آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33

افشین خالدی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۲ | 836 نظر

آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33
4 رای - میانگین 3

آزمایش: افشین خالدی- نریمان اصغریان  عکس: احسان شمس نیا – صبا سادات حقی

تب ورود خودروهای چینی به کشور بالا گرفته، عدم وجود تنوع در محصولات داخلی بهانه ای برای ورود خودروهای ارزان قیمت چینی شده. خودروهایی با برندهای جدید که مردم به صورت محدود با آنها آشنایی دارند، بسیاری از افرادی که این خودروها را می خرند خود را فردی ریسک پذیر معرفی می کنند.

اما واقعا این خودروها چقدر ارزش خرید دارند؟ شاسی بلندسازی یک سگمنت سخت در بین سازندگان خودرو است. چینی ها هم با وجود اینکه تجربه زیادی در خودروسازی ندارند به سرعت به سمت شاسی بلند رفته اند و با همان سرعت در حال نفوذ به بازار کشورمان هستند. در این مقاله با  آزمایش دو خودروی ام وی ام X33 و لیفان X60  سعی در شناسایی توانایی های این دو خودروی چینی داریم.

 

X33 VS X60 1+

طراحی

ام وی ام X33 یا همان چری تیگو حدود دو سال است که مهمان ایرانی هاست. با ظاهر آن آشنایی داریم، خودرویی که بی شباهت به ویتارا نیست، نمی توان به این راحتی به آن نمره قبولی داد. پیش از آنکه به طراحی کلی خودرو بپردازید فواصل بین برخی قطعات در ظاهر نظر را به خود جلب می کند. ابتدا تصور می شود با خطای مونتاژ روبرو هستید اما کمی دقت مشخص می شود اشکال از طراحی قطعات است جایی که فضای زیادی بین در عقب و گلگیر به وجود آمده از نمای پهلو ضربه سنگینی به طراحی خودرو زده است.

در ادامه اگر به جلوی خودرو بروید شاهد همین فضا به شیوه ای غیر حرفه ای تر در محل بسته شده درب موتور هستید به نحوی که تصویر می شود خودرو در آن ناحیه ضربه  خورده است . البته با وجود اشکال در طراحی قطعات در حالت کلی هماهنگی فرمی مناسبی بین 3 جهت خودرو می توان دریافت کرد.

img_2310

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد. به سختی می توان اشکال طراحی قطعاتی در آن پیدا کرد ،به غیر از فضای ایجاد شده بین درب موتور و چراغها که مرتبا به شما این احساس را القا می کند که درب موتور باز است در مابقی قسمتها، قطعات به خوبی ساخته و پرداخته و مونتاژ شده اند. در حالت کلی ظاهر لیفان X60 با طراحی به روز تر که دماغه آن به نوعی به نظر تغییر یافته سانتافه است در قیاس با رقیب خود یعنی ایکس 33 بسیار چشم نواز تر است.

X33 VS X60 X60 (25)

فضای داخلی

با ایکس 33 شروع می کنیم، پس از ورود به کابین این خودرو با انبوهی از قطعات بسیار بی کیفیت پلاستیکی روبرو می شوید که شاید به سختی در خودروهای بسیار ارزان قیمت ایرانی هم نمونه آن را دیده باشید. موقعیت سواری ایکس 33 علیرغم صندلی های کوچک آن وضعیت بدی ندارد اما توقع یک صندلی با کیفیت و ارگونومیک را نداشته باشید. با توجه به ارتفاع آن راننده تسلط خوبی بر روی جاده دارد،آینه ها به اندازه کافی بزرگ هستند و دید عقب راننده هم متناسب است.

صندلی های عقب برای ایجاد فضای بار بیشتر به صورت خوابیده در می آیند ولی با توجه به نوع طراحی به صورت یک دست نخواهد شد و برای حمل اجسام یک تکه بزرگ وضعیت مناسبی ندارد. در دسترس بودن ادوات داخلی با توجه به سادگی کنسول خوب است و راننده می تواند در حین رانندگی به همه چیز دسترسی داشته باشد.

X33 VS X60 X33 (27)

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد، پس از ورود به خودرو شما به یاد خودروهای ژاپنی خصوصا تویوتا راو4 می اندازد، البته بدون در نظر گرفتن کیفیت. فضای داخلی خودرو نسبت به ایکس 33 بسیار ظریف تر و با کیفیت تر است و مشخص است لیفان قصد داشته حداقل ها را در این خودرو رعایت کند اگر چه به رقبای ژاپنی و کره ای خود نزدیک نمی شود ولی نسبت به هم وطن رقیب خود چند پله بالاتر است و می تواند بازه قیمتی خود را توجیح کند.

رو دری ها با چرم مصنوعی دوخت و تزئین شده اند و جنس داشبورد از مواد نرم و براق است. کیلومتر شماره به صورت دیجیتالی است و با وجود اینکه از نظر زیبایی چندان بد به نظر نمی رسد اما راننده نیاز به دقت بیشتری برای خواندن سرعت دارد، صندلی های عقب لیفان بر خلاف ایکس 33 به صورت کامل با کف فضای بار هم سطح می شوند در نتیجه فضای مناسبی برای جابجایی  وسائل به وجود می آید.

صندلی های عقب لیفان به صورت پله ای به عقب می خوابند در حالیکه در ایکس 33 این قابلیت وجود ندارد، ایکس 33 قابلیت عقب رفتن صندلی را برای داشتن فضای پای بیشتر دارد که البته باز هم نمی تواند به فضای پای لیفان در حالت عادی دست پیدا کند. از دیگر برتری های لیفان در فضای داخلی می توان به سانروف بزرگتر، فضای بار بیشتر، سیستم صوتی بهتر، تسلط بیشتر بر جاده اشاره کرد.

