آزمایش فنی تویوتا کمری هیبرید مدل 2017

بهنام اصغریان | جمعه، ۳ دی ۱۳۹۵

یک دهه پیش، تویوتا پیشرانه ای هیبریدی (برقی – بنزینی) به کمری یعنی سدانِ متوسط این خودروساز ژاپنی که پرفروش ترین خودرو در کلاس خودش نیز محسوب میشد، اضافه کرد. طبق ارقام اعلام شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA)، مصرف سوخت کمری با پیشرانه هیبریدی بصورت ترکیبی معادل 6.91 لیتر در هر صد کیلومتر بود، در حالیکه کمری با موتور بنزینی چهار سیلندر بصورت ترکیبی 9.8 لیتر بنزین در هر صد کیلومتر می سوزاند. با این حساب، مصرف سوخت ترکیبی کمری هیبرید حدوداً 3 لیتر از کمری با موتور بنزینی کمتر بود، بدون اینکه تاثیر محسوسی روی فضای بار و یا راحتی سرنشینان خودرو داشته باشد. پس از عرضه کمری هیبرید، خودروسازان دیگر بلافاصله اقدام به عرضه سدانِ متوسطِ هیبریدی کردند، اما با در نظر گرفتن آلایندگی و مصرف سوختِ پایین کمری، فقط تعداد کمی توانستند پا به پای این سدان ژاپنی پیش بروند.

تویوتا کمری هیبرید

 

هوندا آکورد هیبریدی با موتور 6 سیلندر V شکل که فقط برای مدت محدودی عرضه شد (از سال 2005 تا 2007)، بیشتر روی موتور پرقدرت تمرکز داشت تا مصرف سوخت پایین. مدل هیبریدِ شورولت مالیبو نیز که از سال 2008 تا 2010 به فروش می رسید، یک خودروی هیبریدِ واقعی محسوب نمی شد و آن را یک “خودروی هیبریدِ ملایم” نامیده بودند، چرا که اختلاف ناچیزی در مصرف سوخت نسبت به مدل بنزینی داشت. در این میان، نیسان با خرید مجوز استفاده از قسمتی از تکنولوژی هیبریدِ تویوتا، با عرضه نیسان آلتیما هیبرید از سال 2007 تا 2011 قصد داشت گوی سبقت را از رقبا برباید، اما میزان آلایندگی و مصرف سوخت این خودرو نیز تعریف چندانی نداشت. همچنین هیوندای با عرضه مدل هیبریدِ سوناتا از سال 2011 تا 2012 که مصرف سوخت آن را 5.88 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام کرده بود، قصد داشت تمام رقبا را پشت سر بگذارد. اما پس از اینکه آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا به خطای این خودروساز کره ای در مراحل تست مصرف سوخت پی برد، با شرمساری تمام وادار به اعلام ارقام مصرف سوخت واقعی شد.

تویوتا کمری هیبرید

تنها رقیب واقعی کمری هیبرید، آن هم برای مدتی محدود، فورد فیوژن هیبرید محسوب میشد. اما اخیرا دیگر خودروسازان نیز در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته اند، به طوریکه پیشرانه برقی – بنزینی بکار رفته در آخرین مدلِ هیبرید از شورولت مالیبو و هوندا آکورد را می توان نوعی نوآوری و ابتکار دانست.

آیا تکنولوژی تویوتا قدیمی و کهنه شده است؟

تویوتا در مدل 2015 کمری تغییرات زیادی اعمال کرد، اما هیچ کدام از این تغییرات در پیشرانه هیبریدِ کمری تاثیری نداشتند. این پیشرانه همانند گذشته تشکیل شده است از یک موتور 4 سیلندر 2.5 لیتری از نوع چرخه اتکینسون (نوعی موتور درون سوز که در برخی خودرو های هیبریدی همچون تویوتا پریوس و کمری هیبرید کاربرد دارد) به همراه یک موتور برقی 141 اسب بخاری که قدرتش را از یک باتری نیکل– هیدرید فلز (NiMH) می گیرد. این سیستم سال هاست که به عنوان پیشرانه هیبریدِ تویوتا مورد استفاده قرار می گیرد و قابل اطمینان بودن و دوام بالای آن اثبات شده است. اگر شک دارید، فقط کافیست نگاهی به خیابان های نیویورک بیاندازید که پر از تاکسی های کمری هیبرید است.

