره زمین از چند دهه قبل ذهن سیاست گذاران را به خود مشغول کرد اما تقریبا از دو دهه گذشته شاهد تصمیم های جدی در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای بوده ایم در این بین صنعت خودروسازی یکی از اساسی ترین نقش ها را در کاهش تولید دی اکسید کربن ایفا می کند و انصافا باید دست اندر کاران این صنعت را از پیشگامان معرفی فناوری های جدید در زمینه کاهش مصرف سوخت های فسیلی دانست. هم اکنون اگر دوست دار محیط زیست باشید خودروهای برقی و هیبریدی متنوعی منتظر جلب نظر شما هستند خودروهایی مانند نیسان لیف، شورولت ولت، فورد انرژی، تویوتا پریوس و … اما نوآوریها در این زمینه بدون توقف در حال پیشرفت است بنحویکه هم اکنون سوپراسپرت های الکتریکی با آلایندگی صفر و یا نمونه های هیبریدی با آلایندگی کمتر از 100 گرم CO2 در هر کیلومتر در بازار عرضه می شوند.

 

بهترین نمونه از مثال ذکر شده تسلا مدل S و ب ام و i8 می باشد که این دومی با آن طراحی آینده نگر و درهای محسور کننده و در بازار کشورمان حضور دارد. هیچ کدام از دو فیوچرموبیل (خودروهای آینده) ذکر شده گزینه های ارزانی برای حفاظت از محیط زیست نیستند چراکه ب ام و i8 با قیمت پایه 136 هزار دلار در بازارهای جهانی عرضه می شود و علیرغم اینکه قیمت پایه تسلا مدل S 95 هزار دلار است اما اگر سطح تجهیزات آن مطابق با i8 درنظر گرفته شود برچسب قیمتی 127 هزار دلار را روی شیشه خود خواهد دید. (قیمت میلیاردی i8 و مشکلات مربوط به شماره گذاری آن در داخل کشور بماند).

 

باورش کمی سخت است که خودرویی با 2.1 تن وزن صرفا با بهره گیری از موتور برقی قادر باشد صفرتاصد را در زمان 4 ثانیه و طی مسافت چهارصدمتر را در عرض 12.5 ثانیه بپیماید اما تسلای مدل S با موتور AC Induction به قدرت 416 اسب بخار که در عقب جاسازی شده و از باطری های 85 kW-hr  لیتیوم یون تغذیه می کند قادر است اعداد و رکوردهای ذکر شده را به ثبت برساند. نکته جالب تر اینکه مدل S در حالت رانندگی نرمال با یک بار شارژ قادر به طی 425 کیلومتر مسافت می باشد. نا گفته نماند که در ایالت های مختلف آمریکا جایگاه های شارژ باطری در فاصله های کمتر از 300 کیلومتر درنظر گرفته شده است تا مالک تسلا به راحتی قادر باشد از کالیفرنیا در غرب را تا نیویورک در شرق آمریکا با آلایندگی صفر بپیماید! تسلا اگرچه بیشینه گشتاور 600 نیوتن متری موتور را از همان دور صفر در اختیار دارد و از طریق گیربکس تک سرعته قادر است دور موتور را تا محدود 16 هزار دور بالا برد اما در شتابگیری مستقیم این i8 هیبریدی است که با ثبت شتاب 3.9 ثانیه به میزان جزیی از مدل S سریع تر عمل می کند.

 

ب ام و i8 صرفا با تغذیه الکتریکی می تواند 37 کیلومتر را بدون صدا بپیماید تا بعد از آن صدای مصنوعی و گوش نواز موتور 3 سیلندر توربو به گوش رسد. ب ام و i8 به وزن 1520 کیلوگرم از دو موتور AC Induction در سر دو چرخ جلو سود می برد و یک موتور خطی 3 سیلندر به حجم 1.5 لیتر دیفرانسیل عقب را تغذیه می کند تا درمجموع 362 اسب قدرت (228+129) بعلاوه 570 نیوتن متر گشتاور قادر به ثبت شتاب 3.9 ثانیه و طی مسافت چهارصدمتر در زمان 12.4 ثانیه برای i8 باشد. در سر پیچ ها نیز i8 با توجه به سود جستن از سامانه چهارچرخ متحرک چسبنده تر از تسلای دف عقب نشان می دهد و ثبت فشار g جانبی 0.94 در برابر 0.91 تسلا نیز موید همین مطلب است. علاوه براین ب ام و از شاسی فیبرکربنی و مرکزثقل پایین تر از تسلا مدل S بهره می برد به همین دلیل از لذت رانندگی بالاتری به نسبت تسلا برخوردار است، ناگفته نماند فرمان هم در ب ام و دقیق تر از فرمان مدل S نشان می دهد. در مقابل تسلا بزرگتر و سنگین تر به نظر می رسد و فقط در بخش ترمزگیری قوی تر از i8 عمل می کند. نکته عجیب در مورد تسلا اینکه بعد از یک دور طی پیست لاگونا سکا در شرایط تحت فشار ماکسیمم سامانه ای الکتریکی خودرو به حد غیرمجازی داغ شدند که نتیجه آن اجبارا توقف رکورد گیری تا سرد شدن ادوات الکتریکی بود اما درمجموع هردو خودرو سریع و مهیج با تواناییهای نزدیک به یکدیگر ارزیابی می شوند.