X33 VS X60 X60 (34)

رانندگی

با استارت ایکس 33 و لیفان X60  تفاوتی در حین استارت دو خودرو ملاحظه نشده و  به راحتی استارت می خورند ، با توجه به عایق بندی بهتر X60 نفوذ صدا به داخل این خودرو کمتر از ایکس 33 است. در حرکت نیز این عایق بندی بیشتر به چشم می آید. در حالت درجا اگر بخواهید دور موتور در ایکس 33 بالا ببرید ابتدا کمی احساس خطر به شما دست پیدا می دهد، از آن جهت که عملکرد موتور هارشینگ شدیدی دارد این وضعیت در لیفان بسیار بهتر است.

حین رانندگی فرمان دو خودرو تیز است و حس خاصی را به راننده منتقل نمی کند. در ترمزگیری شدید X60  واکنش بسیار خوبی نشان می دهد و می توان به آن اعتماد کرد چیزی در ایکس 33 هم به صورت خفیف تر وجود دارد. دو خودرو از صدای گیربکس رنج می برند، ایکس 33 صدای زوزه مالکین را آزرده کرده و در لیفان صدای ناهنجاری که برخی اوقات منجر به تعویض گیربکس توسط نمایندگی شده مالک را دچار دردسر کرده است.

با وجود آنکه فاصله بین دو محور لیفان بیشتر از ایکس 33 است اما این لیفان است که به دلیل شاسی بهتر قدرت مانور پذیری خود را به ایکس 33 دیکته می کند، از دلایل دیگر وجود استرس بار در لیفان و سیستم تعلیق با کیفیت تر است. عبور از سرعت گیر ها با لیفان راحت تر است و احساس خطر کمتری به شما دست پیدا می کند. از نظر مصرف سوخت دو خودرو با توجه به قدرت موتور در وضعیت خوبی قرار دارند و هر دو خودرو با توجه به شرایط رانندگی و تعداد سرنشین در سیکل ترکیبی در بین 8 الی 9 لیتر مصرف سوخت دارند.

در بخش امکانات هر دو خودرو به سانروف مجهز هستند و صندلی های دو خودرو نیز از نوع چرم می باشد. تهویه دو خودرو از نوع دستی است. ایکس 33به گرم کن صندلی جلو نیز تجهیز شده است. از نظر امکانات ایمنی دو خودر مجهز به دو ایربگ برای سرنشینان جلو، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD هستند.

X33 VS X60 X60 (23)

تست تصادف

ام وی ام ایکس 33 توسط موسسه ایمنی استرالیا مورد آزمایش قرار گرفته که نتیجه بسیار ضعیف دو ستاره را دریافت نموده، در توضیحی که موسسه ایمنی استرالیا در مورد خودرو ارائه کرده به بدنه بسیار ضعیف خودرو اشاره نموده و خاطر نشان کرده ضربات شدیدی  به پا ، دست و سینه آدمک های تست وارد شده است. لازم به ذکر است کمپانی چری حاضر به ارائه خودرو به موسسه ایمنی استرالیا جهت ادامه تست تصادف برای برخورد از پهلو به بهانه فراخوان نشده است، در نتیجه این موسسه فقط برخورد از جلو را مورد آزمایش قرار داده است. اما لیفان فقط توسط موسسه ایمنی چین مورد آزمایش قرار گرفته و توانسته 4 ستاره را از آن تست برای خود بدست بیاورد اما با توجه به آنکه استاندارد تست در چین با استاندارد تست استرالیا متفاوت است نمی توان در این مورد دو خودرو را با هم مقایسه نمود.

11

موتور، گیربکس، عملکرد

ام وی ام X33  و لیفان X60 از موتورهای 4 سیلندر 16 سوپاپ با حجمهای 2.0 و 1.8 لیتر بهره می برند. هر دو خودرو از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ بهره مند هستند. قدرت و گشتاور X33 به ترتیب 6 اسب بخار و 14 نیوتن متر بیشتر از لیفان است. با احتساب وزن 1375 کیلوگرمی ام وی ام و 1330 کیلوگرمی لیفان نسبت نیرو به وزن این دو خودرو تقریبا برابر است. لازم به ذکر است که ام وی ام از دریچه گاز سیمی و لیفان از دریچه گاز برقی سود می برد و به همین خاطر با فشردن پدال گاز اندکی تاخیر در لیفان نسبت به ام وی ام احساس میشد. البته این تاخیر در حدی نیست که زیاد آزار دهنده باشد و کم کم به آن عادت می کنید.

از آنجایی که سایز رینگ و لاستیک این دو خودرو دقیقا یکسان می باشد می توان از این عامل در شتاب و کشش فاکتور گرفت و فقط به مقایسه میزان سبکی یا سنگینی ضرایب گیربکس ها پرداخت. پس از بررسی گیربکس دو خودرو و سنجش دور موتور با استفاده از دستگاه و خواندن سرعت دقیق از روی GPS اینطور مشخص شد که دنده های 1 و 2 و 3 و 4 در لیفان سبکتر از ام وی ام هستند ولی دنده 5 لیفان با اختلاف قابل توجهی سنگینتر از ام وی ام بود.

سرعت در دور 3000 در دنده های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 برای لیفان به ترتیب 27 و 45 و 64 و 87 و 98 و برای ام وی ام 24 و 44 و 63 و 84 و 106 بود.  متاسفانه به علت محدودیت زمانی فرصت تست کشش به صورت بغل به بغل میسر نشد ولی با توجه به ضرایب سنگینتر گیربکس ام وی ام و دریچه گاز سیمی و گشتاور بیشتر اینطور احساس میشد که در دورهای پایین در دنده های 1 تا 4 قویتر از لیفان عمل کند ولی با توجه به اختلاف زیاد در ضریب دنده 5 احتمالا برتری کشش در این دنده با لیفان است.