 

تویوتا کمری هیبرید

با این وجود، یافتن پاسخ این سوال که چرا مصرف سوخت کمری هیبرید کمی بیشتر از رقبایش است، کار دشواری نیست. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، مصرف سوخت دو مدلِ SE و XLE از کمری هیبرید را در شهر 5.88 و در بزرگراه 6.35 لیتر در هر صد کیلومتر اعلام کرده است، در حالیکه مدل ساده تر یعنی LE (که پهنای لاستیک هایش کمتر است) در شهر 5.6 و در بزرگراه 6.18 لیتر بنزین به ازای هر صد کیلومتر می سوزاند. هوندا آکورد هیبرید مدل 2017 و شورولت مالیبو هیبرید مدل 2017 هر دو از موتور های برقی قدرتمندتر و باطری های لیتیوم-یونِ سبکتر و کارآمدتر بهره می برند. در زمینه مصرف سوخت، این دو خودرو به راحتی کمری را پشت سر می‌گذارند: هوندا در شهر 4.8 و در بزرگراه 5 لیتر بنزین در هر صد کیلومتر مصرف می کند و این ارقام برای شورولت در شهر و بزرگراه به ترتیب برابر 4.8 و 5.47 است.

تویوتا کمری هیبرید

 

اما ارقامی که ما برای مصرف سوخت به ثبت رساندیم، کمی متفاوت هستند. اگرچه در واقعیت هنوز کمری از آکورد و مالیبو عقب است، اما نه در حدی که ارقامِ اعلام شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا نشان می دهند. در تمام مدتی که کمری را برای تست در اختیار داشتیم، مصرف سوخت آن را بطور کلی 6.91 لیتر در هر صد کیلومتر به ثبت رساندیم، یعنی کمری هیبرید در هر صد کیلومتر فقط 0.2 لیتر بیشتر از آکورد هیبرید مدل 2017 و مالیبو هیبرید مدل 2016 بنزین مصرف می کند. همچنین تویوتا در تست مصرف سوختِ خارج شهر که در مسیری به طول 321 کیلومتر انجام می شود، توانست فراتر از انتظار ما عمل کند؛ کمری در این تست با سرعت متوسط 120 کیلومتر بر ساعت، 5.6 لیتر به ازای هر صد کیلومتر بنزین مصرف کرد، یعنی 0.75 لیتر کمتر از رقمی که آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا برای هر صد کیلومتر اعلام کرده است. اگرچه آکورد هیبرید در تست مصرف سوختِ خارج شهر از کمری بهتر عمل کرده و در هر صد کیلومتر فقط 5.22 لیتر بنزین مصرف کرد، اما آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا در بیان اختلاف مصرف سوخت کمری هیبرید و رقبایش کمی بزرگنمایی کرده است.

تویوتا کمری هیبرید

ارقام ثبت شده برای شتاب تویوتا، شورولت و هوندا بسیار نزدیک به هم بوده و کمری هیبرید و آکورد هیبرید هر دو در عرض 7.2 ثانیه از حالتِ سکون به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می رسند، در حالیکه مالیبو 0.2 ثانیه کندتر است. پدال گاز کمری واکنش نسبتا خوب و سریعی داشته و موتور برقی آن در دور های میانی گشتاور خوبی را ارائه می دهد که باعث شده هنگام سبقت گرفتن عملکرد خوبی داشته باشد. قدرت بیشتر کمری هیبرید به دلیل وجود موتور برقی آن نسبت به کمری استاندارد که فقط از یک موتور 2.5 لیتری 4 سیلندر بهره می برد، بسیار کاربردی بوده و باعث شده است کمری هیبرید 0.8 ثانیه زودتر از حالتِ سکون به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت برسد.

تویوتا کمری هیبرید

اما در ارزیابی که ما از هندلینگ کمری هیبریدی به عمل آوردیم، عملکرد این سدانِ ژاپنی پایین تر از حد متوسط بوده و توانست رقم 0.79 g را در تستِ هندلینگ اِسکیدپَد (skidpad) بدست آورد، در حالیکه مالیبو و آکورد به ترتیب موفق به ثبت ارقام 0.84 g و 0.81 g شدند. حتی اگر سبک رانندگی شما آرام و معمولی باشد، باز هم متوجه چسبندگی پایین لاستیک های کمری که از نوع میشلن پرایمسی (Michelin Primacy) هستند، خواهید شد؛ فقط کافیست کمی با سرعت از ورودی بزرگراه عبور کنید تا صدای جیغ لاستیک های کمری بلند شود.

