افزایش قیمت خودرو و جو رکود در بازار

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۸ شهریور ۱۳۹۷

افزایش قیمت خودرو و جو رکود در بازار
1 رای - میانگین 5

اکبر دیزجیان، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل همدان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با مطرح شدن بحث تحریم‌ها، شرکت‌های خودروسازی با ایجاد جو روانی و شایعات در بازار خودرو، این بازار را دچار التهاب می‌کنند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خودروسازی باعث گرانی قیمت در بازار شده‌اند، تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی در بازار دلال دارند و حتی خود نمایندگی‌های فروش، خودرو  را گران کردند به طوریکه ظرف 3 ماه اخیر قیمت خودرو با سرعت بالایی رشد کرده است.

دیزجیان با تأکید بر اینکه از شب عید تا کنون قیمت خودروی داخلی تا 2 برابر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: از شب عید تا کنون قیمت خودروی داخلی تا 2 برابر افزایش یافته در حالیکه تولیداتی که مردم امروز می‌خرند تولید سال گذشته و با دلار 4200 تومان بوده و از طرفی هیچ آپشنی به خودروها اضافه نشده است.

وی با اشاره به دولتی بودن صنعت خودروسازی در ایران، ادامه داد: خودروسازی در ایران دولتی است و چون مشارکت بین بخش خصوصی و دولتی است، نظارت‌ها کافی نبوده و ضرر آن به مردم می‌رسد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل همدان با بیان اینکه خودروسازان از ناظران حساب نمی‌برند، تصریح کرد: خودروسازی داخلی سیستم مسمومی است که به جان مردم افتاده و دستگاه‌های نظارتی هیچ کاری از دستشان برنمی‌آید و کار عملیاتی انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه با افزایش قیمت خودرو افرادی برای خرید ثبت‌نام می‌کنند، بیان کرد: امروز هر کارمندی در بازار خودرو سرمایه‌گذاری کرده و همین باعث ایجاد این گرفتاری شده است چرا که خرید و فروش بین عرضه‌کننده و متقاضی واقعی نیست.

دیزجیان با تأکید بر اینکه ادامه روند افزایش قیمت خودرو باعث ایجاد رکود در بازار خودرو می‌شود، افزود: با افزایش قیمت توان خرید مصرف‌کننده پایین آمده و در نهایت رکود در بازار ایجاد می‌شود همانگونه که از سال 91 تا 96 رکود در بازار خودرو وجود داشت.

وی با بیان اینکه تا روند افزایش قیمت وجود داشته باشد بازار کاذبی ایجاد می‌شود، گفت: در سال 97 بازار خودرو جان تازه‌ای گرفته بود که با افزایش قیمت رکود بر بازار حاکم شده است.

دیزجیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت پراید صندوق‌دار به 40 میلیون تومان و پراید هاچ‌بک به 42 میلیون تومان رسیده و پژو پارسLX  از 44 میلیون به 84 میلیون و پژو پارس TU5 و خودروی L90 به 85 میلیون تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل همدان عنوان کرد: خودروهای چینی از جمله جک S5 که در همدان متقاضی زیادی داشت، از 92 میلیون تومان به 210 میلیون تومان رسیده است.

یکی از فعالان بازار خودروی همدان نیز در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: قیمت خودرو گران شده و کسی تمایلی به خرید ندارد.

وی با بیان اینکه مصرف‌کننده واقعی توان خرید خودرو ندارد، تصریح کرد: شرکت‌های خودروسازی ثبت‌نام ندارند در حالیکه انبارهای ایران خودرو و سایپا پر از ماشین است اما عرضه نمی‌کنند.

این فعال بازار خودرو با اشاره به اینکه نمایشگاه‌داران اتومبیل نیز تمایلی به فروش ندارند، اظهار کرد: با توجه به افزایش لحظه‌ای قیمت خودرو تمایلی به فروش ندارم چرا که با افزایش لحظه‌ای قیمت روبرو هستیم و می‌خواهیم سود بیشتری ببریم.


بدون دیدگاه