البته لیفان نیز با اینکه در دور 4200 به حداکثر گشتاور خود می رسد ولی در دورهای پایین انعطاف پذیری خوبی دارد و در رانندگی روزمره احساس کمبود کشش زیاد در آن احساس نمی شود که علت این امر علاوه بر تنفس خوب موتور در دورهای پایین (به لطف زمانبندی متغیر) تا حدی به خاطر شاتونهای بسیار بلند این موتور است که در تولید گشتاور مناسب در دور پایین موثر است.

IMG_2353

برای اینکه شتاب دو خودرو بهتر سنجیده شود تست شتاب توسط راننده یکسان انجام شد تا اثر مهارت راننده خنثی شود و تایم گیری با دستگاه مخصوص آغاز شد. اولین تست با X33 شروع شد. بار اول لانچ از حالت سکون با دور 4000 الی 4200 بررسی شد که به علت هرزگردی بیش از حد تایم خوبی به دست نیامد. بار دوم و سوم لانچ با دور موتور حدود 3800 انجام شد و برای اینکه هرز گردی به حداقل برسد به محض رها کردن کلاچ نباید پدال گاز را تخته کنید تا اندکی جلوی هرزگردی گرفته شود ، درست قبل از پایان هرزگردی پدال را تخته کنید و دنده ها را در دور 6000 تعویض کنید در نتیجه بهترین تایم ثبت می شود زیرا بعد از دور 6000 افت گشتاور شدید است و بالاتر بردن دور از 6000 سودی ندارد.

با اینکه درجه بندی ردلاین تا 6500 است ولی ام وی ام در دور حدود 6200 کات آف می کند. هنگام تایم گیری با لیفان مشخص می شود که این خودرو به علت برقی بودن دریچه گاز هنگام حرکت از حالت سکون دچار کپ زیادی می شود (مانند خودرویی که بدون خاموش کردن ESP بخواهد از حالت سکون لانچ کند) و باید مقداری با پدال کلاچ و گاز بازی کنید تا بتوانید این کپ را به حداقل برسانید.

دور موتور را به 4000 رسانده و کلاچ را رها کنید و بلافاصله پس از برطرف شدن کپ سریع پدال گاز را تا انتها فشار دهید و حرکت کنید. چون حداکثر توان لیفان در دور 6000 به دست می آید و در همین دور نیز کات آف می کند باید دنده ها دقیقا قبل از کات آف تعویض شوند تا توان موتور زیاد هدر نرود. البته باید دقت کافی داشته باشید تا موتور کات آف نکند در غیر این صورت تایم خوبی به دست نمی آید.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 296

با مقایسه تایمهای 0 تا 100 به دست آمده در جدول انتهای مقاله مشخص می شود که از حالت سکون لیفان با وجود کُپی که در ابتدای حرکت داشت 0.4 ثانیه زودتر از ام وی ام به سرعت 100 رسید.

اگر این کُپ در ابتدای حرکت از سکون وجود نداشت لیفان به راحتی می توانست تایمهای زیر 13.0 ثانیه را ثبت کند. با بررسی های انجام شده مشخص می شود این کپ بیشتر از حالت سکون وجود دارد و اگر شتابگیری در حال حرکت از سرعت 10 یا 20 در دنده 1 آغاز شود این کپ خیلی کمتر می شود و لیفان تواناییهای خود را بهتر نشان می دهد. تستها در دمای حدود 25 درجه و ارتفاع 1350 متر از سطح دریا انجام شد.

X33 VS X60 X60 (20)

ارزش

هم اکنون لیفان X60 در بازار در حدود 63 میلیون تومان قیمت دارد و توانست به عنوان خودروی برتر آزمایش امروز خود را معرفی کند اما قیمت  ام وی ام ایکس 33 در حدود 60 میلیون تومان است، متاسفانه با توجه اشکالات عمده و اساسی خودروی ایکس 33 نمی تواند نسبت به قیمت پرداختی خود را توجیه کند، این درحالیست علاوه بر ضعف های طراحی و ساختاری دارای اشکالات کیفی نیز می باشد. به طور مثال با وجود آنکه تنها یک سال از کارکرد ایکس 33 مورد آزمایش می گذشت عایق بندی زیر گلگیر در حال جدا شدن بود که می تواند به پوسیدگی زود رس بدنه بیانجامد، این قضیه به کمپانی مادر یعنی چری باز می گردد که نتوانسته خودرویی با کنترل کیفی قابل قبول عرضه کند. در آزمایشی مشابه که توسط یک نشریه روسی انجام شده بود نیز مشابه این مسئله گزارش شده کنترل این موراد برای یک خودروساز که مدعی جهانی شدن است نباید آنچنان دشوار می بود و جا دارد این کمپانی با شنیدن اشکالات دست به اصلاحات متناسبی در این زمینه بزند. در پایان ضمن تشکر از آقایان مهدی واعظی و فرشاد آتاکشی زاده توجه شما را به جدول امتیازات دو خودرو پس از آزمایش جلب می نمایم.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 090

لیفان

ام وی ام

نوع موتور

4 سیلندر خطی 16 سوپاپ DOHC

4 سیلندر  خطی 16 سوپاپ DOHC

حجم موتور

1794 سی سی

1971 سی سی

قطر سیلندر

79.0 میلی متر

83.5 میلی متر

کورس پیستون

91.5 ملی متر

90.0 ملی متر

نسبت تراکم

10.0 به یک

10.0 به یک

توان

133 اسب بخار در دور 6000

139 اسب بخار در دور 5750

گشتاور

168 نیوتن متر در دور 4200

182 نیوتن متر در دور 4300

ابعاد تایر

215/65/16

215/65/16

ضرایب گیربکس

دنده 1

اعلام نشده

3.583

دنده 2

————–

1.947

دنده 3

————–

1.379

دنده 4

————–

1.030

دنده 5

————–

0.821

ضریب دیفرانسیل

————–

4.313

وزن خالص

1330 کیلوگرم

1375 کیلوگرم

نسبت نیرو به وزن

100 اسب بخار برای هر تن

101 اسب بخار برای هر تن

شتاب صفر تا صد  (اندازه گیری شده با دستگاه)

