آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33

افشین خالدی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۲ | 836 نظر

آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33
4 رای - میانگین 3

آزمایش: افشین خالدی- نریمان اصغریان  عکس: احسان شمس نیا – صبا سادات حقی

تب ورود خودروهای چینی به کشور بالا گرفته، عدم وجود تنوع در محصولات داخلی بهانه ای برای ورود خودروهای ارزان قیمت چینی شده. خودروهایی با برندهای جدید که مردم به صورت محدود با آنها آشنایی دارند، بسیاری از افرادی که این خودروها را می خرند خود را فردی ریسک پذیر معرفی می کنند.

اما واقعا این خودروها چقدر ارزش خرید دارند؟ شاسی بلندسازی یک سگمنت سخت در بین سازندگان خودرو است. چینی ها هم با وجود اینکه تجربه زیادی در خودروسازی ندارند به سرعت به سمت شاسی بلند رفته اند و با همان سرعت در حال نفوذ به بازار کشورمان هستند. در این مقاله با  آزمایش دو خودروی ام وی ام X33 و لیفان X60  سعی در شناسایی توانایی های این دو خودروی چینی داریم.

 

X33 VS X60 1+

طراحی

ام وی ام X33 یا همان چری تیگو حدود دو سال است که مهمان ایرانی هاست. با ظاهر آن آشنایی داریم، خودرویی که بی شباهت به ویتارا نیست، نمی توان به این راحتی به آن نمره قبولی داد. پیش از آنکه به طراحی کلی خودرو بپردازید فواصل بین برخی قطعات در ظاهر نظر را به خود جلب می کند. ابتدا تصور می شود با خطای مونتاژ روبرو هستید اما کمی دقت مشخص می شود اشکال از طراحی قطعات است جایی که فضای زیادی بین در عقب و گلگیر به وجود آمده از نمای پهلو ضربه سنگینی به طراحی خودرو زده است.

در ادامه اگر به جلوی خودرو بروید شاهد همین فضا به شیوه ای غیر حرفه ای تر در محل بسته شده درب موتور هستید به نحوی که تصویر می شود خودرو در آن ناحیه ضربه  خورده است . البته با وجود اشکال در طراحی قطعات در حالت کلی هماهنگی فرمی مناسبی بین 3 جهت خودرو می توان دریافت کرد.

img_2310

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد. به سختی می توان اشکال طراحی قطعاتی در آن پیدا کرد ،به غیر از فضای ایجاد شده بین درب موتور و چراغها که مرتبا به شما این احساس را القا می کند که درب موتور باز است در مابقی قسمتها، قطعات به خوبی ساخته و پرداخته و مونتاژ شده اند. در حالت کلی ظاهر لیفان X60 با طراحی به روز تر که دماغه آن به نوعی به نظر تغییر یافته سانتافه است در قیاس با رقیب خود یعنی ایکس 33 بسیار چشم نواز تر است.

X33 VS X60 X60 (25)

فضای داخلی

با ایکس 33 شروع می کنیم، پس از ورود به کابین این خودرو با انبوهی از قطعات بسیار بی کیفیت پلاستیکی روبرو می شوید که شاید به سختی در خودروهای بسیار ارزان قیمت ایرانی هم نمونه آن را دیده باشید. موقعیت سواری ایکس 33 علیرغم صندلی های کوچک آن وضعیت بدی ندارد اما توقع یک صندلی با کیفیت و ارگونومیک را نداشته باشید. با توجه به ارتفاع آن راننده تسلط خوبی بر روی جاده دارد،آینه ها به اندازه کافی بزرگ هستند و دید عقب راننده هم متناسب است.

صندلی های عقب برای ایجاد فضای بار بیشتر به صورت خوابیده در می آیند ولی با توجه به نوع طراحی به صورت یک دست نخواهد شد و برای حمل اجسام یک تکه بزرگ وضعیت مناسبی ندارد. در دسترس بودن ادوات داخلی با توجه به سادگی کنسول خوب است و راننده می تواند در حین رانندگی به همه چیز دسترسی داشته باشد.

X33 VS X60 X33 (27)

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد، پس از ورود به خودرو شما به یاد خودروهای ژاپنی خصوصا تویوتا راو4 می اندازد، البته بدون در نظر گرفتن کیفیت. فضای داخلی خودرو نسبت به ایکس 33 بسیار ظریف تر و با کیفیت تر است و مشخص است لیفان قصد داشته حداقل ها را در این خودرو رعایت کند اگر چه به رقبای ژاپنی و کره ای خود نزدیک نمی شود ولی نسبت به هم وطن رقیب خود چند پله بالاتر است و می تواند بازه قیمتی خود را توجیح کند.

رو دری ها با چرم مصنوعی دوخت و تزئین شده اند و جنس داشبورد از مواد نرم و براق است. کیلومتر شماره به صورت دیجیتالی است و با وجود اینکه از نظر زیبایی چندان بد به نظر نمی رسد اما راننده نیاز به دقت بیشتری برای خواندن سرعت دارد، صندلی های عقب لیفان بر خلاف ایکس 33 به صورت کامل با کف فضای بار هم سطح می شوند در نتیجه فضای مناسبی برای جابجایی  وسائل به وجود می آید.

صندلی های عقب لیفان به صورت پله ای به عقب می خوابند در حالیکه در ایکس 33 این قابلیت وجود ندارد، ایکس 33 قابلیت عقب رفتن صندلی را برای داشتن فضای پای بیشتر دارد که البته باز هم نمی تواند به فضای پای لیفان در حالت عادی دست پیدا کند. از دیگر برتری های لیفان در فضای داخلی می توان به سانروف بزرگتر، فضای بار بیشتر، سیستم صوتی بهتر، تسلط بیشتر بر جاده اشاره کرد.

