خودرو باز هم گران شد

تیم تحریریه | سه شنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۲ | 1 نظر

به گفته فعالان بازار، خودروهایی مانند تندر-90، پژو 206، تیبا و حتی پراید، با وجود رکود حاکم بر خرید و فروش، افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند و هنوز هم قیمت شان پایین نیامده است. رکود حاکم بر بازار نمی‌تواند با حل نشدن معمای قیمت خودرو بی ارتباط باشد، چه آنکه کارشناسان معتقدند دلیل اصلی قهر مردم با بازار خودرو، قیمت‌های بالا است.

به گفته آنها، مردم منتظر بودند تا شورای رقابت و وزارت «صنعت، معدن و تجارت» تکلیف قیمتگذاری خودرو را مشخص و کمی از قیمت‌ها بکاهند، اما این اتفاق هنوز رخ نداده و مردم نیز ترجیح داده‌اند، باز هم صبر کنند.


این البته در شرایطی است که وزیر صنعت پیش تر تاکید کرده قیمت خودرو کاهش پیدا نخواهد کرد و اوضاع اقتصادی کشور و وضع نابسامان خودروسازان نیز بر این گفته وزیر مهر تایید می‌زند.
به هر حال، مردم فعلا نمی‌خواهند ریسک خرید خودرو را بپذیرند و با وجود همه علائم و نشانه‌هایی که بر گران ماندن خودرو تاکید دارند، هنوز هم در انتظار ارزانی نشسته‌اند.


جهش قیمت‌ها
اما به بازار برویم و ببینیم افت و خیز قیمت‌ها طی هفته جاری به چه شکل بوده است.
آن طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تندر90 ایران خودرو با توجه به رشد قیمت دو میلیون تومانی اش، 36 میلیون تومان به فروش می‌رسد. تندر پارس خودرو هم که جهشی دو میلیونی داشته، هم‌اکنون 37 میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر، تندر-90 مدل E1 هم 34 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از پیشروی دو میلیون تومانی این خودرو حکایت می‌کند.
از بازار مگان نیز خبر می‌رسد این خودرو هم‌اکنون قیمتی برابر با 89 میلیون تومان دارد و این یعنی مگان یک میلیون تومان رشد قیمت در هفته جاری داشته است.
فعالان بازار در مورد تیبا نیز می‌گویند که این خودرو با تغییر قیمت دو میلیون تومانی روبه‌رو و در حال حاضر 22 میلیون تومان قیمت دارد. از بازار ماکسیما؛ اما خبر می‌رسد این محصول بدون تغییر قیمتی، هم‌اکنون 115 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سوزوکی گرندویتارا نیز هم‌اکنون ۱30 میلیون تومان قیمت دارد که نشان دهنده ثبات قیمت آن است.
اما از بازار پژو 206 نیز خبر می‌رسد که این محصول با توجه به رشد قیمت یک 5/1 میلیون تومانی‌اش، 37 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو مدل تیپ5 این محصول هم در حال حاضر 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که به معنای جهش 5/1 میلیون تومانی آن در هفته جاری است.
همچنین مدل صندوقدار و اتومات 206 یعنی V9 هم با قیمتی برابر با ۵0 میلیون تومان به فروش می‌رسد که نشان از ثبات قیمت آن دارد.
V8 نیز به عنوان مدل صندوقدار، اما دنده معمولی ۲۰۶، از قیمتی برابر با 38 میلیون و 500 هزار تومان برخوردار است و V20 نیز به عنوان ساده‌ترین مدل صندوقدار ۲۰۶ در حال حاضر 36 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. این خودرو نیز نزدیک به دو میلیون تومان گران شده است. در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو ۴۰۵ با قیمتی برابر با 27 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند مدل LX نیز 38 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. 405 حدود 600 هزار تومان و سمند نیز نیم میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند.
همچنین پژو پارس نیز با توجه به جهش یک میلیون تومانی‌‌اش، 35 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد و رانا نیز که نیم میلیون تومان افزایش قیمت داشته، 32 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بین مدل‌های پراید، مدل 111 در حال حاضر 18 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد و این موضوع از رشد قیمت 800 هزار تومانی اش حکایت می‌کند.
پراید 131 نیز که یک میلیون تومان گران شده، 17 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و مدل 132 نیز با توجه به رشد قیمت یک میلیون تومانی‌اش، 17 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد.
اما در بین خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی آزرا 198 میلیون تومان به فروش می‌رسد و سوناتا نیز قیمتی برابر با 135 میلیون تومان دارد که تغییری نداشته‌اند. هیوندایی IX55 نیز هم‌اکنون 211 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و دیگر مدل هیوندایی به نام IX35 نیز در حال حاضر 145 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
به گزارش دنیای اقتصاد، هیوندایی i30 نیز که افت قیمتی دو میلیونی داشته، هم‌اکنون 101 میلیون تومان به فروش می‌رود. در بین محصولات کیا نیز مدل اسپورتیج با توجه به افت قیمت یک میلیونی‌اش، 147 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. تویوتا یاریس‌هاچ بک هم که یک میلیون تومان ارزان شده، 85 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. کیا سراتو هم بدون تغییر قیمت، 105 میلیون تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر اپتیما نیز هم‌اکنون 135 میلیون تومان به فروش می‌رود.

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. حمید | مرداد 2, 1395 | لینک نظر

    دروغ محض ، نخرید از کمپانی ، هر ماشینی دارید نگه دارید نتیجه میگیریم