احتمال توقف تولید خودرو در کشور

تیم تحریریه | چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ | 5 نظر

دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران گفت: اگر روند فعلی ادامه یابد و اصلاح نشود تولید خودرو در کشور متوقف خواهد شد

.

ساسان قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون مشکلات متعدد داخلی و خارجی گریبان‌گیر صنعت خودرو و قطعه است.

وی با بیان اینکه تامین نقدینگی، نقل و انتقال پول و تحریم از مهمترین مشکلات صنعت خودرو و قطعه است، خاطرنشان کرد: با ادامه وضعیت فعلی، روند کاهشی تولید خودرو و قطعه همچنان ادامه می‌یابد و به تناسب آن قیمت تمام شده تولید و فروش خودروها افزایش می‌یابد که آن نیز موجب تشدید رکود بازار خواهد شد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد: هم‌اکنون خودروسازان با حدود 30 درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. ظرفیت تولید در واحدهای قطعه‌سازی نیز به 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این‌که از حدود دو سال پیش روند فعلی قابل پیش‌بینی بود، تصریح کرد: با این حال هر چه در این مورد هشدار دادیم شنیده نشد البته امیدواریم در دولت جدید به این مشکلات رسیدگی شود.

قربانی ادامه داد: اولین اقدام در این زمینه بررسی شرایط، شناسایی مشکلات و پیش‌بینی راهکارهای حل مشکل است. این اقدام آغاز شده و کارگروه‌هایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این کار تشکیل شده است.

وی افزود: در گذشته فرصت‌های زیادی برای حل مشکلات وجود داشت که از دست رفت؛ بنابراین در شرایط فعلی دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد و باید به بهترین نحو ممکن و به سرعت عمل شود.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران تصریح کرد: مشکلات در صنعت خودرو و قطعه به مرز بحران رسیده است بنابراین اگر روند فعلی همچنان ادامه یابد و اصلاح نشود در نهایت تولید خودرو در کشور متوقف خواهد شد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

5 دیدگاه

 1. حمید | مهر 14, 1394 | لینک نظر

  با سلام در ایران تنها چیزی که مهم نیست مردم و نطراتشون است ،ما یه مشت ابزار هستیم برای مواقع نیاز مثل انتخابات ،
  در مورد خودرو سازی هم .همین مسأله صدق میکنه یه مشت زالو افتادن به جون ملت و هیچ جوری نمی خوان قبول کنن دست از جان و مال بردارن ،چه صنعتی که حتی مونتاژ درست هم نمی تونن بکنن، اونوقت میلیاردها دلار باید ضرر خود سری همین زالو ها رو بدیم ،این دیگه گندم نیست که بگن کالای استراتژیک است .به هر ترتیبی می خوان خون مردم رو تو شیشه بکنن ،ما تا اونجاي که می تونیم باید این آشغالها رو نخریم .

 2. آرش | اردیبهشت 22, 1394 | لینک نظر

  ای داد بیداد اگه شرکت های خودرو سازی بسته بشن چ ارگانی قراره افزایش جمعیت رو کنترل کنه !!! تازه بیمارستانها هم دیگه مشتری ندارن و بعدش باید تعطیل بشن .. برو آقا گردش رو در اوردین با این خودرو سازیتون

 3. عليرضا | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

  مشكل صنعت خودرو در ايران دولتي بودن اونه البته ظاهر خصوصي داره اما عمده سهامشون مال دولته .بزرگترين اشتباه صنعت خودرو هم اين بود كه به جاي توليد خودرو «كه البته هيچگاه نميتونه با برند خارجي رقابت كنه» بايد به سمت توليد با كفيت قطعه خودرو مي‌رفتند و براي برند هاي معروف دنيا قطعه سازي مي‌كردند مثل زماني كه رادياتور ماشين‌هاي فرانسوي ساخت ايران بود. ولي آيا مافياي شِبه دولتي خودرو از ماليات بيش از 100درصدي گمرك و سودهاي باد آورده توليد ميتواند بگذرد؟؟

 4. mori pontiac | آبان 6, 1392 | لینک نظر

  راست میگه این بنده خدا اخه تا کی میخواین خودرو های از رده خارج شده خارجی را کپی کنند تازه این کجا وان کجا کو اون ایران خودرو قدیم که اگه مونتاژ میکرد ماشین روز بود    نه ماشینهایی که الان تولید میکنه شدن قاتل جون مردم متوقف کنن این افتضاهات رو ….ممنون از مدیریت

 5. farshad | شهریور 16, 1392 | لینک نظر

  با سلام

  خدا کند و روز شماری باید کرد که این اتفاق میمون و مبارک () توقف تولید خود رو) هر چه زودتر حادث گردد . خدائی این ماشینه با این قیمت بدست مردم میدن ؟ من سال 91 یک سمند خریدم اونم از نمایندگی بماند از مشکلاتی که باهاش دست بگریبان بودم .اما شاید بیش تر از 10 مرتبه با من تماس گرفتن و هی نظر خواهی که بنظر شما اینجاش چه جوریه اونجاش چه جوریه شما از این قسمت راضی هستین و الی آخر… من در هر نظر سنجی در خاتمه یک حرف به بزرگواران زدم که اونو اینجا هم تکرار میکنم شاید به گوش حضرات مسئولین برسد . قبل از عنوان حرفم اینو موکدأ اعلام میکنم بخدا من بیگانه پرست نیستم . بخدا باعث افتخار منه کشورم محصولی تولید کنه که توی دنیا بشه از اون با افتخار نام برد . بگذریم . من به اونا میگفتم کار خودرو سازهای ما با همدستی دولت مثل این می مونه یکی میخواد مسابقه کشتی بده با حریفش ولی اونو نزاره بیاد روی تشک !!! خب معلومه در مسابقه یکنفره برنده اس !! اگه راست میگین گمرکی خداد تومنی به خود روهای خارجی نبندین بزارین وارد بشه و اونوقت اگه مردم از ایران خودرو یا سایپا ماشین خریدن درسته . وقتی نمیزارین وارد بشه خودروهای خارجی مردم ناجار میشن و اونوقت در بیلان کاری و آمار اعلام میفرمائید فلان قدر رشد تولید وفلان و بهمان داشتیم . خدائی اگه بیراه میگم بگین بیراهه .تا عزم جدی برای اصلاح کار صورت نگیره و تا حضرات دست اندر کار بجای جیب خودشون سلامت مردم و امنیت اونها رو در نظر نگیرن همین بساط خواهد بود و لاغیر . شما خودرو سازی هیوندای کره رو ببینید عقب تر از پیکان ما شروع کردن به تولید خود رو الان اونا کجا رسیدن و ما کجای کاریم . حق نگهدار