InMotion: اتاق پذیرایی در خودرویی خودران

سهراب سهروردی | چهارشنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

کمپانی هولدینگ سوئدی National Electric Vehicle Sweden که در سال 2012 داراییهای کمپانی ساب را خریداری کرد، در نمایشگاه  CES Asia، یک وسیله نقیله خودران را رونمایی می کند. در این مورد مشخص این وسیله نقلیه یک خودروی معمولی نیست که تنها برای سوار شدن و رفتن سر کار از آن استفاده بشود. تزیینات داخلی این وسیله نقلیه با توجه به سلیقه و نیازهای شما تغییر می کند.در نتیجه شما از سواری خود بسیار لذت می برید و می توانید از هر لحظه آن بیشترین استفاه را ببرید.

در یک دنیای خیالی، شما می توانید با استفاده از تله پورت در یک چشم به همزدن از مکانی به مکان دیگر جابجا شوید، بدون اینکه زمانی را برای این جابجایی تلف کنید. اما در دنیای واقعی سفر با وسیله نقلیه موتوری یکی از حقایق زندگی است و حتی برای برخی یکی از مسائل روزمره زندگی می باشد. خودروهای خودران به ما نوید می دهند که دیگر در هنگام سواری دیگر نیازی به تمرکز بر روی رانندگی نیست و می توانیم فارغ از دغدغه راندن خودرو، با آرامش در خودرو بنشینیم لدت ببریم و از زمان استفاده بهتری بکنیم. مدل مفهومی NEVS InMotion کندوکاوی است اینکه چگونه  یک وسیله نقلیه می  تواند با توجه به نیاز و سلیقه سرنشینان به سرعت سازگار شود به صورتی که سرنشینان به مانند زمانی که در منزل یا محل کار هستند از بودن در خودور لذت برده و همچنین بتوانند فعالیت خود را انجام دهند.

InMotion که به صورت مفهومی طراحی شده است، شما را از کنار خیابان سوار می کند، در حالیکه تنها درب آن به صورت پروانه ای کاملا گشوده می شود و تمامی مسافران بدون نیاز به قدم گذاشتن بر روی خیابان می توانند از آن خارج شده و یا سوار شوند. این وسیله نقلیه زیبانرین خودرویی نیست که در خیابانها حرکت می کند، بلکه ویژگی این خودرو به فضای داخلی آن بر می گردد. جایی که یک فضای انعطاف  پذیر داخلی توسط راننده می تواند بر روی یکی از وضعیتهای خصوصی، ملاقات و یا اجتماعی قرار گیرد. خودرو بهب محض سوار شدن به شما خوش آمد می گوید و چیدمان صندلیها را در وضعیتی که راننده انتخاب کرده است قرار می دهد.

در وضعیت خصوصی، صندلیها به سمت دیواره خودرو  می چرخند تا شما با هدفونها، صفحه نمایش لمسی یا پلکی بدون هیچ مزاحمی تنها بمانید. البته ما چنین شخصی را ضد اجتماعی می نامیم.

وضعیت اجتماعی، شبیه طراحی خودروهای خودران سنتی هستند. به صورتی طراحی شده است که امکان گفتگو با سرنشینان فراهم است.

در هنگام وضعیت ملاقات، چیدمان صندلی ها به گونه ای می شود که همگی به سمت صفحه نمایش شفاف بزرگ روی در بر می گردند که می تواند برای ارائه سمینار یا ویدئو کنفرانس یا هر کار دیگری استفاده شود.

سرنشینان از طریق یک اپ می توانند نور، صندلیها و هوای هر منطقه را کنترل کنند. در این وسیله نقلیه امکان شارژ بدون سیم قرار داده شده است.

جدا از یک وسیله نقلیه، InMotion آجری در پایه بنای وسایل نقلیه  شبکه ای زیست بومی است. تصور NEVS این است که رانندگان با خودروهای شخصی خصوصی خود مسافرت می کنند.  در نتیجه ناوگانی از خودروهای خودران الکتریکی بنا به در خواست رانندگان فراهم می کند. این خودروها در انواع و سایزهای مختلفی عرضه خواهند شد و رانندگان می توانند خودروی مورد نیاز خود را خریداری کنند.

با خودروهای کمتر بر روی جاده ها و در داخل پارکینگها، NEVS اعتقاد دارد که آمد و رفت خودروها با آزادی، سهولت و یازدهی بیشتری انجام می شود. این خودروی خودران سطح 5، زیرساختهای لازم برای ارتباط خودرو با خودروهای دیگر را هم دارد. با سامانه حمل و نقل بهتر و بهینه تر، رفت و آمد در زمان کوتاهتری انجام می شود.

این تصویر خودروی خودران کامل و بدون نقص در حال ضر در حد تخیل است. اما NEVS به دنبال ساختن یک نمونه ممتاز و بی عیب و نقص است. این کمپانی اعلام کرد که یک برنامه شبکه ای خودرویی و اعلام خودرو را در تیانجان چین معرفی می کند. مکانی که این کمپانی تجهیزات تولید و تحقیق و توسعه دارد. کمپانی از ناوگان خودروهای سدان الکتریکی9-3 استفاده می کند.

NEVS، یک نسخه مفهومی از خودروی 9-3 را به همراه InMotion  در شانگهای به نمایش گذاشت. 9-3 بازتابی از میراث ساب 9-3 است. همه مدلهای مفهومی آن الکتریکی و برد مسافتی 300 کیلومتر را دارا هستند. این کمپانی قول داده که این خودرو دارای فن آوریهای وای فای، مدیریت باتری از طریق تبفن هوشمند، فیلتر هوای پیشرفته و قابلیت بروزرسانی نرم افزار ها از طریق هوا است. همچنین این خودرو از تجهیزات ناوگان مانند سامانه کلید هوشمند دیچیتالی، پرتال مدیریت ناوگانی و کنترل خودروی هوشمنده بهره می برد.

خودروی 9-3 در چین تولید خواهد شد و بر طبق برنامه ها در 2018 به بازار عرضه می شود. همچنین مدل کراس اور 9-3X نیز شروع به آماده سازی می شود.

MVM

بدون دیدگاه