مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، نبرد شاسی بلندهای غرب و شرق

مرتضی قانع | سه شنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، نبرد شاسی بلندهای غرب و شرق
امتیاز بدهید

هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، دو شاسی بلند محبوب و البته گران قیمت در بازار کشورمان هستند که یکی سابقه طولانی حضور در بازار را دارد و دیگری به تازگی به این رقابت پیوسته است. از آنجایی که همه می دانیم قیمت خودرو در کشورمان کاملا غیر واقعی است، نگاهی به مقایسه این دو خودرو در یک بازار غیر انحصاری تر، یعنی بازار هند خواهیم انداخت تا مقایسه ها منطقی تر صورت گیرد.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، آسیایی موفق در برابر اروپایی گران قیمت

هیوندای توسان یک شاسی بلند موفق آسیایی برای این شرکت کره ای محسوب می شود و همانند ایران، در هند نیز محبوبیت دارد. در حال حاضر مشتریان هندی با مبلغی در حدود دو میلیون روپیه، می توانند نسخه های تک دیفرانسیل توسان را خریداری کنند. نسخه گران تر GLSکه مجهز به سیستم AWD و گیربکس اتوماتیک و امکانات رفاهی بیشتر است نیز با قیمت 2544000 روپیه به فروش می رسد. فولکس واگن تیگوان در اینجا بازنده می شود. قیمت فولکس واگن تیگوان در پایین ترین تیپ از 2749000 روپیه شروع شده و در بالاترین تیپ، موسوم به تیپ Highline به بیش از سه میلیون روپیه می رسد.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، بررسی ابعاد و اندازه

پس از قیمت، دیگر مزیت توسان در برابر تیگوان، فضای داخلی بیشتر آن است، با این وجود، تیگوان از مواد با کیفیت تر و نرم تری در ساخت کابین بهره مند شده است. در این محدوده قیمت مشتریان هندی انتظار دارند تا کابینی با کیفیت را دریافت کنند که توسان از پاسخگویی به نیاز آنان ناتوان است. رانندگی با توسان راحت تر از تیگوان بوده و جایگاه راننده تسلط بهتری برای او فراهم می کند. مزیت فضای توسان در تمامی نواحی ادامه داشته و هم فضای سر و فضای پای بیشتری برای سرنشینان عقب وجود دارد.

در سمت مقابل، فولکس واگن تیگوان طراحی داخلی لوکس تری دارد و اگر میخواهید مردم با یک نگاه به خودروی شما بفهمند چه مقدار خرج خرید این خودرو کرده اید، تیگوان انتخاب مناسبی خواهد بود. در مقایسه با توسان، به خاطر وجود سقف پانوراما و شیشه های بزرگتر، نور بیشتری به کابین می تابد و فضای داخلی روشن تری را شاهد خواهیم بود.

صندلی توسان تسلط بهتری به راننده می دهد ولی این فولکس واگن است که با طراحی خوب شیشه های جلو، دید بهتری برای راننده فراهم می کند و اگر بخواهیم صندلی های دو خودرو را از نظر راحتی با یکدیگر مقایسه کنیم، تیگوان صندلی های راحت تری دارد و برای طی مسافت های طولانی مناسب تر است. همچنین تیگوان با فراهم ساختن صندوق عقب بزرگتر 615 لیتری، برتری خود را به رخ توسان با صندوق 513 لیتری می کشد. در ادامه می توانید جدول مقایسه ابعاد و اندازه این دو خودرو را مشاهده کنید:

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

جدول مقایسه ابعاد و اندازه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان :

پارامتر هیوندای توسان فولکس واگن تیگوان
طول به میلیمتر 4475 4486
عرض به میلیمتر 1850 1839
ارتفاع به میلیمتر 1660 1672
فاصله بین دو محور به میلیمتر 2670 2677
حجم فضای صندوق عقب به لیتر 513 615
ظرفیت باک به لیتر 62 71
سایز تایر 225/55 R18 235/55 R18

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، بررسی امکانات و ایمنی

هر دو شاسی بلند مد نظر ما مجهز به رینگ های آلیاژی 18 اینچی، تودوزی چرم، ترمز دستی الکترونیکی، سیستم اتوهلد، صندلی برقی راننده، صفحه نمایش لمسی چند منظوره همراه با اپل کارپلی و Android Auto و درب صندوق عقب الکترونیکی هستند. با این وجود، تیگوان در این بخش از توسان بهتر ظاهر می شود و امکانات رفاهی بیشتری را برای سرنشین فراهم می آورد، از جمله سقف پانوراما، چراغ های تمام LED، سیستم تهویه سه نقطه ای، سنسور باران و نشانگر میزان فشار هوای تایر. حتی تیپ پایین تر تیگوان، موسوم به Comfortline امکانات بیشتری را نسبت به بالاترین تیپ توسان ارایه می دهد.