X33 VS X60 X60 (34)

رانندگی

با استارت ایکس 33 و لیفان X60  تفاوتی در حین استارت دو خودرو ملاحظه نشده و  به راحتی استارت می خورند ، با توجه به عایق بندی بهتر X60 نفوذ صدا به داخل این خودرو کمتر از ایکس 33 است. در حرکت نیز این عایق بندی بیشتر به چشم می آید. در حالت درجا اگر بخواهید دور موتور در ایکس 33 بالا ببرید ابتدا کمی احساس خطر به شما دست پیدا می دهد، از آن جهت که عملکرد موتور هارشینگ شدیدی دارد این وضعیت در لیفان بسیار بهتر است.

حین رانندگی فرمان دو خودرو تیز است و حس خاصی را به راننده منتقل نمی کند. در ترمزگیری شدید X60  واکنش بسیار خوبی نشان می دهد و می توان به آن اعتماد کرد چیزی در ایکس 33 هم به صورت خفیف تر وجود دارد. دو خودرو از صدای گیربکس رنج می برند، ایکس 33 صدای زوزه مالکین را آزرده کرده و در لیفان صدای ناهنجاری که برخی اوقات منجر به تعویض گیربکس توسط نمایندگی شده مالک را دچار دردسر کرده است.

با وجود آنکه فاصله بین دو محور لیفان بیشتر از ایکس 33 است اما این لیفان است که به دلیل شاسی بهتر قدرت مانور پذیری خود را به ایکس 33 دیکته می کند، از دلایل دیگر وجود استرس بار در لیفان و سیستم تعلیق با کیفیت تر است. عبور از سرعت گیر ها با لیفان راحت تر است و احساس خطر کمتری به شما دست پیدا می کند. از نظر مصرف سوخت دو خودرو با توجه به قدرت موتور در وضعیت خوبی قرار دارند و هر دو خودرو با توجه به شرایط رانندگی و تعداد سرنشین در سیکل ترکیبی در بین 8 الی 9 لیتر مصرف سوخت دارند.

در بخش امکانات هر دو خودرو به سانروف مجهز هستند و صندلی های دو خودرو نیز از نوع چرم می باشد. تهویه دو خودرو از نوع دستی است. ایکس 33به گرم کن صندلی جلو نیز تجهیز شده است. از نظر امکانات ایمنی دو خودر مجهز به دو ایربگ برای سرنشینان جلو، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD هستند.

X33 VS X60 X60 (23)

تست تصادف

ام وی ام ایکس 33 توسط موسسه ایمنی استرالیا مورد آزمایش قرار گرفته که نتیجه بسیار ضعیف دو ستاره را دریافت نموده، در توضیحی که موسسه ایمنی استرالیا در مورد خودرو ارائه کرده به بدنه بسیار ضعیف خودرو اشاره نموده و خاطر نشان کرده ضربات شدیدی  به پا ، دست و سینه آدمک های تست وارد شده است. لازم به ذکر است کمپانی چری حاضر به ارائه خودرو به موسسه ایمنی استرالیا جهت ادامه تست تصادف برای برخورد از پهلو به بهانه فراخوان نشده است، در نتیجه این موسسه فقط برخورد از جلو را مورد آزمایش قرار داده است. اما لیفان فقط توسط موسسه ایمنی چین مورد آزمایش قرار گرفته و توانسته 4 ستاره را از آن تست برای خود بدست بیاورد اما با توجه به آنکه استاندارد تست در چین با استاندارد تست استرالیا متفاوت است نمی توان در این مورد دو خودرو را با هم مقایسه نمود.

11

موتور، گیربکس، عملکرد

ام وی ام X33  و لیفان X60 از موتورهای 4 سیلندر 16 سوپاپ با حجمهای 2.0 و 1.8 لیتر بهره می برند. هر دو خودرو از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ بهره مند هستند. قدرت و گشتاور X33 به ترتیب 6 اسب بخار و 14 نیوتن متر بیشتر از لیفان است. با احتساب وزن 1375 کیلوگرمی ام وی ام و 1330 کیلوگرمی لیفان نسبت نیرو به وزن این دو خودرو تقریبا برابر است. لازم به ذکر است که ام وی ام از دریچه گاز سیمی و لیفان از دریچه گاز برقی سود می برد و به همین خاطر با فشردن پدال گاز اندکی تاخیر در لیفان نسبت به ام وی ام احساس میشد. البته این تاخیر در حدی نیست که زیاد آزار دهنده باشد و کم کم به آن عادت می کنید.

از آنجایی که سایز رینگ و لاستیک این دو خودرو دقیقا یکسان می باشد می توان از این عامل در شتاب و کشش فاکتور گرفت و فقط به مقایسه میزان سبکی یا سنگینی ضرایب گیربکس ها پرداخت. پس از بررسی گیربکس دو خودرو و سنجش دور موتور با استفاده از دستگاه و خواندن سرعت دقیق از روی GPS اینطور مشخص شد که دنده های 1 و 2 و 3 و 4 در لیفان سبکتر از ام وی ام هستند ولی دنده 5 لیفان با اختلاف قابل توجهی سنگینتر از ام وی ام بود.

سرعت در دور 3000 در دنده های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 برای لیفان به ترتیب 27 و 45 و 64 و 87 و 98 و برای ام وی ام 24 و 44 و 63 و 84 و 106 بود.  متاسفانه به علت محدودیت زمانی فرصت تست کشش به صورت بغل به بغل میسر نشد ولی با توجه به ضرایب سنگینتر گیربکس ام وی ام و دریچه گاز سیمی و گشتاور بیشتر اینطور احساس میشد که در دورهای پایین در دنده های 1 تا 4 قویتر از لیفان عمل کند ولی با توجه به اختلاف زیاد در ضریب دنده 5 احتمالا برتری کشش در این دنده با لیفان است.

البته لیفان نیز با اینکه در دور 4200 به حداکثر گشتاور خود می رسد ولی در دورهای پایین انعطاف پذیری خوبی دارد و در رانندگی روزمره احساس کمبود کشش زیاد در آن احساس نمی شود که علت این امر علاوه بر تنفس خوب موتور در دورهای پایین (به لطف زمانبندی متغیر) تا حدی به خاطر شاتونهای بسیار بلند این موتور است که در تولید گشتاور مناسب در دور پایین موثر است.

