نگاهی به تاریخچه اسلحه سازی به روایت تصویر

تیم تحریریه | پنجشنبه، ۳ آبان ۱۳۹۷

نگاهی به تاریخچه اسلحه سازی به روایت تصویر
1 رای - میانگین 2

اسلحه سازی یکی از پیش نیازهای جنگیدن در زمان های مختلف بوده است و  می توان گفت از زمانی که انسان ها قصد کردند با حیوانات وحشی و سپس با یکدیگر به مبارزه بپردازند، صنعت اسلحه سازی آغاز به کار کرد و از این لحاظ می توان گفت یکی از قدیمی ترین صنایع جهان، صنعت اسلحه سازی است. در این مطلب نگاهی به نتایج کاوش های باستان شناسان در این حوزه می پردازیم که در نمایشگاهی در وین، به نمایش در آمده است.

 

شمشیر، ترکیبی از قدرت و حماقت

آنتون کرن، مدیر این نمایشگاه اسلحه سازی اعتقاد دارد که جنگ انسان ها با یکدیگر، ناشی از حماقت آن هاست و این حماقت باعث شده تا آنها دایما به دنبال توسعه اسلحه های بیشتری باشند. در مراحل اولیه، انسان ها سنگ ها به قمه و قمه ها به شمشیر تبدیل شدند. انسان ها انقدر از شمشیر خوششان آمد که تا سالها این اسلحه به عنوان سلاح اصلی آن ها در جنگ ها استفاده می شد و اسطوره هایی از این سلاح نیز ساخته شد، نظیر شمشیر شاه آرتور افسانه ای.

 

سیر تکامل شمشیر

 

چماق های مرگبار

چماق های اولیه، مهم ترین ابزار انسان ها در نبرد با حیوانات وحشی و با یکدیگر در ابتدای تکامل سلاح به شمار می رفت. ایده بستن یک سنگ بر سر یک تکه چوب، باعث شد تا سیر تکامل این سلاح ابتدایی به ابداع تبر جنگی منجر شود. نخستین تبرهای شبه چماق با قدمت پنج هزار سال، در جمهوری چک و اتریش یافت شده اند و گمان بر این است که چماق ( و سپس تبر) نخستین وسیله جنگی انسان ها بوده است.

 

نخستین نبردهای بزرگ

باستان شناسان در حاشیه رود رود تولن‌زه در آلمان، بقایای جسد یک مرد جوان را پیدا کردند که تخمین زده می شود زمان مرگ او، مربوط به 3200 سال قبل از میلاد بوده و علت مرگ وی، اصابت یک چماق چوبی به جمجمه وی و ایجاد یک حفره در آن بوده است. در گام های بعدی باستان شناسان متوجه شدند در این منطقه یک نبرد بزرگ روی داده و هزاران جنگجو، مسلح به انواع سلاح های اولیه عصر برنز نظیر نیزه، شمشیر و چماق شرکت داشته اند که از سنگ، برنز یا آهن ساخته شده بودند.

 

 

جنگ های مذهبی و نخستین استفاده گسترده از سلاح های آتشین

به باور باستان شناسان و تاریخ نگاران، جنگ های مذهبی بین پروتستان ها و کاتولیک ها که در اروپای شمالی رخ داد و به جنگ های سی ساله مشهور شد، نخستین زمانی بود که از سلاح های آتشین به طور گسترده استفاده می شد. این جنگ های گسترده و طولانی مدت، در درون مرزهای آلمان امروزی رخ دادند و افرادی مهم همچون گوستاو آدولف، پادشاه وقت سوئد، با شلیک هزاران گلوله کشته شدند. در نهایت پروتستان ها توانستند در این جنگ ها به برتری دست یابند.

 

 

نبرد لوتزن، آغاز کشتار گسترده سلاح های گرم

نبرد لوتزن یکی از مهم ترین و گسترده ترین نبردهای سی ساله بوده است که در آن، برای نخستین بار از شکل های اولیه فشنگ در آن استفاده شده بود. طبق تحقیقات صورت گرفته و نتایج بدست آمده، 22 هزار نفر در این نبرد کشته شدند که اکثر آن ها با شلیک به سر کشته شده اند.

روند مرسوم در آموزش این افراد، شلیک به سر دشمن بوده است و به همین منظور، کمتر افرادی در بین کشته شدگان بودند که دچار جراحات در بدن شده بودند. در سال 2011، یک گور دسته جمعی در این منطقه کشف شد که بقایای 47 سرباز کشته شده در این جنگ در این گور قرار داشت. نیمی از این افراد که جوان و میانسال بودند، به وسیله شلیک گلوله کشته شده اند. مورخان این جنگ ها را نقطه عطفی در تاریخ اسلحه سازی می دانند که پس از آن استفاده از سلاح های گرم رواج یافت.

 

بدون دیدگاه