13.2 ثانیه

13.6 ثانیه

صدای داخل کابین در حالت ایستاده و دور Idle

35 دسی بل

38 دسی بل

ظرفیت حمل بار

435 لیتر

405 لیتر

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 161

 

جدول امتیازات

ام وی ام X33

لیفان X60

میدان دید

7

8

سطح تجهیزات رفاهی

5

5

سطح ایمنی و تجهیزات

3

5

فضای سرنشینان

6

7

ارگونومی

6

8

نفوذ صدا به کابین

6

8

مصرف سوخت

7

8

واکنش موتور

6

7

گیربکس

6

6

کیفیت رانندگی

6

7

مانور پذیری

6

7

ترمز

6

7

کیفیت ساخت

3

7

گارانتی

5

5

ارزش در برابر مبلغ

3

7

مجموع

81

102

 


836 دیدگاه

 1. mehrdad | بهمن 20, 1392 | لینک نظر

  سلام و بسیار سپاسگزارم از زحمتی که برای این مقایسه انجام دادید و یک تشکرهم از همه دوستانی که نظرداده اند چون برای انتخاب خیلی موثربود

 2. ali | بهمن 19, 1392 | لینک نظر

  ممنون 

  واقعا مقایسه جالبی بود 

  ایکس 33 به نظر من اصلا ارزش نگاه کردن هم نداره چه برسه به خریدن 

 3. علی | بهمن 17, 1392 | لینک نظر

  درود

  بنده حدس میزنم جناب فرهاد از کارکنان یا افراد شرکت مدیران خودرو هستند..خنده داره اینکه ایشون ام وی ام رو از ایکس 60 برتر میدونن.جالبه ایشون افاضات میفرمایند که موتور این ماشین ضعیفه!!!بزن گاراژ داداش..من خودم تو اصفهان توی دروازه شیراز که همه میدونن این خیابون چه شیبی داره به راحتی با این ماشین سرعت گرفتم و از قدرتش خوشم اومد…من متاسفم برای شما صرف اینکه ی ام وی ام پلاستیکی اشغال دارین اینقد غیر منصفانه حرف میزنید!

  حرفاتون در باره ی دسی بل هم جالب بود احتمالا سواد دوم دبستان رو دارید!!

  ایرادات این ماشین برای کسایی ک میخان بخرن رو میگم:

  1_سر و صدای زیاد موتور در دور بالای 3000

  2_ شتاب اولیه ی کم(در حد سمند

  اما قدرت موتور خوب در دور بالا،بابا 133 اسب ماشینه گاز ب این ماشین بدین میفهمین چه خبره..

  3_بوی بد سوختگی،در هفته ی اول

  • در پاسخ به: علی

   X7 | اسفند 17, 1392 | لینک نظر

   او ن بوي سوختي مال رانندس كه چرا ايكس شصت نخريدم

  • در پاسخ به: علی

   محمد | بهمن 18, 1393 | لینک نظر

   داش علي اشتباهن با تويوتا يا سوبارو نبودي؟اخه اين حرفا يه ايكس 60 نمياد.

 4. nima | بهمن 17, 1392 | لینک نظر

  خیلی خوب بود ممنون مقایسه خوبی بود من از قبل می دونستم لیفانx60از mvmبهتره

   

 5. بهار | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

  سلام.کسی تحویل دی ماه بوده که ماشینشو داده باشن؟!من رفتم تو سایت نوشته بود در انتظار تخصیص خودرو!یعنی چقدر باید صبر کنم؟

 6. فرهاد | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

  برای مسوولین این سایت مایه خجالته که نظرهای مخالف رو تایید نمیکنند.خدا به کسانی که به شما اعتماد میکنند رحم کنه.

  • در پاسخ به: فرهاد

   فرهاد | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

    من سابقه کوتاهی از تاریخچه این دو شرکت واینکه اینها خاستگاه کاملا مشترک دارند نوشتم که مقبول نیفتاده ظاهرا.ولی خودتون تحقیق کنید وببینید که مدیران خودرو وکرمان خودرو ودیار خودرو وخودروسازی راین  که همگی چینی فروش از آب دراومدن فرزندان یک پدر میباشند واین مباحث بعضا فقط برای تبلیغ کردن اجناسشونه.چشمها را باید شست   جور دیگر باید دید…..

 7. رضا | بهمن 14, 1392 | لینک نظر

  دوستان به چند تا سوال که از در ذهن خیلی هست را جواببدید 1- ایمنی ایکس60 از خودروهای داخلی بیشتر است 2- گارانتی اون چقدر است 3-آیا از نظر قطعات  وتعمیرات به راحتی در دسترس هست 3- یعنی واقعا از نظر راحتی وسفر از سمند وپارس و206 ضعیفتر است 4- از نظر امنینت چطوری  من را راهنمایی کنید

   

  • در پاسخ به: رضا

   فرهاد | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

   دوست من شک نکن که از همه ماشینهایی که گفتی بهتره.ایس60 فقط دو نقطه ضعف داره 1:موتور ضعیف با کشش پایین  که البته توی مسیر بدون شیب فقط توی شروع حرکت اذیت میکنه ولی توی سربالایی پیشنهاد میکنم اصلا نری که قابل حل نیست.2:خدمات پس از فروش ضعیف و  نایاببودن قطعات حتی برای نمایندگیها که ان شاالله چند سال بعد شاید حل بشه.ا.

   • در پاسخ به: فرهاد

    ……… | اسفند 10, 1392 | لینک نظر

    آقا فرهاد من شک دارم ایکس60 از سورن ای ال ایکس بهتر باشه شما لطفا ثابت کن و منو از شک در بیار.