IMG_2353

برای اینکه شتاب دو خودرو بهتر سنجیده شود تست شتاب توسط راننده یکسان انجام شد تا اثر مهارت راننده خنثی شود و تایم گیری با دستگاه مخصوص آغاز شد. اولین تست با X33 شروع شد. بار اول لانچ از حالت سکون با دور 4000 الی 4200 بررسی شد که به علت هرزگردی بیش از حد تایم خوبی به دست نیامد. بار دوم و سوم لانچ با دور موتور حدود 3800 انجام شد و برای اینکه هرز گردی به حداقل برسد به محض رها کردن کلاچ نباید پدال گاز را تخته کنید تا اندکی جلوی هرزگردی گرفته شود ، درست قبل از پایان هرزگردی پدال را تخته کنید و دنده ها را در دور 6000 تعویض کنید در نتیجه بهترین تایم ثبت می شود زیرا بعد از دور 6000 افت گشتاور شدید است و بالاتر بردن دور از 6000 سودی ندارد.

با اینکه درجه بندی ردلاین تا 6500 است ولی ام وی ام در دور حدود 6200 کات آف می کند. هنگام تایم گیری با لیفان مشخص می شود که این خودرو به علت برقی بودن دریچه گاز هنگام حرکت از حالت سکون دچار کپ زیادی می شود (مانند خودرویی که بدون خاموش کردن ESP بخواهد از حالت سکون لانچ کند) و باید مقداری با پدال کلاچ و گاز بازی کنید تا بتوانید این کپ را به حداقل برسانید.

دور موتور را به 4000 رسانده و کلاچ را رها کنید و بلافاصله پس از برطرف شدن کپ سریع پدال گاز را تا انتها فشار دهید و حرکت کنید. چون حداکثر توان لیفان در دور 6000 به دست می آید و در همین دور نیز کات آف می کند باید دنده ها دقیقا قبل از کات آف تعویض شوند تا توان موتور زیاد هدر نرود. البته باید دقت کافی داشته باشید تا موتور کات آف نکند در غیر این صورت تایم خوبی به دست نمی آید.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 296

با مقایسه تایمهای 0 تا 100 به دست آمده در جدول انتهای مقاله مشخص می شود که از حالت سکون لیفان با وجود کُپی که در ابتدای حرکت داشت 0.4 ثانیه زودتر از ام وی ام به سرعت 100 رسید.

اگر این کُپ در ابتدای حرکت از سکون وجود نداشت لیفان به راحتی می توانست تایمهای زیر 13.0 ثانیه را ثبت کند. با بررسی های انجام شده مشخص می شود این کپ بیشتر از حالت سکون وجود دارد و اگر شتابگیری در حال حرکت از سرعت 10 یا 20 در دنده 1 آغاز شود این کپ خیلی کمتر می شود و لیفان تواناییهای خود را بهتر نشان می دهد. تستها در دمای حدود 25 درجه و ارتفاع 1350 متر از سطح دریا انجام شد.

X33 VS X60 X60 (20)

ارزش

هم اکنون لیفان X60 در بازار در حدود 63 میلیون تومان قیمت دارد و توانست به عنوان خودروی برتر آزمایش امروز خود را معرفی کند اما قیمت  ام وی ام ایکس 33 در حدود 60 میلیون تومان است، متاسفانه با توجه اشکالات عمده و اساسی خودروی ایکس 33 نمی تواند نسبت به قیمت پرداختی خود را توجیه کند، این درحالیست علاوه بر ضعف های طراحی و ساختاری دارای اشکالات کیفی نیز می باشد. به طور مثال با وجود آنکه تنها یک سال از کارکرد ایکس 33 مورد آزمایش می گذشت عایق بندی زیر گلگیر در حال جدا شدن بود که می تواند به پوسیدگی زود رس بدنه بیانجامد، این قضیه به کمپانی مادر یعنی چری باز می گردد که نتوانسته خودرویی با کنترل کیفی قابل قبول عرضه کند. در آزمایشی مشابه که توسط یک نشریه روسی انجام شده بود نیز مشابه این مسئله گزارش شده کنترل این موراد برای یک خودروساز که مدعی جهانی شدن است نباید آنچنان دشوار می بود و جا دارد این کمپانی با شنیدن اشکالات دست به اصلاحات متناسبی در این زمینه بزند. در پایان ضمن تشکر از آقایان مهدی واعظی و فرشاد آتاکشی زاده توجه شما را به جدول امتیازات دو خودرو پس از آزمایش جلب می نمایم.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 090

لیفان

ام وی ام

نوع موتور

4 سیلندر خطی 16 سوپاپ DOHC

4 سیلندر  خطی 16 سوپاپ DOHC

حجم موتور

1794 سی سی

1971 سی سی

قطر سیلندر

79.0 میلی متر

83.5 میلی متر

کورس پیستون

91.5 ملی متر

90.0 ملی متر

نسبت تراکم

10.0 به یک

10.0 به یک

توان

133 اسب بخار در دور 6000

139 اسب بخار در دور 5750

گشتاور

168 نیوتن متر در دور 4200

182 نیوتن متر در دور 4300

ابعاد تایر

215/65/16

215/65/16

ضرایب گیربکس

دنده 1

اعلام نشده

3.583

دنده 2

————–

1.947

دنده 3

————–

1.379

دنده 4

————–

1.030

دنده 5

————–

0.821

ضریب دیفرانسیل

————–

4.313

وزن خالص

1330 کیلوگرم

1375 کیلوگرم

نسبت نیرو به وزن

100 اسب بخار برای هر تن

101 اسب بخار برای هر تن

شتاب صفر تا صد  (اندازه گیری شده با دستگاه)

13.2 ثانیه

13.6 ثانیه

صدای داخل کابین در حالت ایستاده و دور Idle

35 دسی بل

38 دسی بل

ظرفیت حمل بار

435 لیتر

405 لیتر

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 161

 