اما در زمینه ایمنی، دو خودرو یکسان ظاهر می شوند. هر دو شاسی بلند مجهز به شش کیسه هوا، ABS، ESP، کمک به شروع در سربالایی، سنسورهای پارک جلو و عقب و دوربین عقب هستند. با این حال تیگوان به دلیل طراحی بهتر کاپوت، در تصادف از جلو با عابر پیاده ایمن تر از توسان ظاهر شده است.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

جدول مقایسه مشخصات رفاهی و ایمنی هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان :

پارامتر هیوندای توسان فولکس واگن تیگوان
ورود بدون کلید دارد دارد
چراغ های جلوی LED فقط نور پایین دارد
سقف پانورامیک ندارد دارد
نوع تنظیمات سیستم تهویه دو نقطه ای سه نقطه ای
برف پاک کن اتوماتیک ندارد دارد
دوربین عقب دارد دارد
شیفترهای پشت فرمان ندارد دارد
ایربگ ها 6 6

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، بررسی رانندگی

بر خلاف کشورمان که خودروسازان تمایلی به عرضه خودروهای دیزل ندارند، در هند همگام با سایر نقاط جهان خودروهای دیزلی محبوبیت فوق العاده ای دارند و در سطح گسترده ای عرضه می شوند. هر دو خودروی توسان و تیگوان در هند با موتور های دو لیتری توربو دیزل عرضه می شوند اما موتور 185 اسب بخاری توسان با تولید 42 اسب بخار بیشتر، قوی تر از موتور تیگوان عمل می کند. در کل موتور توسان محدوده قدرت بیشتری دارد و نرم تر عمل می کند، اما همین قدرت بیشتر در ترافیک ممکن است کار دست راننده دهد و موجب شود تا خودرو بیش از حد لازم واکنش نشان دهد. صدای هر دو موتور نیز به میزان کافی منتشر می شود و آزار دهنده نیست.

در سوی مقابل موتور تیگوان تنها 143 اسب بخار قدرت تولید می کند و برای هیکل خودرو مناسب به نظر می رسد. مشکل این موتور تاخیر محسوس آن است که به خصوص در زمان های شروع حرکت بیشتر به چشم می آید. اما در حین حرکت جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک دوکلاچه تیگوان، به وضوح عملکرد نرم تر و بهتری نسبت به جعبه دنده شش سرعته توسان از خود نشان می دهد و باعث می شود تا لگ توربو کمتر احساس شود.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

جدول مقایسه مشخصات فنی هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان :

نوع مشخصه فنی هیوندای توسان فولکس واگن تیگوان
موتور 1995 سی سی توربو دیزل 1968 سی سی توربو دیزل
قدرت 185 اسب بخار 143 اسب بخار
گشتاور 400 نیوتون متر 340 نیوتون متر
سیستم انتقال قدرت شش سرعته اتوماتیک هفت سرعته دوکلاچه
شتاب صفر تا صد 10.05 ثانیه 10.55 ثانیه
شتاب 50 تا 80 3.71 ثانیه 3.70 ثانیه
شتاب 40 تا 100 7.78 ثانیه 8.63 ثانیه
خط ترمز هشتاد تا توقف کامل 23.68 متر 23.47 متر
مصرف سوخت 16.38 کیلومتر با هر لیتر 17.06 کیلومتر با هر لیتر

 

با وجود اختلاف قابل توجه در قدرت موتور، شتاب این دو خودرو تفاوت چندانی با هم ندارد و هیوندای توسان در 10 ثانیه و تیگوان در 10.5 ثانیه به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می رسند. با این وجود به دلیل قدرت بیشتر موتور توسان، این خودرو در شتاب ثانویه حدود یک ثانیه از تیگوان سریع تر ظاهر می شود.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان ، خرید کدام یک منطقی تر است؟

قیمت سوخت چه در مدل دیزلی و چه در مدل بنزینی با توجه به مصرف سوخت نسبتا یکسان دو خودرو، چندان تفاوتی ندارد. اما در مورد عملکرد دو خودرو، توسان می تواند خودروی مورد اعتمادی هم در جاده و هم در مصارف شهری باشد، اما تیگوان کاملا مناسب مصارف شهری است. برای مشتریانی که به دنبال قدرت بیشتر در خودروهایشان هستند، توسان گزینه مناسب تر خواهد بود، اما اگر تمایل به داشتن انبوهی از امکانات داشته باشید، تیگوان گزینه مناسب برای شما محسوب می شود.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

 

در بازار هند این دو خودرو با جیپ کامپس رقابت می کنند که نسبت به این دو خودرو، قابلیت خارج جاده ای فوق العاده ای را ارایه می دهد و برای کسانی که در حومه شهرها و مناطق روستایی زندگی می کنند، گزینه برتر می باشد. با توجه به قیمت این دو خودرو در بازار ایران و اختلاف قیمت 130 میلیون تومانی هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان، و دردسرهای کمبود بنزین سوپر، خرید توسان کاملا به صرفه به نظر می رسد.

 

مقایسه هیوندای توسان و فولکس واگن تیگوان

بدون دیدگاه