 8. ali | بهمن 13, 1392 | لینک نظر

  هر دوتاشون اشغالن  سمند از ينا بهتره من همشونو امتحان كردم

 9. dani | بهمن 13, 1392 | لینک نظر

  ممنون اطلاعات خوبی بود

  ft; ">

   

   

 10. ایرانی | بهمن 12, 1392 | لینک نظر

  علت بیشتر بودن ام وی ام تنها یک چیزه حدوده 18 ماه قبل از لیفان وارد ایران شد

  • در پاسخ به: ایرانی

   فرهاد | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

   پس باید گفت توی 18 ماه فروش خیلی خوبی داشته!!!!!!!!!!!!!

   این بخاطر زمان نیست به خاطر ارزش بالات نسبت به قیمت بوده که مقبولیت آوردهالانم ایکس60 خیلی باید قیمت و شرایط فروششو بهتر کنه تا به ایکس33 برسه.تازه اونوقت میرسیم به مبحث خدمات وقطعات که موضوع درام میشه وگریه آور.ایکس 60 صفر دوست من نه چراغ ترمزش کار میکنه نه پمپ آب برف پاککن عقبش و واکنش نمایندگی فقط لبخنده خدا باقیشو به خیر بگذرونه…

 11. فرهاد | بهمن 12, 1392 | لینک نظر

  باسلام وتشکر از باز کردن یک روش مقایسه فنی ونه احساسی وغیر علمی.البته باید گفت که یا در انتخاب دوماشین درشرایط یکسان برای مقایسه اشتباه کردید یا کلا این بحث را سفارشی یا به هر دلیل دیگه برای احیائ لیفان انجام دادید.نمره دهی شما ما رو به شک انداخت که شاید بجای لیفان حداقل یه وراکروز رو در نظر گرفتید.در مبحث نفوذ صدا اختلاف 3 دسیبل را گوش انسان اصلا تشخیص نمیدهد که 2امتیاز تفاوت داشته باشدو واکنش موتور که امتیاز شما با توضیحاتتان تناقض دارد و در مورد اکثر موارذی که شما یک امتیاز بیشتر به لیفان داده اید فلسفه این امتیاز چیزی جز نظر مثبت اولیه شما به لیفان نبوده است.باید گفت برتری لیفان تنها در ارگونومی وکیفیت کمی بالاتردر قطعات داشبورد وشاید نمای ظاهری که آنهم سلیقگیست باشد.وگرنه تنها چند دقیقه پس از شروع رانندگی با لیفان میتوان به عدم توانایی موتور برای تکان دادن این ماشین بدون گاز دادن فراوان پی برد در مورد ترمز برتری کامل با ایکس33 است وتوان بالاتر آن در شیبهای تند نیاز به گفتن ندارد.درکل باید سری به خیابان زد وتعداد بسیار بیشتر ایکس33 را نسبت به ایکس60 با چشم دید که همه چیز را خصوصا ارزش در برابر مبلغ در دیدگاه عمومی را نشان میدهد.خدمات پس از فروش را هم که اصلا از نظر شما ارزش نیست چون برای من جالب بود بدانم چه نمره ای به کرمان موتور میدادید.به امید روزی که مافیای خودرو در ایران دست از سر این مردم بدارد و ما بالاخره با قیمت مناسب ماشین واقعی سوار شویم و سر همدیگه رو کلاه نذاریم.ه 

  • در پاسخ به: فرهاد

   Tohid | بهمن 12, 1392 | لینک نظر

   شما كه اومدين حرف بزنيد واقعا علت اينكه تعداد ماشين هاي ام وي ام از ليفان بيشتر به خاطر بيشتر بو دنه پس پرايد از سمند و پرشيا و جيلي و ام جي و هيونداي و كيا و مرسدس و ……چون تعدادش بيشتره بهتره ليفان تازه يك سال هم نيست كه اومده ولي ام وي ام خودت بگو چند سال 

   • در پاسخ به: Tohid

    فرهاد | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

    بجای مغلطه کردن فکر کن با این طرز فکر باید نتیجه شما این باشه که موتورگازی ها چون بیشترن بهترن……..در مقایسه تعداد باید تعداد ایس60 رو با ایکس33 مقایسه کرد چون از لحاظ نوع ماشین و قیمت  به هم شبیهند تا نظر عمومی کسانی که پول خرید اونارو دارند با هم قیاس بشه که اگه شما بلدی با این پولا بنز شاسی بلند بخری هم خودت بخر هم به دیگران یاد بده.اینجا مقایسه بین ایکس 60 و 33 است نه پراید با مازراتی.

    • در پاسخ به: فرهاد

     Tohid | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

     تو اول نظر بالايي رو بخون بعد از من إيراد بگير دوم خودتم كه حرف خودت رو نقض كردي الان خيلي به مقايسه اين دو خودرو كمك كردي من تجربه نشستن تو ماشين ليفان رو نداشتم ولي فقط أينو بگم كه هر كي كه ام وي ام داشته مثل دائي خودم با اشغال برابري مي كني من خودم سمند دارم مدل ٨٤ باهاش وسايل مغازم رو از مولوي بار ميزنم(شكر ،حبوبات ،اجيل) تا خوده ازگل ميارم ولي ايكس ٣٣ دائيم حتي با پنج نفر سربالاي نرسيده به ازگل كم اورد ( ازحالت ايست مي خواست حركت كنه) 

     • در پاسخ به: Tohid

      ……… | اسفند 10, 1392 | لینک نظر

      آقا توحید اگر از نظر توانائی حرکتی صحبت میکنید مطمئن باش توانائئ ایکس 33 بیشتره دیگه وقتی خودت توانائی 33رو دیدی لیفان هم نهایتش در همون حد است که با سمند مدل84هم قابل مقایسه نیست.قیمتشون هم قابل مقایسه نیست.