جدول امتیازات

ام وی ام X33

لیفان X60

میدان دید

7

8

سطح تجهیزات رفاهی

5

5

سطح ایمنی و تجهیزات

3

5

فضای سرنشینان

6

7

ارگونومی

6

8

نفوذ صدا به کابین

6

8

مصرف سوخت

7

8

واکنش موتور

6

7

گیربکس

6

6

کیفیت رانندگی

6

7

مانور پذیری

6

7

ترمز

6

7

کیفیت ساخت

3

7

گارانتی

5

5

ارزش در برابر مبلغ

3

7

مجموع

81

102

 


836 دیدگاه

 1. mvmx33 | آذر 21, 1395 | لینک نظر

  ,ام وی ام از لیفان برتر هستش و حتی سوار شدن ام وی ام یه چیز دیگه است

 2. حمید | آذر 20, 1395 | لینک نظر

  باسلام خدمت دوستان لازمه ازاقای علیرضا تشکرکنم بابت اطلاعاتی که دراختیار اینجانب گذاشتن حالا بهتر میتونم تصمیم یگیرم.باسپاس فراوان

 3. مهیار | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  این مقاله جهتدار است…و طرف لیفان را گرفته…امن چون می خواستم بخرم…از نظر اعتبار بین المللی چری با لیفان قابل مقایسه نیست و هم الان در هفت هشت کشور از جمله ایتالیا و روسیه و مصر و برزیل منتاژ می شود و بعضی محصولات در امریکا هم فروش داشته…ضمنا بدون جهتگیری خودتان قضاوت کنید چطور امکان دارد ماشین ۱۷۵۰ سیسی با ماشین ۱۹۷۰ سیسی با وزن یکسان دارای قدرت سرعت و شتاب یکسان باشند؟ مگر اینکه یکی نتایج را دستکاری کند دوم از نظر طراحی طراحی ایکس سی و سه ساده است اما حداقل اورجینال است ایکس شصت انگار از جولو سانتافه و از عقب سورنتو است…دوستان فقط به درز بین قطعات ملاک طراحی قرار داده اند…نکته بعدی گیر بکس افتضاح ایکس شصت است و اما یک نکته قوت ایکس شصت بزرگتر بودن و جای بیشتر است…که باید گفت.

  • در پاسخ به: مهیار

   ابوالفضل | اسفند 11, 1395 | لینک نظر

   دوست عزیز توی متن نوشته شده که ام وی ام از لیفان سنگین تره و و لیفان با موتور1800 از نظر شتاب بخاطر وزن کمش برابری میکنه اینطور که معلومه شما از نسبت قدرت به وزن چیزی نمیدونید بهتره یکم تحقیق کنید

 4. abtin | آبان 17, 1395 | لینک نظر

  سلام دوستان.توی مطالب خوندم یکی از دوستان ماشین چینیرو مسخره کرده وگفته کیا اسپورتیج با چینی مقایسه نکنید.خواستم بگم 100درصد که اسپورتیج بهتراز x60یا x33 هست.بدونید اسپرتیج برا ما که تو ایران مجبوریم پراید سوار بشیم ماشین خوبیه وگرنه کیا تو دنیا حرفی برا گفتن نداره چون تا ماشینهای ژاپنی والمانی وامریکای هست کسی نگاه کیا نمیکنه.چون 100سال که صنعت خودرو سازی دارن.خودروسازهای ژاپنی حتی حاضر نشدن از کیا وهیوندای تست بگیرن واروپاهم برا تست اسپرتیج سه ستاره بیشتر نداده.ما بین بد وبدتر داریم انتخاب میکنیم

 5. مهدی | شهریور 19, 1395 | لینک نظر

  سلام.به همه من 4ساله که ایکس 33دارم.تاحالا اذیت وآزاری نداشته تنها چیزی که انتظارشو نداشتم موتورشه که توی سینه کشها همپای سمندوپژو میره یعنی 2000الکیه واقعی مثل ماشینهای دیگه نیست .تنبله.وصدای زیادموتورتوی کابینه.

 6. sunmartin | شهریور 16, 1395 | لینک نظر

  علیرضا شما اصل مطلب ادا کردی اما من میخوام کلام بگم کلا خودروهای چینی خریدشون چه بلحاط فروش دست دوم و چه نگهداشتن خودرو جالب نیست حالا چرا؟من تقریبا 2 ماه تمام طول کشید که جک جی 5 با 2 ملیون آپشن نصب شده اضافه به سختی فروختم در این معامله من خودروی خودم 53700 خریده بودم که بقیمت 50 تومان درحالیکه تنها 1200 کیلومتر کار کرده بود فروختم

 7. علیرضا | شهریور 16, 1395 | لینک نظر

  با سلام به مسئولین سایت
  لطفا” پاسخ اینجانب را به آقای حمید در خصوص خرید لیفان x60 منتشر کنید .
  با تشکر

 8. علیرضا | شهریور 15, 1395 | لینک نظر

  با سلام و احترام – شرکت کرمان خودرو ، اتومبیل لیفان x60 را که در بازار 45 تا 48 میلیون قیمت وارزش دارد با ترفند های تخفیف و غیره …….. به قیمت نقدی 61 میلیون عرضه کرده که بلافاصله پس از خرید وتحویل حدودا” 10 الی 15 میلیون افت قیمت پیدا می کند این افت قیمت دقیقا” بدلیل گرانفروشی بیسابقه به مردم است و اگر خریداران بصورت اقساطی خرید کنند با توجه به بهره و سود بسیار بالا حدودا” 10 الی 15 میلیون دیگر ضرر و زیان خواهند دید ، یعنی جمعا” 25 الی 30 میلیون افت قیمت وضرر .
  شرکت ضمن کلاهبر داری و اجحاف به مردم هم از توبره می خورد هم از آخور ، هم نقدی گران میفروشد هم اقساطی بهره بیشتر .
  این شرکت در راستای رسالت گران فروشی خود ، x60 مدل 93 و 94 را از مدل مشابه اتومات جدید آن به مردم گرانتر فروخته است ، در حیرتم از این همه هرج و مرج قیمتی و تاراج اندوخته وسرمایه مردم . این شرکت قیمت s5 دنده ای را در عرض یکسال بدون هیچ دلیلی بیش از 8 میلیون افزایش داده است . آیا این نوع روش وشیوه فروش مصداق کلاهبرداری و تاراج سرمایه مردم نیست ؟ شایسته است سازمان محترم تعزیرات حکومتی ضمن بررسی و بازرسی به رسالت قضایی خو د عمل نمایند .

