نماینده ولوو در ایران توسط پلیس پلمب شد!؟

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۹ شهریور ۱۳۹۶ | 6 نظر

نماینده ولوو در ایران توسط پلیس پلمب شد!؟
امتیاز بدهید

یک مقام آگاه در سازمان حمایت مصرف کنندگان تاکید کرد: با توجه به تکرار تبلیغات پیش فروش سواری ولوو توسط داتیس خودرو و اطلاع سازمان حمایت مصرف کنندگان از اقدام این شرکت به ثبت نام افراد برای پیش فروش این خودرو، پرونده تخلفات آنها به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

به گزارش صبحانه، براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در چهار ماهه نخست سال جاری، بیش از ۲۶ هزار دستگاه خودرو به ارزش ۷۵۲ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۵۳ دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش قابل توجهی را نشان می ‌دهد که این آمار از جمله نشانه های رشد قابل توجه فروش این خودروها در کشورمان است.

یکی از روش های مرسوم در بازار خودرو، پیش خرید است که پس از بروز مشکلات مختلفی که در این زمینه رخ داد، وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس سند اهداف و سیاست ‌های توسعه صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴ که مکلف به اقداماتی برای حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان خودروهای داخلی و خارجی شده، مقرراتی برای پیش فروش خودرو وضع کرد.

یکی از مهمترین مقررات وضع شده در این خصوص، اطلاعیه و الزام وزارت صنعت و سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌ کنندگان است که در دی ماه سال 95 با صدور بیانیه ای رسمی تاکید کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نمایندگی رسمی به هیچ وجه مجاز به عرضه خودرو در قالب پیش فروش نیستند و سازمان حمایت مصرف کنندگان از تمام متقاضیان خرید خودرو درخواست می کند از هرگونه انعقاد قرارداد در قالب پیش فروش خودرو یا پرداخت وجه به شرکتهایی که فاقد مجوز پیش فروش صادره از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، اکیدا خودداری کنند.

تبلیغات رنگارنگ پیش فروش و ابهام خریداران

اگرچه اطلاعیه سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، واضح و به صورت گسترده در رسانه ها منعکس شد اما برخی تبلیغات و آگهی های مبهم منتشره توسط تعدادی از شرکت های فعال در حوزه خودرو، ابهاماتی را برای علاقمندان به خرید یا پیش خرید خودروهای خارجی ایجاد کرده بود.

برخی از کاربران صبحانه با ارسال نمونه هایی از آگهی ها و تبلیغات شرکت های فعال در حوزه فروش خودروهای خارجی، این سوال را مطرح می کردند که آیا با وجود چنین تبلیغات متعدد و متنوعی، این شرکت ها مجوز پیش فروش را از وزارت صنعت و سازمان حمایت مصرف کنندگان دریافت کرده اند یا خیر؟

جدیدترین و یکی از پررنگ ترین تبلیغات پیش فروش در این ایام مربوط به خودروی ولوو و شرکتی که ادعای داشتن مجوز واردات آن را دارد، یعنی داتیس خودرو است. این شرکت در تبلیغات اخیر خود، با اعلام دریافت مجوز واردات از یک شرکت به نام “هایکو اسپورتیو” که در اصل نمایندگی تیونینگ کردن خودروهای سوئی ولوو، در کشور آلمان است، اقدام به تبلیغات پیش فروش این خودرو کرده است.

داتیس خودرو حق واردات و پیش فروش ولوو ندارد

پس از پیگیری های متعدد، یک مقام آگاه در این سازمان با اشاره به بررسی پرونده شرکت داتیس خودرو توسط آنها، اعلام کرد: اولین راه اطلاع مردم از داشتن نمایندگی یک برند خارجی، مراجعه به سایت دبیرخانه هیات نظارت بر سازمانهای صنفی کشور (http://www.gatc.ir) است که مشخص می شود داتیس خودرو نماینده رسمی ولوو نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت با داشتن نمایندگی هیکو اسپورتیو می تواند خودرو را به کشور وارد کند، تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکت هیکو یک شرکت تیونینگ است، وزارت صنعت با درخواست داتیس خودرو مبنی بر اجازه واردات خودرو از طریق نمابندگی هیکو نیز رسما مخالفت کرده است.