 

اما اگر از پیست خارج شده و به شهر برگردیم تسلا مدل S خودرویی نرمال تر و شایسته تر برای شهر می باشد. این خودرو از دو صندوق بار جلو و عقب (صندوق جلو با نام Frunk از ترکیب Front Trunk نامیده شده است) به حجم مجموع 935 لیتر بهره می برد در حالیکه صندوق i8 به زحمت 135 لیتر فضا را در اختیار خریدارش قرار می دهد. از لحاظ فضای صندلی عقب نیز همین قضیه صادق است اگر شما آنقدر بزرگ شده اید که قادر به خواندن این متن هستید عملا در صندلی عقب i8 جای نخواهید گرفت چراکه فقط مختص کودکان می باشد در حالیکه فضای عقب تسلا همانند سدان های سایز متوسط، بزرگ و جادار ارزیابی می شود. از حیث کیفیت سواری و بیصدایی کابین دو خودرو روبروی یکدیگر قرار می گیرند که در یک طرف تسلا با کابینی همانند فضای کتابخانه ساکت و بی صدا حضور دارد و در طرف دیگر i8 با کابینی که صدای مهیج موتور را به صورت مصنوعی از طریق اسپیکرهای سیستم صوتی به داخل کابین ارسال می کند واقع شده است، درحقیقت از این جهت هردو خودرو بهترین هستند اما با دو سلیقه متفاوت. تسلا همانطور که ذکر شد با یک بار شارژ قادر است 425 کیلومتر را بپیماید درحالیکه مصرف سوخت تقریبا صفر را تجربه می کند در مقابل i8 در شرایط اقتصادی مصرف 2.5 لیتر و در شرایط نرمال مصرف 4.9 لیتر را به ثبت می رساند که با توجه به باک 42 لیتری، این i8 است که زودتر از تسلا مدل S باید به جایگاه سوخت مراجعه کند. در مورد مصرف تسلا عبارت تقریبا صفر را ذکر کردیم چراکه علیرغم الکتریکی بودن خودرو برخی معتقدند در ساخت باطری و دیگر ادوات خودرو سوخت فسیلی صرف می شود.

 

درمجموع باید گفت ب ام و i8 خودرویی لذت بخش تر برای رانندگی اسپرت محسوب می شود و از طراحی مدرن تری سود می برد که به راحتی قادر است نگاه ها را به سمت خود بچرخواند در مقابل تسلا مدل S نیز خودرویی سریع و اسپرت است که از فضای مناسب تری برای استفاده روزمره شهری سود می برد و قیمت پایه آن به مراتب از i8 ارزانتر می باشد. با این توصیف می توان گفت اگر بحث قیمت مطرح نباشد فقط این سوال برای مشتری پیش خواهد آمد که کدام یک از این دو خودرو را ابتدا خریداری کند چراکه واقعا هردو فیوچرموبیل ارزش خریداری شدن و رانده شدن را دارند.

تسلا مدل S ب ام و i8
موتور Ac Induction موتور عقب بنزینی وسط خطی توربو 3 سیلندر​ 1.5 لیتری/ برقی جلو AC Induction
باطری 85 kW-hr Lithium-ion 7.1 kW-hr Lithium-ion
قدرت وگشتاور (اسب بخار/نیوتن متر) 416/600 362/570
گیربکس و دیفرانسیل شش سرعته خودکار 4WD تک سرعته RWD
وزن 2084 1520
صفرتاصد (ثانیه) 4 3.9
طی مسافت چهارصدمتر (ثانیه) 12.5 12.4
ابعاد طول/عرض/ارتفاع 4.9/1.94/1.29 4.69/1.94/1.29
مصرف سوخت صفر 2.5 اقتصادی/ 4.9 نرمال
قیمت مدل پایه (هزار دلار) 137 95

 

منبع:موتور ترند

از سراسر وب
پیشنهاد از

3 دیدگاه

 1. امین | مهر 20, 1395 | لینک نظر

  ببخشید نوشتن و تلفظ ” بی ام و ” اشتباهه… شما یا باید تلفظ آلمانیش رو به کار ببرید “ب ام و” و یا تلفظ انگلیسیش رو “بی ام دابلیو” … با تشکر

 2. حمید | مهر 20, 1395 | لینک نظر

  با سلام مطلب جالبی بود
  فقط توی جدول اعداد مربوط به گیربکس دو خودرو با هم جابجا نوشته شدن

 3. با درود
  مشخصات تسلا و بی ام دبلیو اشتپاه بجای یک دیگر نوشته شده است
  با سپاس دوستدار شما
  اما کیت رویس