 9. حمید | مرداد 25, 1395 | لینک نظر

  باسلام دوستان گلم من پرشیا88دارم میخام لیفانx60بگیرم ولی خیلی مرددم لطفا کسایی که دراین رابطه اطلاعاتی دارن راهنمایی کنن خیلی خیلی ممنون میشم

  • در پاسخ به: حمید

   علیرضا | شهریور 15, 1395 | لینک نظر

   باسلام لیفان x60 توسط کرمان خود رو فراتر از ارزش خود و خیلی گران فروخته می شود بهمین دلیل پس از تحویل در بازار
   با افت قیمت 10 الی 15 میلیونی مواجه است در صورت خرید شرایط اقساطی و اضافه شدن بهره و سود سنگین ، این ضرر و زیان
   برای خریدار فاجعه بار و مضاعف است ، بهمین نسبت سود کلانی نصیب این شرکت می شود ، این شرکت با ترفند های مزورانه هم از توبره می خورد هم از آخور ، هم گران می فروشد و هم بصورت اقساط با سود کلان .
   با این اوصاف آیا خرید این خودرو با چنین افت قیمتی عاقلانه است ؟ ؟
   این شرکت باید پاسخگوی این هرج و مرج قیمت و چپاول مردم باشد .

  • در پاسخ به: حمید

   ابوالفضل | اسفند 11, 1395 | لینک نظر

   دوست عزیز یکم پول بیشتر کن از ماشینای تویوتا مدل پایین بخر یا اگه ماشین صفر میخوای جیلی یا ام جی بخر چون وارداتی هست و دست هیچ شرکت ایرانی بهشون نمیخوره موفق باشی

 10. فرهاد | مرداد 9, 1395 | لینک نظر

  ایکس 33 جدید بسیار زیباتر و بهتر از لیفان ایکس 60 می باشد هم از احاظ زیبایی ، هم از لحاظ قدرت موتور و هم از لحاظ کیفیت گیربکس

  • در پاسخ به: فرهاد

   فرزاد | بهمن 28, 1395 | لینک نظر

   کاملا صحیح است
   احسنت

  • در پاسخ به: فرهاد

   Parsa | اردیبهشت 30, 1396 | لینک نظر

   سلام.خسته نباشین.نظر هر کسی قابل احترام است ولی خداوکیلی شما چطور این حرفو میزنید که x33 زیباتر از x60 است؟

 11. محمد | مرداد 6, 1395 | لینک نظر

  باسلام به همه ؛بهرحال همونطور که همه میدونند چینی ها یه مشت کافرن وخدا لعنتشون کنه.اما از حق نباید بگذریم که همینها در عرصه صنعت ؛درست وارد شدندوروی ریل صحیح حرکت کردندوپیشرفت بسیارسریعی هم دارند میکنند.نکته در اینجاست که اونها به منافع شخصی وزودگذر فکر نمی کنندودرکارشون هم جدیت دارند.اگر در کشور ما مسلمونها هم چنین باوری غالب بود ؛رودست نداشتیم توی دنیا.به امید اون روزی که صنایع ما هم از توی این جاده خاکی پرپیچ وخم برروی ریل صحیح قرار بگیرد.اونروز دیگه من وشما مجبور نیستیم سر این که کدوم ماشین خارجی بهتره باهم بحث کنیم. باتشکر .دوستدار همه ایرانی ها

 12. حسین | تیر 17, 1395 | لینک نظر

  دوستان عزیز به همگیتون سلام میکنم و از اینکه نظراتتونو بدون اغماض و راست وحسینی و…. به اشتراک میذارین سپاسگذارم من یه مدته که دارم راجع به خرید لیفان ایکس 50 و 60 و سایر خودروها تحقیق میکنم اپشن های ایکس 50 خیلی خوبن اتوماتم که هست بهتر اما معایبی از قبیل اینکه خیلی کوچکه و از همه مهمتر عیب و ایراداتی که همه بهش واقفین داره واقعاً موندم چکار کنم از شما میخوام راهنماییم کنین با 50 تا 54 تومنی که دارم و با بدبختی جورش کردم چه ماشینی بخرم که واقعا از همه نظر باب دلم باشه و بتونه توقعاتمو از یه خودروی خوب با پولی که میدم براورده کنه و فردا پشیمون نشم درسته که هرچقدر پول بدی همون قدر آش میخوری اما به چه قیمتی ؟. ضمنا بین ماشین های داخلی هم که خدا بگم مسئولین شرکتاشون چطور بشن اونا فقط براشون پول مهمتر از هرچیز دیگه ایه اصلا فکر ایمنی خودرو و امنیت جانی ملت و ظاهر ماشین و امکانات و آپشن ها و بروز بودن ماشین که بتونه با مدلهای روز دنیا رقابت کنه نیستن و قیمت هاشون هم که روزبروز سربه فلک میکشن و خلاصه …….. سایر موارد ………. از همتون ممنون میشم بعنوان یه هموطن راهنماییم کنین. %با تشکر %

  • در پاسخ به: حسین

   ُSepehr | تیر 17, 1395 | لینک نظر

   سلام چند ماهی صبر کنید محصولات بهتری در این محدوده قیمتی عرضه می شوند…

  • در پاسخ به: حسین

   محمد | مرداد 4, 1395 | لینک نظر

   صبر كن اچ سي كراس مياد ماشين خوبيه ميتوني رنو ساندرو اتومات بخري ليفان ايكس ٥٠ نخر

  • در پاسخ به: حسین

   اشکان | مرداد 5, 1395 | لینک نظر

   یه زانتیای دست دو بگیر برادر…خیلی بهتره.