    • در پاسخ به: فرهاد

     Tohid | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

     تعداد ماشين فقط به خوبي و بدي اون ماشين نيست ليفان حدود يك سال وأومده ولي ام وي ام داييم مال سال ٨٩ اون موقع كه ٣٧ ميليون بود 

     • در پاسخ به: Tohid

      Tohid | اسفند 11, 1392 | لینک نظر

      ماشين يكي از چيز هاي مهم قدرتشه حرف شما كاملا متين سمند قراضه ي من حرفي براي گفتن نداره ولي اون جوري كه من به اين بد بخت بار مي زنم كه هر كي مي بينه مي گه (مگه ايسوزو خريدي حيف كه نمي تؤنم عكس ماشينو نشون بدم فقط يك بار اينقدر بار زدم كه ديگه اجر زيرش نمي رفت حالا أينا أصلا ربطي به اينجا نداره ولي به هر حال يه زماني يه جوري ميشه كه بأيد به ماشيني كه خريدي با وزن زياد فشار بياري وچيزي رو حمل كني البته نه مثل من ديگه اگر ماشين نكشه ورآه نره حتي اگر بوگاتي باشه بدرد يك ماشين خانوادگي نمي خورد البته نظر شخصي خودتان بر نظر من ارجحيت دارد 

     • در پاسخ به: Tohid

      Tohid | اسفند 16, 1392 | لینک نظر

      من بجز سمند يدونه امگرند ايكس سون ثبت نام كردم 

     • در پاسخ به: Tohid

      مسعود | اسفند 17, 1392 | لینک نظر

      توحیدجان 27میلیون فکرکنم منظورتون بود
      چه روزهای خوبی بود…
      ساله۸۹مزدا3 سی وپنج تومن بود

   • در پاسخ به: Tohid

    محمد | بهمن 18, 1393 | لینک نظر

    اخه پرفسورتوحيد پرايد ارزونه واسه همين طرف پولش نميرسه به ماشيناي ديگه مجبوره پرايد بخره .حالا صبر كن تا چن وقت ديگه در مورد ايكس 60 قضاوت كن

  • در پاسخ به: فرهاد

   محمد | بهمن 18, 1393 | لینک نظر

   در تكميل عرايض شما دوست عزيز اگه كاپوت ماشين ايكس 33 و ايكس 60 رو بالا بزني .و به موتور جفتشون توجو كني متوجه ميشي كدوم از نظر اسمبلينگ و كيفيت قطعات و پوزيشن قرار گرفتن قطعات موتور سرتره.ايكس 33 به جرائت بهتره.الكي نيس قيمت اين دو خودرو در چين 3000 يوان تفاوت داره ايكس 33 گرونتره بريد سايت چيني دو خودرو رو ببينيد.ظمنا هم قطعات ايكس 33 ارزونتره هم نمايندگيهاش بيشتر.يه چيز ديگه اگه ايكس 33 ماشين بي كيفيتي باشه چرا 60000 كيلومتر و 3 سال گرانتي داره ولي ايكس 60 دو سال و 50000 كيلومترخودتون قضاوت كنين.

 12. ایمان | بهمن 11, 1392 | لینک نظر

  سلام خدمت همگی دوستان بدون هیچ غرضی میخوام نظرمو بگم من حدود 4 ماه در مورد لیفان و ایکس 33 تحقیق کردم چیزایی رو که دیدم و تجربه کردم منو از خرید هردو پشیمون کرد ایکس33 موتورش واقعا پر سرو صداست لیفان کمتره مواد بکار رفته توی اتاق مجدد لیفان بهتره کشش تو سربالایی رو ام وی ام بیشتره لیفان رو میخواستم بگیرم ولی خدا شلهده با چشمای خودم دیدم که از پارکینگ هتل پارس شیراز بالا نیومد راننده کلی خجالت کشید بعدشم با یه دور خیز حسابی به ماشین فشار آورد تا بالاخره بالا اومد تو کشش اولیه واقعا ضعیفه ام وی ام هم که موتورش یه خورده قویتره بازم رانندگی تو سر بالایی باهاش جالب نیست البته تو جاده لیفان بهتره ولی خداییش قید خرید هر دو رو زدم حالا باید بزاریم ببینیم جیلی  امگرند ایکس7 چی از آب در میاد

   

 13. پیام | بهمن 8, 1392 | لینک نظر

  با سلام

  به نظر من لیفان بهتر  هست 

  ولی بین شرکت های سازنده(مدیران خودرو و کرمان موتور)به نظر من مدیران خودرو بهتره به خصوص در غرب کشور که من زندگی میکنم نمایندگی  های مدیران خودرو بهتر عمل کردن تا کرمان موتور جوری که اگه مشکلی برا یکی از ماشین  های مدیران خودرو پیش بیاد میتونی بهتر و با مشکل کمتری حلش کنی 

  • در پاسخ به: پیام

   ……… | اسفند 10, 1392 | لینک نظر

   پیام جان مواظب آبروی مردم غرب کشور باش خوشبختانه کمترین نمایندگی خودروهای چینی در غرب کشوره.اصلا ماشین چینی تو منطقه غرب کشور وصله ناجوره.

 14. احمد رضا | بهمن 6, 1392 | لینک نظر

  سلام دوستان

  به نظر شما لیفان ایکس 60 بهتره یا تویوتا کمری 2007 جی ال اتومات.میخوام یکیشو بخرم ولی نمیدونم کدوم بهتره.لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • در پاسخ به: احمد رضا

   محسن | بهمن 6, 1392 | لینک نظر

   احمد رضا اول این ک باید بدونم خودت کدومو دوست داری دوست داری شاسی بلند سوار شی یا سواری دوم این ک خب تویوتا کمری  خوب ولی مدل پایینش ممکن برات خرج باز کن پس اول خودت مشخص کن

  • در پاسخ به: احمد رضا

   زمان | بهمن 9, 1392 | لینک نظر

   خرج كمري كاركرده كمتره!

