تقلب در سیستم‌های سنجش آلاینده موتورهای دیزل مرسدس بنز

تیم تحریریه | یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

تقلب در سیستم‌های سنجش آلاینده موتورهای دیزل مرسدس بنز
امتیاز بدهید

تقلب در سیستم‌های سنجش آلاینده موتورهای دیزل  مرسدس بنز سبب شده است که بیش از ۷۰۰ هزار خودروی مرسدس در سطح اروپا از بازار فرا خوانده شوند. قبل از مرسدس شرکت خودروسازی فولکس واگن هم دچار چنین مشکلی شده بود.

آندریاس شویر، وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌های دیجیتال آلمان پس از کشف شدن نرم‌افزار غیرمجاز روی یکی از مدل‌های دایملر با دیتر تسچه، مدیر عامل کمپانی بنز، گفتگو کرده بود.

بعد از این جلسه فشار به وزیر حمل و نقل آلمان بیشتر شد و خودروهای گازوئیلی در شهرهای آلمان با خطر ممنوع شدن مواجه شدند. وزیر حمل و نقل آلمان از کمپانی مرسدس بنز خواست که فهرست خودروهای دیزلی آلاینده را ارائه دهد.

به نوشته اشپیگل آنلاین فهرست خودروهایی که مدیرعامل خودروسازی مرسدس بنز باید به مراجع آلمانی ارسال کند بسیار طولانی است و شامل تقریبا همه مدل‌ها و برند های مرسدس می‌شود. برخی از این خودروها در حال حاضر نیز به فروش می‌رسند.

این لیست شامل ۲۴ مدل است که مراجع آلمانی در پایان ماه ژوئیه سال جاری دستور فراخوان آن را صادر کرده‌اند.  خودروهای فراخوانده‌ شده مدل‌های G کلاس، C و مدل‌های ون‌ مرسدس‌بنز و همچنین ویتو و اسپرینتر را شامل می‌شود.

طبق اطلاعاتی که اشپیگل آنلاین منتشر کرده در سطح اروپا بیش از ۷۰۰ هزار خودرو مرسدس‌ بنز که ۲۸۰ هزار دستگاه آن در آلمان به فروش رفتند، فراخوانده می‌شوند.

یکی از سخنگویان کمپانی مرسدس بنز اعلام کرده است که برای حل این مشکل چاره جویی شده و کمپانی بزرگ با وزارت حمل و نقل آلمان به توافق رسیده است. برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده مرسدس وعده داده که بعد از تائید نرم افزار توسط مراجع دولتی به مشتریان اطلاع داده خواهد شد.

پیش از این فولکس واگن غول خودروسازی دیگر آلمان در آمریکا دچار چنین مشکلی شده بود.

تقلب فولکس واگن را نخستین بار آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا در ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) ۲۰۱۵ برملا  کرد.  پس از آنکه شرکت آلمانی اعتراف کرد که در دست‌کم ۱۱ میلیون خودرو دیزلی تقلب صورت گرفته، مقامات قضایی آمریکا در صدد پیگرد قضایی فولکس واگن برآمدند.

در مجموع فولکس واگن ۲۵ میلیارد یورو برای جبران مشکل موتورهای دیزلی خود در آمریکا هزینه پرداخت خواهد کرد.

در سطح اروپا هم شاکیان زیادی علیه فولکس واگن شکایت کرده‌اند.

رسوایی غول خودروسازی آلمان باعث کاهش چشمگیر بهای سهام آن در بازار بورس و استعفای مدیرعامل این شرکت شد.

بدون دیدگاه