  • در پاسخ به: حسین

   داداش حسین | مهر 25, 1395 | لینک نظر

   یه سوزوکی 2006 رنگدار بردار.

  • در پاسخ به: حسین

   داش حسین | مهر 25, 1395 | لینک نظر

   یه سوزوکی 2006 رنگدار بردار. از هر لحاظ به صرفه هستش.

  • در پاسخ به: حسین

   مهیار | آبان 27, 1395 | لینک نظر

   اشتباه نکن دوست عزیز…نگزار ذهنت خراب بشه…ایکس سی و سه ماشین بسیار ماشین خوبیه…شما هم می تونی با این پول یه در حد صفرش رو بگیره یه ۹۴ یا ۹۵…من خودم یه ایکس سی و.سه مدل نود یک دارم بسیار راضیم ازش…بفروشم هم مدل بالاترش رو می گیرم

  • در پاسخ به: حسین

   ابوالفضل | اسفند 11, 1395 | لینک نظر

   دوست عزیز چینی ها هرچی باشن بهتر از ماشینهای ایران خودرو و سایپا هستن ولی مشکلاتی هم دارن اگه میترسی که ماشینت مشکل داشته باشه میتونی تویوتا یا مزدا3 یا ماشینهای وارداتی چندسال پیش بخری ولی بعضی از وارداتی ها هم ممکنه به خرج افتاده باشه و هزینه هاش با توجه به وارداتی بودن سربه فلک بکشه خوب تحقیق کن ایکس33 جدید هم آمده این که مشکل داره نسل قدیمش بوده و مدیران خودرو هم برای تامین قطعه و خدمات برنامه هایی داره بالاخره هرکسی یه حرفی میزنه انتخاب با خودته موفق باشی

 13. مرتضی | خرداد 12, 1395 | لینک نظر

  دوستان مدل روز x60 هم مشکل گیربکس داره؟؟ سر و صدا میکنه؟ اذیت و ازار داره؟؟
  بخریم یا نخریم؟؟
  اقا سپهر نظر شما چیه درباره گیربکس؟؟

  • در پاسخ به: مرتضی

   ُSepehr | خرداد 12, 1395 | لینک نظر

   مشکل گیربکس و دیسک و صفحه وجود دارد ….و تاکنون راه حل قطعی هم ارائه نشده

   • در پاسخ به: ُSepehr

    مرتضی | خرداد 14, 1395 | لینک نظر

    ممنون که پاسخ دادین . پس اصلا ارزش خرید نداره
    راستی دستم به منفی خورد … ببخشید

 14. مهدی | اردیبهشت 27, 1395 | لینک نظر

  با سلام من نمیدونم چرا به خودرو هایی که در داخل منتاژ میشن زیاد تعریف میکنن
  یکی از فامیلامون میگفت من اولش x60 لیفان داشتم هم مصرفش بالاس هم کیفیتش پایینه
  میگفت عوضش کردم MVM X33 گرفتم خیلی بهتر از لیفان بود هم تو قدرت موتور هم تو راحتی
  (من مقایسه بین پارس و لیفان 620 وMVM 530 و جک رو میخوندم باز نسبت به قیمتش و مونتاژ داخلی بودنشون پارس و لیفان 620 رو تعریف میکردن)
  با تشکر از سایت خوبتون

 15. احسان | فروردین 6, 1395 | لینک نظر

  استاد، مگه اسپورتیچ 130 میلیون میارزه . زمانی که ماکسیما 32 میلیون داشت همین x33 28 میلیون بود الان ماکسیما 91 90 پولشه آخه مگه همین برندهای کره ای خیلی خوبن؟ کارمند کرمان خودرو!!”

 16. sunmartin | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

  منظور بنده تست بزرگراه های آمریکا بود کاربر محترم در مورد قیمت هم پول علف هرز نیست که بدور ریخته شود با این پول میشه از میان چینی ها جک خرید که تابحال مشکل خاصی از اون گزارش نشده و بنده بعنوان یک مصرف کننده که یکسال این خودرو را داشتم ایرادهای جزیی در اون مشاهده نمودم ونه اساسی اما مقایسه یک خودرو که برگ برنده شرکت کیا موتورز هست و درایران و شایر نقاط جهان ولو ایالات متحده طرفداران کثیری دارد با خودروی چری ایکس 33 در هر دو مدل معمولی و نیو کار عبث و بی پایه ای است در ضمن پشت رول اینخودرو بهیچ وجه حس یک خودروی suv که پیشکش حتی یک کراس آور راهم ندارد

 17. sunmartin | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

  واقعا نظرات طنز کاربران در مورد مقایسه یک خودروی کاملا چینی با دوام بسیار کم و قطعات فیک و ناکارآمد با طراحی بسیار ناشیانه
  در مقابل کیا اسپرتیج زیبا و دارای اسلوب طراحی و دارای نشان تجاری و تست های یور انکاپ و IIHSS از افراط و تفریط گذشته و دارای تامل است که چگونه شرکت چری چین چنین مشتاقانی دارد

  • در پاسخ به: sunmartin

   دانیال | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

   مشتاقی نداره ، حالا هرچند اسپرتیج خوب و عالی و بی نظیر و … 160 تومان پولشه اینا 50 تا 60 تومان پولشونه .

   اول قیمت رو ببین بعد بگو یورو انکپ …
   مخفف اون یکی هم NHTSA هست .

