اخذ عوارض از خودروهای پرمصرف داخلی

تیم تحریریه | شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ | 2 نظر

اخذ عوارض از خودروهای پرمصرف داخلی
امتیاز بدهید

براساس مصوبه جدید هیات دولت، خودروسازان داخلی موظف شدند به ازای شماره ‌گذاری و فروش هر دستگاه سواری پرمصرف تولیدی یک خودروی فرسوده اسقاط کنند.

معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه جدید هیات دولت در زمینه هزینه ها و عوارض شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و داخلی را ابلاغ کرد. بر اساس این مصوبه خودروسازان داخلی از این به بعد باید برای شماره گذاری خودروهای سواری با مصرف سوخت 8.5 لیتر و بیشتر در هر 100 کیلومتر، یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند. همچنین خودروسازان از ابتدای سال آینده (1397) موظف به اسقاط یک خودروی فرسوده به ازای شماره گذاری هر دستگاه خودروی سواری تولیدی با مصرف سوخت 8 لیتر و بین 8 تا 8.5 لیتر در هر 100 کیلومتر هستند. اما طبق این مصوبه در حوزه خودروهای وارداتی خودروهای با مصرف سوخت کمتر از 5 لیتر در هر 100 کیلومتر از اسقاط خودرو به عنوان عوارض شماره‌گذاری معاف هستند.

همچنین واردکنندگان برای شماره گذاری خودروهای وارداتی با مصرف سوخت 5 لیتر و بین 5 تا 6 لیتر دو خودروی فرسوده، خودروهای با مصرف سوخت 6 لیتر و بین 6 نا 7 لیتر چهار خودروی فرسوده، خودروهای با مصرف سوخت 7 لیتر و بین 7 تا 8 لیتر شش خودروی فرسوده و خودروهای با مصرف سوخت 8 لیتر و بیشتر باید 8 خودروی فرسوده اسقاط کنند.

علاوه بر این واردکنندگان خودرو به ازای شماره گذاری هر دستگاه خودروی وارداتی بنزین سوز باید 10 درصد ارزش گمرکی خودرو را نیز به عنوان عوارض پرداخت کننند.

این مصوبه 24 مرداد ماه جاری به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه برای اجرا ابلاغ شده است.


2 دیدگاه

  1. ali | مرداد 28, 1396 | لینک نظر

    خب همین قضیه عوارض باعث گرون تر شدن این ماشینای از رده خارج میشه..مصرف کننده هم چون پولش به وارداتی ها نمیرسه چاره ای نداره جز خرید همین ماشینا تو این بازار انحصاری…اصلا دولت مردم براش مهم نیست انگار..بجای اینکه خودروساز عقب افتاده و دولتی رو مجبور به ساخت ماشین های بروز کنه..قانون بامزه تصویب میکنه!!!

  2. | مرداد 28, 1396 | لینک نظر

    طبق معمول دزدی بیشتر از جیب مردم