  • در پاسخ به: احمد رضا

   گربه | اسفند 10, 1392 | لینک نظر

   حرفی میزنی ها تا ماشین چینی هست کسی میره ماشینهای بیخودی ژاپنی و اروپائی بخره.حتما لیفان بخر.اون دوستمون هم که گفت هر کی میگه ماشین چینی بده گربه س باور نمیکنی میو میو

 15. يني واقعا دمتون گرم خيلي خوب بوووود بنظر من يكس ٦٠ خيلي ماشين خوبيه برو بچه جاااان با ٥٨ تومن ٢٠٦ اس دي و٧ نميدنت اگرم بدن با صدتا پارتي بابا بقران عاليه من ميرم يكي ميخرم خيلي هم قشنگه اوني كه ميگه قشنگ ني اون پول نداره اينو ميگه گربه دستش به موش نميرسه ميگه من از موش بدم مياد عالي بوووود مهندس جااان

 16. سلام خسته نباشید

  نظرات دوستان بسیار مفید بود خیلی استفاده کردیم

  ضمناء من هم یکی ثبت نام کردم انشاالله قبل از عید تحویل میگیرم

  اگر بد قولی نکنند

  بسار ممنون از همه دوستان

  • در پاسخ به: رضا پویدارمک

   T | بهمن 18, 1392 | لینک نظر

   مباركا بأشد انشأ الله چرخه براتون بچرخه 

  • در پاسخ به: رضا پویدارمک

   غلام | خرداد 15, 1393 | لینک نظر

   امیدوارم
   نهایت همدردی و تسلیت من را پذیرا باشید

   ولی اصولا من برای پسر سه ساله اسم اسباب بازی چینی نمی خرم از ترس اینکه از مواد غیر ایمن و خطرناک ساخته شده باشه و شما جون خودتان و خانواده تان و سرمایه تان را داخل این اسباب بازی چینی قرار میدهید 

 17. هیرش | دی 30, 1392 | لینک نظر

  اولا تنها مزیتی که این دو خودروی مزخرف چینی نسبت به یه رونیز دارن بوی تازگی وسایل و تجهیزات یکبار مصرفی داخل کابینشانه که اونم با یه سفر تابستانه به جنوب تبدیل به بوی لاستیک سوخته میشه دوما بنازم به صبر کسایی که شاسی بلند چینی سوار میشن و حسرت یه آفرود با حال تو دلشان می مانه 

  • در پاسخ به: هیرش

   ناشناس | دی 30, 1392 | لینک نظر

   به نظر من هر کی پول خرید یک شاسی بلند برای آفرود رو داره نوش جونش بخره و به سلامتی استفاده کنه و لذت ببره شما هم اگر دارید بخرید لذتشو ببرید اما شما باید به این نکته توجه فرمایید که: «هر کسی به اندازه ای خاص وسع خرید داره !!!!!!!!!!!!!!!» نکنه شما فکر کرده اید که هیچ کس دوست نداره شاسی بلند ژاپنی و آمریکایی و کره ای سوار شه! یکم روی طرز تصورتون فکر کنید دوست عزییییییییییییییییییییییز جناب هیرش 

  • در پاسخ به: هیرش

   حجت | دی 30, 1392 | لینک نظر

   عزیزم بنده سوزوکی دارم رفتم آفرود موندم لای سنگها یک جیب کاام ماشینمو بکسل کرد دراورد اول با این ماشینهای سوزوکی یا کره ای یا لکسوس شاسی بلند هچکس افرود نمیره اگه هم بره هم یا تو گل ولای میمونه آبروش میره باید بیا بکسلش کنن یا هم میزنه سپر پلاستیکیشو داغون میکنه همون ایکس 60 بهتره.

  • در پاسخ به: هیرش

   Tohid | بهمن 9, 1392 | لینک نظر

   وجدانا شما اصلا ماشين داري البته منم مي دونم يه بوگاتي تو خونتون پاركه

 18. مهدی | دی 26, 1392 | لینک نظر

  خیلی ممنون از اینکه اینقدر وقت گذاشتید بسیار عالی بود

 19. روزگار | دی 25, 1392 | لینک نظر

  مرسی از راهنماییتون من یه رونیز 82 تمییز دارم به نظرتون لیفان ایکس60 بگیرم اهل آفزود هم نیستم فقط ماشین بلند و راحت برام ملاکه

  • در پاسخ به: روزگار

   ناشناس | دی 30, 1392 | لینک نظر

   سلام تو خرید ایکس 60 شک نکنید چون به قیمتش می ارزه

  • در پاسخ به: روزگار

   کاوه | اسفند 10, 1392 | لینک نظر

   اشتباه ترین کار تعویض رونیز با ایکس60است.امکان نداره شما رونیز داشته باشی. مثل اینه که کسی ماکسیما داشته باشه بپرسه خوبه با لیفان620 عوض کنم خیلیم تو جاده نمیرم راهم نره مهم نیست.فقط آرم جلوشون سرتاپای این ماشینها رو می ارزه

   • در پاسخ به: کاوه

    سبا | فروردین 29, 1393 | لینک نظر

    استدلالت تو حلقت رونیز وانت دوست خوبم اون رو با نیسان گاوی مقایسه کن نن ایکس60

    • در پاسخ به: سبا

     غلام | خرداد 15, 1393 | لینک نظر

     عزیزم رونیز پیکاپ هست

     آآیا احتیاج برات توضیح بدم پیکاب چی

  • در پاسخ به: روزگار

   علی | مرداد 12, 1393 | لینک نظر

   نیسان رونیز دو دیفرانسیل با اون ابهت و عظمتش بدی یه ماشین به اصطلاح شاسی بلند تک دیفرانسیل چینی بگیری!!
   اصلا به همچین کاری به عقل جور در نمیاد. رونیز جنازش به صفر این کاردستی ها شرف داره.
   آخه من نمیفهمم شاسی بلند تک دیفرانسیل یعنی چی آخه؟