در موعد تحویل خودرو، برخی مشتریان با برگه داتیس خودرو مبنی بر فسخ قرارداد مواجه می شوند

وی در عین حال تاکید کرد: با توجه به تکرار تبلیغات پیش فروش سواری ولوو توسط داتیس خودرو و اطلاع سازمان حمایت مصرف کنندگان از اقدام این شرکت به ثبت نام افراد برای پیش فروش این خودرو، پرونده تخلفات آنها به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

شرکت متخلف پلمب شد

با توجه به شکایت تعدادی از افرادی که به گمان تبلیغات متعدد این شرکت، اقدام به پیش خرید خودروهای خارجی کرده بودند، نهادهای نظارتی در این خصوص وارد عمل شده و بالاخره حکم پلمب نمایشگاه داتیس خودرو در نارمک (فرجام غربی) توسط پلیس اجرا شد.

در عین حال، یک مقام مسئول در گفتگو با صبحانه با تاکید بر اینکه در زمینه اجرای قانون و احقاق حقوق مصرف کنندگان، تفاوتی میان شرکت های مشهور و کوچک در حوزه خودرو نخواهد بود، تاکید کرد: با توجه به وصول شکایت تعدادی از هموطنان به اتحادیه صنف فروشندگان خودرو و برخی مراجع قضایی، موضوع در اولویت قرار گرفت و حکم صادره توسط نهاد قضایی، به اجرا در آمد.

وی با اشاره به اینکه حکم پلمب نمایشگاه داتیس خودرو، تنها اولین مرحله اجرای قانون و پیگیری تخلفات این شرکت است، وعده داد که به زودی اقدامات دیگری نیز در این زمینه اجرایی خواهد شد.

به گزارش صبحانه، شرکت داتیس خودرو برای آنکه مشتریان متوجه برخورد نهادهای قانونی با این شرکت و پلمب نمایشگاه مرکزی آن نشوند، اقدام به ارسال اطلاعیه ای مبنی بر تعطیلی این نمایشگاه به علت تعمیرات کرده است!

منبع: صبحانه


6 دیدگاه

 1. صبحانه گزارش می دهد/

  شاهکار تبلیغاتی برخی فروشندگان خودروهای خارجی/ گرفتاری مردم و سکوت نهادهای نظارتی! +سند

  حال چگونه ممکن است شرکتی که امکان تحویل خودروهایی ارزان و در دسترس همچون النترا را به مشتریان خود ندارد، بتواند سواری ولوو که قیمت آن چند برابر خودروی مذکور است و داشتن نمایندگی در ایران را نیز تکذیب کرده، به مشتریان خود تحویل دهد؟

  کد خبر: ۱۴۵۵۵۸

  تاریخ: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ – ۰۸:۲۲

  به گزارش صبحانه، انتشار اخبار مربوط به تخلفات شرکت داتیس خودرو که خود را نماینده رسمی و دارای امکان واردات خودروهای سواری ولوو می نامد، بازتاب فراوانی در فضای رسانه ای و حوزه واردات خودرو داشت چراکه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران رسما در نامه ای، از اتحادیه صنف فروشندگان خودرو تهران خواسته نتیجه نظارت قانونی علیه این شرکت را گزارش کند.

  شرکت های واردات خودرو

  در این نامه، “وصول شکواییه های مردمی” و بررسی های به عمل امده مبنی بر عدم تحویل خودرو در موعد مقرر، عدم ایفای تعهدات در قبال مشتریان، انجام تبلیغات گسترده و ارائه خدمات فروش خودرو بدون اخذ هرگونه مجوز لازم و همچنین عدم همکاری مسئولان آن شرکت در ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز به این سازمان به عنوان تخلفات داتیس خودرو ذکر شده است.

  در بخش دیگری از نامه مذکور که دارای 15 برگ ضمیمه و مستندات است، از اتحادیه فروشندگان خودرو تهران خواسته شده به استناد ماده 27 و 28 و تبصره 3 ماده 17 قانون نظام صنفی، در خصوص شرکت داتیس خودرو، بررسی لازم معمول و نتیجه به سازمان صنعت تهران ارسال شود.

  به دلیل اهمیت مستندات ارسال شده برای دستگاههای مختلف، برخی شکات این شرکت با ارسال نمونه ای از اقدامات این شرکت به صبحانه، خواستار انتشار پیام خود مبنی بر ضرورت برخورد جدی تر با این شرکت شدند.

  بر این اساس، اسناد به دست آمده نشان می دهد این شرکت و برخی دیگر از شرکت های فعال در حوزه فروش خودرو، همان خودرویی را که در تبلیغات خود مدعی فروش فوری یا پیش فروش آن هستند، به مشتری دیگری که موعد تحویل خودریوش فرارسیده، تحویل نداده و مدعی می شوند امکان واردات برایشان فراهم نشده است!