 18. احسان | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

  آقا امروز کاتالیزور اگزوزش رو دادم ترکوندن والله ماشین پرواز میکنه

 19. احسان | فروردین 4, 1395 | لینک نظر

  سلام من x33 مدل 91 دارم حدود 85000 کیلومتر کار کرده دیک و صفحه و تسمه تایمشو عوض کردم به جرات میتونم بگم پا به پای اسپورتیچ باهاش رفتم نسبت به قیمتش ماشین بسیار خوبیه ماشین کم استهلاک. اونایی که دارن متوجه میشن x60 اصلا قابل مقایسه با این ماشین نیست. سربالایی x60 بد جور ازش عقب میفته تو سرعتم همینطور

  • در پاسخ به: احسان

   aaa | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

   دیسک و صفحه که هیچ موتورشم عوض کنی بازم نمیتونه پا به پای اسپورتیج بره
   یچیزایی بگید بگنجه
   ایکس 33 ماشین خوبیه تو رنج خودش ولی اصلا قابل مقایسه با ماشینی نیست که دو برابرش قیمت داره

  • در پاسخ به: احسان

   مهیار | آبان 27, 1395 | لینک نظر

   موافقم…مقاله به قاطعیت میگه ایکس شصت بهترهاز ایکی سی وسه.. ولی بازار ایکس سی و سه را بسیار بیشتر می پسنده خصوصا در شهرستان های کوچک ماشین خیلی پر طرفدار ریه ولی ایکس شصت زیاد خوشنام نیست…دلیلش هم خود کیفیت ماشین نیست…اشکال زیاد میاره

 20. saeed | فروردین 3, 1395 | لینک نظر

  شمع شرکتی ایکس 33 مارک و قیمتش چیه؟؟
  اگه نخوام برم نمایندگی چه شمعی بندازم که مناسب باشه؟
  ممنون

 21. احمد | بهمن 27, 1394 | لینک نظر

  سلام آقا کمیل
  دوست عزیز این x60مدل 93 با شرایط 24 ماهه در کدوم نمایندگی هستش؟لطف می کنی آدرس یا شماره اش رو برام بدی؟
  09373435551

 22. احمد | بهمن 25, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان بنده یه پارس 89 دارم معمولی 90 هزار کار
  یه مورد x33 هست مدل 93 میگه حاضرم 40 میلیون بفروشم
  سفید بدون رنگ کارکردش هم 50 هزار هستش به نظرتون پشیمون میشم؟
  تو این رنج قیمت ماشین خودم بهتره؟چون از ماشینهای صفر ایرانخودرو بسیار بد میگند.لطفا راهنمایی کنید تشکر

  • در پاسخ به: احمد

   ُSepehr | بهمن 26, 1394 | لینک نظر

   بستگی به استفاده و خواسته های شخصی شما دارد اما در کوتاه مدت افت قیمت ایکس 33 بیشتر هست ضمن اینکه از نظر خدمات پس از فروش نیز برتری با ایران خودرو هست به هرحال

 23. با سلام
  بنده قصد دارم ام وی ام ایکس 33 مدل 90 رو با 75000 کارکرد به قیمت 37500 بگیرم
  از دوستانی که این ماشین رو داشتند، عاجزانه تقاضا دارم درباره نقاط ضعف توضیحات کاملی رو بدند و بگن در هنگام خرید این خودرو باید به چه نکاتی دقت کنم؟
  برای مثال ام وی ام 530 ضعف در کمک ها یکی از شایع ترین موارد بود که باید با انداختن کمک ماکسیمایی برطرف میشد
  آیا ایکس 33 هم این دست موارد نقاط ضعف دارد؟
  با تشکر و سپاس

  • در پاسخ به: امیر قاضی زاده

   مرتضی | بهمن 20, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز. این ماشین رو من 2 ساله دارم و صفر خریدمش . عیبهاش به قرار زیر است :1- خیلی خشکه و مرتب بالا پایین و چپ و راست پرتت میکنه 2- کلاچش ضعیفه و گاهی اوقات مثل راننده های ناشی خصوصا در سربالاییها توی ترافیک موقع حرکت کردن خاموش میکنی که این موضوع وقتی خطرناک میشه کا پشتت پرتگاه باشه3- صدای موتور به مقدار قابل توجهی مییاد داخل . 4- صندلیهاش بغلت نمیکنه و انگار میخاد پرتت کنه جلو که البته این باعث میشه دید خوبی رو روی جاده داشته باشی. درمجموع اگر با مشکلات بالا زیاد مشکل نداری و ماشین عیب خاصی نداره بخرش چون با این پول ماشین بهتر از این نمیتونی بخری . در مجموع از ماشینای ایرانی بهتره.

  • در پاسخ به: امیر قاضی زاده

   مهیار | آبان 27, 1395 | لینک نظر

   دوست من نمیدونم پیغام رو کی گزاشتی به نظرم یه کم داری تند می خری…۳۶ مناسبه…ماشین عالیه ایکس سی و سه…هر کی داشته راضیه مگر اینکه بخای با اسپورتیج مقایسه کنی به قدر قیمتش عالیه به نظرم..صداش یه کم زیادتر از ماشینهای کره ایه و مثل اغلب شاسی ها یه کم خشکه اما نقطه قوتش که دوستان نمیگن…مصرف بسیار پایینش بین شاسی هاست…سانتا فه صدد سیزده می سوزنه این صدی هفت و نیم هشت…عالیه…کلا به قدر پولی که میدی قد دو تا پرشیا ارزش داره…اما این دوستان به نظرم زیادی طرفدار ایکس شصت هستن…ایکس شصت اورجینال شاید بهتر ایکس سی و سه باشه اما کرمان خودرو تر زده توش…بد جوری ایراد داره طوری که افت قیمتش وحشتناکه…

 24. آقا کمیل. بازم پرس و جو کن به قول مهندس. ولی پسر عمه من داره و راضی نیست. اگه خواستی شماره اش رو بهت بدم تا بهتر متوجه بشی. مدل 93 داره. حالا اگه توی مدلهای بالاتر فرقی کرده من نمیدونم.

  • در پاسخ به: مهدی آریایی

   کمیل | دی 29, 1394 | لینک نظر

   ممنون عزیزان

   من حرفم اینه، اگه ۹۴ یا ۹۵ رو شرایط بگیرم‌با بهره ای که میخوره ۷۰ تومنه ولی ۹۳ رو طرف بدون بهره ۵۰ تومن شرایط ۲۴ ماهه میده

   نمیدونم چیکار کنم!!!!!

