ارزان‌ترین و گران‌ترین نرخ بنزین مربوط به کدام کشورهاست؟

تیم تحریریه | دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۵ | 4 نظر

پس از ایران و ونزوئلا، کمترین قیمت فروش بنزین متعلق به کشورهای غیر اروپایی همچون ایالات متحده و مکزیک است، با این حال 15 درصد از کل قیمت بنزین در کشورهای یادشده مربوط به مالیات است.

به گزارش خبرآنلاین، به طور کلی جذابیت در اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی وابستگی بالایی به قیمت عرضه حامل‌های مختلف انرژی به ویژه فرآورد‌ه‌ای نفتی دارد.

در همین رابطه، قیمت‌گذاری مناسب بنزین در بخش حمل و نقل علاوه بر توجیه‌پذیرتر ساختن طرح‌های بهینه‌سازی، منجر به ترغیب مصرف کننده برای استفاده از سوخت جایگزین گازطبیعی می‌شود و تاثیر قابل ملاحظه‌های نیز در کاهش میزان قاچاق این فرآورده ارزشمند به کشورهای همجوار خواهد داشت.

باتوجه به این که طرح مصوبِ تک نرخی بودن بنزین می‌تواند کمک شایانی به مدیریت مصرف کند و به واسطه اجرای آن می‌توان اشراف بیشتری بر سامانه‌های توزیع سوخت داشت، بنابراین موضوع تک‌نرخی شدنِ بنزین فرصت خوبی برای تعیین نرخ مناسب عرضه آن نیز به شمار می رود و اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد.

نمودار ١. قیمت بنزین در سال ٢٠١٣ (دلار بر لیتر)

بر اساس گزارش شانا مقایسه اجمالی قیمت بنزین در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهد که یکی از علل اصلیِ تفاوت قیمتِ فروش بنزین به ویژه در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، میزان درصد مالیات متعلقه است.

در نمودارهای مربوطه همانگونه که ملاحظه می‌شود، مالیات یکی از شاخصه‌های اصلی تشکیل دهنده قیمت به شمار می رود.

در میان کشورهای مورد مطالعه پس از ایران و ونزوئلا، کمترین قیمت فروش بنزین متعلق به کشورهای غیر اروپایی همچون ایالات متحده و مکزیک است، با این حال 15 درصد از کل قیمت بنزین در کشورهای یادشده مربوط به مالیات است.

در کشورهای اروپایی نیز تا حدود 60 درصد از قیمت بنزین مربوط به سهمِ مالیات است که این موضوع سبب شده این کشورها گرانترین قیمت بنزین را داشته باشند.

 

نمودار ٢. درصد مالیات در سال ٢٠١٣ از قیمت کل بنزین

 

افزون بر بررسی یاد شده، گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که قیمتهر لیتر بنزین در سراسر دنیا در شرایط قیمت کنونی نفت خام در آگوست 2016، معادل 97.0 دلار است (جدول).

 

نمودار ٣. قیمت بنزین (دلار بر لیتر)

در همین باره به منظور کنترل قاچاق سوخت از یکسو و عرضه داخلی بنزین با هزینه‌های جهانیِ تولید به منظور ایجاد رقابت‌پذیری نسبت به سوخت‌های جایگزین به ویژه گاز طبیعی از سوی دیگر، محدوده 6.0 دلار بر لیتر به عنوان حداقل قیمت بنزین در سطح کشورهای همسایه تا 97.0 دلار بر لیتر به عنوان قیمت میانگین پایه بنزین در دنیا  برای عرضه بنزین تک نرخی منطقی است؛ همچنین افزون بر ضرایب مربوط به عوارض، کارمزد و مالیات ارزش افزوده، برنامه‌ریزی به منظور ایجاد سازوکار قانونی وضع مالیات مستقیم بر بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی به عنوان بخشی از درآمدهای دولت نیز ضروری به نظر می‌رسد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. عقیل | مهر 27, 1395 | لینک نظر

  این نمودار متعلق به سال 2013 است
  در حالی که الان اواخر سال2016است

 2. مهدی | مهر 27, 1395 | لینک نظر

  با سلام
  مقایسه صحیحی نیست به دلیل اینکه میانگین درامد ماهیانه در کشوری مثل انگلستان 4000 پوند میباشد ( به دلار 4864.80) و قیمت بنزین لیتری 2 دلار برابر 0.04% درامد متوسط است . حال اینکه در کشور ما با درامد متوسط 1،200،000 و بنزین لیتری 1000 تومان این مقدار دوبرابر و در حدود 0.08% درامد متوسط میباشد.

  با تشکر از سایت خوب دنده 6

 3. حامد | مهر 27, 1395 | لینک نظر

  این مقایسه منصفانه نیست
  شما ارزش پول ایران و ترکیه نسبت به دلار را مقایسه نکردید.همینطور سرانه درآمد سالانه مردم در ایران و ترکیه با هم تفاوت دارد.با این تقاسیر قیمت بنزین در ایران در حال حاضر در حداکثر قیمت هستش و گران تر شدن آن باعث بی نظمی در اقتصاد میشود.

  • در پاسخ به: حامد

   daniel | مهر 27, 1395 | لینک نظر

   100% مقایسه بی خودی بود علاوه بر مواردی مثل سطح درامد به نسبت قیمت بنزین .مصرف سوخت خودروهای داخلی با تکنولوژی 20-30 پیش را هم در نظر بگیرید.
   در ضمن هنگامی که قیمت نفت پایین آمده بیشتر کشورها متناسب با قیمت نفت قیمت بنزین و پایین اوردند
   نکته بعدی این قیمت بنزینی که مقایسه شده با چه عدد اکتانی محاسبه شده؟ حتما بالاترین اکتان در امریکا و اروپا با بنزین ایرانی؟