  تبلیغ فروش فوری همان خودرویی که به مشتریان اعلام می شود امکان تحویل آن وجود ندارد

  این مسئله به وضوح نشان می دهد یا اساسا از ابتدای زمان ثبت نام، خودرویی برای تحویل در موعد مقرر وجود نداشته و یا سری تبلیغات جدید آنها برای فروش خودرویی چون هیوندا النترا، کذب محض است چراکه هنوز خودروی متقاضیان قبلی، تحویل نشده است و این تبلیغات، صرفا برای جذب نقدینگی از مردم و معطل نگه داشتن آنها برای چند ماه است.

  شرکت های واردات خودرو

  حال چگونه ممکن است شرکتی که امکان تحویل خودروهایی ارزان و در دسترس همچون النترا را به مشتریان خود ندارد، بتواند سواری ولوو که قیمت آن چند برابر خودروی مذکور است و امکان واردات آن نیز توسط داتیس خودرو قبلا تکذیب شده، به مشتریان خود تحویل دهد؟

 2. سکوت با معنی !! داتیس خودروی درستکار در مقابل رسانه ها
  به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ سازمان حمایت پیش از این اعلام کرده بود: «با توجه به تکرار تبلیغات پیش فروش سواری ولوو توسط داتیس خودرو و اطلاع سازمان حمایت مصرف کنندگان از اقدام این شرکت به ثبت نام افراد برای پیش فروش این خودرو، پرونده تخلفات آنها به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.»

  این در حالی است که با پیگیری های متعدد خبرنگار از مسوولین ذی ربط این شرکت مبنی بر درخواست مصاحبه و طرح این سوال که آیا داتیس خودرو تاکنون مجوز رسمی نمایندگی ولوو و پیش فروش محصولات این شرکت را دریافت کرده است یا خیر، بعد از گذشت حدود 2 هفته همچنان بی پاسخ مانده است.

  گفتنی است شرکت داتیس خودرو در تبلیغات خود، با اعلام دریافت مجوز واردات از یک شرکت به نام “هیکو اسپورتیو” که در اصل نمایندگی تیونینگ کردن خودروهای سوئدی ولوو، در کشور آلمان است، اقدام به تبلیغات پیش فروش این خودرو کرده بود.

  این در حالی است که مدیران شرکت داتیس خودرو مدعی هستند داتیس خودرو نماینده رسمی ولوو در ایران است.

  تنها یک نمایندگی خدمات پس از فروش در کشور!

  جالب ماجرا انجاست که این شرکت در معرفی خود در سایت رسمی شرکت آورده است: ارائه خدمات گسترده پس از فروش، در کنار واردات بی واسطه و مستقیم قطعات یدکی از شرکت های تولید کننده خودرو این اطمینان را به شما می دهد که با خیالی آسوده از انتخاب خود لذت ببرید.

  اما با مراجعه به قسمت خدمات پس از فروش سایت رسمی این شرکت تنها آدرس یک نمایندگی وجود دارد و یک نمایندگی هم قرار است به زودی فعالیت خود را آغاز کند!

  منبع: خودروکار

 3. میلاد فولادی | شهریور 24, 1396 | لینک نظر

  سایت کمپانی ولوو سوئد هیچ نماینده ای در ایران تعریف نکرده- باید مراقب کلاه و جیب خود از شر کلاه برداران و جیب بر ها بود!!

 4. عاقبت دروغ و فریب چیزی جز بی آبرویی و بی اعتباری نیست- درس عبرتی است برای تمامی کلاه برداران

 5. مهرداد | شهریور 15, 1396 | لینک نظر

  بهتر نبود بعد که مشکلشون حل شد و نمایندگی باز شد یه خبری اضافه میکردین یا اصلاحیه ای میزدین یا اینکه بررسی مشکل میکردین که چرا این اتفاق افتاده بود و آیا اصلا این خبر صحت داشت یا نه؟؟؟
  ظاهرا چند روزه اخیر هم که به عنوان نماینده رسمی ولوو سوئد در سایت رسمی ولوو سوئد هم معرفی شدند!
  اون خبر رو حداقل میتونستین اعلام کنین؟؟؟

 6. مهرداد | شهریور 9, 1396 | لینک نظر

  حتما باید یک سری متضرر بشن تا بیان یه کاری کنن؟!
  از اول که این شرکت شروع به تبلیغ میکنه اطلاع ندارن؟!
  الان کسی که اینجا برای خرید ثبت نام کرده باید چیکار کنه؟ کجا باید شکایت کرد؟!