بزرگ یا کوچک؟ آلفارومئو GTV ساخت اتوآرت 1:43 یا 1:18

تیم تحریریه | دوشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۲ | 5 نظر

نیما مجتهد زاده: بعضاً علاقمندان ماکت از قیمت بالای ماکت های با کیفیت گله دارند و به همین دلیل به سراغ ماکت های ارزان‌تر بازار می‌روند. اما روش دیگری برای خریدن یک ماکت با کیفیت با قیمت مناسب وجود دارد: جمع آوری کلکسیونی در مقیاس 1:43.

این مقیاس به دلیل تنوع نسبی, دست بسیاری از خریداران را در انتخاب نمونه با کیفیت باز می‌گذارد. در این مقایسه خودروی زیبای Alfa Romeo 1750 GTV ساخت برند اتوآرت را در مقیاس 1:43 و 1:18 بررسی می‌کنیم تا ببینم آیا نمونه 1:43 یک خودرو قابل قیاس با 1:18 است یا خیر.

 

1

 

قیمت:

اول از همه فاکور قیمت را بررسی می‌کنیم. نمونه 1:18 در حدود 350 هزار تومان ارزش دارد. البته این ماکت از تولیدات نسبتاً قدیمی شرکت است و پیدا کردن نمونه نوی آن کمی دشوار است. در عوض نمونه 1:43 هنوز هم تولید می‌شود و قیمتش کمتر از 100 هزار تومان برآورد شده است. پس تا اینجای کار با پول یک ماکت 1:18 از برندی کم کیفیت تر از اتوآرت همانند مایستو و ویلی, می‌توان یک اتوآرت 1:43 خرید.

 

نمای کلی:

در کمال شگفتی باید گفت که نه تنها ماکت 1:43 در نمای کلی چیزی از برادر بزرگترش کم ندارد, بلکه بسیار خوش ساخت تر و ظریف تر به نظر می‌آید. فرم کلی بدنه در هر دو ماکت صحیح است و نمی‌توان ایرادی به هیچ یک گرفت. در هر دو ماکت چرخ های جلو قابلیت فرمان گیری دارند, اما در نمونه 1:18 غربیلک فرمان هم به همراه آنها می‌چرخد.

 

 

جزئیات:

پس از گرفتن نمره قبولی در جزئیات هر دو ماکت, بهتر است به ریزه کاری‌ها بپردازیم. اولین نکته در 1:18 عدم حضور شیشه های کناری است که در ماکت های با کیفیت امری مذموم است. در کنار آن عدم درج آرم معروف شبدر آلفا در ستون عقب در آن یکی دیگر از ضعف هاست. در مقابل نمونه 1:43 از وجود شیشه های کناری و آرم شبدر بهره مند است.

 

 

برخی جزئیات بسیار دقیق همانند راهنمای کوچک جلو و چراغ دنده عقب زیر سپر در هر دو ماکت رعایت شده که به نحوی نمره تاییدی بر کیفیت بالای 1:43 است؛ چرا که با وجود مقیاس بسیار کوچکتر جزئیاتی نزدیک به نمونه بزرگتر دارد.

 

 

ساخت و دقت قطعات کرومی در هر دو ماکت بالاست. اما در نمونه 1:43 به نظر می‌آید که فرم آینه بغل نادرست است. این امر در مقایسه با عکس های واقعی و نمونه 1:18 بیشتر نمایان می‌شود. اما از این که بگذریم در باقی نواحی نمره قبولی از آن هردوست.

 

 

نقطه قوت دیگر 1:18 باز شدن تمامی درهاست. با باز کردن درها به داخل خودرو, با باز شدن کاپوت به موتور خوش ساخت و دقیق آلفا و با باز کردن در صندوق عقب به محل قرارگیری بار می‌رسیم. در عوض ماکت 1:43 توانایی باز شدن هیچ یک از درهایش را ندارد. با دقت بیشتر از بین شیشه ها می‌توان فضای داخلی خوش ساختش را دید؛ هر چند غربیلک فرمان تا حدی کلفت ساخته شده است.

 

 

در نهایت می‌توان گفت در این یک نمونه خاص, ماکت 1:18 در عین برتری نسبی, از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. در مقابل نمونه 1:43 در بسیاری موارد پا به پای 1:18 آمده, با قیمتی در حدود یک چهارم از ارزش بیشتری برخوردار است. پس اگر فردی وسواسی هستید و کیفیت و جزئیات ماکت برای شما مهم‌ترین محک است و در عین حال نمی‌خواهید بیش از اندازه برای ماکت بازی خرج کنید, بهتر است به جای خرید یک ماکت بی کیفیت در مقیاس 1:18, به سراغ یک 1:43 با کیفیت بروید. خصوصاً این که بسیاری از 1:43 های ساخت, اتوآرت دست کمی از 1:18 هایش ندارند.

14

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

5 دیدگاه

 1. م | تیر 6, 1395 | لینک نظر

  واقعا ماکت هر چی کوچیکتر باشه ارزشش هم بیشتره چون درست کردنش توی اون ابعاد خیلی سخت تره

 2. عبارت ماکت کلکسیونی را در گوگل سرچ کنید تا فروشگاه های معتبری که وجود دارند را بیابید.

 3. mori pontiac | فروردین 2, 1393 | لینک نظر

  افرین ادامه بدین

 4. سميرا | آذر 17, 1392 | لینک نظر

  اين ماكت رو كجا مي شه ديد يا خريد؟

 5. مازیار | آبان 21, 1392 | لینک نظر

  بهت افتخار میکنم پسر. آورین.