 25. کمیل | دی 28, 1394 | لینک نظر

  سلام، دوستان،امروز رفتم برای خرید ایکس۶۰ نمایندگی، خواستم یه ماه صبر کنم که مدل ۹۵ بگیرم، یکی از دوستان‌پیشنهاد داد مدل ۹۳ رو با ۱۱ میلیون کمتر شرایط وردارم، به نظرتون مدل ۹۳ رو ۵۰ تومن بگیرم خوبه؟ البته ماشین خشکه، ممنون میشم کمک کنید

  مدل ۹۳ با ۹۴ فرق داره؟

  • در پاسخ به: کمیل

   ُSepehr | دی 29, 1394 | لینک نظر

   سلام، تفاوتی وجود ندارد فقط دیسک و صفحه و گیربکس در مقطعی اصلاح شد و در این مورد پرس و جو نمایید.

  • در پاسخ به: کمیل

   mohamadredha | دی 29, 1394 | لینک نظر

   مبارک باشه 11 ملیون کمتر و اونهم شرایطی گزینه مناسبیه

 26. چینی=لگن | دی 25, 1394 | لینک نظر

  کرمان موتور هم دارد دوو وهیوندا دوباره میاره لیف و صابون وجک باید بساتشون رو جمع کنند برن به گورستان تاریخ

 27. علی | دی 20, 1394 | لینک نظر

  باسلام من در 7/92 خودروی ایکس 60 رو با سه ماه تاخیر تحویل گرفتم در اولین سوخت گیری بنزین از وسط ماشین بطور وحشتناکی می ریخت دو هفته در نمایندگی خوابید تا پمپ بنزین رو عوض کردند چراغ چک همیشه روشن بود در ترافیک صفحه کلاچ بو میکرد ماشین صفر آنقدر ایراد داشت که با 500 کارکرد فروختمش هنوز بعداز دوسال مدارکش هم دارم وکپی گرفتم ایکس 33 نداشتم ازاونهم تعریف خوبی زیاد نشنیدم این تجربه را همه جا بیان کردم تا کسی مثل من باضرر همراه نشه

 28. به نظر بنده این خودروهای چینی بی اصل نصبن و از خودروهای ایرانی بی کیفیت تر ولی برخی از افراد که چینی سوارند برای کم نیاوردن اطلاعات دروغ میدهند و افراد را گمراه میکنند که چینی بیشتر فروش بره

  • در پاسخ به: پیکان 1600ای

   امیر | دی 29, 1394 | لینک نظر

   سگ ماشینای چینی به ایرانی می ارزه.
   حتی ام وی ام 110 از پژو 405 و پرشیا ایمن تر و راحتره.

   یه ضرب والمثل است میگه:گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده.

   • در پاسخ به: امیر

    بیژن | خرداد 3, 1395 | لینک نظر

    پرشیا دارم، خدایی سوار ام وی ام 315 دوستم که میشم، بعدش دورباره سوار پرشیا میشم حس میکنم سوار تراکتور شدم…تازه 315 همچین ماشین انچنانی نیست…ولی پرشیا ببینین چیه! پرشیام ده تا کارم نکرده…قصد دارم بزودی یه لیفان ایکس 50 یا ایکس 60 بخرم..البته مرددم کدومو، کاش ایکس 60 اتوماتیک بود و یا ایکس پنجاه ابعادش بزرگتر

    • در پاسخ به: بیژن

     ُSepehr | خرداد 3, 1395 | لینک نظر

     برای استفاده جاده ای ایکس 60 قطعا به ایکس 50 مزیت دارد…

    • در پاسخ به: بیژن

     امیر | مرداد 26, 1395 | لینک نظر

     داداش بیژن ایکس 60 اتوماتش هم اومد.

  • در پاسخ به: پیکان 1600ای

   علی | آذر 14, 1395 | لینک نظر

   کسیکه ماشین 64میلیونی را سوار شده حتما قبلش ماشین ایرانی داشته من راحتی این خودرو را با هیچ ماشین ایرانی عوض نمیکنم تو برو همان پراید یا پارس را سوار شده چی کار به کار دیگرون داری. گیربکس این ماشین خیلی بهتره این خودرو 137 اسب بخار قدرت داره که از قدرت هر ماشین ایرانی بیشتر است.

  • در پاسخ به: پیکان 1600ای

   خشم شب | آذر 19, 1395 | لینک نظر

   شما اخه تو اصلا تا حالا سوار ماشین شدی اینجاها نظر نوشتی .. امدی اینجا بابت ماشین های لوکس نظر میدی .. شما برو همون اشغالای ایرانیو سوار بشو هر روز دم نمایندگیاش باشی .. تا حالا شنیدی بابت خراب شدن یا مشکل فنی یا ام وی ام یا لیفان یا برلیانس اصلا اینارو دیدی دم تعمیرگاهی … مگر اینکه تصادف کرده باشن .. برو حالا اشغال ایرانی بخر .. برو گوشی جی ال ایکس بخر .. برو دنا بخر ماشینت هر روز دم نمایندگی باشه … گوشی یا تبلت یا لبتاپ یا کامپیوترو هر وسیله ای که داری پیاممو میخونی باهاش چینیه .. حالا بگو چینیا بدن ..

  • در پاسخ به: پیکان 1600ای

   farshid | آذر 21, 1395 | لینک نظر

   doste khob etelateto kamel kon bd moghayese kon x33 dariche kazesh barghye na simi dar zemn shetabe x33 ba lifan ghabele moghayese nist be rahati lifano migire 13 saniye time otomatike doste khobam

 29. سلام
  مصرف دقیق سوخت ایندو خودرو چقدر هست؟
  اخه من درطول روز حداقل ۱۰۰ کیلومتر رانندگی در سطح شهر دارم

 30. سروش | دی 3, 1394 | لینک نظر

  مگه اس 5 اتومات هم داره بزرگترین مشکلش همین اتومات نبودنشه