 20. حمید | دی 25, 1392 | لینک نظر

  با سلام

  بررسی تون عالی بود ولی ایکاش تست فرمان پذیری و رانندگی در سر پیچ ها و همچنین ترمز ها رو هم ارائه می کردید . با تشکر 

 21. سهیلا | دی 24, 1392 | لینک نظر

  با سلام خدمت کلیه دوستان از ماشین های تولید داخل به خصوص زراید خیلی بهترند

 22. امیر | دی 21, 1392 | لینک نظر

  با سلام و احترام ، من حدود 8 ماهه یک لیفان گرفتم خداییش تا حالا اذیتم نکرده تا حالا سه بار باهاش سفر رفتم حتی  رانندگی مدام 12 ساعته تو تابستان  از رانندگی اش خسته نشدم. شتاب ماشین در حال حرکت (نه شتاب اولیه) خیلی خوبه تو جاده وقتی می خواهی با ماشینهای دیگه (ماشینهای داخلی) کورس بندازی متوجه میشی.در کل به نسبت قیمتش ماشین خوبیه. مطمئناً به شاسی بلندهای هیوندای و کیا نمی رسه ولی قیمتش هم نصف تا یک سوم اونهاست. اسم ماشین چینی شاید بد دررفته باشه ولی به نظر من لیفان ماشین بدی نیست  

 23. عباس | دی 13, 1392 | لینک نظر

  یه بررسی کامل از جنسیس کوپه 2013 هم بزارید

 24. عباس | دی 13, 1392 | لینک نظر

  اقایون اهل فن عین همین بررسی بالا رو واسه جنسیس کوپه 2012/2013 بزارید تنکس

 25. در خريد x60 شک نکنيد وقتى تندر 90, 40 م هست از يه ماشين 58 م چى ميخواى

 26. علی | دی 5, 1392 | لینک نظر

  سلام یه دنیا ممنون از راهنمایی شما – چقدر این سایت ساده و بی طرف این دو ماشین را با هم مقایسه کرد 

  فکر می کنم در اینجا کار کردن درباره یه همچین موضوعی خیلی لازم بود چرا که در هیج سایتی به این سادگی و فنی درباره لیفان و ایکس سی و سه کار نشده بود 

  از کیفیت بحث ها بر می آید که مدیران سایت خیلی با ذکاوت تر از برخی خوانندگان آن قراردارند 

  باز هم ممنون 

 27. عطا | دی 1, 1392 | لینک نظر

  خوب بود ممنون که درست قضاوت کردین من میخاستم ام وی ام 33 بخرم ولی یکی ازدوستان داشت سوار شدم از طراحی داخل و سرو صداش که زیاد بود دلزده شدم و در مورد لیفان60 تحقیق کردم توسایتا و یکی دوتا رو از نزدیک دیدم بهتر پسندیدم در حد قیمت و مقایسه با خودرو ایرانی و قیمتش اینا بهترن تصمیم دارم ایکس 60 بخرم صفرش هم برای زیر پا میخام

 28. فربد | آذر 30, 1392 | لینک نظر

  با عرض سلام و خسته نباشی.به نظر شما ویتارای کارکرده گزینه ی بهتریه یا ایکس 60 ؟باتشکر(برای شخصی که بیشتر بین شهری میرونه(

  • در پاسخ به: فربد

   احمد | آذر 30, 1392 | لینک نظر

   چون ایمنی ویتارا بالاتره – اولویت با ویتاراست

  • در پاسخ به: فربد

   عطا | دی 1, 1392 | لینک نظر

   بستگی به کار کردش داره و تمیزیش چون ویتارا هم زیاد سر نیست

  • در پاسخ به: فربد

   مهدی | بهمن 15, 1392 | لینک نظر

   برف پاک کن ویتارا رو بگیری بردی چون ارزشش از خودروهای اشغال چینی بیشتره

  • در پاسخ به: فربد

   علی | مرداد 12, 1393 | لینک نظر

   یه چرخ ویتارارای 4WD میارزه به این آشغالای تگ دیفرانسیل. آخه اینا چه آپشن حرکتی دارن که بخوان با ویتارا مقایسه بشن. شاسی بلند تک دیفرانسیل اونم چینی یعنی فرغون.

   • در پاسخ به: علی

    Alireza | شهریور 28, 1393 | لینک نظر

    ویتارا هم اگه اشتباه نکنم تک دف هست در ثانی قطعات ژاپن نیست

 29. سميرا | آذر 17, 1392 | لینک نظر

  مقايسه بسيار خوبي بود همسرم مي خواست يكي از اين دو خودرو رو بخره كه تونست كمكش كنه ولي الان با ورود رنو داستر نظرمون دوباره داره عوض مي شه! نظر دوستان در مورد داستر چيه؟ به هر حال فرانسويه درسته؟ ارزش 15 ميليون اضافه پرداخت رو داره؟

  • در پاسخ به: سميرا

   reza kahkeshan | آذر 17, 1392 | لینک نظر

   رنو داستر فعلا در مدل اتوماتیک تک دف و با پیش فروش 90 روز کاری و به عبارت دیگر تحویل 5 ماهه با توجه به بدقول بودن نگین خودرو عرضه می گردد

  • در پاسخ به: سميرا

   mohsen | آذر 24, 1392 | لینک نظر

   صد در صد بهتره چون اتوماتیکه! و قیاقشم گولاخه! 🙂

 30. ali | آذر 17, 1392 | لینک نظر

  دست شما درد نکنه بسیا رعلمی باحوصله فنی این مقایسه انجام شده دمتون گرم