کمری فقط نمره قبولی را می گیرد و نه بیشتر

خودروی مورد تست ما از نوع کمری SE بود که اصطلاحاً مدلِ “اسپرت” کمری شناخته می شود، اما با این وجود نحوه تنظیمات فرمان و سیستم تعلیق آن سوال برانگیز بود. (تصاویر منتشر شده در این مقاله مربوط به مدل XLE هستند.) تویوتا برای این که نشان دهد این خودرو اسپرت است، فرمان آن را سفت تنظیم کرده است، اما عدم برگشت پذیری مناسب آن بدین معنی است که نه تنها فرمان عملکرد دقیقی ندارد، بلکه اطلاعات صحیحی نیز از مسیر حرکت به راننده انتقال نمی دهد. ضربه گیر ها در مدل SE نسبت به مدل های دیگر خشک تر هستند، اما نکته جالب این است که این ضربه گیر ها فقط کیفیت سواری کمری را پایین آورده اند و کمکی به کاهش بادی رول و یا تکان های اضافی بدنه هنگام عبور از دست انداز ها نکرده اند. آکورد هیبرید و مالیبو هیبرید در این بخش نسبت به کمری عملکرد بهتری را به نمایش می گذارند.

تویوتا کمری هیبرید

برای مدتی کمری استاندارد از نظر موتوری ضعیف تر از رقبا عمل می کرد، اما با در نظر گرفتن ضعف نسبی مدل های هیبریدِ دیگر خودروسازان در گذشته، کمری هیبرید به جهت بهره مندی از پیشرانه برقی – بنزینی و مصرف سوخت پایین، همیشه رتبه اول را کسب می کرد. اما گویا ورق برگشته است. اکنون هوندا و شورولت در زمینه تکنولوژی، مصرف سوخت و لذت رانندگی از کمری هیبرید پیشی گرفته اند. اگرچه تویوتا نمره قبولی را کسب می کند، اما دیگر شاگرد ممتاز کلاسِ سدان های هیبریدِ متوسط به حساب نمی آید.

 • نقاط قوت:

+ کابین جادار

+ دوام اثبات شده

 • نقاط ضعف:

– هندلینگ نه چندان خوب

– مصرف سوخت بیشتر از رقبا

رتبه بندی سدان های خانوادگی:

 1. هوندا آکورد
 2. مزدا 6
 3. شورولت مالیبو
 4. تویوتا کمری
 5. کیا اپتیما
 6. هیوندای سوناتا
 7. فورد فیوژن
 8. فولکس واگن پاسات
 9. نیسان آلتیما
 10. سوبارو لگاسی
 11. کرایسلر 200
مشخصات فنی تویوتا کمری هیبرید مدل 2017
نوع خودرو موتور جلو، دیفرانسیل جلو، 5 نفره، سدانِ 4 درب
قیمت نمونه تست شده (بر حسب دلار) 29,605
قیمت پایه (بر حسب دلار) 27,625
نوع موتور دو میل بادامک در بالا (DOHC)، 16 سوپاپ، از نوعِ چرخه اتکینسون، 2.5 لیتر، 4 سیلندر خطی، 156 اسب بخار قدرت، 211 نیوتن متر گشتاور / موتور سنکرون با آهن ربای دائم از نوع AC، 141 اسب بخار قدرت، 269 نیوتن متر گشتاور / 200 اسب بخار قدرت ترکیبی / باتری نیکل– هیدرید فلز با ظرفیت 1.6 کیلو وات – ساعت
جعبه دنده خودکار ضریب پیوسته (CVT)
فاصله بین دو محور (میلی متر) 2776
طول (میلی متر) 4848
عرض (میلی متر) 1821
ارتفاع (میلی متر) 1470
فضای سرنشینان (لیتر) 2888
فضای بار عقب (لیتر) 368
وزن خالص (کیلوگرم) 1594
نتایج تست های نشریه کار اَند دِرایوِر (Car and Driver)
شتاب صفر تا 96 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 7.2
شتاب صفر تا 160 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 18.8
شتاب صفر تا 177 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 23.8
شتاب 8 تا 96 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 7.5
شتاب 48 تا 80 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 3.6
شتاب 80 تا 112 کیلومتر بر ساعت (ثانیه) 4.9
400 متر 15.6 ثانیه @ 148 کیلومتر بر ساعت
حداکثر سرعت (محدود شده) 188
مسافت ترمز از سرعت 112 کیلومتر بر ساعت تا حالتِ سکون (متر) 57.30
نتیجه تست هندلینگ اِسکیدپَد (skidpad) 0.79 g
مصرف سوخت اعلام شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)
در شهر (لیتر در هر صد کیلومتر) 5.88
در بزرگراه (لیتر در هر صد کیلومتر) 6.35

 

 

منبع:کارانددرایور

1
از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه